Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

P

PMC

Guest
Η ποιότητα ήχου του Spotify είναι παρά παρά πολύ καλή.
Και να είχε καλύτερο ήχο δεν θα το άκουγε το 90% του κόσμου .
Για να καταλάβεις διαφορα θες πολύ καλό σύστημα και αν.....
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Δεν ξέρω τι νόημα εχει στην πραγματικότητα.

Ακόμα και εάν δεχτούμε πως τα αρχεία MQA ακούγονται καλύτερα απο τα FLAC-ALAC, αυτό θα γίνει αντιληπτό μόνο σε εξαιρετικά συστήματα/χώρους, και όχι εν κινήσει με ένα smartphone.
Νομίζω συνονόματε πως έχει νόημα για αυτούς που χρησιμοποιούν πολύ καλά in ear monitors με το smartphone,όπως κι εγώ.Έχω κολλήσει τελευταία να ακούω tidal masters με το smartphone.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Νομίζω συνονόματε πως έχει νόημα για αυτούς που χρησιμοποιούν πολύ καλά in ear monitors με το smartphone,όπως κι εγώ.Έχω κολλήσει τελευταία να ακούω tidal masters με το smartphone.
Ισως. Αλλα σίγουρα όχι εν κινήσει, και μόνο σε ήσυχο περιβάλλον (στο σπίτι σου ή σε ήσυχο γραφείο).
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Ισως. Αλλα σίγουρα όχι εν κινήσει, και μόνο σε ήσυχο περιβάλλον (στο σπίτι σου ή σε ήσυχο γραφείο).
Δε διαφωνώ,αλλά ακόμα και σε σχετικά θορυβώδες περιβάλλον όπως πχ ταξίδια με πλοίο που κάνω συχνά το smartphone με τα iem μου παρέχουν πολύ καλή απομόνωση.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ούτε φυσικά σε αυτοκίνητο και Bluetooth ηχεία έχει νόημα.
..με bluetooth ναι, δε θα ακουσει. Με usb, και με ένα καλό ηχοσυστημα μάλλον ναι. Γενικότερα ισχυει ότι η σύνδεση κινητού με usb παίζει πολύ καλύτερα. Από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό, ακούγοντας off line τις λίστες μου στο Tidal..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Δε διαφωνώ,αλλά ακόμα και σε σχετικά θορυβώδες περιβάλλον όπως πχ ταξίδια με πλοίο που κάνω συχνά το smartphone με τα iem μου παρέχουν πολύ καλή απομόνωση.
Και σε αυτές τις συνθήκες μπορείς να ακουσεις διαφορά απο lossless σε MQA?
[DOUBLEPOST=1550182510][/DOUBLEPOST]
..με bluetooth ναι, δε θα ακουσει. Με usb, και με ένα καλό ηχοσυστημα μάλλον ναι. Γενικότερα ισχυει ότι η σύνδεση κινητού με usb παίζει πολύ καλύτερα. Από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό, ακούγοντας off line τις λίστες μου στο Tidal..
Εσύ ακούς διαφορά απο lossless σε MQA?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Και σε αυτές τις συνθήκες μπορείς να ακουσεις διαφορά απο lossless σε MQA?
[DOUBLEPOST=1550182510][/DOUBLEPOST]
Εσύ ακούς διαφορά απο lossless σε MQA?
Για να είμαι ειλικρινής δεν το δοκίμασα αυτό. Ακόμη. Στο αυτοκίνητο εννοώ. Διαφορα ακουω οταν παιζω με usb, σε σχεση με το Bluetooth.

Επίσης υπάρχει διαφορά και στο σύστημα του σπιτιού μου. Διαφορετικά έπαιζε με ποιότητα HIFI, και αλλιώς σε master. Όχι τρελά πράγματα βέβαια. Υπάρχει διάφορα πάντως..
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Ναί ακούω την διαφορά και σε αυτές τις συνθήκες.Τα iem που έχω έχουν πολύ καλή απομόνωση,τόσο που δεν ακούω τις ανακοινώσεις πχ κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.Τώρα χρησιμοποιώντας άλλα ακουστικά πχ του smartphone,ναι εκεί δεν....εκεί ειδικά σε θορυβώδες περιβάλλον δεν ακούω τη μουσική!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Για να είμαι ειλικρινής δεν το δοκίμασα αυτό. Ακόμη. Στο αυτοκίνητο εννοώ. Διαφορα ακουω οταν παιζω με usb, σε σχεση με το Bluetooth.

Επίσης υπάρχει διαφορά και στο σύστημα του σπιτιού μου. Διαφορετικά έπαιζε με ποιότητα HIFI, και αλλιώς σε master. Όχι τρελά πράγματα βέβαια. Υπάρχει διάφορα πάντως..
Να διευκρινήσουμε κάτι;
Η διαφορά μεταξύ Masters και HiFi στο Tidal είναι η ύπαρξη κάποιων άλμπουμ που ειναι διαθέσιμα σε MQA.
Το HiFi ειναι 16/44 δηλαδη ποιότητα cd.

Οπότε το ερώτημα είναι αν ακούς διαφορά μεταξύ άλμπουμ σε μορφή MQA και σε μορφή 16/44.

Θα μου επιτρέψεις και εσύ και ο @Dimusique να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου, για το κατά πόσο αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί σε τυφλή δοκιμή υπο αυτές τις συνθήκες.
 
  • Like
Reactions: PMC

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εάν δεν αποκωδικοποιηθούν τα MQA, είτε μέσω software είτε μέσω hardware, ως 16/44 αναπαράγονται.
Το ίδιο πράγμα δηλαδή
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Να διευκρινήσουμε κάτι;
Η διαφορά μεταξύ Masters και HiFi στο Tidal είναι η ύπαρξη κάποιων άλμπουμ που ειναι διαθέσιμα σε MQA.
Το HiFi ειναι 16/44 δηλαδη ποιότητα cd.

Οπότε το ερώτημα είναι αν ακούς διαφορά μεταξύ άλμπουμ σε μορφή MQA και σε μορφή 16/44.

Θα μου επιτρέψεις και εσύ και ο @Dimusique να κρατήσω τις επιφυλάξεις μου, για το κατά πόσο αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί σε τυφλή δοκιμή υπο αυτές τις συνθήκες.
Εγώ θα σου επιτρέψω!:drinks:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κοίταξε, οι διαφορές προκύπτουν σε αρκετά άλμπουμ. Εγώ τον τρόπο που χρησιμοποιώ για να τις καταλάβω, χρησιμοποιώ το ίδιο κομμάτι σε βινύλιο. Αυτή η κλιμάκωση, hi fi, master, και βινύλιο, με βοηθά να κρίνω ασφαλέστερα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Κοίταξε, οι διαφορές προκύπτουν σε αρκετά άλμπουμ. Εγώ τον τρόπο που χρησιμοποιώ για να τις καταλάβω, χρησιμοποιώ το ίδιο κομμάτι σε βινύλιο. Αυτή η κλιμάκωση, hi fi, master, και βινύλιο, με βοηθά να κρίνω ασφαλέστερα.
Πάρτο αλλιώς :D
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Πάντως για την δίκη μου περίπτωση, στο σύστημα του σπιτιού μου ποιο πολύ απολαμβάνω το Tidal από το Spotify. Μιλάμε για stream μέσω Mini Aries dac/streamer και iPad application.

Τώρα για αυτοκίνητο π.χ. ιδια μου φαίνονται η για ακουστικά. Μπορεί να είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά στο μυαλό μου τα εχω βάλει Spotify—->Apple Music—->Tidal σε ποιοτητα ήχου. Στο πολύ γενικά πάντα.
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Βασικά εγώ είμαι κουφός. Όλα ίδια μου ακούγονται. Περισσότερο με νοιάζει πως έγινε το mastering, το οποίο έχει μεγάλες διαφορές παρά η συμπίεση του αρχειου.
..έχει σημασία και η συμπίεση Αλέξανδρε. Έχει. Σ' ένα καλό συστημα/στήσιμο ηχείων/χώρο, όπως πολύ σωστά είπε ο Dimifoot, το καταλαβαίνεις. Ειδικά όταν είναι κομμένα τα άκρα. Αυτό ειναι κυρίαρχο στις μεταδόσεις μεσω spotify, σε σύγκριση πάντα με το Tidal.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Η συμπίεση έχει σίγουρα σημασία αλλά όχι αυτή του αρχείου ;).
Εγώ προσωπικά δεν πολύ καταλαβαίνω διαφορά. Το βινύλιο πάντως δεν είναι σωστή σύγκριση γιατί το πικάπ, η βελόνα, το phono, ακόμα ίσως και τα interconnect χρωματίζουν τον ήχο οπότε αλλάζει ο ήχος σε σχέση με την ηχογράφηση, άσχετα αν ακούγεται καλυτερα. Η σύγκριση ανάμεσα σε spotify και tidal από το ίδιο streamer είναι σωστή αλλά εκεί η διαφορά για εμένα είναι ανυπαρκτη. Τουλάχιστον σε Α Β τεστ δε θα την έβρισκα. Τώρα τα άλμπουμ που τα έχουν και τα δύο τα ακούω από tidal περισσότερο για ψυχολογικούς λογους.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Η σύγκριση ανάμεσα σε spotify και tidal από το ίδιο streamer είναι σωστή αλλά εκεί η διαφορά για εμένα είναι ανυπαρκτη. Τουλάχιστον σε Α Β τεστ δε θα την έβρισκα.
Υπάρχουν οι διαφορές μεταξυ των δυο παροχων φίλε. Υπάρχουν.

Όπως υπάρχει διαφορά απόδοσης μεταξύ spoti - Tidal από τη μια πλευρά, και του παρόχου "jazz radio.com", στην premium έκδοση. Μόνο που εδώ δεν μπορείς να κάνεις λίστες, ή να ακούσεις off line.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.884
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top