Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ακούω από tidal περισσότερο για ψυχολογικούς λογους.
Μόνο Tidal για τον ίδιο λόγο.
Και εαν υπάρχει διαθέσιμο σε ΜQA, αυτό βάζω να ακούσω.
Για τον ίδιο λόγο.

Είμαι απολύτως πεπεισμένος πως το 99% της ποιότητας ήχου ενός άλμπουμ καθορίζεται στο στούντιο, και η αλλαγή απο 16/44 σε MQA είναι ψύλλος στα άχυρα. Δεν ψάχνω πλέον διαφορές, βαρέθηκα, δεν έχω χρόνο και διάθεση, δεν με ενδιαφέρει, μακρυά απο μένα.
Βάζω την καλύτερη (θεωρητικά) έκδοση να ακούσω, ναι, αλλά μόνο για ψυχολογικούς λόγους.

Θέλετε διαφορές; πάρτε μου τα σαμπς, το Dirac, τα basstraps να σας σφάξω :p
Και η υπέρτατη διαφορά: ο πολυκάναλος ήχος. Ολα τα άλλα τα θεωρώ γραφικά πλέον.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ο πολυκαναλος είναι καλύτερος ακόμα και με dolby pro logic σε σχέση με το δικαναλο κατά τη γνώμη μου. Κατανοώ γιατί μπορεί να ξενίζει κάποιους αλλά εγώ δε πάω πίσω ποτέ.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Η αλήθεια ειναι οτι στα άκρα στο Spotify εχει πεσει ενα καλοοοο ψαλίδι. Αλλά στο ίδιο τραγούδι, στο σύστημα μου, με το ίδιο dac/streamer κτλ κτλ, καταλαβαίνω διαφορά από Spotify σε Tidal.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Η αλήθεια ειναι οτι στα άκρα στο Spotify εχει πεσει ενα καλοοοο ψαλίδι.
Για κατέβασε ένα κομμάτι και κάνε φασματική ανάλυση να μας το δείξεις αυτό που λες, σε σχέση με το ίδιο κομμάτι από σιντί.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Η αλήθεια ειναι οτι στα άκρα στο Spotify εχει πεσει ενα καλοοοο ψαλίδι. Αλλά στο ίδιο τραγούδι, στο σύστημα μου, με το ίδιο dac/streamer κτλ κτλ, καταλαβαίνω διαφορά από Spotify σε Tidal.
Ακριβώς έτσι! Αλλά, σε μικρότερο βαθμό, συμβαίνει και στο Tidal αυτό..
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Για κατέβασε ένα κομμάτι και κάνε φασματική ανάλυση να μας το δείξεις αυτό που λες, σε σχέση με το ίδιο κομμάτι από σιντί.
Σιγα μην κανω και φασματικη αναλυση. Ειναι τοσο εμφανες στα ιδια τραγουδια, ειτε flac, ειτε spotify, ειτε tidal. Ειναι ακουστο στα πρωτα δευτερολεπτα δεν χρειαζεται κατι παραπανω. tidal και flac δεν πολυκαταλαβαινω διαφορα. Με spotify στα ιδια τραγουδια i do
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το ... λυσαμε ηδη αυτο το θεμα: cd/flac>tidal>spotify / internet radio 320kbps (τυπου linn radio).
Τι φασματα και τι... φαντασματα:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα είχε ενδιαφέρον μια τυφλή δοκιμή, σε ένα απο τα συστήματα “σαλονιού”
Πρώτον για να διαπιστώσουμε ποιο διαφέρει. Και δεύτερον για να διαπιστώσουμε ποιο αρέσει.
Στοιχηματίζω στην έκπληξη.
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα είχε ενδιαφέρον μια τυφλή δοκιμή, σε ένα απο τα συστήματα “σαλονιού”
Πρώτον για να διαπιστώσουμε ποιο διαφέρει. Και δεύτερον για να διαπιστώσουμε ποιο αρέσει.
Στοιχηματίζω στην έκπληξη.
Δημήτρη, το spotify δεν παίζει. Ειλικρινά στο λέω, δε χρειάζεται καμία τυφλή δοκιμή, ούτε βεβαίως...φασματική ανάλυση.
Απλά δεν παίζει.

Αντίθετα, θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις μια εγγραφή στο Jazzradio.com/δωρεάν για ένα μήνα, και να συγκρίνεις τον ήχο του, με αυτόν του spoti/tidal. Εκεί υπάρχει η έκπληξη. Κάντο...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δημήτρη, το spotify δεν παίζει. Ειλικρινά στο λέω, δε χρειάζεται καμία τυφλή δοκιμή, ούτε βεβαίως...φασματική ανάλυση.
Απλά δεν παίζει.

Αντίθετα, θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις μια εγγραφή στο Jazzradio.com/δωρεάν για ένα μήνα, και να συγκρίνεις τον ήχο του, με αυτόν του spoti/tidal. Εκεί υπάρχει η έκπληξη. Κάντο...
Δεν έχω Spotify, είχε η κόρη μου σε άλλο σύστημα πριν απο ενάμιση χρόνο. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Το jazzradio ευχαρίστως για το ψάξω καποια στιγμή, να δω αν βολεύει. Απο περιέργεια, δεν μου χρειάζεται και άλλη μία συνδρομητική υπηρεσία , έχω αρκετές για ήχο και εικόνα.

Υπόψιν, δεν δέχομαι καμία γνώμη/σύγκριση Tidal/CD/MQA , ούτε καν την δική μου, εάν η δοκιμή δεν είναι αυστηρά τυφλή. Καμία συζήτηση επ αυτού, καμία δικαιολογία “είναι προφανές “ κτλ.
Ή τυφλή δοκιμή, ABX, σωστά στημένη, ή δεν κάνω συζήτηση.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
και εγώ ψηφίζω tidal, αν και το spotify ακούγεται αξιοπρεπέστατα. Μικρές διαφορές αλλά υπαρκτές κατά τη γνώμη μου.

εδώ υπάρχει σημείωση, ένα καλό dac θα κάνει το spotify να ακούγεται πιο κοντά στο tidal αλλά imho ποτέ δε θα είναι το ίδιο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το jazzradio ευχαρίστως για το ψάξω καποια στιγμή, να δω αν βολεύει. Απο περιέργεια,
Κάντο, έστω για τον δωρεαν μήνα που προσφερει. Ετσι θα διαπιστώσεις την απόδοση του συγκεκριμένου παρόχου. Κρίμα που δεν έχεις spotify, θα καταλάβαινες για τι πράγμα μιλάμε.
είχε η κόρη μου
..και εγώ το έδωσα στην κόρη μου. Αντιλαμβάνεσαι γιατί...
 








Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top