Ενεργά Ηχεία


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εννοείται με δυο σαμπ.
Τα 10" πάρε.

Τίποτε άλλο. Μόνο τα 10".
Προτείνω τα φτηνά KRK μαζί με δυο σαμπ, ενα για τα καθε ηχείο.
+2 σαμπ
Εχεις ήδη δυο σαμπ;

Φτάνει , θα πάρει (πήρε) αυτά που μπορεί.
 


Μηνύματα
364
Reaction score
388
Ευχαριστώ για την βοήθεια και το χρόνο σας

Κάθε χρονιά έρχεται μόνο μια φορά. Ζήσε την στο έπακρο και απόλαυσε την κάθε στιγμή. Ευτυχισμένο το 2020 χρόνια πολλά
Βεβαίως φτάνει. 8-)

Και μάλιστα, δεν επέλεξε καμία από τις 2 προτάσεις που έκανα. :roflmao:
Βοήθησες είπες ότι το ένα KRK είναι πολύ καλύτερο από το άλλο
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Την καλύτερη επιλογή έκανες, εγώ ίσως να έπαιρνα το φοκάλ. Από ένα καλύτερο ηχείο αρχικά θα μπορέσεις να πάρεις ό,τι σου δώσει και μετά βλέπεις πως θα αναβαθμίσεις το σύστημα (ισοστάθμιση, σαμπ, χώρος κτλ). Αν πάρεις ένα φθηνό ηχείο θα έχεις πάντα ένα φθηνό ηχείο ό,τι και να του βάλεις.

Πάντα ζούμε με τους περιορισμούς του μπάτζετ μας.
 

Μηνύματα
364
Reaction score
388
Την καλύτερη επιλογή έκανες, εγώ ίσως να έπαιρνα το φοκάλ. Από ένα καλύτερο ηχείο αρχικά θα μπορέσεις να πάρεις ό,τι σου δώσει και μετά βλέπεις πως θα αναβαθμίσεις το σύστημα (ισοστάθμιση, σαμπ, χώρος κτλ). Αν πάρεις ένα φθηνό ηχείο θα έχεις πάντα ένα φθηνό ηχείο ό,τι και να του βάλεις.

Πάντα ζούμε με τους περιορισμούς του μπάτζετ μας.
Το Φόκαλ το έχω σε εκτιμήσει πολύ και εμφανισιακά μου άρεσε πάρα πολύ αλλα μου το απορρίψανε για τις 6,5 ίντσες Και φοβήθηκα μη δε βγάζει μπάσο
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το Φόκαλ το έχω σε εκτιμήσει πολύ και εμφανισιακά μου άρεσε πάρα πολύ αλλα μου το απορρίψανε για τις 6,5 ίντσες Και φοβήθηκα μη δε βγάζει μπάσο
Δε σου είπαν για μπάσο, για spl σου είπαν στα 2μ. Δίκιο έχουν, με τα φοκάλ θα έκανες έναν ακόμα συμβιβασμό.
 

Μηνύματα
364
Reaction score
388
Δε σου είπαν για μπάσο, για spl σου είπαν στα 2μ. Δίκιο έχουν, με τα φοκάλ θα έκανες έναν ακόμα συμβιβασμό.
Κάπου γράψανε ότι επειδή είναι κλειστού τύπου η καμπίνα έχει μειωμένα μπάσα έτσι κατάλαβα σε ξένο site.
Βέβαια εγώ δεν ξέρω πολλά γι’ αυτό ζήτησα και βοήθεια αν λέω κάτι λάθος είναι γιατί ίσως το κατάλαβά λάθος
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κάπου γράψανε ότι επειδή είναι κλειστού τύπου η καμπίνα έχει μειωμένα μπάσα έτσι κατάλαβα σε ξένο site.
Βέβαια εγώ δεν ξέρω πολλά γι’ αυτό ζήτησα και βοήθεια αν λέω κάτι λάθος είναι γιατί ίσως το κατάλαβά λάθος
Εκ των υστέρων και για χάρη των αναγνωστών σημειώνεται ότι η καμπίνα των Focal Shape δεν είναι σφραγισμένη,αλλά διαθέτει παθητικό ακτινοβολητή ως διάταξη ενίσχυσης χαμηλού.Σε τόσο μικρά μεγέθη μεγαφώνων και καμπίνας θεωρώ μια τέτοια λύση καταχρηστική,ιδίως για αυτόνομα κύρια ηχεία.

Πλην όμως,τα συμπληρωματικά sub για τον ενδιαφερόμενο καλύτερα να ήταν στουντιακού τύπου και από την ίδια εταιρεία (KRK) για να υπάρχει κάποια προοπτική ομαλού κροσαρίσματος με τα κύρια ηχεία χωρίς πολλές διατυπώσεις - βλέπε επεξεργαστή,την άλλη ΄΄απαγορευμένη΄΄ ν'αναφέρεται πολλές φορές συσκευή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.358
Reaction score
79.395
Και πολύ καλά έκανε.

Επιτέλους ας σταματήσει κι αυτή η λυσσασμένη προτροπή για 2-4-6-8 subs.
Το λέμε μια φορά, όχι 50.
Ειναι προτροπή για φτηνό και ολοκληρωμένο ηχείο τριών δρόμων. Ξαναδές το.

Απο την αλλη εντάξει, να το σταματήσουμε.
Οποιος ρωτάει τι να πάρει, δεν θα του λέμε να πάρει σαμπ. Να παίρνει μόνο δορυφόρους.

Εντάξει απο μένα. Μέσα.

Κάτι άλλο;

Βαρέθηκα κιολας να μιλάω. Τέλος. Μονο με πμ.
>:(
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Έχω 2 διαφορετικά ζεύγη KRK (8 G2, 6 G3) και 2 subs KRK (10)....
Αν δεν πρόκειται να ξοδέψεις άλλα χρήματα... ήταν καλύτερη η πρόταση του Dimifoot...
Αλλά επειδή φαίνεται πως είσαι ανοιχτός σε επόμενες αναβαθμίσεις, θα συμφωνήσω τελικά με τον Zabbalo πως καλύτερα που πήρες ότι καλύτερο ηχείο μπόρεσες τώρα και οι αναβαθμίσεις όποτε έρθουν...

Όπως και να χει, πλέον διάλεξες και είμαι σίγουρος πως θα τα ευχαριστηθείς !!! Καλές ακροάσεις!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Οποιος ρωτάει τι να πάρει, δεν θα του λέμε να πάρει σαμπ. Να παίρνει μόνο δορυφόρους
Να απαντάτε σ αυτό που ρωτάει για αρχή.
Μετά και αν υπάρχει πρόσφορο έδαφος, πείτε ότι θέλετε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ειναι προτροπή για φτηνό και ολοκληρωμένο ηχείο τριών δρόμων. Ξαναδές το.

Απο την αλλη εντάξει, να το σταματήσουμε.
Οποιος ρωτάει τι να πάρει, δεν θα του λέμε να πάρει σαμπ. Να παίρνει μόνο δορυφόρους.

Εντάξει απο μένα. Μέσα.

Κάτι άλλο;

Βαρέθηκα κιολας να μιλάω. Τέλος. Μονο με πμ.
>:(
Όχι πια sub,μόνο...δορυφόρους με εγγυημένο το..."Twin Peaks" -όχι εκείνο του David Lynch - στις δύο πρώτες οκτάβες. :sneaky:
Να απαντάτε σ αυτό που ρωτάει για αρχή.
Μετά και αν υπάρχει πρόσφορο έδαφος, πείτε ότι θέλετε.
Στην αρχή ρωτούσε για κάτι εξαμισάρια στα...3,5 μέτρα απόσταση.Ε,κάποιος έπρεπε να του μιλήσει για το...΄΄Ρεξόνα΄΄. :sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.358
Reaction score
79.395
Να απαντάτε σ αυτό που ρωτάει για αρχή.
Μετά και αν υπάρχει πρόσφορο έδαφος, πείτε ότι θέλετε.
Οπως ήδη έγραψε ο γκουρού, τι γίνεται αν η ερώτηση ειναι λαθος; Δεν πρέπει να του προταθεί η καλύτερη -τεκμηριωμένα- διαχείριση του μπατζετ;

Και ναι, δυστυχώς συμβαίνει αυτο με τις φυσικές επιστήμες, σε ταυτόσημο ερώτημα η απάντηση είναι περίπου ίδια, στα ορια του διαθέσιμου οικονομικού περιθωρίου. Βαρετό ξεβαρετό, η απάντηση ειναι πάντα η ίδια: πολλαπλά σαμπς, ικανού μεγέθους ηχεία, ικανή οδήγηση, χαμηλές παραμορφώσεις, έλεγχος αντήχησης, ισοσταθμιση, target curve. Τα ίδια και τα ίδια. Sorry.

Εφόσον θεωρείται κουραστικό και επαναλαμβανόμενο αντί να θεωρείται πηγή μάθησης, δεν εχω κανένα λόγο να συμμετέχω πλέον σε τέτοια ερωτήματα. Ο,τι ηταν να γραφτεί γράφτηκε στο κάτω κάτω. Ας ψάξουν να τα βρουν.

Δεν πρόκειται ποτέ να δώσω μια διαφορετική απάντηση-κατεύθυνση σε κάποιον που ρωτάει, μόνο και μόνο για να μην λέμε τα ίδια και βαριόμαστε, με αποτέλεσμα ο ερωτών να χάσει χρήματα. Απλως δεν θα συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις.

Αλλάξτε πολύμπριζα.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Σε πaλαιότερη ακρόαση στο Νάκα τα Neumann kh120 με το 5,25" ντρόπιασαν κάποια 8"ρια ακόμα και στον τομεα του μπάσου ,δικαιολογώντας απόλυτα την υψηλότερη τιμή τους. Απόσταση ακρόασης περίπου 1,7μ Δεν ισχύει παντού το μεγαλύτερο γούφερ -καλύτερο μπάσο. Και εννοώ ορθότερη περιγραφή ενός μπασου στον χώρο , όχι μποτιές.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε πaλαιότερη ακρόαση στο Νάκα τα Neumann kh120 με το 5,25" ντρόπιασαν κάποια 8"ρια ακόμα και στον τομεα του μπάσου ,δικαιολογώντας απόλυτα την υψηλότερη τιμή τους. Απόσταση ακρόασης περίπου 1,7μ Δεν ισχύει παντού το μεγαλύτερο γούφερ -καλύτερο μπάσο. Και εννοώ ορθότερη περιγραφή ενός μπασου στον χώρο , όχι μποτιές.
Η ανώτερη περιγραφή στις χαμηλές δεν είναι απόρροια μυστικιστικών επιδράσεων,αλλά δικαιολογείται από μετρητικά δεδομένα:

Group Delay για ένα μικρό ηχείο που έχει όμως προσεγμένη τη ζυγοστάθμιση στο bass reflex του:
1577642527324.png

Υποδειγματική τιμή πάνω στο αντιληπτικό όριο των 20 χιλιοστών δευτερολέπτου σε συχνότητα 50 Hz.

Διάγραμμα Ολικής Αρμονικής Παραμόρφωσης μαζί με δεύτερη (κόκκινη) και τρίτη αρμονική (πράσινη)
1577642818245.png

Το πενταράκι μεγάφωνο στη μικρή καμπίνα κατορθώνει στο κάτω όριο ωφέλιμης απόκρισης να έχει ολική αρμονική παραμόρφωση τάξης -30dB (3%) με τη δεύτερη αρμονική επικρατούσα...Και κατώτερες τιμές πάνω από το εν λόγω όριο.Θα αναπαράγει επομένως τις αρμονικές από τις νότες με ικανοποιητική γραμμικότητα.

Αμφιβάλλω ότι κυκλοφορούν άλλα μικροσκοπικά μόνιτορ με ανάκλαση χαμηλών και τόσο ωραία ζυγισμένες επιδόσεις...

Και σε διαρρύθμιση πραγματικού εγγύς πεδίου όπως προορίζεται,θα ακούμε κυρίως το ίδιο το ηχείο έναντι του χώρου.
 
Last edited:

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Μπα, το Kali IN-8 φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή σε budget κάτω των 1000 euro το ζεύγος: είναι τρίδρομο με ομοκεντρικό mid και tweeter και το 8'' woofer είναι κροσαρισμένο στους 330 κύκλους, κάτι που αφενός εξασφαλίζει γραμμικότερη/ σχετικά απαραμόρφωτη αναπαραγωγή των μεσαίων αφού υπάρχει... αφιερωμένο σ' αυτές μεγάφωνο, αφετέρου καθιστά το ηχείο στο σύνολο του μία σημειακή πηγή ήχου, σύμφωνα πάντα με τους ισχυρισμούς της ίδιας της εταιρείας, τους οποίους ο ίδιος δεν είμαι σε θέση να ελέγξω ως προς την αξιοπιστία τους, οπότε θα ζητούσα την πολύτιμη συνδρομή του κυρίου Μπουτιά:

2-way systems with good waveguides, like Kali’s LP-6 and LP-8, do a good job at conveying this spatial information. However, because the tweeter and woofer on those speakers (and most studio monitors!) are separate, this information gets lost in the space immediately above and below the speaker. This means that at the listening position, you’re not hearing the full stereo picture.

The IN-8 solves this problem. The tweeter and midrange share an acoustic center, and the woofer is crossed over at 330 Hz, so the distance between the woofer and midrange is well under a quarter wavelength at the crossover point. This means that the IN-8 is acoustically a point source. As such, it has the same excellent directivity that the LP-6 and LP-8 have at their sides in a full 360 degrees around the speaker. You’re hearing all of the spatial information at the listening position, so the soundstage that you hear will have every detail that’s present in the mix.
 

Μηνύματα
364
Reaction score
388
Μπα, το Kali IN-8 φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή σε budget κάτω των 1000 euro το ζεύγος: είναι τρίδρομο με ομοκεντρικό mid και tweeter και το 8'' woofer είναι κροσαρισμένο στους 330 κύκλους, κάτι που αφενός εξασφαλίζει γραμμικότερη/ σχετικά απαραμόρφωτη αναπαραγωγή των μεσαίων αφού υπάρχει... αφιερωμένο σ' αυτές μεγάφωνο, αφετέρου καθιστά το ηχείο στο σύνολο του μία σημειακή πηγή ήχου, σύμφωνα πάντα με τους ισχυρισμούς της ίδιας της εταιρείας, τους οποίους ο ίδιος δεν είμαι σε θέση να ελέγξω ως προς την αξιοπιστία τους, οπότε θα ζητούσα την πολύτιμη συνδρομή του κυρίου Μπουτιά:

2-way systems with good waveguides, like Kali’s LP-6 and LP-8, do a good job at conveying this spatial information. However, because the tweeter and woofer on those speakers (and most studio monitors!) are separate, this information gets lost in the space immediately above and below the speaker. This means that at the listening position, you’re not hearing the full stereo picture.

The IN-8 solves this problem. The tweeter and midrange share an acoustic center, and the woofer is crossed over at 330 Hz, so the distance between the woofer and midrange is well under a quarter wavelength at the crossover point. This means that the IN-8 is acoustically a point source. As such, it has the same excellent directivity that the LP-6 and LP-8 have at their sides in a full 360 degrees around the speaker. You’re hearing all of the spatial information at the listening position, so the soundstage that you hear will have every detail that’s present in the mix.
Αν και το επέλεξα για να πω την αλήθεια επειδή είναι καινούργια εταιρία λίγο την φοβάμαι.
Και δεύτερων μου φάνηκε λίγο ψεύτικο κακής ποιότητας πλαστικά και άσχημο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.378
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top