Περί subwoofer η ερώτηση






Μηνύματα
299
Reaction score
321
7. Δεν μας έδειξε τη γυναίκα του οπότε μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε..:laugh::roflmao:
Μωρέ και να σας τη δείξω τι θα καταλάβετε? Άμα δεν τον ζήσεις τον άλλο...Θα μου πεις, άμα είναι...προδιαγραφών θα γίνονται υποχωρήσεις. Και θα απαντήσω: μπα, δεν.
Πάντως κι εγώ θέλω τον χώρο μου σε ισορροπία αισθητική-ακουστική. Να μπορείς να καλέσεις φίλους, να γυρνάς απ' τη δουλειά και να σε ξεκουράζει το σπίτι σου.
Άλλωστε δεν έχω αυτή τη στιγμή σύντροφο!
Σήμερα μέτρησα το χώρο. Τελικά λάθος διαστάσεις είχα κατά νου, είναι γύρω στα 15 τ.μ.
Και κάθομαι στα 2,5 μέτρα με απόσταση ηχείων στα 2, μετρώντας από τα κέντρα των γούφερ.
Συνεκτιμώντας τα παραπάνω "χαίρομαι" που τουλάχιστον ο συλλογισμός μου επαληθεύεται. Απαραίτητο το sub. Δεν με κόβω για δύο, αλλά το ένα το έχω δρομολογήσει. Ο καναπές ακρόασης ήρθε εντομεταξύ πιο μπροστά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μωρέ και να σας τη δείξω τι θα καταλάβετε? Άμα δεν τον ζήσεις τον άλλο...Θα μου πεις, άμα είναι...προδιαγραφών θα γίνονται υποχωρήσεις. Και θα απαντήσω: μπα, δεν.
Πάντως κι εγώ θέλω τον χώρο μου σε ισορροπία αισθητική-ακουστική. Να μπορείς να καλέσεις φίλους, να γυρνάς απ' τη δουλειά και να σε ξεκουράζει το σπίτι σου.
Άλλωστε δεν έχω αυτή τη στιγμή σύντροφο!
Σήμερα μέτρησα το χώρο. Τελικά λάθος διαστάσεις είχα κατά νου, είναι γύρω στα 15 τ.μ.
Και κάθομαι στα 2,5 μέτρα με απόσταση ηχείων στα 2, μετρώντας από τα κέντρα των γούφερ.
Συνεκτιμώντας τα παραπάνω "χαίρομαι" που τουλάχιστον ο συλλογισμός μου επαληθεύεται. Απαραίτητο το sub. Δεν με κόβω για δύο, αλλά το ένα το έχω δρομολογήσει. Ο καναπές ακρόασης ήρθε εντωμεταξύ πιο μπροστά.
Προτείνεται καταρχάς στερεοφωνικό ισόπλευρο τρίγωνο με πλευρά γύρω στα 1,8 μέτρα - εφόσον θα εγκατασταθεί sub,ειδάλλως ακόμα μικρότερη.

Εφόσον ο ενισχυτής δεν διαθέτει αφιερωμένη έξοδο προενισχυτή με την αντίστοιχη αφιερωμένη είσοδο τελικού σταδίου - όπως λ.χ. διάφορα κλασσικά μοντέλα ιαπωνικών ολοκληρωμένων ή ο Bryston B135 που έρχονται προχείρως στο νου - κι εφόσον δεν θα σκόπευες με κανέναν τρόπο ν'αλλάξεις ενισχυτή ή να προμηθευόσουν...ενεργά,κροσάρισμα θα μπορούσε να γίνει υπό τους εξής όρους:

- Από την έξοδο ηχείων του ολοκληρωμένου με το sub να παρεμβάλλεται μεταξύ ενισχυτή-ηχείων αρκεί το πρώτο να διέθετε εισόδους κι εξόδους σε σήμα ηχείων (υψηλού πλάτους).

- Το sub να παρεμβληθεί ανάμεσα στην έξοδο της πηγής και την προενισχυτική είσοδο του ολοκληρωμένου,αρκεί να διέθετε αυτό σχετικές εισόδους κι εξόδους,υλοποιημένες συνήθως με ακροδέκτες RCA.
Κύριο πρόβλημα εδώ η ανάγκη να ρυθμιζόταν αναλόγως η στάθμη εκπομπής του sub κάθε φορά που θα τροποποιούσες τη στάθμη ακρόασης από το κεντρικό volume του ολοκληρωμένου.Μια τέτοια μέθοδος φαντάζει παραπάνω από μαρτυρική εάν οι εμπλεκόμενοι εξασθενητές (sub & ολοκληρωμένου) δεν έχουν βηματικούς διακόπτες ώστε να έχεις υπολογισμένα και σημειωμένα - ύστερα από ενδελεχείς συγκρίσεις των σχετικών στάθμεων με ντεσιμπελόμετρο - τον αριθμό διακριτών σκαλοπατιών από τον καθένα για ν'αντιστοιχούν στις επιμέρους στάθμες ακρόασης που συνήθως επιλέγεις.

- Παραλλαγή στην προηγούμενη μέθοδο είναι ο ολοκληρωμένος ενισχυτής που ήδη έχεις,να διαθέτει λειτουργία ΄΄Tape Monitor΄΄.
Τότε συνδέεται το sub μέσω των ακροδεκτών εισόδου του RCA - θεωρώ χλωμή την πιθανότητα να εμπλέκονται στη δική σου περίπτωση διαθέσιμα XLR - στην έξοδο σήματος για κασετόφωνο και κατόπιν από την έξοδο του sub στα RCA Tape In του ολοκληρωμένου.

Κατ'αυτόν τον τρόπο θα επιτρεπόταν να περνάει σήμα από έτερη διαθέσιμη πηγή συνδεδεμένη στην αντίστοιχη προς εκείνη είσοδο (λ.χ. LP ,CD,AUX κτλ) μέσω του sub και από τη διαδρομή με το διακόπτη του βρόχου tape monitor να οδεύει το υψιπερατό κομμάτι του σήματος στο ρυθμιστή στάθμης και κατόπιν στο τελικό στάδιο του ολοκληρωμένου για να οδηγήσει τα ηχεία.
Και εδώ βεβαίως προκύπτει το πρόβλημα να εναρμονίζεται η στάθμη του sub προς κάθε μεταβολή στάθμης στο υψιπερατό σήμα από το κύριο volume του ολοκληρωμένου.

- Κι εδώ εμφανίζεται η τελική λύση για κροσάρισμα του sub στο - προτιμότερο - επίπεδο προενισχυόμενου σήματος όταν εμπλέκεται αναγκαστικά ολοκληρωμένος ενισχυτής.Ηλεκτρονικό κροσόβερ που διαχωρίζει το αρχικό σήμα στην είσοδο με ανεξάρτητους εξασθενητές για το βαθυπερατό και υψιπερατό τμήμα που έχουν κιόλας διακριτά βήματα.
https://www.marchandelec.com/xm9.html



Μια τέτοια συσκευή βολεύει όχι μόνο επειδή θα καθιστά την όλη διαδικασία λιγότερο μαρτυρική,αλλά προσφέρει κιόλας ευελιξία όταν το sub διαθέτει μονάχα εισόδους προενισχυτικού σήματος στερούμενο ανάλογων εξόδων.

Αυτά για το βασικό κροσάρισμα στο πεδίο της συχνότητας.Κατόπιν βεβαίως πρέπει να εξεταζόταν και η ανάγκη χρονικής ευθυγράμμισης.Αλλά μια τέτοια ανάγκη θα ισχύει για οποιοδήποτε setup και υπάρχουν τρόποι στοιχειώδους αντιμετώπισης εφόσον δεν θα μας απασχολούσε απομακρυσμένη τοποθέτηση ανάμεσα σε κύρια ηχεία και sub.
Παλαιάς σχολής το μαρτσαντ, αν και εξαιρετικό εργαλείο, θέλει κι άλλα.

Αν δε πάρει σαμπ που να κροσάρει, τότε υποχρεωτικά Mini DSP, δεν έχει στην ουσία άλλες επιλογές.
Παλαιάς σχολής και το setup του,οπότε λογαριάζεται ότι δεν θα προτιμούσε περαιτέρω ψηφιοαναλογικές μετατροπές.

Το mini-DSP θα παρέχει επιπρόσθετα δυνατότητα για χρονική ευθυγράμμιση.
Navou, επειδή θα γίνει σίριαλ το θέμα σου :) πάρε κάτι σαν αυτό εδώ: https://www.nakas.gr/prd/yamaha-ns-sw300-black-subwoofer με 8 μπόρνες ηχείων και......καλές ακροάσεις :) (ελπίζω να μη σε τρώει περισσότερο η τσέπη σου και τα αυτιά σου).
Γίνεται για χάρη όλων των ενδιαφερόμενων αναγνωστών και όχι αποκλειστικά του navou.

Και δεν υπάρχει απαίτηση από κανέναν να κατανοήσει τον τύπο...διαστροφής που χαρακτηρίζει όποιον είναι πρόθυμος να συμβουλεύει αφιλοκερδώς άλλους για να χαίρονται καλύτερα εκείνοι τα δικά τους setup - όσο και να κόστιζαν εκείνα.:p
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Εφόσον ο ενισχυτής δεν διαθέτει αφιερωμένη έξοδο προενισχυτή με την αντίστοιχη αφιερωμένη είσοδο τελικού σταδίου - όπως λ.χ. διάφορα κλασσικά μοντέλα ιαπωνικών ολοκληρωμένων - κι εφόσον δεν θα σκόπευες με κανέναν τρόπο ν'αλλάξεις ενισχυτή ή να προμηθευόσουν...ενεργά,κροσάρισμα θα μπορούσε να γίνει υπό τους εξής όρους:

- Από την έξοδο ηχείων του ολοκληρωμένου με το sub να παρεμβάλλεται μεταξύ ενισχυτή-ηχείων αρκεί το πρώτο να διέθετε εισόδους κι εξόδους σε σήμα ηχείων (υψηλού πλάτους).
Navou, επειδή θα γίνει σίριαλ το θέμα σου :) πάρε κάτι σαν αυτό εδώ: https://www.nakas.gr/prd/yamaha-ns-sw300-black-subwoofer με 8 μπόρνες ηχείων και......καλές ακροάσεις :) (ελπίζω να μη σε τρώει περισσότερο η τσέπη σου και τα αυτιά σου).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Παλαιάς σχολής το μαρτσαντ, αν και εξαιρετικό εργαλείο, θέλει κι άλλα.

Αν δε πάρει σαμπ που να κροσάρει, τότε υποχρεωτικά Mini DSP, δεν έχει στην ουσία άλλες επιλογές.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Μωρέ και να σας τη δείξω τι θα καταλάβετε? Άμα δεν τον ζήσεις τον άλλο...Θα μου πεις, άμα είναι...προδιαγραφών θα γίνονται υποχωρήσεις. Και θα απαντήσω: μπα, δεν.
Πάντως κι εγώ θέλω τον χώρο μου σε ισορροπία αισθητική-ακουστική. Να μπορείς να καλέσεις φίλους, να γυρνάς απ' τη δουλειά και να σε ξεκουράζει το σπίτι σου.
Άλλωστε δεν έχω αυτή τη στιγμή σύντροφο!
Σήμερα μέτρησα το χώρο. Τελικά λάθος διαστάσεις είχα κατά νου, είναι γύρω στα 15 τ.μ.
Και κάθομαι στα 2,5 μέτρα με απόσταση ηχείων στα 2, μετρώντας από τα κέντρα των γούφερ.
Συνεκτιμώντας τα παραπάνω "χαίρομαι" που τουλάχιστον ο συλλογισμός μου επαληθεύεται. Απαραίτητο το sub. Δεν με κόβω για δύο, αλλά το ένα το έχω δρομολογήσει. Ο καναπές ακρόασης ήρθε εντομεταξύ πιο μπροστά.
Navou ..... Ενα ένα μας τα λες.

Επικεντρώσου στο κυνήγι συντρόφου προδιαγραφών πρώτα...
και βλέπουμε τι θα κάνουμε με τα προακ.

Τόσο καιρό που πλακωνόμαστε για πάρτι σου..... τι κάνεις ??
 
Last edited:




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Αυτό το σαμπ έχει ενσωματωμένο φίλτρο για τους δορυφόρους.

Πάρτο.

Και μόλις δεις το φως, πάρε άλλο ένα.


Επίσης και αυτό κάνει τη δουλειά.
Έχει κι αυτά τα σκατοβύζματα, τα ερσεά, άμα θες δηλαδή..

Για να δίνουμε λύσεις. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Βασικά την εγκατέλειψα (λέμε τώρα) και γιατί δεν της άρεσε ποτέ η ηχητική πανδαισία. Μωρέ τι λάμπες να φωτάνε, τι εξωτικά ηχεία που όχι, δεν κάνανε 100, βάλε και ένα μηδενικό, κλπ. Εκεί, "δεν μου λέει μωρέ τίποτα, βάλε τηλεόραση". Αίσχος! Αναπολώ την άλλη, πόσο τα εκτιμούσε...
Ωχ παρασύρθηκα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό το σαμπ έχει ενσωματωμένο φίλτρο για τους δορυφόρους.

Πάρτο.

Και μόλις δεις το φως, πάρε άλλο ένα.


Επίσης και αυτό κάνει τη δουλειά.

Για να δίνουμε λύσεις. ;)
Είναι καλό το συγκεκριμένο κομμάτι και λόγω πολύ διακριτικών διαστάσεων - για sub.
Ενσωματώνεται επίσης και πολύ ομαλά η απόδοσή του με διάφορα ΄΄μικρά θαυματουργά΄΄ και ΄΄μη επιδεχόμενα αλλοίωση χαρακτήρος΄΄ ηχεία...
Υπόψιν ότι η δηλωθείσα ανώτατη στάθμη στις προδιαγραφές αναφέρεται σε χώρο 2π (ημισφαιρικό,ισοδύναμο με το να είναι κολλημένο σε τοίχωμα)
Βεβαίως τα συνήθη studio sub προσφέρουν κροσάρισμα,αλλά το συγκεκριμένο έχει μόνο XLR υποδοχές και καθόλου κρος σε σήμα ηχείων.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Navou, επειδή θα γίνει σίριαλ το θέμα σου :) πάρε κάτι σαν αυτό εδώ: https://www.nakas.gr/prd/yamaha-ns-sw300-black-subwoofer με 8 μπόρνες ηχείων και......καλές ακροάσεις :) (ελπίζω να μη σε τρώει περισσότερο η τσέπη σου και τα αυτιά σου).
Οκ, καλή πρόταση! Σε ευχαριστώ.

Navou ..... Ενα ένα μας τα λες.

Επικεντρώσου στο κυνήγι συντρόφου προδιαγραφών πρώτα...
και βλέπουμε τι θα κάνουμε με τα προακ.

Τόσο καιρό που πλακωνόμαστε για πάρτι σου..... τι κάνεις ??
Έλα μου ντε, δίκιο έχεις!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Το γιάμι είναι πολύ "κακό" σάμπ για να το συνδυάσεις με τα προακ, άσε που δεν έχει τα απαραίτητα.

Τα 2 μικρά πρόακ με 2 μικρά νταϊναόντιο από πίσω τους, θα σου χτίσουν πραγματικά "μεγάλο ήχο", πολύ μεγαλύτερο από αυτό που πιθανώς φαντάζεσαι.

Διότι θα μετατρέψουν το μικρό ηχειάκι σου σε τρίδρομο με 9-άρι γούφερ, που θα γεμίσει όλο το φάσμα χορταστικά μέσα στο δωμάτιο που τα έχεις. Άκουσμα άλλου επιπέδου τελείως.

Προφανώς για να χαρείς το σύνολο των δυνατοτήτων αυτού του συνδυασμού, θα χρειαστεί να ασχοληθείς και με το χώρο σε κάποια φάση, όπως και με την αναγκαία ισοσταθμιση χώρου, με κάνα ντιρακ δηλαδή, αμέσως πριν το σαμπ.

Έτσι γίνεται η δουλειά. ;)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το γιαμαχα που προταθηκε δε σου κανει οντως.
Οικονομικα που κινεισαι;
Επισης μεταβλητο φιλτρο δορυφορων εχει και το HS8S ,αυτο το yamaha σου κανει...
https://www.thomann.de/gb/yamaha_hs_8s.htm
Απο presonus templorT10 και Τ8 με φλιτρο στα 80hz μονο ή οff.Kαι αλλα πολλα στην ιδια λογικη αφου εχουν και οι δορυφοροι τους τετοιες επιλογες ...
Το θετικο με αυτα ειναι οτι τα εχουν ματσαρει με αντιστοιχα μικρα μονιτορς οπως το δικο σου.Φυσικα μπορεις να ανεβεις σε τιμες..
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Οκ, καλή πρόταση! Σε ευχαριστώ.



Έλα μου ντε, δίκιο έχεις!
Navou ..... με αυτα τα 2-3 γραπτά σου εδώ μέσα διακρίνω ότι είσαι καλλιεργημένο άτομο, έχεις επίπεδο, αρκετά ισορροπημένος, με ωραίο γούστο, με λίγα λόγια έχεις το πακέτο αυτό που κάθε νέα όμορφη κ μοντέρνα κοπέλα αναζητά σε έναν άντρα. Ολο αυτό δείχνει ότι σύντομα θα βρεθεί η σύντροφος (σου εύχομαι φυσικά να είναι υψηλών προδιαγραφών) την οποία θα κερδίσεις με την αξία σου, γιατί αυτή θα έχει διακρίνει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά στο πρόσωπο σου.

Κάποια στιγμή θα την πας σπίτι σου να της κάνεις το δείπνο... ξέρεις τώρα εσύ ....
και εκεί αρχίζει να βλέπει sub, καλώδια, διαχύτες.
Ξέρεις τι θα σκεφτεί ? Μηχανάκιας !
Καμία μα Καμία... δεν τα γουστάρει αυτά (εάν δεν αντλεί δόξα - είσαι οδηγός F1 ? Οχι)

Αρα, μην τους ακούς όλους αυτούς, περίμενε να έρθει το μωρό,,,, το εγκλωβίζεις συναισθηματικά
και σιγά σιγά φέρνεις και τα "ντουλάπια"..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top