Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Εμπιστεύομαι τα αυτιά μου.
Κανονικά σε μια τέτοια αστεία απάντηση ή θα έπρεπε να στα χώσω, ή να απλά να σε περιφρονήσω...

Αλλά θα σου απαντήσω σοβαρά και θα (προσπαθήσω) να σου εξηγήσω γιατί η παραπάνω απάντησή σου είναι αστεία.


Δηλαδή έχεις ακούshει σπίτι σου ή, προφανώς πολύ καλύτερα, σε έναν ελεγχόμενο και πιστοποιημένο χώρο, ΟΛΑ τα εν λόγω μηχανήματα, τα οποία βρίσκονταν στη διάθεσή σου ταυτόχρονα και επί μακρόν, ώστε να μπορείς να τα εναλλάσσεις κατά το δοκούν και μάλιστα με ταιριασμένες τις στάθμες π.χ. με ροζ θόρυβο (κάτι που προφανώς δεν έχεις ούτε τα εργαλεία αλλά ούτε και τις γνώσεις να κάνεις) έτσι ώστε τα συμπεράσματά σου να έχουν κάποια ελπίδα να είναι αξιόπιστα και, κυρίως, επαναλήψιμα;

Γιατί το "ακούω" προενισχυτές ή πηγές σε διαφορετικά συστήματα, με διαφορετικά συνοδά μηχανήματα, σε διαφορετικούς χώρους, με διαφορετικούς χρόνους αντήχησης, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές με, πιθανόν, διαφορετικό πρόγραμμα και περιμένω να βγάλω αξιόπιστο συμπέρασμα δεν "παίζει" δεν πάει να είσαι ο Bob Katz ο ίδιος...


Για να μην παρεξηγηθώ Άλεξ και να καταλάβεις τι εννοώ δεν νομίζω π.χ. να χρειάζεται να ξέρω να αλλάζω ιμάντα εκκεντροφόρου για να καταλάβω ότι ένα sti ξυρίζει και είναι ένα σοβαρό και ασφαλές εργαλείο. Ή και για αυτά που μιλάμε ας αναφερθούμε στο σύστημα του Κώστα που είναι σοβαρό και ξυρίζει, δεν νομίζω να έχει προ του χιλιάρικου αλλά και να έχει,πίσω στο μυαλό σίγουρα υπάρχει η σκέψη να πάει σε κάτι καλύτερο-βέλτιστο για την υπόλοιπη αλυσίδα.
Τώρα το είδα αυτό.
Ωραία τα όσα έγραψες, αλλά δες τι γράφω παραπάνω
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μπορεί η απάντηση μου να είναι γελοία οπως λες και επίσης όπως λες κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να μου απαντήσεις αντί να με περιφρονίσεις αλλά μιας και είμαι και εγώ επαγγελματίας ( σε άλλο χώρο, δεν έχει να κάνει ) θα σε συμβούλευα τελείως φιλικά να είσαι λίγο πιο ευγενικός και να αλλάξεις λίγο τον τρόπο προσέγγισης πελατείας. ;):)
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Βρε Alex, Βρε Alex.. ναι έτσι είναι αλλά ελάχιστοι μπορούν να το κάνουν σωστά, άσε όποιον δεν μπορεί να έχει προσωπική άποψη, αν κάποιος γράφει πιστεύω.. αυτό, ok no problem θα του πω και εγώ τα δικά μου και ως εκεί. Αρκεί να μην είναι απόλυτος.
Γνωριζόμαστε και τα έχουμε συζητήσει απλά το παίζω Bhutia :p, δεν θέλω να φαίνομαι. Ξέρω ότι είσαι καλός άνθρωπος και με φοβερές γνώσεις. Μην γίνεσαι κακός. :idk:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Κανονικά σε μια τέτοια αστεία απάντηση ή θα έπρεπε να στα χώσω, ή να απλά να σε περιφρονήσω...

Αλλά θα σου απαντήσω σοβαρά και θα (προσπαθήσω) να σου εξηγήσω γιατί η παραπάνω απάντησή σου είναι αστεία.


Δηλαδή έχεις ακούshει σπίτι σου ή, προφανώς πολύ καλύτερα, σε έναν ελεγχόμενο και πιστοποιημένο χώρο, ΟΛΑ τα εν λόγω μηχανήματα, τα οποία βρίσκονταν στη διάθεσή σου ταυτόχρονα και επί μακρόν, ώστε να μπορείς να τα εναλλάσσεις κατά το δοκούν και μάλιστα με ταιριασμένες τις στάθμες π.χ. με ροζ θόρυβο (κάτι που προφανώς δεν έχεις ούτε τα εργαλεία αλλά ούτε και τις γνώσεις να κάνεις) έτσι ώστε τα συμπεράσματά σου να έχουν κάποια ελπίδα να είναι αξιόπιστα και, κυρίως, επαναλήψιμα;

Γιατί το "ακούω" προενισχυτές ή πηγές σε διαφορετικά συστήματα, με διαφορετικά συνοδά μηχανήματα, σε διαφορετικούς χώρους, με διαφορετικούς χρόνους αντήχησης, σε διαφορετικές χρονικές στιγμές με, πιθανόν, διαφορετικό πρόγραμμα και περιμένω να βγάλω αξιόπιστο συμπέρασμα δεν "παίζει" δεν πάει να είσαι ο Bob Katz ο ίδιος...




Τώρα το είδα αυτό.
Ωραία τα όσα έγραψες, αλλά δες τι γράφω παραπάνω
Είδα πολύ καλά τι έγραψες.
Απλά ίσως το λάθος μου ήταν ότι δεν ανέφερα ότι όλους του προ-πηγές -ηχεία και ότι διαβόλια άλλα- περνάνε από τον χώρο μου και κρίνω ακούγοντας τα πάραα πολλές ώρες:)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μπορεί η απάντηση μου να είναι γελοία οπως λες και επίσης όπως λες κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να μου απαντήσεις αντί να με περιφρονίσεις αλλά μιας και είμαι και εγώ επαγγελματίας ( σε άλλο χώρο, δεν έχει να κάνει ) θα σε συμβούλευα τελείως φιλικά να είσαι λίγο πιο ευγενικός και να αλλάξεις λίγο τον τρόπο προσέγγισης πελατείας. ;):)
Το ότι δε σε βλέπω σαν "πελατεία" και όρθιο 50ευρο σου περνάει καθόλου απ' το μυαλό;
Ποιός σου είπε π.χ. ότι δεν πουλάω και παθητικά ηχεία ή δικάναλα dac;
Και μάλιστα με καλύτερο margin...

Όταν αποφάσισα να ασχοληθώ επαγγελματικά με το χώρο πήρα τη συνειδητή απόφαση να μην ξεστρατίσω ούτε από τις απόψεις μου ούτε να αλλάξω σε πιο "διπλωματικό" τον τρόπο συμπεριφοράς μου, με το όποιο κόστος φυσικά...

Όποιος το καταλαβαίνει το καταλαβαίνει, και όποιος το εκτιμά το εκτιμά...


Σου εύχομαι κι εγώ τελείως φιλικά να είσαι σε θέση να πράξεις κάτι ανάλογο.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το ότι δε σε βλέπω σαν "πελατεία" και όρθιο 50ευρο σου περνάει καθόλου απ' το μυαλό;
Ποιός σου είπε π.χ. ότι δεν πουλάω και παθητικά ηχεία ή δικάναλα dac;
Και μάλιστα με καλύτερο margin...

Όταν αποφάσισα να ασχοληθώ επαγγελματικά με το χώρο πήρα τη συνειδητή απόφαση να μην ξεστρατίσω ούτε από τις απόψεις μου ούτε να αλλάξω σε πιο "διπλωματικό" τον τρόπο συμπεριφοράς μου, με το όποιο κόστος φυσικά...

Όποιος το καταλαβαίνει το καταλαβαίνει, και όποιος το εκτιμά το εκτιμά...


Σου εύχομαι κι εγώ τελείως φιλικά να είσαι σε θέση να πράξεις κάτι ανάλογο.
Δεν εννοούσα τον εαυτό μου ως πελάτη. Γενικά μιλούσα. Διαβάζουν εδώ εκατοντάδες άνθρωποι.
Και επίσης δεν σημαίνει ότι αν είσαι ευγενικός κάνεις διπλωματία. Κατά την άποψη μου πάντα...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Είμαι ευγενής.
Όταν κάποιος μιλά σοβαρά και με ειλικρίνεια έχει την πλήρη προσοχή μου.
Και απαντώ πάντα συγκεκριμένα.
Αλλά δε μασάω τα λόγια μου.

Μη συγχέεις την ουσία της ευγένειας με φρου-φρου και αρώματα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Οκ λοιπόν. Και μόνο ότι διόρθωσες κάποιες λέξεις από το αρχικό ποστ εμένα μου αρκεί.
Θα τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή πρώτα ο Θεός (προϊστάμενος γαρ). Το μόνο που θελω να μου επιτρέψεις είναι όταν ανέβω με το καλό να φέρω κάνα τσίπουρο της προκοπής γιατί εκεί τουλάχιστον έχω ντοκτορά με πιστοποίηση:D
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...
Θεός
...
>:(

Οκ λοιπόν. Και μόνο ότι διόρθωσες κάποιες λέξεις από το αρχικό ποστ εμένα μου αρκεί.
Θα τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή πρώτα ο Θεός (προϊστάμενος γαρ). Το μόνο που θελω να μου επιτρέψεις είναι όταν ανέβω με το καλό να φέρω κάνα τσίπουρο της προκοπής γιατί εκεί τουλάχιστον έχω ντοκτορά με πιστοποίηση:D
Αθήνα είμαι.
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
να μετρησουμε και τα ... πτυχία μας, τώρα! τι λέτε τώρα αγαπητέ!

...
Δεν είμαι "αγαπητός" σου. >:(



...

ν’ ανόιξουμε ένα Α7Τ Κι ένα μαρτιν λογαν ή αν θέλετε ένα NAD T758 V3 κι έναν cary slp 03 να σας εξηγήσω επακριβώς το χαος....
για ποια καρμπυρατέρ και ψεκασμό, μιλάτε...
Το οτι είστε εμπορος που πουλατε συγκεκριμένα προϊόντα, δεν δίνει το απόλυτο της γνώσης! Το απόλυτο της προώθησης ίσως ναι, κι εγω πωλητης ειναι και ειλικρινά σας νιώθω!
Έχεις σπουδές στο αντικείμενο ρε που θα μου δείξεις κιόλας; >:(>:(>:( :p:p:p
Θα "μου δείξει" το moφτης... :roflmao::roflmao::roflmao:
Γελάνε και τα τσιμέντα... :lolsign::lolsign::lolsign:
Γράψε πρώτα με τ' ονοματάκι σου όπως εγώ ρε θρασύδειλε που θα αφήσεις και υπονοούμενα... >:(



να μετρησουμε και τα ... πτυχία μας, τώρα! τι λέτε τώρα αγαπητέ!

ν’ ανόιξουμε ένα Α7Τ Κι ένα μαρτιν λογαν ή αν θέλετε ένα NAD T758 V3 κι έναν cary slp 03 να σας εξηγήσω επακριβώς το χαος....
για ποια καρμπυρατέρ και ψεκασμό, μιλάτε...
Το οτι είστε εμπορος που πουλατε συγκεκριμένα προϊόντα, δεν δίνει το απόλυτο της γνώσης! Το απόλυτο της προώθησης ίσως ναι, κι εγω πωλητης ειναι και ειλικρινά σας νιώθω!
Καταρχήν δεν είμαι μόνο έμπορος αλλά και κατασκευαστής - όχι πως έχει σημασία αλλά μια που το 'φερε η κουβέντα...:fuckyou::fuckyou::fuckyou:

Και ποιός σου είπε ρε κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) ότι πουλάω "συγκεκριμένα προϊόντα";
Όπως έγραψα και πιο πάνω, και πανάκριβα (αλλά σοβαρά) παθητικά ηχεία, και πάνακριβα (αλλά σοβαρά - δυστυχώς με χαμηλό λόγο value for money) δικάναλα ενισχυτικά και πηγές "πουλάω".

Ή μήπως νομίζεις ότι αν αποφάσιζα να εξαργυρώσω το Κύρος που έχω αποκτήσει στο χώρο (το οποίο και δε θα πλησιάσεις καν ΠΟΤΕ κακομοίρη πωλητάκο - κατά δήλωσή σου), Κύρος που φτάνει τα όρια του Δέους ( :D ) ειδικά σε αυτούς που με αντιπαθούν επειδή τους κοροϊδεύω τα παιχνιδάκια, δε θα 'κονόμαγα ξεκούραστα;

Έχεις ιδέα με πόση ευκολία (και πόσο τεράστιο margin) θα μπορούσα να πουλάω σκουπιδολαμπάτους ή καλώδια ανακόντες ή whatever, απλά κολακεύοντας το σύστημα αλλά και τους ίδιους τους χαϊεντάδες που με αντιπαθούν, αλλά θα ψόφαγαν να έχουν το Ζαπάντης - approved για τις επιλογές τους; (Και ο βασικότερος λόγος που με αντιπαθούν είναι ότι δεν το έχουν;)

Μάλλον έχεις, στον πολύ μικρό βαθμό που μπορείς εσύ να σχηματίσεις οποιαδήποτε ιδέα για οτιδήποτε, κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) και γι' αυτό ζορίζεσαι κι εσύ... :fuckyou::fuckyou::fuckyou:

Σου έχει περάσει ποτέ απ' το μυαλό (το όποιο...) κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) πόσες φορές με έχουν παρακαλέσει χαϊεντοέμποροι για συνεργασία;

Εσένα κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) πότε σε έχουν παρακαλέσει για το ο,τιδήποτε...:D:fuckyou:
Από καρπαζιά σε καρπαζιά θα πηγαίνεις, γι' αυτό και δεν έχεις το στοιχειώδες θάρρος να γράψεις επώνυμα - ή και να μη "σερφάρεις" στο avsite "στα κρυφά" (μιλάμε για πολλήηηη δειλία)... :p
Πρέπει να 'ναι ο σβέρκος μονίμως κόκκινος από τις καρπαζές που τρως στη ζωή σου για να φέρεσαι έτσι... :roflmao::fuckyou::fuckyou::fuckyou:

Σου έχει περάσει ποτέ απ' το μυαλό (το όποιο...) κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) ότι έχω στείλει εν δυνάμει πελάτη σε ανταγωνιστή (τον οποίο μάλιστα δε θέλω να βλέπω ούτε ζωγραφιστό) επειδή έκρινα ότι ένα προϊόν που πουλάει ο εν λόγω ανταγωνιστής ήταν το πλέον κατάλληλο για τον πρώτο;

Δυστυχώς για σένα κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) υπάρχουν μάρτυρες για όλα τα παραπάνω, και αργά αλλά σταθερά ο κόσμος καταλαβαίνει ποιος είμαι.

Και δεν είναι επιδίωξή μου να με συμπαθούν κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) επειδή σε αντίθεση με σένα κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου) δε βασίζομαι στην κολακεία και στο "χατζηαβατισμό" αλλά στη βαθειά γνώση του αντικειμένου και στην ειλικρίνειά μου - με συμφέρει δε με συμφέρει αυτό που προτείνω.

Κατάλαβες κακομοίρη πωλητάκο (κατά δήλωσή σου);


... κι εγω πωλητης ειναι και ειλικρινά σας νιώθω!
πωλητάκος είσαι. :fuckyou:

Και όσο συνεχίζεις να ρουφιανεύεις ανώνυμα και να σερφάρεις "στα κρυφά", είσαι όχι απλά λίγος αλλά ανύπαρκτος... :fuckyou::fuckyou::fuckyou:



να μετρησουμε και τα ... πτυχία μας, τώρα! ...
Ό,τι και να μετρήσουμε στο τέλος λειψός θα βγεις... :fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! :roflmao::roflmao::roflmao:

Τώρα το είδα αυτό το "διαμάντι"...:lolsign::lolsign::lolsign:

Μιλάμε, ο πάρις κωτσής συναντά το χρήστο γιανναρά... :roflmao::roflmao::roflmao:

hifi race: Nέο audiophile περιοδικό του Διαδικτύου (Πάρις Κωτσής et al.)
https://www.avsite.gr/forum/threads/hifi-race-nέο-audiophile-περιοδικό-του-Διαδικτύου-Πάρις-Κωτσής-et-al.45429/


ΓΕΥΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ VAPSOMALLIADES Χρήστος Γιανναράς: Τα βαμμένα μαλλιά είναι πιθηκισμός και εκβαρβαρισμός!
http://vapsomalliades.blogspot.com/2011/05/vapsomalliades.html



Είναι προφανές πως κάποιοι εδώ, έχουν γνώσεις περί της μουσικής σύνθεσης, επεξεργασίας , όπως και της αναπαραγωγής, μουσικής -ηχητικών κυμάτων- ακόμα και της ανάσας πριν ή και την ώρα που κόβεται, μέσα σ’ ένα χώρο, στο σκοτάδι, ακόμα και στο απόλυτο τίποτα... Άλλο τόσο είναι και το γεγονός συνύπαρξης εντελώς αντίθετων ανθρώπινων χαρακτηριστικών, που μέσα σ’ ένα χρονικό δεδομένο παρουσιάζονται ως μια επιπρόσθετη διάσταση, ώστε να προκύπτει αυτό το πολύπτυχο μόρφωμα που ονομάζουμε φόρουμ.
Αυτή από μόνη της είναι μια πολύ θετική τάξη πραγμάτων, σε μια εξέλιξη που ολοένα είτε διστακτικά είτε δυναμικά, μας επισφραγίζει την εντύπωση της θαυμαστής μας, βιοποικιλότητας!
Όλο αυτό το συνονθύλευμα μας κρατάει σε επικοινωνία, δίνει ζωντάνια και γνώση σε πράγματα που ίσως να μην είναι βατά ή κατανοητά σε όλους… Η αντιμαχία, ο χλευασμός και η ειρωνεία, θα μπορούσαν να περισσεύουν, αλλά μήπος δεν είναι κι αυτά, πολλές φορές, δόρυ που μας επιτρέπει να γκρεμίσουμε τοίχους και προκαταλήψεις… Η ευαισθησία του καθενός στο πως αντιλαμβάνεται καταστάσεις, έγκειται στην αυτογνωσία.


...






...

Ολοκληρώνοντας, ο φίλος μας Lakiss55, δεν υποχρεώνεται να αποδείξει κάτι που βρίσκεται σ΄ ένα κόσμο που τρέμει και τρίζει στους στεγνούς του αρμούς, στα ψυχρά υλικά του… Δεν είναι βέβαια αυτός, όπως και κανείς άλλος, που θα αποδείξει αν δυο -ήχοι- είναι όμοιοι μεταξύ τους ή η προσομοίωση αυτών, «τα πάντα ρει».
...



Και τα κοάλα;
Τίποτα; :(




...
Ναι, οι κάθε είδους “σοφοί” του κόσμου αυτού, οι σκληροί άνθρωποι των εργαστηρίων, που καμαρώνουν την αλήθεια τους, και δεν έχουν μήτε συμπόνια, μήτε “πορτρέτα” ποιότητας, οι άνθρωποι των αποστειρωμένων μαθηματικών, και όχι μόνο, το μόνο που καταφέρνουν είναι να βασανίζουν το μυαλό του ανθρώπου και άλλο δεν έχουν σκοπό παρά να να του σκοτώσουν την ψυχή...







...
Ωστόσο, συνετό θα ήταν, να τονίσουμε, πως όλα τα παραπάνω βασίζονται σε γεγονότα μιας στερεοσκοπικής συνθήκης πραγμάτων, ακόμα ακόμα και μέσα σ΄ ενα σκοτεινό μπάρ, με άφθονο λαχταριστή tequilla (όπως το λέει και Lou: all night long you've been drinking your tequilla ), στην πρώτη σειρά μιας καλής κονσολάτης live συναυλίας (θα προτιμούσα unplug), ή στην άνεση ενός μικρού η μεγάλου σαλονιού (αδιάφορο). Κι αυτό από μόνο του, μας δίνει την βεβαιότητα, πως αυτή η άτυπη συνθήκη οποιαδήποτε στιγμή μπορεί ν’ ανατραπεί!

...






...

Τέλος, αυτή είναι η απάντηση μου, όσο πιο “ευγενικά” θα μπορούσα να την γράψω, μπροστά στις τόσες “ευγενικές” απαντήσεις (you now).

You foul? :D
Because? :banned:




https://www.sport24.gr/Files/oi-epikes-istories-toy-nikoy-vavmakoula.3278068.html




...
Και βέβαια, αυτό θα μπορούσε να είναι και το τέλος στα δυο νήματα που αναφέρονται στο δικάναλο, αλλά επειδή κανένας δεν μπορεί ν’ αποδείξει την επικράτεια μιας και μόνο αξίας – δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε σύμφωνα με τα παραπάνω- (εξ ου και το δύο όψεις έχει το νόμισμα) εδώ είμαστε…

...
Και άμα είναι μονοεδρική; :roflmao:





...

Υ.γ. Εξάλλου, βρήκα και το πολυσυζητημένο κομμάτι του “lou reed goodnight ladies” σε 24/96, αν και δεν είναι του γούστου μου, το έβαλα στο δικό μου “μηχανάκι” ν’ ακούσω την τούμπα – κωλοτούμπα, και προς έκπληξη μου, χωρίς να στήσω μικρόφωνα, παρά μονάχα, με τα δυο ταπεινά μου αυτάκια, όσο μπορούν και μου προσφέρουν αυτή την ευλογημένη δυνατότητα, απόλαυσα και το καταευχαριστήθηκα, ως μοναδική εμπειρία!
*χ/μας :fuckyou: :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Πέρα από την πλάκα τώρα, έχουμε αφενός το γελοίον του πράγματος, όπου το mοφτης που έγραψε αυτό:

...
Ναι, οι κάθε είδους “σοφοί” του κόσμου αυτού, οι σκληροί άνθρωποι των εργαστηρίων, που καμαρώνουν την αλήθεια τους, και δεν έχουν μήτε συμπόνια, μήτε “πορτρέτα” ποιότητας, οι άνθρωποι των αποστειρωμένων μαθηματικών, και όχι μόνο, το μόνο που καταφέρνουν είναι να βασανίζουν το μυαλό του ανθρώπου και άλλο δεν έχουν σκοπό παρά να να του σκοτώσουν την ψυχή...
...
προσφέρεται να με διδάξει περί Ηλεκτρονικής: :headbang::headbang::headbang:

...

ν’ ανόιξουμε ένα Α7Τ Κι ένα μαρτιν λογαν ή αν θέλετε ένα NAD T758 V3 κι έναν cary slp 03 να σας εξηγήσω επακριβώς το χαος....
...
Και αφετέρου ένα ΘΡΑΣΟΣ και μια ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΙΑ επιπέδου λάκις51*, μια και το mοφτης γράφει τα παραπάνω σε έναν υπολογιστή / ταμπλέτα / smartphone (δηλαδή σε κάτι που ξεκίνησε σε ένα εργαστήριο), ζει σε ένα σπίτι (οι ιδιότητες των δομικών υλικών του οποίου προσδιορίζονται σε ένα εργαστήριο), οδηγεί αυτοκίνητο ή χρησιμοποιεί ΜΜΜ (προϊόντα εργαστηρίων), τρώει τροφές των οποίων η ποιότητα διασφαλίζεται όσο είναι δυνατόν μέσω εργαστηριακών ελέγχων, πίνει νερό, παίρνει φάρμακα, μάλλον είναι ζωντανός :( χάρη στα εμβόλια τα οποία έκανε σαν παιδί κλπ. κλπ. >:(>:(>:(

Μιλάμε για ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ και ΑΓΝΩΜΟΣΥΝΗ άξιες για μια δεκαετία γεμάτη κλωτσομπουνίδια. >:(>:(>:(


* ο οποίος λάκις τολμά να μιλά για σκοπιμότητες τρίτων σχετικά με χάρμπεθ τη στιγμή που προσπαθεί ο ίδιος εδώ και μήνες να ξεφορτωθεί τις εν λόγω ψαροκασσέλες, ψέγει τη νέα γενιά η οποία με τη μέχρι θανάτου φορολογία της του πληρώνει την άνετη σύνταξη την οποία σκορπά σε τράμπες, λάμπες και ψαροκασσέλες (δικαίωμά του το πού δίνει τα λεφτά του - αλλά όχι και να υποτιμά τους "αιμοδότες" του). >:(>:(>:(
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κλαίω :p:D:D
Εε μα τον κερατά.. φαγώθηκε με τα ονόματα και τις ανωνυμίες.. :D
[DOUBLEPOST=1557982181][/DOUBLEPOST]Σε λίγο θα μας ζητήσει και βιογραφικό... :p:p:p
βγαλτε ολοι τα βιογραφικα σας! ΑΜΕΣΩΣ!!!!!!!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι βρε, απλά ΔΕΝ πληρώνεις το κωλο-κροσόβερ του παθητικού! Εξοικονόμηση. Στη θέση του πληρώνεις τον ενισχυτή.
[DOUBLEPOST=1557943410][/DOUBLEPOST] κάπου έχεις μπλεχτεί, δηλαδή το ενεργό ηχείο δεν έχει και κροσοβερ?;)

Πώς μοιράζει τον ήχο στις επιμέρους μονάδες του?
Να προσέχουμε τι λέμε:D


Εσύ έχεις δίκιο!
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Όπως το λες φίλε μου!
Τα μικρά "κάτσανε" καλύτερα... Τα esl έχουν απαιτήσεις για ν΄ανασάνουν! Οι περιγραφές σου στο τι άκουσες, αυτό επιβεβαιώνουν!
Είναι ασύγκριτα αυτά τα δυο ηχεία!

-τα esl γιατί τα έδωσες; αν θέλεις απαντάς...
Τα ESL τα έδωσα, όπως και όλα τα ηχητικά και οπτικοακουστικά μου κομμάτια επειδή ήθελα να χρηματοδοτήσω project άσχετο με το χώρο, σίγουρα πάντως όχι γιατί δεν είχα μείνει ευχαριστημένος.

τα ADAM, κατά την ίδια την εταιρία είναι:
The T7V is a two-way studio monitor designed for vertical use in a nearfield application.

είναι λοιπόν ένα nearfield monitor ηχείο που απλά..έκατσε καλύτερα στο χώρο σου, δε μπορεί να συγκριθεί με τα martin logan esl που προσωπικά δε συμπαθώ κιόλας!
Τα martin logan είναι ιδιαίτερα ηχεία στη τοποθέτηση τους με αποτέλεσμα να πάιζουν από..τραγικά εως πολύ καλά ανάλογα το χώρο που βρίσκονται και τον ενισχυτή που τα οδηγεί(ο parasound τους πέφτει λίγος).
Δεν υπάρχει καμιά απολύτως σύγκριση μεταξύ των 2 ηχείων, είναι άδικη για τα nearfield να τα συγκρίνεις με τα esl, ανεξάρτητα ότι σε σένα τα μικρά απέδωσαν καλύτερα.
έχω ίδια άποψη και για τα δύο ηχεία.
Τα ESL τα είχα ακούσει και στον αντιπρόσωπο πριν τα πάρω με καλύτερα συνοδά, δεν είδα πολύ μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο) από την απόδοση που είχα στο σπίτι.
Επίσης, έχω ακούσει σε εκθέσεις και τα περισσότερα μεγάλα υβριδικά ηλεκτροστατικά της Martin Logan και δε μπορώ να πω ότι έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Προφανώς δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι πολύ καλά ηχεία που δεν αξίζουν τα λεφτά τους (για παθητικά), απλά ότι αυτό που άκουσα με τα μικρά της Adam στον δικό μου χώρο δεν το φτάνουν, το γιατί δεν με απασχολεί καθόλου.
Ούτως ή άλλως, η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς ακούει σε τυπικούς οικιακούς (βλ. αφρόντιστους, χωρίς διαχύτες, μπασοπαγίδες, ιδανικές διαστάσεις και τοποθετήσεις) χώρους, οπότε εκεί μετράει η απόδοση του κάθε ηχείου όσο μας αφορά...
Επίσης, ο Parasound δεν τους πέφτει καθόλου λίγος, δεν είναι τυχαίο που σχεδόν σε κάθε έκθεση τα οδηγούν με αυτόν...

Παιδιά, δεν προσπαθώ (δεν με ενδιαφέρει κιόλας) να πείσει κανέναν για τίποτα, απλά καταθέτω τις απόψεις μου και όποιος θέλει τις λαμβάνει όσο θέλει υπόψη του, μέχρι εκεί...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.761
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top