Νέο Sub και εγώ



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Και τώρα λίγη πλάκα! ή ?

Βάσει των παραπάνω πινάκων, είτε έχομε σπέσιαλ μηχανήματα, είτε όχι, ανάλογα με την ηλικία μας, κάποια όργανα δυστυχώς ..... δεν (πλήρως) ! Κυρίως προς την δεξιά μεριά των πινάκων, αλλά ίσως και κάποια από την αριστερή!

Και συνεχίζω τη δυστυχία!
Κάποια ημέρα έπεσα σε βίντεο με τον πίνακα ακουστικού φάσματος. Ξεκινώ λοιπόν από τα χαμηλά, και κάπου στα 13000 ή και λίγο παραπάνω αρχίζει η πτώση μέχρι το απόλυτο καινό, ανεβάζω λοιπόν τον ήχο στα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, και ... το απόλυτο καινό, απόλυτη ησυχία! Οπότε ξαφνικά ακούω φωνές από το ΔΙΠΛΑΝΟ δωμάτιο. Την κόρη μου να φωνάζει.....Έ τι έπαθες, χαμήλωσε το ! Σημειώστε .... από Ακουστικά!!!!. Δυστυχία λοιπόν!

Εκείνη ενοχλήθηκε έντονα από άλλο δωμάτιο και εγώ με τα ακουστικά στο αυτί, δεν άκουγα ΤΙΠΟΤΑ,ούτε ένοιωθα κάποια ενόχληση, ακριβώς σαν να είχα τον ήχο στο απόλυτο Μηδέν!
Σημείωση:
Η κόρη μου ήταν πέρυσι 28 ετών και εγώ 63!

Σημείωση 2. Πάλι καλά που κάποια από τα όργανά μας έχουν περισσότερη αντοχή στον χρόνο! :)
Για αυτό το λόγο σαν καλός και ωριμος άνθρωπος θα αντιγράψεις το target curve που εχει ο ear. +2 db στα 20 hz και -8 db στα 20κ. Μια ευθεία γραμμή. Μετά θα έχεις και δικαιολογία άνετα να λες ότι δεν ακούς ψηλά επειδή φταίει το eq. :p ;)
 


Μηνύματα
485
Reaction score
586
Κάποια ημέρα έπεσα σε βίντεο με τον πίνακα ακουστικού φάσματος. Ξεκινώ λοιπόν από τα χαμηλά, και κάπου στα 13000 ή και λίγο παραπάνω αρχίζει η πτώση μέχρι το απόλυτο καινό, ανεβάζω λοιπόν τον ήχο στα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, και ... το απόλυτο καινό, απόλυτη ησυχία! Οπότε ξαφνικά ακούω φωνές από το ΔΙΠΛΑΝΟ δωμάτιο. Την κόρη μου να φωνάζει.....Έ τι έπαθες, χαμήλωσε το ! Σημειώστε .... από Ακουστικά!!!!. Δυστυχία λοιπόν!
αυτός είναι ο εφιάλτης όλων μας. Με τις γενικές εξετάσεις επιβάλλεται και ακουόγραμμα (για εμάς τα βλαμμένα :biggrin:) . Αν είναι στην αρχή μπορεί να αντιμετωπισθεί (να καθυστερήσει η ζημιά) με θεραπεία. Γενικά αν δε συντρέχουν κληρονομικοί παράγοντες είναι μια κατάσταση που εμφανίζεται γύρω στα 60 :unsure:
Οι υψηλές στάθμες δεν ενοχλούν τόσο όσο τα απότομα δυναμικά, αυτά μας κάνουν τη ζημιά.
Προσοχή εσείς οι πολυκάναλοι με τις ταινίες
 






Μηνύματα
485
Reaction score
586
Χμμμμμ....για πες;
σε περίπτωση που δεν έχει γίνει καταστροφή στα νεύρα , επιβραδίνεται το φαινόμενο με σταγόνες.
Για την ηλικία είναι στατιστικό το στοιχείο.
Αυτά μου τα μετέφερε ΩΡΛ .
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Κάποιος απο τους δυο δεν τα κατάλαβε καλά

A sample of 411 otologically normal men and women 16–70 years of age was assessed for both ears using a high-frequency audiometer (Fig. 2.3). The study showed that considerable high-frequency (>10 kHz) hearing loss already starts in the 30–39-year age group and increases considerably in the next decade for both females and males.


6C472390-C1C6-4347-8B68-45FF0940A4CC.jpeg



The commonly stated range of human hearing is 20 Hz to 20 kHz.[9][10][note 1] Under ideal laboratory conditions, humans can hear sound as low as 12 Hz[11] and as high as 28 kHz, though the threshold increases sharply at 15 kHz in adults, corresponding to the last auditory channel of the cochlea.[12] Humans are most sensitive to (i.e. able to discern at lowest intensity) frequencies between 2,000 and 5,000 Hz.[13] Individual hearing range varies according to the general condition of a human's ears and nervous system. The range shrinks during life,[14] usually beginning at around age of eight with the upper frequency limit being reduced. Women typically experience a lesser degree of hearing loss than men, with a later onset. Men have approximately 5 to 10 dB greater loss in the upper frequencies by age 40.[15][16]



C9CF41FA-94CD-4C1E-97B4-DFD195205730.gif

9BF37691-75E7-4117-B396-00C1A40F9AFA.gif


 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Και τώρα λίγη πλάκα! ή ?

Βάσει των παραπάνω πινάκων, είτε έχομε σπέσιαλ μηχανήματα, είτε όχι, ανάλογα με την ηλικία μας, κάποια όργανα δυστυχώς ..... δεν (πλήρως) ! Κυρίως προς την δεξιά μεριά των πινάκων, αλλά ίσως και κάποια από την αριστερή!

Και συνεχίζω τη δυστυχία!
Κάποια ημέρα έπεσα σε βίντεο με τον πίνακα ακουστικού φάσματος. Ξεκινώ λοιπόν από τα χαμηλά, και κάπου στα 13000 ή και λίγο παραπάνω αρχίζει η πτώση μέχρι το απόλυτο καινό, ανεβάζω λοιπόν τον ήχο στα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, και ... το απόλυτο καινό, απόλυτη ησυχία! Οπότε ξαφνικά ακούω φωνές από το ΔΙΠΛΑΝΟ δωμάτιο. Την κόρη μου να φωνάζει.....Έ τι έπαθες, χαμήλωσε το ! Σημειώστε .... από Ακουστικά!!!!. Δυστυχία λοιπόν!

Εκείνη ενοχλήθηκε έντονα από άλλο δωμάτιο και εγώ με τα ακουστικά στο αυτί, δεν άκουγα ΤΙΠΟΤΑ,ούτε ένοιωθα κάποια ενόχληση, ακριβώς σαν να είχα τον ήχο στο απόλυτο Μηδέν!
Σημείωση:
Η κόρη μου ήταν πέρυσι 28 ετών και εγώ 63!

Σημείωση 2. Πάλι καλά που κάποια από τα όργανά μας έχουν περισσότερη αντοχή στον χρόνο! :)
Καλημέρα... Με πέθανες........:rofl::gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Κάποιος απο τους δυο δεν τα κατάλαβε καλά
Να δεις πόσο καλά τα κατάλαβε αυτός ο ριβγιουερ ο ασπρομαλλης που μας μιλάει για τον αέρα των οργάνων και το σούπερ Τουίτερ του τάδε ηχείου.

Γενικά αν ξέρεις 5 πράγματα και ξέρεις και την ηλικία των ριβγιουερ, έχει πολύ πλάκα.:lol:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Kαι μετά μου λέτε σεις... Toole Target Curve ... -8db στα 20Khz....
Για +8db είμαστε.... :p
Μην μπερδεύετε τα πράγματα βρε!

Το ταργκετ κερβ κατά το Τουλ ευαγγέλιο, είναι το φλατ άκουσμα.

Το εντελώς φλατ.

Σκεφτείτε το. Δίνει σταδιακά 2 ντεσιμπέλ από τους 80 κύκλους μέχρι τους 20. 2! Εκεί που οι περισσότεροι έχουμε +-15 ντεσιμπέλ λόγω boundaries και λόγω αδυναμίας των σαμπ να βγάλουν σωστά όλο το φάσμα και λόγω ακυρώσεων μεταξύ των σαμπ και λόγω άλλων 50 λόγων...

Δηλαδή εντάξει, δεν υπάρχει αυτό.

Μια απόκριση +2 στα 20 χερτζ και παύλα ευθεία ντεντ λάιν μέχρι τα 80 χερτζ σημαίνει απόκριση σαμπ στις 2 οκτάβες που έχουν αναλάβει +-1 ντεσιμπέλ. Ε, εντάξει, πιο φλατ πεθαίνεις. :lol: :lol: :lol:

Μετά δίνει μια πτώση 1 ντεσιμπέλ ανά οκταβα. 1 ρε παιδιά, μιλάμε για 1 ρημαδι ντεσιμπέλ...

Από τα 80 έως τα 160, 1.
Από τα 160 μέχρι τα 320, 1.
Από 320 μέχρι 640, 1.
Από 640 μέχρι 1280, 1.
Κλπ...

Εντάξει, είναι αστείο.

Και η συνολική πτώση από 80 έως 20 χιλιοκυκλους, είναι ...8 ρημάδια ντεσιμπέλ! Εκεί που οποιοδήποτε μη ισοσταθμισμενο σύστημα, έχει σίγουρα μεγαλύτερες διακυμάνσεις!

Θέλω να σας περάσω στο μυαλό ότι αυτό το ταργκετ κερβ ισούται με την φλατ απόκριση, αυτό είναι το φλατ. Τουλάχιστον, κατά τον Τουλ, αυτό είναι.

Με αυτό, όλα ακούγονται ισορροπημένα, δεν υφίσταται τίποτα που να ακούγεται τονισμένο ή μειωμένο. Είναι το απολύτως φλατ άκουσμα, είναι η πιο ισορροπημένη τονικότητα για να ακούγονται όλα σωστά.

Η ακοή του καθενός δεν έχει καμία σχέση με την τονικότητα των οργάνων. Ο εγκέφαλος ξέρει να κρίνει αν η τονικότητα είναι σωστή ή λάθος, ασχέτως της ακοής. Η αλλοιωμένη τονικότητα των οργάνων γίνεται αντιληπτή από όλους.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Kαι μετά μου λέτε σεις... Toole Target Curve ... -8db στα 20Khz....
Για +8db είμαστε.... :p
Ούτε γι αστείο...
Επειδή μια τέτοια τόνωση αφενός μεν δεν θα γίνεται άμεσα ακουστή από τον ίδιο τον πρεσβήκοο,αφετέρου δε θα συνοδεύεται από ανεπιθύμητες αυξήσεις στάθμης σε συνιστώσες ενδοδιαμόρφωσης κείμενες στη ζώνη των μεσαίων που θα γίνονταν άκρως ενοχλητικές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Εμένα ας πούμε, μου αρέσει το παραπάνω μπάσο, να κουνιέται το σπληνάντερο στην μπότα, να ξεκολλάνε οι σπόνδυλοι σε κάθε χτύπημα.

Μια χαρά το καταφέρνω αυτό, με μια τόνωση στο φάσμα των σαμπ κατά 13 ντεσιμπέλ. Μετρημένα.

Λόγου χάριν, στα σαμπ μου είχα στήσει όμοια στάθμη σε όλα, με μέτρηση με τόνο στους 80 κύκλους, όπου πχ τα επικ ήταν στα +8 ντεσιμπέλ, και όμοια στάθμη μετρούσα σε όλα.
Οι δορυφόροι σταθερά.
Τώρα, στο κατά τουλ ευαγγέλιο, και με ισορροπία των σαμπ με τους δορυφόρους στην στάθμη, τα επικ είναι στα -5 ντεσιμπέλ.

Από τα +8 πήγα στα -5. Τώρα ακούω φλατ. 13 ντεσιμπέλ κατεβηκαν τα μπάσα. Το ξεκόλλημα των σπονδύλων δεν έρχεται αν δεν ανεβάσω στάθμη τουλάχιστον 25 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς, όπου βέβαια δεν αντέχονται τα μεσαιοπριμα.

Ο χαβαλες είναι ότι το σύστημα αντέχει να παίζει άνετα εκεί. :p:lol:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top