Αγορα βινυλιων εκτος Ευρωπης, μεσω Discogs

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Εχει κανεις εμπειρια απο αγορες μεταχειρισμενων δισκων εκτος Ευρωπαϊκης Ενωσης, π.χ Αμερικη;
Υπαρχουν επιπλεον χρεωσεις οπως τελωνειο κ.α; Μιλαμε κυριως για μεταχειρισμενα βινυλια απο ιδιωτες, οποτε δεν υπαρχει παραστατικο που να δηλωνει την αξια του προιοντος κατα την πωληση, εκτος αν προκειται για ασφαλισμενη αποστολη που μαλλον θα αναγραφεται και η αξια του.... :idk:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..μεταχειρισμένα δεν έχω αγοράσει, αλλά μια φορά που τόλμησα να πάρω καινούριο, ένα διπλό album αξίας 73 €, μου χρώθηκαν συνολικά περαν της αξιας, επιπλέον 120 €. Σ' αυτο το ποσό περιλαμβάνονταν ο ΦΠΑ, διαφορα έξοδα τελωνείου, καθώς και η εργασία της εταιρίας που προέβηκε στον εκτελωνισμό (Fedex) σαν αμοιβή. Πότε ξανά.

Εάν παραγγείλεις κάτι από εκεί, θα σου έλεγα να ζητήσεις η αποστολή να γινει μέσω USPS, μόνο. Ίσως γλυτώσεις την αμοιβή..
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
οτι ειναι πανω απο 23 ευρω εκτος ευρωπης πληρωνεις τελωνειο ,ο φορος ειναι στο συνολο μαζι με τα μεταφορικα που δινεις.
Επισης το gift πλεον δεν πολυ περναει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..σε κάθε περίπτωση, θα σου ζητηθεί από το τελωνείο να τους αποστείλεις την απόδειξη πληρωμής, και με βάσει αυτή θα υπολογιστούν τα έξοδα. Το θέμα είναι να μη σου χρεώσει και αμοιβή για την εργασία εκτελωνισμού η εταιρία μεταφοράς.

Εάν μένεις Αθήνα μπορείς να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου, οπότε δεν τίθεται ζήτημα.
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
οτι ειναι πανω απο 23 ευρω εκτος ευρωπης πληρωνεις τελωνειο ,ο φορος ειναι στο συνολο μαζι με τα μεταφορικα που δινεις.
Επισης το gift πλεον δεν πολυ περναει.
Δηλαδη εαν ενας δισκος απο United States εχει 20 $ (περιπου 18 ευρω) και 22.50 $ εξοδα αποστολης, πληρωνεις αυτα και εισαι οκ ή θα εχουμε και αλλα κερατιατικα ?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
πληρωνεις αυτα και εισαι οκ ή θα εχουμε και αλλα κερατιατικα ?
..πιθανότατα όχι! Μπορεί να χρεωθείς και την εργασία εκτελωνισμού, εάν πρόκειται για τη FedEx τουλάχιστον. Εγώ έτσι την πάτησα. Εκτός εάν πας εσύ να τον κάνεις.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ !!!!!!

Κανονικα το τελωνειο ζηταει παραστατικο πωλησης κιαν δεν υπαρχει, το χαρτι από την paypal η την πιστωτικη καρτα. Δεν πληρωνουν τελωνειο αποστολες συνολικου κοστους κατω των 20 ευρω. Το ΦΠΑ υπολογίζεται στα 24% συν εξοδα εκτελωνισμου οπου εάν είναι από τα ΕΛΤΑ δηλαδή σταλθηκαν με USPS τοτε είναι 16 ευρω. Εάν ηρθαν με FedEx η άλλη εταιρεια χρωνουν εταιρικα εξοδα που είναι τρελα ποσα...πουλανε πολύ τρελα.
Η λυση με pm.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ !!!!!!

Κανονικα το τελωνειο ζηταει παραστατικο πωλησης κιαν δεν υπαρχει, το χαρτι από την paypal η την πιστωτικη καρτα. Δεν πληρωνουν τελωνειο αποστολες συνολικου κοστους κατω των 20 ευρω. Το ΦΠΑ υπολογίζεται στα 24% συν εξοδα εκτελωνισμου οπου εάν είναι από τα ΕΛΤΑ δηλαδή σταλθηκαν με USPS τοτε είναι 16 ευρω. Εάν ηρθαν με FedEx η άλλη εταιρεια χρωνουν εταιρικα εξοδα που είναι τρελα ποσα...πουλανε πολύ τρελα.
Η λυση με pm.
Θέλω και εγώ π.μ.!
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
..σε κάθε περίπτωση, θα σου ζητηθεί από το τελωνείο να τους αποστείλεις την απόδειξη πληρωμής, και με βάσει αυτή θα υπολογιστούν τα έξοδα. Το θέμα είναι να μη σου χρεώσει και αμοιβή για την εργασία εκτελωνισμού η εταιρία μεταφοράς.

Εάν μένεις Αθήνα μπορείς να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου, οπότε δεν τίθεται ζήτημα.
Εννοειτε την αποδειξη πληρωμης απο το PayPal; Αυτη δειχνει το ποσό μαζι με τα μεταφορικα και οχι ξεχωριστα, συμπεριλαμβανουν στην αξια του προιοντος και τα μεταφορικα και κοστολογουν;
Η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να εκτελωνισω μονος μου ποια ειναι;
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Χρεωνουν ΦΠΑ στο συνολικο ποσο προιον συν μεταφορικα να το ξερεις αυτό. Για να εκτελωνισεις μονος σου... γινεται αλλα θα μαρτυρήσεις και θα σου βγαλουν την πιστη σκοπιμα γιατι τους στέρησες το μεροκαματακι.
Μην παραγγέλνεται ποτε με αποστολή από εταιρεια κουριερ...μονο με USPS. Εχουν συνεργασια με ΕΛΤΑ και ο εκτελωνισμος γινεται στα ΕΛΤΑ που χρεωνουν εξοδα πολύ μικρα. Στο ΦΠΑ κολλαμε εκει … αλλα υπαρχει λυση.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εννοειτε την αποδειξη πληρωμης απο το PayPal;
..ακριβως. Ή το παραστατικό όποιας άλλης μεθόδου πληρωμής χρησιμοποίησες.
Αυτη δειχνει το ποσό μαζι με τα μεταφορικα και οχι ξεχωριστα, συμπεριλαμβανουν στην αξια του προιοντος και τα μεταφορικα και κοστολογουν;
Πάλι ακριβώς. Δυστυχώς στον υπολογισμό του ΦΠΑ, καθώς και των άλλων εξόδων, υπολογίζουν και τα έξοδα μεταφοράς, όχι μόνον την αξία του προϊόντος.
Η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να εκτελωνισω μονος μου ποια ειναι;
Δεν τη γνωρίζω, δεν το έκανα ποτέ καθ' ότι δε μένω στην Αθήνα. Υποθέτω ότι θα πρέπει να μεταβείς εκεί, να συγκεντρώσεις κάποια έγγραφα και να τους τα υποβάλλεις.
 




Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ !!!!!!

Κανονικα το τελωνειο ζηταει παραστατικο πωλησης κιαν δεν υπαρχει, το χαρτι από την paypal η την πιστωτικη καρτα. Δεν πληρωνουν τελωνειο αποστολες συνολικου κοστους κατω των 20 ευρω. Το ΦΠΑ υπολογίζεται στα 24% συν εξοδα εκτελωνισμου οπου εάν είναι από τα ΕΛΤΑ δηλαδή σταλθηκαν με USPS τοτε είναι 16 ευρω. Εάν ηρθαν με FedEx η άλλη εταιρεια χρωνουν εταιρικα εξοδα που είναι τρελα ποσα...πουλανε πολύ τρελα.
Η λυση με pm.
σωστα και λυση υπαρχει;);)
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Χρεωνουν ΦΠΑ στο συνολικο ποσο προιον συν μεταφορικα να το ξερεις αυτό. Για να εκτελωνισεις μονος σου... γινεται αλλα θα μαρτυρήσεις και θα σου βγαλουν την πιστη σκοπιμα γιατι τους στέρησες το μεροκαματακι.
Μην παραγγέλνεται ποτε με αποστολή από εταιρεια κουριερ...μονο με USPS. Εχουν συνεργασια με ΕΛΤΑ και ο εκτελωνισμος γινεται στα ΕΛΤΑ που χρεωνουν εξοδα πολύ μικρα. Στο ΦΠΑ κολλαμε εκει … αλλα υπαρχει λυση.
Στειλτε μου p.m
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Πολυ αιχμηρο θα πρεπει να ακουγοταν το βιολι της μετα το 200άρι, αντε να ξαναπαραγγειλεις μετα εκτος EU. :(
..αστειεύσαι; Πλέον τους περισσότερους τους αγοράζω από Ολλανδία.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Nα κάνω μια ερώτηση και εγώ ,από Ισραηλ τι παίζει; Παρήγγειλα ένα βινύλιο αξίας 18 ΕΥΡΩ με τα μεταφορικά πήγε περίπου στα 31Ε μου στάλθηκε μέσω ISRAEL POST και μετά ΕΛΤΑ,το περιμένω είναι στο δρόμο...θα πληρώσω τελωνείο κλπ?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
Nα κάνω μια ερώτηση και εγώ ,από Ισραηλ τι παίζει; Παρήγγειλα ένα βινύλιο αξίας 18 ΕΥΡΩ με τα μεταφορικά πήγε περίπου στα 31Ε μου στάλθηκε μέσω ISRAEL POST και μετά ΕΛΤΑ,το περιμένω είναι στο δρόμο...θα πληρώσω τελωνείο κλπ?
-
Λογικά .....Ναί .
Αν το γλιτώσεις ....πέs μαs . :drinks:
[DOUBLEPOST=1553256498][/DOUBLEPOST]
ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ !!!!!!

Κανονικα το τελωνειο ζηταει παραστατικο πωλησης κιαν δεν υπαρχει, το χαρτι από την paypal η την πιστωτικη καρτα. Δεν πληρωνουν τελωνειο αποστολες συνολικου κοστους κατω των 20 ευρω. Το ΦΠΑ υπολογίζεται στα 24% συν εξοδα εκτελωνισμου οπου εάν είναι από τα ΕΛΤΑ δηλαδή σταλθηκαν με USPS τοτε είναι 16 ευρω. Εάν ηρθαν με FedEx η άλλη εταιρεια χρωνουν εταιρικα εξοδα που είναι τρελα ποσα...πουλανε πολύ τρελα.
Η λυση με pm.

-
Akόμα μιά φορά .......
Θέλω και εγώ π.μ.!

-
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top