Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το σούρουπο έχει προβάλει. Δεν έχουν περάσει πολλές μέρες από τότε που αγόρασα την πρώτη μου dslr μηχανή, κι έψαχνα στιγμές να τις αποθανατίσω. Είμαι μετά την δουλειά, κουρασμένος αλλά πανευτυχής. Λίγο πριν το σπίτι -στην ιχθυόσκαλα, τα χρώματα και οι αντανακλάσεις στην θάλασσα με καθηλώνουν… Πλησιάζω με το αυτοκίνητο κι αρχίζω να τραβάω ότι βλέπω μπροστά μου: καραβάκια, γερανούς, γλαροπούλια, δίχτυα και στοιβαγμένα τελάρα.... Κατεβαίνω απ’ το αμάξι κι αφήνω τη μηχανή να κρέμεται στο στήθος. Λίγα μέτρα παραπέρα μια ομάδα ψαράδων ετοιμάζεται για το ταξίδι τους. Μια φωνή, σχεδόν αρχοντική, με καλεί να πλησιάσω « εi, καρντάση, για κόπιασε κατά ‘δω! » Κι εκεί, άρχισαν όλα. Μιλήσαμε με τα μάτια˙ δεν χρειάστηκα πολύ ώρα για να τους πείσω να "ποζάρουν" για μένα. Μυστικά καλά κρυμμένα κάτω απ’ το πετσί αυτών των ανθρώπων, επιβλητικότητα και συνάμα απροσμέτρητη εγκαρδιότητα, είναι λίγα από τα χαρακτηριστηκά που κυρίευσαν την ψυχή μου. Το δάκτυλα μεθυσμένα από την αναπάντεχη τούτη χαρά, πίεζαν τα πλήκτρα της μηχανής κι επαναλάμβαναν χωρίς περιττούς υπολογισμούς και στησίματα… Η μόνη αρχή που κλωθογύριζε στο μυαλό μου ήταν ο σεβασμός: moφτης, πρόσεχε μη τους πληγώσεις!
View attachment 127024
Προτροπή : Βάλε και μια δυο ακόμα αν σου έχουν ''κάτσει'', έτσι... για την καλύτερη περιγραφή του χώρου-στιγμής.
Ερώτηση : Ποιά dslr πήρες και ποιόν φακό ?
Καλές λήψεις εύχομαι με τον νέο εξοπλισμό.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Προτροπή : Βάλε και μια δυο ακόμα αν σου έχουν ''κάτσει'', έτσι... για την καλύτερη περιγραφή του χώρου-στιγμής.
Ερώτηση : Ποιά dslr πήρες και ποιόν φακό ?
Καλές λήψεις εύχομαι με τον νέο εξοπλισμό.
Σ΄ευχαριστώ, αν και δεν τραβάω τωρα...
Sony slt a65, με το δικο της φακό. πάνε χρόνια... αυτή είναι απο αρχείο μου!
 


D

Deleted member 38719

Guest
Sorry, παρασύρθηκα από το κείμενο...
Ναι, το είχα γράψει για το στείλω σε κάποιο διαγωνισμό για πρωτοεμφανιζόμενους… μπλα μπλα μπλα… μου άρεσε και το κράτησα! Στο διαγωνισμό τίποτα! χαχαχα
 



D

Deleted member 38719

Guest
<< Τι μυστήριο λοιπόν ακατάλυτο είναι ο αγώνας του ανθρώπου! Τι 'ναι η φλούδα ετούτη της γης, φτενή, αβέβαιη, ραγισμένη, και σούρνονται απάνω της τα καταματωμένα, καταλασπωμένα παράσιτα, οι άνθρωποι, και ζητούν ελευτερία. Και τι συγκίνηση να βλέπεις να σκαρφαλώνει τον ατέλειωτο ανήφορο, πρωτοπόρος, ν' ανοίγει δρόμο, πότε με τη χλαμύδα και το κοντάρι, πότε με τη φουστανέλα και το καριοφίλι, και πότε με τη βράκα την κρητικιά ο Έλληνας! >> Νίκος Καζαντζάκης
nk_m_.jpg
 









Μηνύματα
484
Reaction score
585
ε πια φιρί φιρί το πας να το φας το like DIMITRIS :D . Μόνο το highlight τριγωνάκι μου αποσπά τη προσοχή λίγο αλλά δε πειράζει :p

John, αν θες να δεις τι κάνει η Ζ6 από κοντά στο βίντεο στείλε μου pm. Η μηχανή είναι διαθέσιμη :)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ε πια φιρί φιρί το πας να το φας το like DIMITRIS :D . Μόνο το highlight τριγωνάκι μου αποσπά τη προσοχή λίγο αλλά δε πειράζει :p

John, αν θες να δεις τι κάνει η Ζ6 από κοντά στο βίντεο στείλε μου pm. Η μηχανή είναι διαθέσιμη :)
Σ ευχαριστω φιλε, πανω κατω ξερω τι κανει, λιγο την τσεκαρα αν κ οχι πανω σε δουλεια, αλλα οκ, δε χρειαζεται και πολυ να καταλαβεις!

Λεω (για την ωρα ) να μην προχωρησω σε αγορα, αν και ειμαι ετοιμος αλλα θα περιμενω μαλλον D6 η κατι αλλο. Ειμαι σχετικα οκ για την ωρα με εξοπλισμο, νομιζω δηλαδη..
.
Ευχαριστω πολυ παντως, το εκτιμω!

ΑΝτε βαλε μας φωτο!
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
ε πια φιρί φιρί το πας να το φας το like DIMITRIS :D . Μόνο το highlight τριγωνάκι μου αποσπά τη προσοχή λίγο αλλά δε πειράζει :p

John, αν θες να δεις τι κάνει η Ζ6 από κοντά στο βίντεο στείλε μου pm. Η μηχανή είναι διαθέσιμη :)
Λες να βαλω gradient filter να το κατεβασω κι αλλο?
[DOUBLEPOST=1558722099][/DOUBLEPOST]FujiFilm & Sigma 105mm f1.4, ISO 5000


DSCF0418-Edit.jpg
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Λες να βαλω gradient filter να το κατεβασω κι αλλο?
μάλλον όχι γιατί θα χτυπήσει κάπως στο μάτι. Θα δοκίμαζα content aware στο photoshop αρχικά. Ένα μαρκάρισμα την περιοχή και delete. Θα πάρει από διπλανά σημεία και θα αντικαταστήσει τα highlights. Μπορεί να γίνει και με clone stamp, δεν είναι μεγάλη περιοχή.

Ωραία χρώματα γενικά !
[DOUBLEPOST=1558725017][/DOUBLEPOST]
ΑΝτε βαλε μας φωτο!
Nikon Ζ6,

το ναυάγιο της Επανωμής

1.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top