Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
940
Reaction score
264
νομίζω πως όχι το στερεοφωνικό έχει το δικό του χώρο και ανάμεσα στη θέση ακρόασης και των ηχείων δεν παρεμβάλλεται τίποτα επίσης οι τοίχοι έχουν επένδυση ξύλο εκτός του ότι λειτουργώ με atc που δεν είναι τόσο ευαίσθητα στην τοποθέτηση αλλά και πάλι δεν είμαι γνώστης χωροθέτησης λειτουργώ πιο πολλή με το αυτί και το χειρότερο από λα ακούω μόνο βινύλιο τα υπόλοιπα στο δωμάτιο.
Το PK14 δεν κουραζει,εκτος αν σε ενοχλει ο ογκος στα μεσοχαμηλα,δεν ειναι τοσο ισοροπημενο οσο το pk10,θα συμφωνησω οτι το Supra ειναι μαλακο και πιο φωτεινο ψηλα σε σχεση με το Kimber.
 



Μηνύματα
280
Reaction score
113
Το καλώδιο ρεύματος είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που πρέπει να μας απασχολεί.

Αφού έχουμε πια εξαντλήσει το σύστημά μας και το έχουμε ‘στήσει’ πλήρως και παίζει τουλάχιστον τέλεια, τότε και μόνο τότε μπορούμε να δοκιμάσουμε καλώδια ρεύματος με στόχο αν μπορέσουμε να το κάνουμε να παίζει μαγευτικά.

Φυσικά το θετικό αποτέλεσμα δεν είναι δεδομένο. Μάλλον θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Για κανένα λόγο όμως τα καλώδια ρεύματος δεν πρέπει να δοκιμάζονται σε ένα σύστημα που δεν είναι ακόμα ‘στημένο’ διότι οδηγούν σε τραγικά λάθη. Οι πιο έμπειροι χαιφιντελίστες την συνέχεια την ξέρουν………………. Προσπαθούμε να διορθώσουμε το λάθος καλώδιο ρεύματος με δεύτερο λάθος, π.χ. interconnect, ηχείων, ή και άλλα χειρότερα, οπότε έχουμε χάσει πια την μπάλα και στην ουσία δεν ξέρουμε πια τι κάνουμε. Και αγοράζουμε καλώδια και άλλα καλώδια κλπ κλπ, πετώντας άσκοπα τα λεφτά μας!

Όταν κανείς βρεθεί σε αυτή τη δύσκολη κατάσταση, η μόνη ελπίδα που έχει για να ‘στήσει’ σωστά το σύστημά του είναι να ξαναρχίσει από την αρχή. Τώρα βέβαια θα μου πείτε, ποια είναι η αρχή;

Απλά τα πετάμε όλα τα διάφορα ‘καλούδια’ που έχουμε προσθέσει, βλέπε εξωτικά interconnect, ηχείων, ρεύματος, περίεργα πολύμπριζα ή φίλτρα ρεύματος κλπ και ξεκινάμε με απλά καλώδια interconnect, ηχείων. Ρεύματος τα καλώδια που είχαν τα μηχανήματά μας μέσα στο κουτί τους και συνδεδεμένα στη πρίζα του τοίχου με ένα ταφ.

Ξέρω θα έπρεπε να τα αιτιολογήσω όλα αυτά που λέω, αλλά δυστυχώς δεν έχω το χρόνο. Πάντως όποιος τα έχει δοκιμάσει, ξέρει πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Το καλώδιο ρεύματος είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που πρέπει να μας απασχολεί.
Αποψη σου .......

Αφού έχουμε πια εξαντλήσει το σύστημά μας και το έχουμε ‘στήσει’ πλήρως και παίζει τουλάχιστον τέλεια,
τελεια ? ξερεις κανα συστημα να παιζει τελεια ?
τότε και μόνο τότε μπορούμε να δοκιμάσουμε καλώδια ρεύματος με στόχο αν μπορέσουμε να το κάνουμε να παίζει μαγευτικά.
ποιος λεει ποτε θα μπορουμε αν ακνουμε δοκιμες ? το εγχειριδιο του καλου αντικαλωδια ?

Φυσικά το θετικό αποτέλεσμα δεν είναι δεδομένο. Μάλλον θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Για κανένα λόγο όμως τα καλώδια ρεύματος δεν πρέπει να δοκιμάζονται σε ένα σύστημα που δεν είναι ακόμα ‘στημένο’ διότι οδηγούν σε τραγικά λάθη.
ΝΑΙ ...αν μας δωσουν οτιδηποτε για δοκιμη (ενας φιλος ας πουμε) ....θα του πουμε περιμενε να στησουμε το εργαλειο και μετα......................και αν δεν το στησουμε.......................ενταξει οι δοκιμες απαγορευονται........
Οι πιο έμπειροι χαιφιντελίστες την συνέχεια την ξέρουν………………. Προσπαθούμε να διορθώσουμε το λάθος καλώδιο ρεύματος με δεύτερο λάθος, π.χ. interconnect, ηχείων, ή και άλλα χειρότερα, οπότε έχουμε χάσει πια την μπάλα και στην ουσία δεν ξέρουμε πια τι κάνουμε. Και αγοράζουμε καλώδια και άλλα καλώδια κλπ κλπ, πετώντας άσκοπα τα λεφτά μας!
Ναι κανουμε τα λεφτα μας σουβλακια πιτσες.....εγγυημενο.....

Όταν κανείς βρεθεί σε αυτή τη δύσκολη κατάσταση, η μόνη ελπίδα που έχει για να ‘στήσει’ σωστά το σύστημά του είναι να ξαναρχίσει από την αρχή. Τώρα βέβαια θα μου πείτε, ποια είναι η αρχή;

Απλά τα πετάμε όλα τα διάφορα ‘καλούδια’ που έχουμε προσθέσει, βλέπε εξωτικά interconnect, ηχείων, ρεύματος, περίεργα πολύμπριζα ή φίλτρα ρεύματος κλπ και ξεκινάμε με απλά καλώδια interconnect, ηχείων. Ρεύματος τα καλώδια που είχαν τα μηχανήματά μας μέσα στο κουτί τους και συνδεδεμένα στη πρίζα του τοίχου με ένα ταφ.

Ναι τα καλωδια ηχειων ιντερκονεκτ και εκεινο το ταφ .....που ποτε δεν βρηκαμε στις κουτες τους....ρε κοροιδα που μας πιανουν.......

Ξέρω θα έπρεπε να τα αιτιολογήσω όλα αυτά που λέω, αλλά δυστυχώς δεν έχω το χρόνο. Πάντως όποιος τα έχει δοκιμάσει, ξέρει πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω.
δεν χρειαζεται ...............................αν δεν στρωσουμε συστημα δεν δοκιμαζουμε τιποτα..........
.......................
Η αγγλικη νοοτροπια 10% της αξιας του συστηματος για καλωδια....ειναι μπουρδα...................αλλα τι ξερουν οι αγγλοι......
οταν εμεις φταχναμε τρανζιστορ και 3παθα....οι αγγλοι μας παρακαλαγαν να τους δωσουμε την πατεντα για ηχεια ...και ενισχυτικα..................
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Αν σε καποιον χαρισουν καλωδιο ρευματος <που δεν κολλαει> με τις <προδιαγραφες> του συστηματος του ,
(ειναι ανωτερο)
ευχαριστως να κανω πετρα την καρδια μου και να το παρω εγω....
Υποσχομαι θα το κουμπωσω στο παρτατιφ.....
.το στερεοφωνικο μου δεν το μαγαριζω.......
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Το καλώδιο ρεύματος είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που πρέπει να μας απασχολεί.

Αφού έχουμε πια εξαντλήσει το σύστημά μας και το έχουμε ‘στήσει’ πλήρως και παίζει τουλάχιστον τέλεια, τότε και μόνο τότε μπορούμε να δοκιμάσουμε καλώδια ρεύματος με στόχο αν μπορέσουμε να το κάνουμε να παίζει μαγευτικά.

Φυσικά το θετικό αποτέλεσμα δεν είναι δεδομένο. Μάλλον θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

Για κανένα λόγο όμως τα καλώδια ρεύματος δεν πρέπει να δοκιμάζονται σε ένα σύστημα που δεν είναι ακόμα ‘στημένο’ διότι οδηγούν σε τραγικά λάθη. Οι πιο έμπειροι χαιφιντελίστες την συνέχεια την ξέρουν………………. Προσπαθούμε να διορθώσουμε το λάθος καλώδιο ρεύματος με δεύτερο λάθος, π.χ. interconnect, ηχείων, ή και άλλα χειρότερα, οπότε έχουμε χάσει πια την μπάλα και στην ουσία δεν ξέρουμε πια τι κάνουμε. Και αγοράζουμε καλώδια και άλλα καλώδια κλπ κλπ, πετώντας άσκοπα τα λεφτά μας!

Όταν κανείς βρεθεί σε αυτή τη δύσκολη κατάσταση, η μόνη ελπίδα που έχει για να ‘στήσει’ σωστά το σύστημά του είναι να ξαναρχίσει από την αρχή. Τώρα βέβαια θα μου πείτε, ποια είναι η αρχή;

Απλά τα πετάμε όλα τα διάφορα ‘καλούδια’ που έχουμε προσθέσει, βλέπε εξωτικά interconnect, ηχείων, ρεύματος, περίεργα πολύμπριζα ή φίλτρα ρεύματος κλπ και ξεκινάμε με απλά καλώδια interconnect, ηχείων. Ρεύματος τα καλώδια που είχαν τα μηχανήματά μας μέσα στο κουτί τους και συνδεδεμένα στη πρίζα του τοίχου με ένα ταφ.

Ξέρω θα έπρεπε να τα αιτιολογήσω όλα αυτά που λέω, αλλά δυστυχώς δεν έχω το χρόνο. Πάντως όποιος τα έχει δοκιμάσει, ξέρει πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω.
Πολυ σωστα ολα αυτα,και η αρχη των παντων ειναι το σωστο ηχειο για το χωρο μας,γιατι και εγω παθων ειμαι,οταν βρεθηκα με το ηχεια σε ενα χωρο μικροτερο,αντι να το αλλαξω εκανα ολα τα λαθη που αναφερεις,και αποτελεσμα μηδεν!!!Πρωτα το ηχειο και ολα τα υπολοιπα ερχονται πιο ευκολα!Και φυσικα στο τελος μπουμε να προσθεσουμε καλυτερα καλωδια κλπ ωστε απο ενα 2-3 τα εκατο βελτιωση να μας δωσει το καθενα απο αυτα θα φτσσουμε σε ενα 15% βελτιωση του ηχοσυστηματος μας!
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αφού δοκιμάσετε διάφορα καλώδια... μετά δοκιμάστε να στρέψετε τα ηχεία προς τα μέσα π.χ. κατά 2 μοίρες...
Ε... η διαφορά θα είναι τόσο μεγαλύτερη που θα δείξει γιατί πρέπει να ασχοληθούμε με άλλα (που είναι και δωρεάν πολλές φορές) και όχι με τα καλώδια...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
,,,,,,,,,,,,,,,μαλλον δεν εχεις δοκιμασει ποτε καλωδιαβ ...και απλα νομιζεις....οπως (ευτυχως) πολυ λιγοι
οσοι δοκιμασαν .........ξερουν............
Οσο καλα και αν στησεις τα ηχεια σου ....τα καλωδια θα ειναι παντα εκει να σε πανε πιο περα........
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Αφού δοκιμάσετε διάφορα καλώδια... μετά δοκιμάστε να στρέψετε τα ηχεία προς τα μέσα π.χ. κατά 2 μοίρες...
Ε... η διαφορά θα είναι τόσο μεγαλύτερη που θα δείξει γιατί πρέπει να ασχοληθούμε με άλλα (που είναι και δωρεάν πολλές φορές) και όχι με τα καλώδια...
Δηλαδή, θα πάει κάποιος να πληρώσει ας πούμε 5000€ για τα μηχανήματα και θα τσιγκουνευτεί τα καλώδια. Και μετά θα αναρωτιέται γιατί δεν παίζει.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
βεβαιως.........και γιατι να παιζει
και γιατι να μην παιζει ?
................
Πριν 14 συναπτα ετη αγορασα κασερι ενα φιλτρο μπαλουν της ps audio.....
Και γυρνα ο πωλητης και λεει του αφεντικου.....
- Ξερεις ποσο εχουν τα καλωδια αυτου ...... που τωρα μας μετρησε 1000 γιουρια ?
Και απαντα ο τσιφλικας αφεντικος
- Εγω ξερεις με τι καλωδια παιζω ? με αυτα που κρεμανε τα πλυμενα ρουχα....
.......
(.................το παλικαρι περα απο ασχετος ...ηταν και βλακουλης.......)

Και απανταω εγω
- Αν σου αρεσει να ακους μουσικη μπουγαδα εμενα δεν μου πεφτει λογος.........
...................ακομα το φυσαει το παλικαρι....................
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Χωρις καμια μομφη σε κανεναν, απλα επι της διαδικασιας...
Ανθρωποι με διαφορετικο background και διαφορετικους στοχους
διαφορετικα ακουσματα και μουσικα γουστα

με αγνοια βασικης ηλεκτροτεχνιας οι περισσοτεροι
που θελουν να εχουν ομως αποψη για τεχνικα θεματα
που παρεξηγουν και αποδιδουν διαφορετικο νοημα στους ορους που συνανταμε εδω
και αλλοι που νομιζουν οτι η πραγματικοτητα
δεν ξεφευγει στο ελαχιστο απο την θεωρια επι χαρτου και τα pdf...

απαντες δε με διαφορετικο συστημα και χωρο (ενιαια οντοτητα κατα Bhutia)
προσπαθουν να συνεννοηθουν στα βασικα και οχι μονο .... Γινεται?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
βεβαιως,....οταν πας να φας καρμποναρα πρεπει να ξερεις μεχρι τι φαλτσετα δουλευε ο παπους του εφευρετη της καρμποναρα/.................αλλιως δεν εχεις δικαιωμα στην γευση................
Προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο ενα καλωδιο τι εχει μεσα.......
χ#στηκα......να παιζει στα αυτια μου θελω,............γιατι θα ειναι δικο μου
Και δεν θα νιωθω καμμια αναγκη να εξηγησω στον καθενα , γιατι ακουω διαφορες.........
Αν τωρα καμποσοι προφεσοροι ηταν σε θεση να κατανοησουν πως δουλευει ενα μεγαλο siltech - synergistic- purist
Θα το κοπιαραν.....και οι κατασκευαστες .....θα πουλουσαν μαλι της γριας στα ζωοπανηγυρια........................
Το σο .......απ λα............
 


Μηνύματα
280
Reaction score
113
Δηλαδή, θα πάει κάποιος να πληρώσει ας πούμε 5000€ για τα μηχανήματα και θα τσιγκουνευτεί τα καλώδια. Και μετά θα αναρωτιέται γιατί δεν παίζει.
Αντίθετα αυτό που πολλές φορές συμβαίνει είναι να έχει ξοδέψει κάποιος 1000 ευρώ για τα μηχανήματα και 5000 ευρώ για τα καλώδια.
Στη συνέχεια να διερωτάται γιατί το σύστημά του δεν παίζει καλά............!!!!!
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Αντίθετα αυτό που πολλές φορές συμβαίνει είναι να έχει ξοδέψει κάποιος 1000 ευρώ για τα μηχανήματα και 5000 ευρώ για τα καλώδια.
Στη συνέχεια να διερωτάται γιατί το σύστημά του δεν παίζει καλά............!!!!!
Πόσες φορές έχεις δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Αντίθετα και με βάση τις απόψεις που εκφράζονται εδώ, πρέπει να είναι πολλοί αυτοί που υποθέτουν ότι επειδή πήραν ένα καλό μηχάνημα, αυτό οφείλει να κάνει τη δουλειά του χωρίς να επηρεάζεται απο τα καλώδια. Επίσης, το χρηματικό κριτήριο δεν είναι και τόσο εύστοχο. Κάποιος μπορεί να αγοράσει σε τιμή χώμα ενα καλομεταχειρισμένο σύστημα, ένα καλομεταχειρισμένο ποιοτικό, αναλυτικό ενισχυτή. Αν πάρει αυτόν τον ενισχυτή στα 800€ ας πούμε ενώ στην εποχή του κόστιζε 4000€, τότε τί αξίας καλώδιο θα πρέπει να βάλει...?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
απαγορευεται να εχεις ακριβοτερο καλωδιο απο το συστημα
αν στο χαρισουν δεν πρεπει να το δεχτεις γιατι διαταρασει την γαλαξιαξη ομοιογενεια του συστηματος
κατα τζιχαντ ευαγγελιο.............
Τωρα αν εχεις μια καλωδιαρα.....και μετα σου κατσει και ενας ενισχυτης σε τιμη λιωμα....
απλα γυρνας πισω το χρονο και κανεις την καταλληλη επιλογη
Οσο για το τι ειναι σωστο ...ισχυει οτι ειχε πει ο μεγας κλιντ......
..........καθενας εχει απο μια...........
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αντίθετα αυτό που πολλές φορές συμβαίνει είναι να έχει ξοδέψει κάποιος 1000 ευρώ για τα μηχανήματα και 5000 ευρώ για τα καλώδια.
!
Ειμαι σχεδον στα 60 μου και ασχολουμαι για 40 χρονια, και τετοια περιπτωση δεν συναντησα ποτε.Αυτα τα διαβαζω μονο σε φορα και μου θυμιζουν κουβεντες των κυνηγων,των ποδοσφαιροφιλων,δηλαδη βουτηγμενα ολα στην υπερβολη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top