McIntosh MTI100 Πικάπ all-in-one

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.232
...2 λυχνίες σε εργονομική θέση μάλιστα...
Βέβαια όταν ανάβουν οι αντίστοιχες πράσινες λυχνίες στον mc275 το οπτικό αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό αν μη τι άλλο...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
446
Ομορφο αλλα ακριβο...

Προσωπικα πιστευω οτι μια παρομοια συσκευη, με σωστο πικαπακι, και ενσωματωμενα καλουδια, ενα αξιοπρεπες dac, phono, προ και ενυσχητη, οχι απαραιτητα hypex, με καμια 50αρια watt τουλαχιστον, και με τιμη στο 1000αρικο, θα εβρισκε δρομο ευκολα σε πολλα σπιτια.. και ας μην ηταν ετσι «μπάνικο»...
 

ika

News
Μηνύματα
14.088
Reaction score
13.025
Έξοδος sub μονοφωνική αλλά...πλήρους φάσματος (ακροσάριστη).

Ισχύς εξόδου 50 / 80 Watt σε φορτίο 8 / 4 Ωμ αντιστοίχως.

Απουσία καλύμματος για τη σκόνη.

Τζάμπα...;)
Και ούτε πετάει το πλατό......
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δεν ξερω να σας πω γι' αυτο το ανουσιο μπιχλιμπιδι με τις λυχνιες του πασοκ και δειγμα φλυαρου καπιταλισμου αλλά οταν ειπα σε ξαδερφο μου, 30 χρονια ηλεκτρονικο με εμπειρια, πως υπαρχει πικαπ που μπορει να φτασει και τις 100.000 ευρω, εφτυσε τον καφε πανω στην πλακετα μιας τηλεορασης που εφτιαχνε και παραλιγο να την καψει τελειως. 3 μηνες εκανε να μου μιλησει...:D:D:D:D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@Rosinante αα!! εισαι ταλεντο εσυ!! και αυτο το μπλε τι αποχρωση ειναι ?
Μπλε ουρανί....
upload_2019-1-28_21-49-27.jpeg

Δις ιζ Χάι εν.
Βέρι Χάι.
Λαμπατοχάι.
Η McIntosh βεβαίως κατασκεύαζε λυχνιακούς ενισχυτές που δεν έκαιγαν τζάμπα και θα οδηγούσαν ικανοποιητικώς και σύγχρονα ηχεία προτού καν γεννηθούμε οι ίδιοι.

Μου κάνει εντύπωση όμως πώς και δεν έβαλε κι έναν μετασχηματιστή προσαρμογής στην...έξοδο του class-D σταδίου.
Τί άλλη ένδειξη θα ήθελες ότι οι ενισχυτικές βαθμίδες class-D είναι εντελώς...απροσάρμοστες;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Μου κάνει εντύπωση όμως πώς και δεν έβαλε κι έναν μετασχηματιστή προσαρμογής στην...έξοδο του class-D σταδίου.
Εντελώς διεστραμμένο...:p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.263
Reaction score
27.135
Βέρι Χάι.

Λαμπατοχάι.
Βέρι Χάλι. Λαμπατοχάλι. Εργονομία χειρότερη κι από CITROEN... Η λαβή του βραχίονα αγκαλιά με τις λάμπες να πας να την πιάσεις και και να ζεματίζεσαι. Και το βινύλιο κοντά κοντά για... ζεστά πρίμα. Και με μια λάθος κίνηση, κρααατς! Κανονικά θα έπρεπε να έχει ταμπέλα "Μην Αγγίζετε!" Ούτε η Λόλα δεν θα μπορούσε να σκεφτεί τέτχοιο πράμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Ίσως ο σημαντικότερος λόγος (προσωπική άποψη) να πάρει κάποιος McIntosh ήταν τα VUmeters. Εδώ πήγαν περίπατο.
Όταν δε οι φίλτατοι Κινέζοι έβαζαν γλομπάκια στις βάσεις των λυχνιών και αυτές φώτιζαν μπλε, πράσινες, κόκκινες, έτρωγαν δούλεμα. Λουστείτε τα τώρα...
 

ika

News
Μηνύματα
14.088
Reaction score
13.025
Εχω μπερδευτεί με τις φωτογραφίες. Τελικά η βάση της βελόνας είναι γκρί ή πράσινη?
Και αν είναι πράσινη, γιατί δεν ταιριάζει χρωματικά με τις άλλες πράσινες αποχρώσεις.
Μήπως αλλάζει χρώμα ανάλογα με τον δίσκο?
:dance2::party:
Ούτε ραδιόφωνο, ούτε κασετόφωνο.
Δεν θα το πάρω....
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.597
Reaction score
37.959
Η McIntosh βεβαίως κατασκεύαζε λυχνιακούς ενισχυτές που δεν έκαιγαν τζάμπα και θα οδηγούσαν ικανοποιητικώς και σύγχρονα ηχεία προτού καν γεννηθούμε οι ίδιοι.
... σαφεστατα και καλως ειπωθηκε :)
(-> ο νεοχιψτερισμος ειναι το προβλημα , αυτη η μαστιγα που λενε κτλ...κτλ..)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Αυτές οι παλιές μεγάλες φίρμες, δικαίως απέκτησαν στο μακρινό παρελθόν το όνομα που έχουν, φτιάχνοντας πρωτοποριακά Hi-Fi μηχανήματα στην εποχή τους.

Αφού "έφτιαξαν" όνομα με κάποιες επιτυχημένες τοπολογίες, έμειναν εκεί, και κυνήγησαν στη συνέχεια απόσβεση του ονόματος, υπερκοστολογώντας.

Έτσι, έφτασαν σιγά σιγά να απευθύνονται αποκλειστικά σε υψηλά οικονομικά προφίλ καταναλωτών, που με το πέρασμα του καιρού μειώθηκαν λογαριθμικά, λόγω της εξέλιξης του ανταγωνισμού και λόγω των νέων τεχνολογιών που δεν ακολούθησαν. Άντε και λόγω της οικονομικής κρίσης.

Και φτάνουν σήμερα να ζητάνε ένα σκασμό λεφτά για δγιό πράσινους γλομπους σα τους κινέζους σε ένα πικάπ της πλάκας, άλλη μια αρπαχτή, βασιζομενοι στην φθίνουσα χλιδή του ονόματος της φίρμας, κι ότι κάτσει.

Κινεζοχαϊέντ γυαλιστερό σε τιμή για μήνυση.

Περασμένα μεγαλεία... Είναι λυπηρό.
 

Μηνύματα
432
Reaction score
592
Γειά σου Κώστα. Δεν είχα σκοπό να σου απαντήσω, αλλά σκεπτόμενος ότι σαν κάτοχος κάποιου προϊόν της, και έτσι όπως το έθεσες, αποφάσισα να το κανω:

Τίποτε δε σημαίνει για τους προγούμενους κατόχους, πέραν του ότι απεφάσισε να "βγάλει" όπως λες και ενα τετοιο ενισχυτή.

Η Mcintosh, πέρα απο την ποιότητα των προιόντων της, φροντίζει και για άριστη εμφάνισή τους. Σαν κάτοχος, σε διαβεβαιώ ότι "βασικά" ΔΕΝ πουλάει μούρη, και "βασικά" ΔΕΝ κάνει καμιά έκπτωση σε κανένα σημείο. Ούτε και στην εμφάνισή τους. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σ' ενοχλεί αυτό. Αν σ' ενοχλεί βέβαια.


Αυτός που θα κρίνει ότι του χρειάζεται αυτό το προϊόν, ποιος άλλος;

Όπως θα χαρακτηρίζαμε κάποιον που θα αγόραζε ένα προϊόν που θα έκρινε ότι του χρειάζεται. Πώς θα χαρακτηρίζαμηε (και γιατί θα πρέπει να το κάνουμε), κάποιον που ...Π.χ. θα αγόραζε ...Magnepan, ή hypex. :):):)



Θα ηθελα πολυ να ειχα Mcintosh αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα δυστυχως.
Ρε μαγκες αφου γνωριζετε τοσα και κραζετε τα περισσοτερα δεν πατε να δειξετε τα φωτα σας στη Mcintosh να βγαλετε κ κανα μεροκαματο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αυτές οι παλιές μεγάλες φίρμες, δικαίως απέκτησαν στο μακρινό παρελθόν το όνομα που έχουν, φτιάχνοντας πρωτοποριακά Hi-Fi μηχανήματα στην εποχή τους.

Αφού "έφτιαξαν" όνομα με κάποιες επιτυχημένες τοπολογίες, έμειναν εκεί, και κυνήγησαν στη συνέχεια απόσβεση του ονόματος, υπερκοστολογώντας.

Έτσι, έφτασαν σιγά σιγά να απευθύνονται αποκλειστικά σε υψηλά οικονομικά προφίλ καταναλωτών, που με το πέρασμα του καιρού μειώθηκαν λογαριθμικά, λόγω της εξέλιξης του ανταγωνισμού και λόγω των νέων τεχνολογιών που δεν ακολούθησαν. Άντε και λόγω της οικονομικής κρίσης.

Και φτάνουν σήμερα να ζητάνε ένα σκασμό λεφτά για δγιό πράσινους γλομπους σα τους κινέζους σε ένα πικάπ της πλάκας, άλλη μια αρπαχτή, βασιζομενοι στην φθίνουσα χλιδή του ονόματος της φίρμας, κι ότι κάτσει.

Κινεζοχαϊέντ γυαλιστερό σε τιμή για μήνυση.

Περασμένα μεγαλεία... Είναι λυπηρό.
..ε λοιπόν μ' έπεισες! Θα τον δώσω τον παλιοMacintosh (απευθύνω ανοικτή προσκληση: ας οριστεί μια συμβολική τιμή, και ας προσέλθει όποιος θελει), και θα πάω να αγοράσω... crown. Μη σε δω πρώτο στη λίστα όμως, ετσι;

Τώρα μένει το Phono Stage. Περίπου τα ίδια έλεγες και για το ASR Βasic Exclusive Elkos. Ότι έχουν πολλούς μπλε πυκνωτές μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν τους απανταχού Highendάδες. Όταν σου επισημάνθηκε ότι η ύπαρξη πολλών πυκνωτών οφείλεται αποκλειστικά στην υλοποίηση δύο, αριθμός 2, ξεχωριστών σταδίων (για τη σύνδεση δύο, αριθμός 2, πικάπ), σιώπησες. Αυτό με φρενάρει. Να το δώσω; Αγωνιώ, πες μου, τι να κάνω;

Η Μήπως να δώσω και το πικάπ, και να πάρω ένα dac των 100€ και να ακούω spotify;

Ή τελικά να πάρω μια άδεια μεγάλης διάρκειας από το site, αισθάνομαι αρκετά κουρασμένος τελευταία με αυτά που διαβάζω..
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δώστα όλα όσο όσο, κι όσο προλαβαίνεις.

Ενεργά.
Έχω. Ένα ζευγάρι creative συνδεδεμένα σε μια TV LG 24", και ένα ηχειάκι bluetooth samsung για να ακούω με το κινήτό μου tidal.
Eιμαι εντάξει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Έχω. Ένα ζευγάρι creative συνδεδεμένα σε μια TV LG 24", και ένα ηχειάκι bluetooth samsung για να ακούω με το κινήτό μου tidal.
Eιμαι εντάξει;
Όχι.
Ίσης αξίας ενεργά με τα λεφτά αυτών που έχεις.
Να δεις το φως.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δώστα όλα όσο όσο, κι όσο προλαβαίνεις.

Ενεργά.
Όλα κι όλα μίστερ Ear,το Εσουρού πως το λεν έχει και πλήρως διαφορική αρχιτεκτονική και στα δύο ανεξάρτητα φωνογραφικά στάδια που περιλαμβάνει.Έχει και 1,3 Farad ολικό πυκνωτικό φορτίο...Και τροφοδοσία συνεχούς (μπαταρία)...Και ακροδέκτη σύνδεσης με το εξωτερικό τροφοδοτικό από το στρατόπεδο των παραδοσιακών υπολογιστών...
Θα ηθελα πολυ να ειχα Mcintosh αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα δυστυχως.
Ρε μαγκες αφου γνωριζετε τοσα και κραζετε τα περισσοτερα δεν πατε να δειξετε τα φωτα σας στη Mcintosh να βγαλετε κ κανα μεροκαματο.
Η McIntosh απευθύνεται σε συγκεκριμένο πελατολόγιο.Οι προσδοκίες αυτού του πελατολογίου έχουν κατά τις τελευταίες τουλάχιστον δεκαετίες διαφοροποιηθεί από εκείνες των συνηθισμένων χρηστών.

Δείγμα αυτής της διάστασης είναι ότι η σύγχρονη McIntosh δεν καταδέχεται - παρ'όλη την τεχνογνωσία που κουβαλά η παράδοσή της - να κυκλοφορήσει προϊόντα με προσιτές τιμές που θα έκαναν όμως τους απανταχού ΄΄παλιοχαρακτήρες΄΄ να σωπάσουν.

Αν μη τι άλλο για να δοθεί στις επικρίσεις μια...φρέσκια παστεριωμένη άδεια,η οποία ως γνωστόν διακρίνεται από υψηλότερη διατροφική αξία σε σύγκριση μ'εκείνες της...μακράς διάρκειας.;)
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.173
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top