Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αφού υπάρχει ακόμα κόσμος που παλεύει όχι απλά με δικάναλο αλλά με το συγκεκριμένο μέσο (βινύλιο)... δηλαδή με πηγάδια, πλατό, κεφαλές, γεωμετρίες, βελόνες, λάδια, στηρίξεις, καθαρισμούς κλπ κλπ.... (αντί να έχει ένα ταπεινό αρχείο που παίζει αξιοπρεπέστατα ακόμα και με τηλέφωνο σαν πηγή...) -δικαιολογώ φυσικά όσους έχουν ήδη μια τεράστια δισκοθήκη- ...το δικάναλο έτσι γενικά και αόριστα θα αργήσει πολύ να πεθάνει...
Οπότε "εν στέρεο" αδελφοί, βελτιώστε και ακούστε τα δικάναλα σας και μη φοβάστε :p θα αργήσουν να πεθάνουν!
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Το δικάναλο σετάπ θα πεθάνει όταν οι mainstream εταιρείες παραγωγής αποφασίσουν ότι υπάρχει κέρδος να ασχοληθούν με πολυκάναλες παραγωγές, οταν δλδ αποφασίσουν αυτές που έχουν καλλιτέχνες που πουλάνε εκατομμύρια αντίτυπα και έχουν τρελές ακουλουθίες και strems να βγάλουν πολυκάναλες παραγωγές.

Ολα τα άλλα είναι nice to have, but far from reality....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το δικάναλο σετάπ θα πεθάνει όταν οι mainstream εταιρείες παραγωγής αποφασίσουν ότι υπάρχει κέρδος να ασχοληθούν με πολυκάναλες παραγωγές, οταν δλδ αποφασίσουν αυτές που έχουν καλλιτέχνες που πουλάνε εκατομμύρια αντίτυπα και έχουν τρελές ακουλουθίες και strems να βγάλουν πολυκάναλες παραγωγές.

Ολα τα άλλα είναι nice to have, but far from reality....
Ποτέ δηλαδή.

Ο EAR αυτό λέει θεωρώ πως είναι όχι τόσο για τη μάζα αλλά για την απόλαυση και το reference.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
..........................Για να παμε όμως και στην απεναντι οχθη, πες μου ποσα πολυκαναλα συστηματα εχεις ακουσει, κανε και καμια αναλυση που εισαι καλος σ αυτα, περιεγραψε ένα συστημα, Εχεις ακουσει ncore ενισχυτες και σε τι συστημα? ποσα βατ. Πως σου ακουστηκαν σε σχεση με τους ενισχυτες λυχνίες?..................
δεν έχω ακούσει καλά πολυκάναλα.. απ' ότι γράφουν οι γνώστες, θα πρέπει ν' ακούσω κάτι καλό που απ' ότι ξέρω 4-5 έχουν από δω μέσα.. δεν μ' έχει καλέσει κανείς..

τα classX τα γνωρίζω πολύ καλά από πολύ παλιά (2000).. άκουγα αυτά που έφτιαχνε ο Νίκος Μαρματσούρης.. εγώ έπαιζα με TriPath επίσης από παλιά και τώρα με classD που φτιάχνω μόνος μου.. μια χαρά είναι τα classD..

.....................Και το review δεν ήταν καλό ή δεν ανέβαινε καθόλου αν δεν έπεφτε χρήμα για διαφήμιση. Το Absolute Sound ένα παράδειγμα. Η Αμερική το έχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι. Απορώ πως υπάρχει μετά από αυτά. Καταλαβαίνεις ότι ο κόσμος διψάει για ...νάρα φωτογραφία στο εξώφυλλο και κείμενα που χαϊδεύουν αυτάκια. Αυτό δεν είναι θεωρία, έχει αποδειχθεί στην πράξη σε tests που έκανε περιοδικό αυτοκινήτων. Όταν το εξώφυλλο είχε ένα απλό καθημερινό όχημα οι πωλήσεις πήγαιναν πάτο σε αντίθεση με κάποιο supercar που ερχόταν πάλι στα ίσια του.................
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το πρόβλημα με τα περιοδικά τα reviews και τους reviewers.. υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος παλιά που δεν υπήρχε το net να ενημερωθούμε?? ότι θέλετε γράφετε.. θα θέλατε να έχετε ακούσει τα μηχανήματα που έχουν ακούσει οι reviewers??
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693
Mε δοσεις ??? :laugh:
Αμ, το παράδοξο δεν είναι αυτό. Στο συγκεκριμένο σάιτ έχω δει αρκετά ρηβγιούς με δόσεις. Όμως όλα ολοκληρώνονταν μέσα σε μερικές βδομάδες (σελίδα - σελίδα κάθε 1,2 βδομάδες). Αυτό το ρηβγιού και μόνο, αυτό έχει μείνει στην εισαγωγή απ' την αρχή του χρόνου... Γεννά ή όχι υποψίες?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το πρόβλημα με τα περιοδικά τα reviews και τους reviewers.. υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος παλιά που δεν υπήρχε το net να ενημερωθούμε??
Όταν δεν υπάρχει δυνατότητα εναλλακτικής πληροφόρησης μπορεί ο καθένας να γράφει ότι θέλει. Έτσι ήταν και δεν αλλάζει. Τη να κάνουμε τώρα; Καλό κακό αυτό ήταν.

ότι θέλετε γράφετε
Άποψη σου.

θα θέλατε να έχετε ακούσει τα μηχανήματα που έχουν ακούσει οι reviewers??
Όχι. Καθόλου. Ποτέ. Μιλάω σοβαρά.
Άχρηστες πληροφορίες.
Άχρηστο "επάγγελμα". Προσφορά ΜΗΔΈΝ.
Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που μετράνε, όλοι οι άλλοι, το 99%, μας λένε την άποψη τους. Χέστηκ@ για το πια είναι η άποψη τους.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Φίλε alexis όλοι την άποψη μας λέμε από εμπειρίες που έχει ο καθένας μας θέλω να πιστεύω ( και όχι έχω ακούσει ή μου έχουν πει ) και το λέω πολύ φιλικά να ξέρεις:)
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Σε reviews χωρίς μετρήσεις δεν δίνω κι εγώ πολύ βάση πλέον. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μου αρέσει να διαβάζω την άποψη κάποιου. Απλά ένα καλό review σε παρακινεί να δώσεις σημασία σε ένα προιόν, σίγουρα δεν είναι κριτήριο να το αγοράσεις.

Πάντως εμένα αυτό που με έχει απογοητεύσει στο παρελθόν είναι που είχα αγοράσει μία συσκευή, βρήκα ένα bug, επικοινώνησα σχεδόν με όλους τους reviewers και Ελλάδα και εξωτερικό που το είχαν δοκιμάσει, κανένας δεν το είχε βρει. Ειδικά ένας - και ο διασημότερος - μου είχε απαντήσει πως σε εκείνον δούλευε κανονικά - θα ήταν ελαττωματική η παρτίδα. Τελικά μετά από επικοινωνία με τον κατασκευαστή ήταν όντως bug δικό τους σε όλες τις συσκευές και το φτιάξανε το θέμα μετά από 2 χρόνια..

Έτσι για την ιστορία ευτυχώς που ο αντιπρόσωπος την πήρε πίσω και δεν την κράτησα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Τα ριβιούς είναι τα αρλεκιν των χαιεντάδων. Χρήσιμα, και εξόχως διασκεδαστικά. Φιλτράρισμα θέλουν, όπως κάθε πληροφορία διαθέσιμη λόγου χάριν στο φειζμπουκ. ;)

Οι δικαναλες παραγωγές και εκδόσεις δε θα σταματήσουν ποτέ, υπάρχει πληθώρα χρήσεων στην βιομηχανία του όντιο για αυτά τα πρότυπα.

Όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής στην οικιακή χρήση, έχει αναλυθεί διεξοδικά η ανωτερότητα ενός πολυκάναλου ιμερσιβ σεταπ, και αυτό δεν αποτελεί προσωπική εκτίμηση, πρόκειται για αντικειμενικά δεδομένα, πλήρως αποδεδειγμένα.

Η ενασχόληση και ακρόαση πικάπ ή mp3 \ Spotify, δεν είναι αντίθετη με τα ανωτέρω, παρότι είναι αποδεδειγμένα υποδεέστερες πηγές αμφότερα, με το πρώτο να συσσωρεύει τα πλείστα των αντικειμενικών τεχνικών περιορισμών, χωρίς ωστόσο αυτά να αποτελούν εμπόδιο στην ευχαρίστηση ακρόασης του μέσου, τουλάχιστον σε πολλούς ακροατές.

Μην μπερδεύετε προσωπικές δυνατότητες, εμπειρίες, περιορισμούς χώρου και προτιμήσεις, με τα αντικειμενικά δεδομένα στο οντιο.

Οι απόψεις δεν έχουν θέση στα αντικειμενικά δεδομένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Ποτέ δηλαδή.

Ο EAR αυτό λέει θεωρώ πως είναι όχι τόσο για τη μάζα αλλά για την απόλαυση και το reference.
Δεν νομίζω. Πρέπει να πειστούν ότι έχει ψωμάκι το πράγμα, διαφορετικά....

Οπως έγινε στην μετάβαση από το SD σε HD στις τηλεοράσεις. Ολη η βιομηχανία πείστηκε και τώρα όλοι έχουμε 1080π τηλεοράσεις. Και τις ΑΛΛΆΖΟΥΜΕ για 4κ, ασχέτως αν οι σχετικές παραγωγές παραμένουν λιγότερες σε 4κ απότι σε 1080...

Προσωπικά, θα εγκαταλείψω την δικάναλη για την πολυκάναλη ακρόαση, όταν με κερδίσει η πολυκάναλη με τις ακόλουθες προυποθέσεις:
1) Ακούσω το ίδιο έργο
2) Από τον ίδιο μηχανικό ήχου
3) Στην ίδια εκτέλεση
4) Μιξαρισμένο σε πολυκάναλο και δικάναλο
5) Στο ίδιο πολυκάναλο σύστημα
6) Με τα ίδια ηχεία και τις ίδιες ενισχυτικές βαθμίδες σε κάθε κανάλι
7) Σε φροντισμένο χώρο

Μέχρι να γίνει αυτό, ένα ουσκάκι και πολυθρόνα ακρόασης.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Τα ριβιούς είναι τα αρλεκιν των χαιεντάδων. Χρήσιμα, και εξόχως διασκεδαστικά. Φιλτράρισμα θέλουν, όπως κάθε πληροφορία διαθέσιμη λόγου χάριν στο φειζμπουκ. ;)
Και τα pro μαγκαζίνα με reviews κατά 90% είναι άρλεκιν, να τα λέμε και αυτά. ;)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Αυτό το ρηβγιού και μόνο, αυτό έχει μείνει στην εισαγωγή απ' την αρχή του χρόνου... Γεννά ή όχι υποψίες?
Το site αυτό είναι περίπτωση.
Ο ιδιοκτήτης αναγραφει με υπερήφανια οτι:
- Δεν συμπεριλαμβάνει ποτέ μετρήσεις των συσκευών.
- Ο κατασκευαστής επιλέγει ο ίδιος τον ρηβιουερ μεσα από μία ομάδα.
-Τα ρηβιους είναι επί πληρωμή.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν νομίζω. Πρέπει να πειστούν ότι έχει ψωμάκι το πράγμα, διαφορετικά....

Οπως έγινε στην μετάβαση από το SD σε HD στις τηλεοράσεις. Ολη η βιομηχανία πείστηκε και τώρα όλοι έχουμε 1080π τηλεοράσεις. Και τις ΑΛΛΆΖΟΥΜΕ για 4κ, ασχέτως αν οι σχετικές παραγωγές παραμένουν λιγότερες σε 4κ απότι σε 1080...
Αν ο καταναλωτής δεν καταλαβαίνει ή δεν θέλει γιατί δεν μπορεί (χρήμα, χώρος), όσο και να θέλουν τα εργοστάσια δεν, απλά δεν. Και δεν έχει κάποια σχέση με την εικόνα. Εκεί η συσκευή είναι μια, η ΤV, δεν έχει σημασία αν είναι 4Κ, 8Κ ή 18Κ.
Εδώ πάνε και παίρνουν 55αρες 4Κ για να βλέπουν στα 3m τη λέμε τώρα. Εκπαίδευση ΜΗΔΈΝ.

Στον ήχο είναι εντελώς διαφορετική κατάσταση. Μιλάμε για 6 ηχεία στο ελάχιστο. Στον κύκλο μου είμαι ο μόνος που έχει HOME Cinema με TV και προτζέκτορα. Όλοι είναι από 2 ηχεία μέχρι κανένα.

Μην κοιτάμε τη γίνεται εδώ μέσα. Τους λέω για calibration και με κοιτάνε λες και κατέβηκα από το φεγγάρι..
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Προσωπικά, θα εγκαταλείψω την δικάναλη για την πολυκάναλη ακρόαση, όταν με κερδίσει η πολυκάναλη με τις ακόλουθες προυποθέσεις:
1) Ακούσω το ίδιο έργο
2) Από τον ίδιο μηχανικό ήχου
3) Στην ίδια εκτέλεση
4) Μιξαρισμένο σε πολυκάναλο και δικάναλο
5) Στο ίδιο πολυκάναλο σύστημα
6) Με τα ίδια ηχεία και τις ίδιες ενισχυτικές βαθμίδες σε κάθε κανάλι
7) Σε φροντισμένο χώρο

Μέχρι να γίνει αυτό, ένα ουσκάκι και πολυθρόνα ακρόασης.
μην ψαχνεις αδικα μηχανικους και εγγραφες., ειναι πολυ ευκολο :D
...ακουσε δικαναλο και μετα ακουσε το ιδιο σε upmix auro3D
οχι σε καποιο αλλο upmix ;)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δεν νομίζω. Πρέπει να πειστούν ότι έχει ψωμάκι το πράγμα, διαφορετικά....

Οπως έγινε στην μετάβαση από το SD σε HD στις τηλεοράσεις. Ολη η βιομηχανία πείστηκε και τώρα όλοι έχουμε 1080π τηλεοράσεις. Και τις ΑΛΛΆΖΟΥΜΕ για 4κ, ασχέτως αν οι σχετικές παραγωγές παραμένουν λιγότερες σε 4κ απότι σε 1080...

Προσωπικά, θα εγκαταλείψω την δικάναλη για την πολυκάναλη ακρόαση, όταν με κερδίσει η πολυκάναλη με τις ακόλουθες προυποθέσεις:
1) Ακούσω το ίδιο έργο
2) Από τον ίδιο μηχανικό ήχου
3) Στην ίδια εκτέλεση
4) Μιξαρισμένο σε πολυκάναλο και δικάναλο
5) Στο ίδιο πολυκάναλο σύστημα
6) Με τα ίδια ηχεία και τις ίδιες ενισχυτικές βαθμίδες σε κάθε κανάλι
7) Σε φροντισμένο χώρο

Μέχρι να γίνει αυτό, ένα ουσκάκι και πολυθρόνα ακρόασης.
Και χωρις μουσικη μπορεις ν απολαμβανεις το ποτο σου:beach:

Όμως ο φροντισμένος χωρος χρειαζεται ούτως η αλλως. Μπορεις και χωρις αυτόν, αλλα είναι συμβιβασμος. Και μαλιστα σοβαρος.

Με τα δεδομενα που εχουμε ως τωρα για τον πολυκαναλο ηχο, αν ο χωρος σου υποστηριζει περισσοτερα ηχεια των δυο (και σαμπ) κι εφοσον οικονομικα μπορεις ν ανταποκριθείς αξιζει και με το παραπανω η αλλαγη. και μαλιστα ακομη κι αν παρεις μια φτηνη αξιοπιστη σειρα ενεργων ηχειων.

Μεχρι στιγμης οσοι εχουμε δοκιμασει το πολυκαναλο (ακομη κι εγω που είμαι αυτη την στιγμη στο 3.1) ειμαστε κατενθουσιασμένοι. Κι ολοι μας προερχομαστε από τον δικαναλο.

Κατανοητος ο προβληματισμος στο καινουριο. Αλλα γενικα αν καποιος ξεκινησει να κανει καποια αγορα με σοβαρο κοστολογιο (ηχεια ενισχυτες), να παρει σοβαρα υπ οψιν ότι αυτή η τεχνολογια (πολυκαναλη μουσικη) εχει μελλον, είναι στο ξεκίνημα, και τα μηνυματα είναι πολύ ενθουσιωδη. Δεν μιλαμε για μικροδιαφορες, αλλα για εντυπωσιακες διαφορες.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στην αγγελία με τα ενεργά μπέρι ηχεία, πούλησαν σα ζεστά ψωμάκια. Μέχρι κι εγώ που σκέφτηκα ότι ήθελα μια πεντάδα ίδια, δεν τα πρόλαβα!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top