Πολλές ερωτήσεις

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Πλάκα πλάκα, πέρα από τις εξυπνάδες που λέμε, με 2 κλειστά νταιναοντιο σαμπακια, πρέπει να ακούει παπάδες ο φίλος..

Άντε τώρα να ξανακουσει χωρίς σαμπ!

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Τέτοιους παπάδες;:D

T5fBVNhaN_E.jpg
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Σειρα μου τωρα. Κατ' αρχην να ευχαριστησω τον Διονυση για την ευγενικη παραχωρηση των δυο σαμπ για ακροαση στο σπιτι μου. Δεν το κανουν ολοι και σιγουρα οχι με δυο εργαλεια του κουτιου κυριολεκτικα.
Καθως επισης και τον Ζαπαντη για την καθοδηγηση.

Στα της ακροασης τωρα. Στηθηκαν τα σαμπ εκει που επρεπε, (Ζαπαντης speaking), εγιναν μετρησεις και μπηκε ντιρακ.
Ακουσαμε τα μονιτορ μονα τους και μετα με σαμπ σχεδον τερματισμενα λογω ογκου του χωρου και ντιρακ.

Α Π Ο Κ Α Λ Υ Ψ Η !

Ενω πριν τερματιζα τα ηχεια για να ακουσω μπασο, σε κομματια που ειχαν μπασο εννοειται, με τα σαμπ το χαμηλο δινοταν απλοχερα. Ακουσα το Halo on fire των Metallica οπως επρεπε. Επισης και το Sky blue του Peter Gabriel.

Με το ντιρακ ησυχασε ακομα περισσοτερο το ακουσμα. Σε σημειο που εγιναν αγνωριστα τα ηχεια μου.
Κατι που με παραξενεψε ηταν οτι μειωθηκε λιγο το υψος της μουσικης σκηνης αλλα αυτο μαλλον πρεπει να το συζητησω περαιτερω με τον Ζαπαντη.

Συμπερασμα: απο την δοκιμη των σαμπ και μετα δεν εχω ακουσει ακομα μουσικη. Αυτο που ακουσα μου αρεσε. Πολυ.

Τωρα καταλαβα τι εννοουν οι ΕΑΡ και ντιμιφουτ που επιμενουν για σαμπ!

Το επομενο διαστημα θα εχει ενδιαφερον. Σιγουρα θα προβω σε αγορα σαμπ αλλα και ντιρακ.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τωρα καταλαβα τι εννοουν οι ΕΑΡ και ντιμιφουτ που επιμενουν για σαμπ
Μπα, δε κατάλαβες, ίσα ίσα πήρες μια μυρουδιά.

Τα σαμπ τερματισμενα λόγω όγκου του χώρου γράφεις, άρα μυρουδιά.

Στα 350 μέτρα ψήνεται το σουβλάκι, εσύ το μυρισες λιγάκι.

Για να πας πάνω από το σουβλάκι και να το φας να το καταλάβεις, πρέπει να έχεις περισσότερα σαμπ από όσα αντέχει ο χώρος, ώστε να παίζουν πλήρως ασυμπιεστα τα μεγαλύτερα γκάζια.

Άμα δε κουνιούνται τα δομικά στοιχεία επαρκώς, να νιώθει το σεισμό 3 ορόφους παραπέρα κανονικά, δε κάνεις τίποτα.

Φακτς.

Τότε θα καταλάβεις πόσο χάλια είναι όλα τα υπόλοιπα.

Δυστυχώς, τα σαμπ είναι το πιο ακριβό κομμάτι στον ήχο. Και δικαίως.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Μπα, δε κατάλαβες, ίσα ίσα πήρες μια μυρουδιά.

Τα σαμπ τερματισμενα λόγω όγκου του χώρου γράφεις, άρα μυρουδιά.

Στα 350 μέτρα ψήνεται το σουβλάκι, εσύ το μυρισες λιγάκι.

Για να πας πάνω από το σουβλάκι και να το φας να το καταλάβεις, πρέπει να έχεις περισσότερα σαμπ από όσα αντέχει ο χώρος, ώστε να παίζουν πλήρως ασυμπιεστα τα μεγαλύτερα γκάζια.

Τότε θα καταλάβεις πόσο χάλια είναι όλα τα υπόλοιπα.

Αυτα λεγαμε με τον Ζαπαντη, οτι ο χωρος μου θελει μεγαλυτερα.

Να δω που θα καταληξω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Αυτα λεγαμε με τον Ζαπαντη, οτι ο χωρος μου θελει μεγαλυτερα.

Να δω που θα καταληξω.
Σκέψου καλά πιο σαμπ καλύπτει τον χώρο σου.
Μετά παράγγειλε το μεγαλύτερο μοντέλο απο αυτό που νομίζεις, δυο κομμάτια (τουλάχιστον).
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Στα της ακροασης τωρα. Στηθηκαν τα σαμπ εκει που επρεπε, (Ζαπαντης speaking), εγιναν μετρησεις και μπηκε ντιρακ.
Ακουσαμε τα μονιτορ μονα τους και μετα με σαμπ σχεδον τερματισμενα λογω ογκου του χωρου και ντιρακ.
Σε τί χώρο δεν φτάνανε 2 Χ 18S?
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτα λεγαμε με τον Ζαπαντη, οτι ο χωρος μου θελει μεγαλυτερα.

Να δω που θα καταληξω.
Βασίλη, ακούγοντας συγκριτικά σε συνδυασμό με την τοποθέτηση (free) όντως ήταν στο όριο. Συμφωνώ και εγώ ότι θες ή μεγαλύτερα ή περισσότερα. Εγώ τα έχω γωνίες και φορτίζουν. Τελικά ότι και να κάνω τα sub είναι στο -8,-9db και πάλι παίζουν +5db πάνω από τα ηχεία. Άρα μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Σε εσένα τα είχαμε στο +6 αν θυμάμαι καλά για να ισορροπήσουν. Αν ακούσεις πιο γεμάτα θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Σε τί χώρο δεν φτάνανε 2 Χ 18S?
Μεγαλο. 200 m3. Δες το νημα ηγγικεν η ωρα για treatment και subs

Βασίλη, ακούγοντας συγκριτικά σε συνδυασμό με την τοποθέτηση (free) όντως ήταν στο όριο. Συμφωνώ και εγώ ότι θες ή μεγαλύτερα ή περισσότερα. Εγώ τα έχω γωνίες και φορτίζουν. Τελικά ότι και να κάνω τα sub είναι στο -8,-9db και πάλι παίζουν +5db πάνω από τα ηχεία. Άρα μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Σε εσένα τα είχαμε στο +6 αν θυμάμαι καλά για να ισορροπήσουν. Αν ακούσεις πιο γεμάτα θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο.

Σου γεμισαν τοσο πολυ τον χωρο; Μωρε μπραβο!

Σε εμενα επαιξαν +6 το αριστερο και +9 το δεξι, σχεδον τερμα.

Το ευχαριστηθηκα πολυ ομως !
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μεγαλο. 200 m3. Δες το νημα ηγγικεν η ωρα για treatment και subs




Σου γεμισαν τοσο πολυ τον χωρο; Μωρε μπραβο!

Σε εμενα επαιξαν +6 το αριστερο και +9 το δεξι, σχεδον τερμα.

Το ευχαριστηθηκα πολυ ομως !
Σαλόνι μόνο 28τμ και τοποθέτηση γωνίες. Είναι πολλές διαφορές. Όταν τα ισιώσω όλα θα σας φωνάξω να τα ακούσεις.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; επειδή θέλω να μαζέψω τώρα καλώδια και τέτοια, παίζει να συνδέσω sub + 310 σε ένα πολύμπριζο ανά κανάλι για να τα ανοιγοκλείνω εύκολα; έχει κάποια διαφορά σε σχέση με τον δικό τους διακόπτη;

Αν στο δεξί κανάλι είναι το SHD παρέα πειράζει που δεν θα ανοίγουν σε διαφορετικό timing?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μεγαλο. 200 m3. ...
Κι εγω αναρωτιουμουν τι σοι χωρος και δεν του φτανουν 2 18s. Αλλα τα 200 κυβικα είναι χοντρικα 10 μετρα η μια πλευρα Χ 7 μετρα Χ 3 μετρα υψος. Οντως τεράστιος χωρος.
Είναι σαλονι η μονο για μουσικη?
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Κι εγω αναρωτιουμουν τι σοι χωρος και δεν του φτανουν 2 18s. Αλλα τα 200 κυβικα είναι χοντρικα 10 μετρα η μια πλευρα Χ 7 μετρα Χ 3 μετρα υψος. Οντως τεράστιος χωρος.
Είναι σαλονι η μονο για μουσικη?
Ο χωρος ειναι σαλονι 8,40 * 6,70 * 2,80 συν προεκταση σε κουζινα αλλα 12μ2.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; επειδή θέλω να μαζέψω τώρα καλώδια και τέτοια, παίζει να συνδέσω sub + 310 σε ένα πολύμπριζο ανά κανάλι για να τα ανοιγοκλείνω εύκολα; έχει κάποια διαφορά σε σχέση με τον δικό τους διακόπτη;

Αν στο δεξί κανάλι είναι το SHD παρέα πειράζει που δεν θα ανοίγουν σε διαφορετικό timing?
Δεν έχουν standby αυτά; γιατί να τα αναβοσβήνεις;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ο χωρος ειναι σαλονι 8,40 * 6,70 * 2,80 συν προεκταση σε κουζινα αλλα 12μ2.
Το σκέφτεσαι για πολυκαναλο η για λογους αισθητικης αποριπτεται οποιαδήποτε σκεψη.

Παντως από την άλλη σ αυτό τον χωρο αν δεν εχεις κακες ιδιαιρετοτητες στον ηχο, και κανεις ένα συστημα με αξιολογες σταθμες, θα εχεις εξαιρετικη εικονα. Ομως ...θα πληρωσεις! Δεν την γλυτώνεις με κατοστάρικα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν έχουν standby αυτά; γιατί να τα αναβοσβήνεις;
Τα 310 όχι. Τα 18s έχουν auto standby το οποίο δουλεύει αλλά δεν έχω καταφέρει να τα ξυπνήσω με σήμα. Το manual είναι λίγο μυστηριώδες. Λέει πχ.

Auto standby
Select to specify the delay time before the subwoofer will switch to Standby mode when unused. The auto standby feature can also be switched off.

Line Wake-up
Select to enable or disable trigger input switch on.

Από αυτό καταλαβαίνω ότι ξυπνάει από το trigger input και όχι από το line. Άρα δεν βολεύει. Μου κάνει εντύπωση όμως ότι πχ. στα LYD 8 το auto standby λένε ότι δουλεύει με το σήμα.

Standby Mode
The loudspeakers have a standby mode that helps conserve energy when they are not in use.

On – When set to ON, the speakers remain powered on until the mains switch is turned off.

Auto – When set to AUTO, the speakers will automatically enter a power-saving mode when not in use that shuts down the amplifier section until audio is detected at the input.

Δεν καταλαβαίνω γιατί στο συγκεκριμένο κομμάτι θα έπρεπε να έχει διαφορετική συμπεριφορά το software...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; επειδή θέλω να μαζέψω τώρα καλώδια και τέτοια, παίζει να συνδέσω sub + 310 σε ένα πολύμπριζο ανά κανάλι για να τα ανοιγοκλείνω εύκολα; έχει κάποια διαφορά σε σχέση με τον δικό τους διακόπτη;
Αν στο δεξί κανάλι είναι το SHD παρέα πειράζει που δεν θα ανοίγουν σε διαφορετικό timing?
Έχω ενεργά και sub σε πολύπριζο -> τηλεχειριζόμενη πρίζα και απλά πατάω το κουμπί στο τηλεκοντρόλ.

rc_2044_grey.jpeg

Το τηλεκοντρόλ ελέγχει 4 πρίζες (αν και η αρχική αγορά είχε 3), ξεχωριστά ή και όλες μαζί.... οπότε με ένα τέτοιο θα μπορούσες να τα ανοίξεις και όλα μαζί με ένα πάτημα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Έχω ενεργά και sub σε πολύπριζο -> τηλεχειριζόμενη πρίζα και απλά πατάω το κουμπί στο τηλεκοντρόλ.

View attachment 129272
Το τηλεκοντρόλ ελέγχει 4 πρίζες (αν και η αρχική αγορά είχε 3), ξεχωριστά ή και όλες μαζί.... οπότε με ένα τέτοιο θα μπορούσες να τα ανοίξεις και όλα μαζί με ένα πάτημα.
Βάλτε και ένα λινκ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top