Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
93
Reaction score
35
...ας υποθεσουμε οτι οντως υποστηριζεται το airplay , χρησιμοποιει ομως αλλο codec για να στειλει τα δεδομενα στη συσκευη ηχου που διαθετουμε και με δεδομενο αυτο δεν θα μπορεσεις να βγαλεις σαφη συμπερασματα για την ποιοτητα Master
Θα μπορουσα δω να σε ποια αναλυση κλειδωνει το dac οταν παιζει τα MQA...
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
αν το ντακ δεν εχει ενδειξη δειγματοληψιας δεν γνωριζω καποιο αλλο τροπο να βρεις την αναλυση.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
35
αν το ντακ δεν εχει ενδειξη δειγματοληψιας δεν γνωριζω καποιο αλλο τροπο να βρεις την αναλυση.
Το dac εχει οθονη

Οποτε εαν δω πανω απο 44.1 θα ξερω οτι ακουω MAQ?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το dac εχει οθονη

Οποτε εαν δω πανω απο 44.1 θα ξερω οτι ακουω MAQ?
Οχι, γιατι εξαρταται απο τις ρυθμισεις του ντακ. Εμενα τωρα γραφει 48khz (απο ιντερνετ ραδιο των 320kbps) γιατι ετσι του ...γουσταρει. Οταν ειχα ντακ με mqa "επιανα" και ...756! βλακειες δηλ:)
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Αν το αρχειο ηχου εχει συμπιεστει βαση mqa με ρυθμο δειγματοληψιας πχ 44.1 khz και η ρυθμιση στο ντακ σου ειναι η ιδια γιατι να σου δειχνει κατι αλλο το ντακ?
Δεν εμφανιζει οτι θελει εμφανιζει οτι λαμβανει.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αν το αρχειο ηχου εχει συμπιεστει βαση mqa με ρυθμο δειγματοληψιας πχ 44.1 khz και η ρυθμιση στο ντακ σου ειναι η ιδια γιατι να σου δειχνει κατι αλλο το ντακ?
Δεν εμφανιζει οτι θελει εμφανιζει οτι λαμβανει.
Ειναι θεμα ρυθμισης. Λες, στο συγκεκριμενο, να βγαζει το mqa 384; Ουτε, σε μενα, λαμβανει απο το jazzradio 48khz - 320kbps στελνει, ειναι το συνδρομητικο
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν βλεπω mqa
Our Premium service streams:

  • MP3: 320 kbits/sec
  • AAC: 128 kbits/sec
  • AAC-HE: 64 kbits/sec
Καπου σε εχασα: για spotify λες ή για tidal; το πρωτο ειναι με τα στοιχεια που λες (σε oggis παιζει), το συνδρομητικο tidal παιζει 44,1 + mqa. Το τι δειχνει το ντακ , αν δηλ κανει υπερδειγματοληψια, ειναι θεμα ρυθμισεων.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Σωστα lakiss51 σε αυτα που ειπες απλα καταλαβα λαθος οτι εκανες ερωτηση για το jazz radio.
Απλα να πω στο Cconstan οτι αν ειναι ισο η πανω απο 44.1 khz αυτο δεν σημαινει οτι παντα θα ακουει mqa αρχεια ηχου.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όσοι ψάχνουν την καλύτερη πιστότητα στην αναπαραγωγή του ήχου μεταξύ των παραπάνω δύο πολυσυζητημένων υπηρεσιών δεν έχει νόημα να μπαίνει στην κουβέντα το spotify. όποιος όμως θέλει απλά να ακούει και να βρίσκει τα πάντα , αυτό είναι ο νικητής. Αλλά επαναλαμβάνω αν η ποιότητα ήχου είναι το ζητούμενο, το tidal είναι μακράν καλύτερο.:)
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Όσοι ψάχνουν την καλύτερη πιστότητα στην αναπαραγωγή του ήχου μεταξύ των παραπάνω δύο πολυσυζητημένων υπηρεσιών δεν έχει νόημα να μπαίνει στην κουβέντα το spotify. όποιος όμως θέλει απλά να ακούει και να βρίσκει τα πάντα , αυτό είναι ο νικητής. Αλλά επαναλαμβάνω αν η ποιότητα ήχου είναι το ζητούμενο, το tidal είναι μακράν καλύτερο.:)
Καλά δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά, μην τα παραλέμε (εξαιρώ τα MQA γιατί δεν έχω εμπειρία). Είχα TIDAL premium και τώρα Spotify premium. Η όποια διαφορά στην απόδοση (και πιστεύω ότι το σύστημά μου μπορεί να τις αναδείξει) είναι τόσο ελάχιστη που, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν υπάρχει κανένας ενδοιασμός του τι θα επιλέξεις. Φυσικά spotify για την απέραντη βιβλιοθήκη του. Την απόλυτη δε ηχητική ποιότητα, όπως έχει ξαναειπωθεί, από 24bit αρχεία και μάλιστα με προσεγμένες ηχογραφήσεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν γνωρίζω όλα τα dac αλλά φαντάζομαι πως ό,τι γράφει η οθόνη του αυτό παίζει. Αν για παράδειγμα αναπαράγεις ένα αρχείο 16/44.1 και στην οθόνη του dac αναγράφεται 48Κ τότε δεν κάνει λάθος το μηχάνημα αλλά κάπου γίνεται upsampling, δεν έχεις bitperfect μετάδοση.

Δεν έχω spotify, δε μου χρειάζεται διότι είναι μεγάλη η προσωπική μου δισκοθήκη, αλλά αν το premium είναι στα 320Kbps δεν έχει αισθητή διαφορά από lossless υλικό. Μόνο σαν placebo.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ αλλά τα ψηφιακά μου προκαλούν πονοκέφαλο δλδ τι θέλω να πω το tidal παίζει πραγματικά καλά πολλά δυναμικά και ανάλυση αλλά μόλις βάλω pickup τότε ακούω μουσική τι να πω ίσως να είμαι γέρος και πολύ κουρασμένος και κάτι ακόμα το tidal τουλάχιστον στη free έκδοση κάνει διακοπές ξέρετε κάτι γιαυτό?
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ αλλά τα ψηφιακά μου προκαλούν πονοκέφαλο δλδ τι θέλω να πω το tidal παίζει πραγματικά καλά πολλά δυναμικά και ανάλυση αλλά μόλις βάλω pickup τότε ακούω μουσική τι να πω ίσως να είμαι γέρος και πολύ κουρασμένος και κάτι ακόμα το tidal τουλάχιστον στη free έκδοση κάνει διακοπές ξέρετε κάτι γιαυτό?
Έχεις και cd player στο ίδιο σύστημα;
Αν ναι, σου προκαλεί και αυτό πονοκέφαλο ή μόνο το Tidal;
Το Tidal δεν νομίζω οτι παίζει δωρεάν.
Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος;
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ αλλά τα ψηφιακά μου προκαλούν πονοκέφαλο δλδ τι θέλω να πω το tidal παίζει πραγματικά καλά πολλά δυναμικά και ανάλυση αλλά μόλις βάλω pickup τότε ακούω μουσική τι να πω ίσως να είμαι γέρος και πολύ κουρασμένος και κάτι ακόμα το tidal τουλάχιστον στη free έκδοση κάνει διακοπές ξέρετε κάτι γιαυτό?
Μάλλον κάτι πάει λάθος στο σύστημα. Δεν δικαιολογείται ο πονοκέφαλος. Ειδικά με καλες ηχογραφήσεις μπορείς να ακούσεις με τις ώρες χωρίς πρόβλημα! Μιλάω για ψηφιακά αρχεία. Μήπως έχεις θέματα στην αναπαραγωγή κάποιων από τις μεσο-υψηλές συχνότητες;
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
είναι η πρώτη φορά που προσπάθησα να κάνω συνδρομή και μου δόθηκε ένας μήνας free αφού παρότι έδωσα τα στοιχεία πιστωτικής δεν αφαιρέθηκε το ποσό η τουλάχιστον όχι άμεσα " τώρα όσο αναφορά τη ποιότητα σίγουρα είναι καλή απλά το pickup έχει πιο γλυκό ήχο το βασικό πρόβλημα όμως, είναι άλλο, δηλαδή, σχεδόν σε κάθε αρχείο κάνει μια στιγμιαία διακοπή αυτό δεν συμβαίνει στα αρχεία εικόνας ήχου και για να σας προλάβω αυτό δεν συμβαίνει όταν η αναπαραγωγή γίνεται μέσω άλλου φορέα youtube etc. " χρησιμοποιώ το arcam r dac.
 

Μηνύματα
434
Reaction score
211
εχω κανει itunes 3 μηνες δωρεαν παιζει 256 ακουγεται καλα, αλα παντα παιζει ρολο η εγγραφη.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.642
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top