PMC



Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Η άλλα αντ'άλλων απόκριση στο όνομα της άποψης είναι ΄΄προνόμιο΄΄ των τελικών χρηστών παρά των ηχητικών μηχανικών.
Δεν περιμενα απαντηση απο εσενα ετσι και αλλιως ,απλα αυτο επιβεβαιωνει οτι δεν ακους αλλα διαβαζεις..........
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Παντως ειναι και λιγο αδικο για ATC - PMC, για να μη πω αφελες,
ηχεια που κατασκευαστηκαν ακριβως για να πληροφορουν
για ενδεχομενα προβληματα στην αλυσιδα αναπαραγωγης

Να αναμενουμε να παιζουν Χερουβιμ και Σεραφιμ
στο πρωτο ακουσμα, στη πρωτη εκθεση, στον πρωτο οικιακο χωρο.....
 
Last edited:



C

chrispo

Guest
...να μη τρελαθούμε κιόλας...ακούμε και κόρνες με λάμπες , δεν υπάρχουν μόνο τα παραπάνω ηχεία στον κόσμο και πανελάκια..(όχι Maggie’s) ,απ´όλα έχει ο κήπος. Και ράδιο ακούμε...μόνο ακουστικά δεν ακούμε, γιατί δε κουφαθήκαμε ακόμη.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εγώ έμεινα λίγο μαλάκας που τα , κάποια δεν θυμάμαι τώρα , λένε input power 10w-1500w.
Με ένα 12ιντσο , ένα 3ιντσο μιντ και ένα τουήτερ .
1500w ουάου ρε μεγάλε κόψε κάτι.
Εχω κάτι Monoblock ACCUPHASE MC1000 , 1000W το καθένα στο κανάλι/8ω , 1800 στα 4 ω, αν τα βάλω και τα γκαζώσω λέτε να πάρουν φώκο?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Τα βρήκα ATC SCM 100 PASSIVE , 10-1500W.
ATC SCM 100 ACTIVE , 350W.


Εδώ κουφαθείτε ελεύθερα.
Το παθητικό σηκώνει τετραπλή ισχύ από το ενεργό. Ίδια μεγάφωνα , το ένα 1500w το άλλο 350w.
Κουφαθείτε μαζί μας.
Και μετά σου λέει ο ear πάρε ενεργά.

Ρε ουου , ουου ΡΕ. Με τι ενεργές μαλακίες.

Που δεν ξέρουν τι δηλώνουν , ή μήπως ξέρουν και μας δουλεύουν?

Ουου ρε , ουου .






Στο ενδιάμεσο εγώ θα παίζω πάντα με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ενεργά CORAL που καμία σχέση δεν έχουν με τις άλλες τις αηδίες .

15ιντσο woofer με 3ιντσο πηνίο το δίνει 150w
4ιντσο mid θόλου με 4 ιντσες πηνίο το δίνει 100w
1 ίντσα και κάτι tweeter από τους 6χιλιόκυκλους και πάνω το δίνει 30w.


Τιμές μέγιστης συνεχόμενης ισχύος.

Σύνολο μας κάνουν 280w. Αν υποθέσουμε ότι διπλασιάζουμε την ισχύ στιγμιαία πάμε στα 560w ΝΑΙ?

Α ναι , ξέχασα , το ένα 15ιντσο , το άλλο 12ιντσο.


Πείτε μου γαμώ το κερατό μου το τράγιο που βρήκαν τα 1500w?



Οι φοβεροί ηχειάδες της ATC.
 



P

PMC

Guest
...αρχίζω και δε σε καταλαβαίνω εσένα...:confused:
...να μη τρελαθούμε κιόλας...ακούμε και κόρνες με λάμπες , δεν υπάρχουν μόνο τα παραπάνω ηχεία στον κόσμο και πανελάκια..(όχι Maggie’s) ,απ´όλα έχει ο κήπος. Και ράδιο ακούμε...μόνο ακουστικά δεν ακούμε, γιατί δε κουφαθήκαμε ακόμη.

Να τα .... αυτά Φοβόμουνα ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Τα βρήκα ATC SCM 100 PASSIVE , 10-1500W.
ATC SCM 100 ACTIVE , 350W.


Εδώ κουφαθείτε ελεύθερα.
Το παθητικό σηκώνει τετραπλή ισχύ από το ενεργό. Ίδια μεγάφωνα , το ένα 1500w το άλλο 350w.
Κουφαθείτε μαζί μας.
Και μετά σου λέει ο ear πάρε ενεργά.

Ρε ουου , ουου ΡΕ. Με τι ενεργές μαλακίες.

Που δεν ξέρουν τι δηλώνουν , ή μήπως ξέρουν και μας δουλεύουν?

Ουου ρε , ουου .


Πείτε μου γαμώ το κερατό μου το τράγιο που βρήκαν τα 1500w?


Οι φοβεροί ηχειάδες της ATC.
μήπως αυτό αποτελεί ένα τρανό παράδειγμα για την ''κατανάλωση'' ενός παθητικού κρος?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
μήπως αυτό αποτελεί ένα τρανό παράδειγμα για την ''κατανάλωση'' ενός παθητικού κρος?
Χωρίς να είμαι και ο πιο ειδικός να απαντήσω θα πω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα ίσως να αφορά
για χι ψι λόγους την παραπάνω εταιρία ή αυτό το μοντέλο ηχείων.
Η pmc πχ συστήνει αν δεν κάνω λάθος την ίδια οδήγηση στα παθητικά της σε σχέση με τα ενεργά
αλλά ας γράψει και κάποιος που γνωρίζει καλύτερα τις εταιρίες αυτές.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Η pmc πχ συστήνει αν δεν κάνω λάθος την ίδια οδήγηση στα παθητικά της σε σχέση με τα ενεργά
αλλά ας γράψει και κάποιος που γνωρίζει καλύτερα τις εταιρίες αυτές.
το γράφει στην προηγούμενη σελίδα
συνολική ισχύς ενισχυτικών στο ενεργό 350watt
και παθητικών έως 1500watt

αυτό μας λέει ότι για να πάρεις τις στάθμες του ενεργού των 350watt έχεις αέρα δοκιμών σε ενισχυτικά έως 1500watt στο παθητικό

και εφόσον οι μονάδες των ηχείων παραμένουν οι ίδιες...άρα όλα τα άλλα ρεύματα καταναλώνονται από το παθητικό κρος...στην προσπάθεια να το ''διεγείρουμε'' για να παίξει το ίδιο με το ενεργό
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γενικά το γράφω, όχι προς εσένα
Είσαι δυνατός!:)
[DOUBLEPOST=1560291848][/DOUBLEPOST]
το γράφει στην προηγούμενη σελίδα
συνολική ισχύς ενισχυτικών στο ενεργό 350watt
και παθητικών έως 1500watt

αυτό μας λέει ότι για να πάρεις τις στάθμες του ενεργού των 350watt έχεις αέρα δοκιμών σε ενισχυτικά έως 1500watt στο παθητικό

και εφόσον οι μονάδες των ηχείων παραμένουν οι ίδιες...άρα όλα τα άλλα ρεύματα καταναλώνονται από το παθητικό κρος...στην προσπάθεια να το ''διεγείρουμε'' για να παίζει το ίδιο με το ενεργό
Πολύ ωραία εξήγηση, αν και δεν γνωρίζω τεχνικά έχω όμως διαπιστώσει ( έπειτα από δοκιμές εννοείται) ότι στα παθητικά για να το ευχαριστηθείς το ηχείο σου πραγματικά και να πάρεις το 100% θέλει τουλάχιστον την ανώτερη ισχύ που προτείνει η εταιρία.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Το συνολικό κόστος παθητικών εκδόσεων PMC + τους κατάλληλους τελικούς-τέρατα είναι πολύ χαμηλότερο από τις ενεργές εκδόσεις;

Μόνο αν είναι απλησίαστα σε τιμή τα ενεργά θα καταλάβω να κοιτάζει κανείς τα παθητικά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top