Dr. Feickert Analogue

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Σωστά, 100%. Αλλά κανένας δε λέει γιατί. Αυτός είναι και ο λόγος, διά τον οποίον (εξακολουθεί να) υπάρχει αυτή η δυσπιστία και η απόρριψη υπέρ του αναλογικού -ούτως ειπείν- ήχου...
... και γι'αυτό ανέβασα προηγουμένως τη μαθηματική απόδειξη του θεωρήματος δειγματοληψίας σε δύο video...
 
Last edited:


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Κι όμως, οι π@π@ριες θα συνεχίζονται. :p:D
..εχει τυχει ποτε να κανεις εγγραφη αναλογικου lp σε ψηφιακη μορφη WAV PCM 16bit/44.1kHz .
Μην μου πεις ότι είναι ακριβως ο ιδιος ηχος?
Εγω προσωπικα το εχω κανει απειρες φορες (και κατά καιρους με διαφορα μηχανήματα) .Τα αποτελέσματα ηταν καλα αλλα σε καμια περιπτωση δεν αγγιζε το αναλογικο. Κι αυτό π@π@ριες θα ειναι..
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Πολύ χοντρικά, για την ανασύνθεση του κάτωθι ημιτόνου 20 kHz αρκούν και μόνον τα δύο πράσινα δείγματα, δηλαδή δειγματοληψία fs = 44.1 kHz είναι υπεραρκετή. Δεν χρειάζονται τα υπόλοιπα κόκκινα ...είναι πλεονάζουσα πληροφορία.

Εγώ ξέρω "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμασταρια.." δλδ κατα την γνώμη σου εφοσον τα 44.1 μας καλύπτουν ΠΛΗΡΩΣ δεν χρειάζεται να πάμε σε παραπάνω δειγματοληψίες των 96,192,384 (κι όποιος ξοδεύει λεφτά γι'αυτό είναι σίγουρα χαζός).. τι άλλο θα ακούσουμε...
 
Last edited:




Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Εγώ ξέρω "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμασταρια.." δλδ κατα την γνώμη σου εφοσον τα 44.1 μας καλύπτουν ΠΛΗΡΩΣ δεν χρειάζεται να πάμε σε παραπάνω δειγματοληψίες των 96,192,384 (κι όποιος ξοδεύει λεφτά γι'αυτό είναι σίγουρα χαζός).. τι άλλο θα ακούσουμε...
Το θεώρημα της δειγματοληψίας δεν είναι η "γνώμη μου" είναι θέμα απλής μαθηματικής κατανόησης. Οι μεγαλύτερες δειγματοληψίες εφαρμόζονται για άλλους λόγους, αλλά πριν φτάσουμε να τους εξηγήσουμε θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε τα πιο απλά στα οποία όμως ήδη φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κατανόησης ... Από περιέργεια, στα μαθηματικά τι βαθμούς έπαιρνες στο σχολείο?
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ενα καλο CD player φτανει και περισσευει.
Αλλα φαινεται οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να φτιαχτει κατι τετοιο.
Οι εκ διαμετρου διαφορετικες αποψεις που υποστηριζονται στα φορα με σθενος
αν μη τι αλλο δειχνουν οτι το προβλημα δεν ειναι ... μαθηματικο.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Οι μεγαλύτερες δειγματοληψίες εφαρμόζονται για άλλους λόγους...
Μήπως είναι εύκολο να γράψεις σε 2 λόγια για ποιους ή να με κατευθύνεις (ή κάποιος άλλος) τι να διαβάσω;;;
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Μήπως είναι εύκολο να γράψεις σε 2 λόγια για ποιους ή να με κατευθύνεις (ή κάποιος άλλος) τι να διαβάσω;;;
Eάν με ρωτάς που χρησιμεύουν οι μεγαλύτερες συχνότητες δειγματοληψίας, πολύ χοντρικά για την καταπολέμηση της αναδίπλωσης συχνοτήτων που προκαλεί aliasing (συχνότητες είδωλα), τη χαλάρωση των αυστηρών απαιτήσεων εκ μέρους των χρησιμοποιούμενων βαθυπερατών φίλτρων (anti-aliasing LPF), τη βελτίωση της ανάλυσης (dB) και του θορύβου κβάντισης εντός του ακουστικού φάσματος, κτλ ..... Kαμμία σχέση δηλαδή ότι δεν επαρκούν τα 44.1 kHz δειγματοληψία για την ανασύσταση των 20 kHz. Όλα αυτά επεξηγούνται διεξοδικά σε οποιοδήποτε βιβλίο ψηφιακής τεχνολογίας ήχου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Eάν με ρωτάς που χρησιμεύουν οι μεγαλύτερες συχνότητες δειγματοληψίας, πολύ χοντρικά για την καταπολέμηση της αναδίπλωσης συχνοτήτων που προκαλεί aliasing (συχνότητες είδωλα), τη χαλάρωση των αυστηρών απαιτήσεων εκ μέρους των χρησιμοποιούμενων βαθυπερατών φίλτρων (anti-aliasing LPF), τη βελτίωση της ανάλυσης (dB) και του θορύβου κβάντισης εντός του ακουστικού φάσματος, κτλ ..... Kαμμία σχέση δηλαδή ότι δεν επαρκούν τα 44.1 kHz δειγματοληψία για την ανασύσταση των 20 kHz. Όλα αυτά επεξηγούνται διεξοδικά σε οποιοδήποτε βιβλίο ψηφιακής τεχνολογίας ήχου.
Ευχαριστώ, θα διαβάσω σχετικά !
Στα γρήγορα πάντως, καταλαβαίνω πως ναι μεν επαρκούν τα 44,1 για την ανασύσταση του ακουστικού φάσματος αλλά στην πράξη, ή θα χρησιμοποιήσουμε καλύτερο/ακριβέστερο hardware ή πάμε σε μεγαλύτερη συχνότητα και όλα είναι ευκολότερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Όχι.

Υψηλότερες δειγματοληψίες (και μήκος λέξης) χρειάζονται στην επεξεργασία του ψηφιακού σήματος, όχι για την αναπαραγωγή.

Τα περισσότερα σύγχρονα Ντακ, έτσι κι αλλιώς, προ της μετατροπής σε αναλογικό, κάνουν υπερδειγματοληψια για ομαλότερη επεξεργασία (DSP φίλτρα ).

Τες πα.

Το 16/44.1 του red book είναι υπεραρκετό για να ακούμε μουσική, και χωράει καμία εξηνταπενταριά εκατομμύρια περισσότερη πληροφορία από το πικάπ.

Βασικά, το Spotify είναι υπεραρκετό για να ακούμε τη μουσική μας. Παίζει θεσπέσια. (mp3)

Τα στερεοφωνικά που έχετε δεν αρκούν για να ακούσετε CD.
Μόνο για πικάπ αρκούν. Ιδίως μονοφωνικό, παλιές ηχογραφήσεις.

Στο άλλο άκρο, τα πολυκάναλα αρχεία μουσικής υψηλής ανάλυσης, για να τα ακούσετε, θέλει πολλά λεφτά στέρεο. Πολλά. Και τρομερό χώρο, και μετρήσεις και όλα.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Όχι.

Υψηλότερες δειγματοληψίες (και μήκος λέξης) χρειάζονται στην επεξεργασία του ψηφιακού σήματος, όχι για την αναπαραγωγή.

Τα περισσότερα σύγχρονα Ντακ, έτσι κι αλλιώς, προ της μετατροπής σε αναλογικό, κάνουν υπερδειγματοληψια για ομαλότερη επεξεργασία (DSP φίλτρα ).
Nαι
.. τo 99% των audio DAC κάνουν υπερδειγματοληψία ... και όχι γιατί τα 44.1 kHz δειγματοληψία των CD-Audio δεν είναι αρκετά για την ανάκτηση των 20 kHz, αλλά για τους λόγους που ανέφερα ... Ελπίζω να το διατύπωσα κατανοητά
 
Last edited:



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αφιερωμένο: :fuckyou:


:lolsign::lolsign::lolsign::lol:
[DOUBLEPOST=1549984955][/DOUBLEPOST]
Ενα καλο CD player φτανει και περισσευει.
Αλλα φαινεται οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να φτιαχτει κατι τετοιο.
Οι εκ διαμετρου διαφορετικες αποψεις που υποστηριζονται στα φορα με σθενος
αν μη τι αλλο δειχνουν οτι το προβλημα δεν ειναι ... μαθηματικο.
Γεια σου ρε εντιτορ με τα βαθυστόχαστά σου...
:lolsign::lolsign::lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top