Περί σαμπ το ανάγνωσμα...


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Ακόμα ένα πρόβλημα:
Οταν βάζουμε φίλτρα πάνω απο την ζώνη πίεσης, όπου τα peaks παύουν να είναι minimum phase, 1.στρίβουμε την φάση και 2.χάνουμε σε κρούση.
Είναι και γ@μώ τα προβλήματα, εγώ έχω εγκαταλείψει, δεν μπορώ να το λύσω με τα υπάρχοντα εργαλεία.
Είπαμε, χαλαρά τα φίλτρα,δεν είναι για χορταση, με το μαλακό.
Έχουν γνώση οι φύλακες...

Εκτιμώ πάντως ότι μας καλύπτουν οι υπάρχουσες μελέτες. Δεν βλέπω κενά. Πχ γιατί να περιμένεις (και γιατί να θες) κάτι διαφορετικό από αυτά:

Screenshot_20190507-154950.png


Screenshot_20190507-155001.png


Screenshot_20190507-154945.png

[DOUBLEPOST=1557236800][/DOUBLEPOST]
Το μεγάλο σαμπ ποιο είναι; Καινούργιο μοντέλο;
Καινούριο για σένα, παλιό για μένα... :imtheking:

Νομίζω Νοέμβρη μπήκε στα pdf. Δε χάνω μια επίσκεψη το μήνα, να ξερς...:p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Ούτε στην ίδια τη Harman δεν βλέπω να χρησιμοποιούν SFM στους prepro.
Trinnov είναι μεταμφιεσμένος.

https://www.jblsynthesis.com/productdetail/sdp-75.html
Κάνεις λάθος.
Δεν είναι "μεταμφιεσμένος".

Είναι τρίνοβ εντελώς. Ουάν χαντρετ περσεντ.
Ξέρει τι κάνει η JBL. Δεν έχει άλλη επιλογή.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Δεν αμφιβάλω ότι ο τρίνοφ κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά μην τρελαίνεστε: ανμπιστεφτο-απίθανο μπάσο είχε και το athens mastering των 90's με ένα μόνο σαμπ και καθόλου dsp. Δεν είναι και πυρηνική φυσική η ηλεκτροακουστική.

A, και με "φυσική" χρ. ευθυγράμμιση του σαμπ, με μετακίνηση εμπρός, αυτή που αρέσει στον Σόκο!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Διάβασα το thread (ξανά) από την αρχή, πολλές οι πληροφορίες, οπότε μπορεί να μου "ξέφυγαν" οι απαντήσεις στις απορίες που θα εκφράσω πιο κάτω:

1) Η διάμετρος των μεγαφώνων των woofers των ηχείων έχει κάποια, ας πούμε, συνάρτηση με το μέγεθος των μεγαφώνων των subwoofers; Για παράδειγμα, όταν έχουμε μικρά woofers, τότε είμαστε ΟΚ με μικρά subwoofers;

2) α) Στην περίπτωση, π.χ. του @anton (που είναι και πρόσφατη), το ταίριασμα του (μικρού?) Temblor με τα Adam του, θεωρείται "αποδεκτό" (τηρουμένων των αναλογιών), επειδή τα συγκεκριμένα Adam είναι μικρά (σε μέγεθος) με μικρά (σε διάμετρο) woofers;
β) Εάν αντί για το Temblor έπαιρνε, π.χ. ένα μεγάλο της SVS (π.χ. το ΡΒ16-Ultra) ή της Dynaudio (π.χ. το Sub6), θα αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα; Εάν ναι, το πρόβλημα θα ήταν (β1) στο ότι θα ήταν ένα, (β2) στο μέγεθός του, σε σύγκριση με τα ηχεία του ή (β3) στα (β1) και (β2) συνδυαστικά;

3) Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια τη φράση "εάν πάρεις το Χ subwoofer, δεν θα μπορεί να ακολουθήσει τα ηχεία σου"; Βασικά, ποια έννοια δίνεται στη συνθήκη "το subwoofer πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τα ηχεία σου";

4) (α) Να θέσω το ερώτημα (3) πιο συγκεκριμένα: Τα χρέπια (σύμφωνα με τον @costas EAR :tongue: ) που έχω για ηχεία, έχουν δύο woofer μεγάφωνα 8 ιντσών στο κάθε ηχείο (με cross στα 350Hz). Εάν πάρω 1, 2, 3, ν+1 (=δεν έχει σημασία στο παρόν ερώτημα) μικρά subwoofers (π.χ. το Temblor) θα μπορούν να "ακολουθήσουν" τα ηχεία μου ή λόγω του μεγέθους των woofers πρέπει να στραφώ αποκλειστικά σε μεγάλα subwoofers;
(β) Στην περίπτωση του Temblor, θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο όσο αυξάνεται ο αριθμός τους;
(γ) Στην περίπτωση 3 ή/και περισσότερων subwoofers (ανεξαρτήτως μεγέθους), πώς αποφεύγεται η λύση του daisy chain; Υπάρχει κάποια συσκευή που να έχει δύο εισόδους XLR, να παίρνει το σήμα και να το στέλνει σε 3 ή/και περισσότερα subwoofers, με XLR;
(δ) Στην περίπτωση κάποιου μεγαλύτερου (μεγάλου?) subwoofer, στο χώρο μου, θα πρέπει να τηρηθεί ο κανόνας των "τουλάχιστον 2" ή ένα θα είναι αρκετό; (εάν θέλει κάποιος να δει τις μετρήσεις του δωματίου - από τον μηχανικό ακουστικής, δεν έκανα ακόμα τις δικές μου [:headbang::headbang:] - πριν να απαντήσει στην ερώτηση 4δ, με ενημερώνει).
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.210
Reaction score
26.957
Διάβασα το thread (ξανά) από την αρχή, πολλές οι πληροφορίες, οπότε μπορεί να μου "ξέφυγαν" οι απαντήσεις στις απορίες που θα εκφράσω πιο κάτω:

1) Η διάμετρος των μεγαφώνων των woofers των ηχείων έχει κάποια, ας πούμε, συνάρτηση με το μέγεθος των μεγαφώνων των subwoofers; Για παράδειγμα, όταν έχουμε μικρά woofers, τότε είμαστε ΟΚ με μικρά subwoofers;

2) α) Στην περίπτωση, π.χ. του @anton (που είναι και πρόσφατη), το ταίριασμα του (μικρού?) Temblor με τα Adam του, θεωρείται "αποδεκτό" (τηρουμένων των αναλογιών), επειδή τα συγκεκριμένα Adam είναι μικρά (σε μέγεθος) με μικρά (σε διάμετρο) woofers;
β) Εάν αντί για το Temblor έπαιρνε, π.χ. ένα μεγάλο της SVS (π.χ. το ΡΒ16-Ultra) ή της Dynaudio (π.χ. το Sub6), θα αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα; Εάν ναι, το πρόβλημα θα ήταν (β1) στο ότι θα ήταν ένα, (β2) στο μέγεθός του, σε σύγκριση με τα ηχεία του ή (β3) στα (β1) και (β2) συνδυαστικά;

3) Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια τη φράση "εάν πάρεις το Χ subwoofer, δεν θα μπορεί να ακολουθήσει τα ηχεία σου"; Βασικά, ποια έννοια δίνεται στη συνθήκη "το subwoofer πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τα ηχεία σου";

4) (α) Να θέσω το ερώτημα (3) πιο συγκεκριμένα: Τα χρέπια (σύμφωνα με τον @costas EAR :tongue: ) που έχω για ηχεία, έχουν δύο woofer μεγάφωνα 8 ιντσών στο κάθε ηχείο (με cross στα 350Hz). Εάν πάρω 1, 2, 3, ν+1 (=δεν έχει σημασία στο παρόν ερώτημα) μικρά subwoofers (π.χ. το Temblor) θα μπορούν να "ακολουθήσουν" τα ηχεία μου ή λόγω του μεγέθους των woofers πρέπει να στραφώ αποκλειστικά σε μεγάλα subwoofers;
(β) Στην περίπτωση του Temblor, θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο όσο αυξάνεται ο αριθμός τους;
(γ) Στην περίπτωση 3 ή/και περισσότερων subwoofers (ανεξαρτήτως μεγέθους), πώς αποφεύγεται η λύση του daisy chain; Υπάρχει κάποια συσκευή που να έχει δύο εισόδους XLR, να παίρνει το σήμα και να το στέλνει σε 3 ή/και περισσότερα subwoofers, με XLR;
(δ) Στην περίπτωση κάποιου μεγαλύτερου (μεγάλου?) subwoofer, στο χώρο μου, θα πρέπει να τηρηθεί ο κανόνας των "τουλάχιστον 2" ή ένα θα είναι αρκετό; (εάν θέλει κάποιος να δει τις μετρήσεις του δωματίου - από τον μηχανικό ακουστικής, δεν έκανα ακόμα τις δικές μου [:headbang::headbang:] - πριν να απαντήσει στην ερώτηση 4δ, με ενημερώνει).
Πάνω κάτω, τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ.
Θα προσθέσω ακόμα μία: Γιατί πρέπει να αποφεύγεται η λύση του daisy chain?
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Του @wizzy του έχω απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα, κάπου, κάποτε, δεν θυμάμαι που. Αλλά θυμάμαι τις απαντήσεις.

Μέσα σε αυτά, ήταν και τα περί daisy chain: Γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις ξεχωριστή ισοστάθμιση στο καθένα, και δυστυχώς θα είναι απαραίτητο αν βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία του χώρου.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
[...]Μέσα σε αυτά, ήταν και τα περί daisy chain: Γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις ξεχωριστή ισοστάθμιση στο καθένα, και δυστυχώς θα είναι απαραίτητο αν βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία του χώρου.
Εάν δεν είναι σε διαφορετικά σημεία του χώρου; Εάν είναι το ένα πάνω στο άλλο;
Post automatically merged:

Του @wizzy του έχω απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα, κάπου, κάποτε, δεν θυμάμαι που. Αλλά θυμάμαι τις απαντήσεις.
Δηλαδή, πειράζει να τις έχουμε κι εδώ, συγκεντρωμένες;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Εάν δεν είναι σε διαφορετικά σημεία του χώρου; Εάν είναι το ένα πάνω στο άλλο;
Και αυτό το είπαμε. Τότε θεωρούνται ένα, και μπορείς να κάνεις daisy chain.
 


Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Το 1-2-3 το απάντησε ο Κώστας σε μένα που ρώτησα πριν λίγες μέρες.
1. Δεν παίζει ρόλο.
2. Δεν έχουν σχέση.
3. Κακός χαρακτηρισμός για αυτόν που το λέει.

Σε άλλο θέμα τα είπε αυτά, δε θυμάμαι για να το βρω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Βασικά, ποια έννοια δίνεται στη συνθήκη "το subwoofer πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τα ηχεία σου";
Η απάντηση στο 3:
Τα 802 του @wizzy θα φτάνουν φαντάζομαι στα 150hz τα 110db. Για να μπορει να ακολουθήσει το σαμπ, θα πρέπει να ξεπερνάει αυτή την στάθμη στα 25-30Hz, στον συγκεκριμένο χώρο-απόσταση, αλλιως στα δυνατά περάσματα θα μένει απο μπάσο.

Να μην το ξαναπούμε αυτό σύμφωνοι; :wink:
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Για το 3, τον είχα ρωτήσει για "ταχύτητα". Άλλο πράγμα η στάθμη, αν ρωτάς αυτό και φυσικά ο Dimi απαντάει σε αυτό.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Πιθανόν να σκέφτεται 4 presonus, δυο στοίβες των δυο.

Γίνεται με το shd
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top