Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Θα δοκιμάσω αυτή την τοποθέτηση των επικ, δίπλα στο SR & SL, δηλαδή στον πλαϊνό τοίχο του δωματίου.

Έτσι, έχω 2 σαμπ εμπρός, τα 870, δεξιά και αριστερά του κεντρικού, τα οποία ονομάζονται FR sub & FL sub στον τρίνοβ.

2 σαμπ στους πλαϊνούς τοίχους, που ονομάζονται SR sub και SL sub.

Τέλος, ένα σαμπ στη μέση του πίσω τοίχου, το B sub.

Το .1 κανάλι θα παίζει από όλα τα σαμπ.

Το bass management, θα δοκιμαστεί με στόχο κάθε δορυφόρος να έχει τουλάχιστον 2 σαμπ να παίζουν τις χαμηλές του συχνότητες, για λόγους ομοιομορφίας απόκρισης στο χώρο, και αυτά που είναι πιο κοντά σε αυτό, για λόγους κατευθυντικότητας των χαμηλών συχνοτήτων.

Αναλόγως όγκου δεδομένων που έχει κάθε ηχείο, θα ανατεθούν 3 ή 4 σαμπ σε αυτό.

Έτσι, το bass management θα έχει ως εξής:
Δορυφόρος : σαμπ

C -> FR, FL, SR, SL σε 4 σαμπ
FR -> FR, FL, SR σε 3 σαμπ
FL -> FL, FR, SL σε 3 σαμπ
SL -> FL, SL, B σε 3 σαμπ
SR -> FR, SR, B σε 3 σαμπ
BR -> SR, B σε 2 σαμπ
BL-> SL, B σε 2 σαμπ
TFR -> FR, SR σε 2 σαμπ
TFL -> FL, SL σε 2 σαμπ
TBR -> B, SR σε 2 σαμπ
TBL -> B, SL σε 2 σαμπ

Αυτό είναι το βασικό σενάριο.

Δηλαδή, τα 4 ατμος και τα 2 πίσω ηχεία, θα έχουν από 2 σαμπ το καθένα, για μπας μάνατζμεντ.

Η μπροστινή τετράδα από 3 σαμπ, και το κεντρικό 4.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Με τα 4 στα 5 σαμπ να δουλεύουν (το ένα επικ εκτός, και το άλλο με το μαμά ενισχυτικό) έκανα μια δοκιμή.

Είναι υπό κατασκευή οι θήκες για τα φιούζιον. Λογικά, εντός της εβδομάδας θα συνδεθούν κι αυτά να οδηγούν τα επικ με 1 κιλοβατ.

Στο πίσω (jbl) συνδέθηκε ένα ενκόρ.

Ως τώρα άκουγα με 1 σαμπ, και για λίγο άκουσα και με 2 σαμπ, τα εμπρός 870.

Χωρίς volume control, είχε γίνει απλώς μια δοκιμή του επικ, που έδειξε ότι βγάζει πολύ.

Τώρα με νορμάλ volume control σε όλα, και το jbl στην μπρίζα, έφαγα στο γνωστό moby μια κλωτσιά στην αορτή, που κυριολεκτικά ...φοβήθηκα. :o

Φφφφφφφφφφφφφ
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Μην φοβάσαι... εκπνοές θέλει και εξίσωση στις ευσταχιανές... δώσε εσύ που μπορείς... ο μόμπης δεν κάνει, όταν θα είσαι έτοιμος σε όλα θα ανεβάσω προτάσεις
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Μας τρομάζεις Κώστα!
Εντάξει φτιάχνεις σουπερ ντουπερ σεταπ, αλλά μην σε χάσουμε κιόλας.

Τουλάχιστον να προλάβουμε να το ακούσουμε γιατί που θα ξαναβρούμε τέτοιο πράγμα:p


Χωρίς πλάκα τώρα, πόσο εύκολο είναι να ρυθμιστεί αυτό το τόσο περίπλοκο σενάριο με τα subs?
Ακόμα και με τον Trinnov θα σε δυσκολέψει πολύ φαντάζομαι.
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εγώ να δεις, τρομοκρατήθηκα κανονικά.
Τρόμος. Κανονικός τρόμος. Νομίζω πως κουνήθηκαν τα κουφώματα ...
Χρειάζεται ειδική κατασκευή για να φιλοξενίσει το σύστημά σου.
Αύτα τα προσχέδια από τα σπίτια που θα φτιάξουν στον Άρη, πρέπει να κάνουν...:lol:
Και με μια ειδική στολή δε θα κινδυνεύεις νομίζω:lol:

Μόνο τρύπες για να βγάζεις τα αυτιά έξω χρειάζονται
 


Μηνύματα
153
Reaction score
316
Εγώ να δεις, τρομοκρατήθηκα κανονικά.
Τρόμος. Κανονικός τρόμος. Νομίζω πως κουνήθηκαν τα κουφώματα ...
Τα κουφώματα μη σε τρομάζουν ,άστα να κάνουν ότι θέλουν .Όταν όμως νιώσεις κούνημα στα μπετα, τρέξε όσο πιο γρήγορα μπορείς έξω από το σπίτι να σωθείς!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
δεν έχει φόβο αφού ο termatogazi ζει
Νομίζω πως ο τερματογκαζης θα ικανοποιηθεί πλήρως όταν ξανάρθει. ;)

Το JBL έπαιζε πολύ πολύ χαλαρά χθες βράδυ, φοβήθηκα να του δώσω gain, διότι ήταν στάθμες σύνθλιψης κοχλία. :D

Σε πιο λογικές όμως στάθμες, για νορμάλ ακροάσεις (καμιά 20-αρια ντεσιμπέλ πάνω από του Κοτσίδη που ακούει χαμηλά), η έννοια της απόλυτης έλλειψης συμπίεσης στις χαμηλές συχνότητες, είναι πια γεγονός. Όπως και το χτύπημα, η ατάκα σε κάθε κρουστικό ήχο μπάσων. Το headroom είναι εμφανέστατο, βγάζει μάτι. 8-)

Για πολλά πολλά χρόνια, όπως γνωρίζετε πολλοί εδώ, άκουγα μόνο με το JBL για το κάτω μέρος του φάσματος, και τολμώ να πω πως ήμουν ικανοποιημένος. Τώρα όμως, έχει ξεφύγει τελείως το πράγμα. Κι έχει κι άλλο... Κάτσε να μπει και το δεύτερο επικ σε λειτουργία, να μπουν κι οι φιούζιον όλ όβερ, να δω που θα φτάσει, και γω ανυπομονώ! :drinks:


Να και το απαραίτητο οφθαλμόλουτρο από τα τερατα, που γεφυρωμενα θα οδηγούν τα 3 σαμπ:

Το μέγεθος σε σχέση με το μαμά του επικ:

IMG_20190416_113936.jpg



Και η πίσω όψη, μπροστά από το 870:

IMG_20190416_114011.jpg


Τέρας....
Μιλάμε για πραγματικό τέρας...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κωστα ολα τα sub θα τα βαλεις στο ιδιο υψος?
Τα 2 εμπρός στο ύψος του κεντρικού, πιο πάνω κόβει οθόνη.
Τα υπόλοιπα ναι, στο ίδιο ύψος θα είναι το μεγάφωνο, στη μέση του ύψους του δωματίου, οπότε έχουν μικρή διαφορά ύψους οι βάσεις των epic με τη βάση του JBL, μετρήθηκαν.

Εσύ δεν έχεις από πάνω τοιχωματικό όριο, δε σε αφορούν αυτά. Εγώ έχω πάνω κάτω κανονικό μπετό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top