Ενεργά Ηχεία

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Θα πείτε γνώμες τώρα που έπεσε και η τιμή

Focal shape 65. 559€


Adam A7X 547€

Να πω την αλήθεια πιο πολύ μου αρέσουνε τα Focal
Ακούω κι άλλες προτάσεις τα 550€ Είναι ταβάνι ούτε ευρώ παραπάνω
Αυτά έχουνε ψηφιακή είσοδο;
 

Attachments



Μηνύματα
362
Reaction score
387
Ψάξε για τίποτα μετρήσεις απόκρισης on-off axis και δείξε μας, για να καταλάβουμε.
Τι είναι αυτά τα ακαταλαβίστικα Τα ηχεία τα θέλω για να τα ‘χω μια στο ένα δωμάτιο μια στο άλλο θα παίζω μαζί τους, θέλω να είναι καλά εννοείται αλλά όχι για τίποτα σοβαρές κατασκευές
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Με τέτοια πτώση της τιμής των φοκάλ δε θα το σκεφτόμουν καν. Αν ο χώρος σου είναι μικρός μπορεί να σου κάνει και το 50αρι.
 


Μηνύματα
362
Reaction score
387
Απόσταση ακρόασης;[/
3,5μ Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω η αγορά των ενεργών θα γίνει κατά κύριο λόγο να πειραματιστώ και να μάθω είμαι λάτρης όπως των περισσότερων εδώ πέρα μέσα του καλού ήχου,τα ηχεία αυτά θα αλλάζουνε συνέχεια θέση μιας τον υπολογιστή μια στο σαλόνι μιας στην αυλή.
Δεν είχα ποτέ ενεργά και επειδή λένε εδώ πέρα μέσα ότι είναι πάρα πολύ καλά θέλω να το δοκιμάσω
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τα ηχεία αυτά είναι μικρά studio monitors κατασκευασμένα για μικρές αποστάσεις ακρόασης(1.5-2 μέτρα το πολύ).
Από κει και πέρα χάνουν πολύ σε απόδοση και ποιότητα ήχου.

Τα 3,5 μέτρα χρειάζονται μεγάλα ηχεία για να καλυφθούν σωστά.
Επίσεις, επειδή αναφέρεις οτι σε ενδιαφέρει ο καλός ήχος πρέπει να ξέρεις οτι χρειάζονται μια σειρά από προυποθέσεις για να συμβεί αυτό. Δεν αρκεί να αγοράσεις δυο ηχεία. Χρειάζεται να ασχοληθείς με τον χώρο, το σωστό στήσιμο και διάφορα άλλα που έχουν αναφερθεί πολλες φορές εδώ μέσα.

Ανάμεσα στα δύο που προτείνεις θα διάλεγα το Adam γιατί αποδείδει περισσότερα db, αλλά από τις χρήσεις για τις οποίες το προορίζεις, εκεί που θα το ευχαριστηθείς είναι με τον υπολογιστή όπου η απόσταση ακρόασης είναι μικρή.
Αν του προσθέσεις και κάνα σαμπάκι εκεί θα ξετρελαθείς απο το αποτέλεσμα.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για 3.5m δεν κάνουν, ούτε αυτά, ούτε κανένα άλλο αυτού του μεγέθους και τιμής. Ενεργό ή παθητικό.
Το rokit 10-3 G4 δε θα μπορούσε να σταθεί σε αυτή την απόσταση? Μιλάω για εσωτερικό χώρο φυσικά και όχι για την αυλή.
 


Μηνύματα
362
Reaction score
387
Αν στη Θεσσαλονίκη υπήρχανε ενεργά ηχεία που θα μπορούσαμε να τα ακούσουμε θα ‘τανε τελείως διαφορετικά η Θεσσαλονίκη είναι ένα χωριό
Βασικά δεν έχει κανένα μαγαζί να ακούσεις τίποτα
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Το rokit 10-3 G4 δε θα μπορούσε να σταθεί σε αυτή την απόσταση? Μιλάω για εσωτερικό χώρο φυσικά και όχι για την αυλή.
Οριακά το δεκάιντσο στα 3,5 μέτρα. Θα προτιμούσα 12'' γούφερ.
Όχι οτι δεν θα παίξει το δεκάρι, αλλά το δωδεκάρι θα παιξει πολύ καλύτερα.

Και εννοείται πάντα με τις προυποθέσεις που αναφέρει ο Dimifoot.
[DOUBLEPOST=1556546810][/DOUBLEPOST]
Αν στη Θεσσαλονίκη υπήρχανε ενεργά ηχεία που θα μπορούσαμε να τα ακούσουμε θα ‘τανε τελείως διαφορετικά η Θεσσαλονίκη είναι ένα χωριό
Βασικά δεν έχει κανένα μαγαζί να ακούσεις τίποτα
Δεν χρειάζεται να ακούσεις φίλε μου. Τον χώρο ακούμε. Οτι και να ακούσεις σπίτι σου θα παίξει αλλιώς.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Το rokit 10-3 G4 δε θα μπορούσε να σταθεί σε αυτή την απόσταση? Μιλάω για εσωτερικό χώρο φυσικά και όχι για την αυλή.
Καλή πρόταση Και πολλά βατ και στα λεφτά που δίνω
Αρχίζω και το σκέφτομαι
[DOUBLEPOST=1556547833][/DOUBLEPOST]
Οριακά το δεκάιντσο στα 3,5 μέτρα. Θα προτιμούσα 12'' γούφερ.
Όχι οτι δεν θα παίξει το δεκάρι, αλλά το δωδεκάρι θα παιξει πολύ καλύτερα.

Και εννοείται πάντα με τις προυποθέσεις που αναφέρει ο Dimifoot.
[DOUBLEPOST=1556546810][/DOUBLEPOST]

Δεν χρειάζεται να ακούσεις φίλε μου. Τον χώρο ακούμε. Οτι και να ακούσεις σπίτι σου θα παίξει αλλιώς.
Εδώ έχεις μισό δίκιο άλλο να μην έχεις ακούσει τίποτα και να πας προς το άγνωστο και άλλο να έχεις πάει σε 3-5 έκθεσης μαγαζιά και να έχεις ακούσει 10 -12 ηχεία σίγουρα θα παίξουν διαφορετικά στο σπίτι σου αλλά έχεις μια πρώτη άποψη
 

Attachments


Μηνύματα
362
Reaction score
387
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ενώ έχουνε μεγάλη διαφορά στα Βατ το spl Είναι σχεδόν ίδιο

Rokit 10 3 G4
  • Class-D amplifier tri-amped 300 watts
  • 75 W Tweeter
  • 75W Midrange
  • 150W Woofer
  • Max. Sound pressure level: 112 dB (SPL)

Focal shape 65
  • Power: 105 W Class AB
  • Woofer: 6.5" Flax Cone
  • Tweeter: 1" Aluminium-Magnesium
  • 6.5" Double-passive membrane
  • Frequency range (+/- 3 dB): 40 - 35000 Hz
  • Max SPL peak @ 1 m 109 dB
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ποιο πολυ θα μπερδευτεις απο τα σπεκς ,παρολαυτα 3 db ειναι μεγαλο νουμερο προυποθετει διπλασια ισχυ για να αναπαραχθει...
 



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ενώ έχουνε μεγάλη διαφορά στα Βατ το spl Είναι σχεδόν ίδιο

Rokit 10 3 G4
  • Class-D amplifier tri-amped 300 watts
  • 75 W Tweeter
  • 75W Midrange
  • 150W Woofer
  • Max. Sound pressure level: 112 dB (SPL)

Focal shape 65
  • Power: 105 W Class AB
  • Woofer: 6.5" Flax Cone
  • Tweeter: 1" Aluminium-Magnesium
  • 6.5" Double-passive membrane
  • Frequency range (+/- 3 dB): 40 - 35000 Hz
  • Max SPL peak @ 1 m 109 dB
3 db είναι διπλασιασμός της έντασης
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top