Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Εκτός κι αν είσαι αρκετά τυχερός κι ο χώρος εργασίας σου, διαθέτει εγκαταστάσεις (=αποδυτήρια) για να κάνεις μπάνιο και να αλλάζεις πριν να πας δουλειά - όπως συμβαίνει στην περίπτωσή μου. 8-)
Και στη δική μου περίπτωση το ίδιο ισχύει.
Ως τόσο είναι επικίνδυνο εντός πόλης, μη λέμε συνέχεια το ίδιο, το έλεγα πριν το ατύχημα και είμαι πλέον και ζωντανό παράδειγμα.
Επαρχεία που βγαίνω είναι παράδεισος, δεν σου αποσπά τίποτα τη προσοχή και απλά το ευχαριστιέσαι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Και στη δική μου περίπτωση το ίδιο ισχύει.
Ως τόσο είναι επικίνδυνο εντός πόλης, μη λέμε συνέχεια το ίδιο, το έλεγα πριν το ατύχημα και είμαι πλέον και ζωντανό παράδειγμα.
Επαρχεία που βγαίνω είναι παράδεισος, δεν σου αποσπά τίποτα τη προσοχή και απλά το ευχαριστιέσαι.
Έγινα ζωντανό παράδειγμα πριν από σένα, ευτυχώς με μηδαμινές συνέπειες (πέραν της αχρήστευσης του ποδηλάτου, τη δεύτερη φορά), οπότε, ναι, συμφωνώ ότι το να κινείσαι με δίκυκλο και δη με ποδήλατο σε πόλεις όπως η Αθήνα κι η Λευκωσία, ισοδυναμεί με...απόπειρα αυτοκτονίας! Αλλά, ΟΚ, τι να κάνουμε... Προσέχουμε όσο μπορούμε κι ελπίζουμε για το καλύτερο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σήμερα τοποθέτησα πίσω και ένα επιπλέον φωτάκι που έχει και τη δυνατότητα day light.
Ελπίζω να αποσπάσει τη προσοχή όσων κοιτάνε πόσα like πήραν στο fb...

20191011_201235.jpg
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Εγω δουλευω σε γραφειο.
Ειναι πολυ σημαντικο, ειδικα το καλοκαιρι, ενα ντουζακι πριν ξεκινησει κανείς. Και φυσικα καθαρα ρουχα. Και αποσμητικό :) Ειναι doable παντως.

Για θεσσαλονικη τουλαχιστον. Μενω κηφισια στο Βοτση και δουλευω στη Γιαννιτσων απεναντι απο το one salonica. Για τα δεδομενα της Θεσσαλονικης η αποσταση ειναι μεγαλη. Εχω την τυχη με το μερος μου ως προς την κλιση και τον αερα. Το πρωι ξεκιναω με κατηφορα και στην παραλια 9 στις δεκα ο αερας το πρωι δεν επηρεαζει. Ισως να ειναι και ενα μποφορ με το μερος μου. Στην επιστροφη τρωω το ζορι αλλα μόλις φτανω σπιτι κανω μπανιο. Προφανως.

Απο θεμα ασφαλειας, οκ, τι να πω... Ο κοσμος δεν ειναι καλα. Ουτε οι πεζοι, ουτε τα αυτοκίνητα, ουτε κι εμεις οι ποδηλατες.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
ειναι αξιοζηλευτο να μπορεις να κινεισαι καθημερινα με ποδηλατο (το εκανα απο τα 17 μεχρι τα 19 μου = τεραστεια αγνοια κινδυνου - αγιο ειχαμε) , αλλα δυστυχως η αθηνα αφενος ειναι ενα επικινδυνο μερος για ποδηλατες και δικυκλιστες γενικοτερα (=παιζεις με την τυχη σου) * , αφετερου ειναι αδυνατον να φτασεις γραβατομενος στον πειραια χωρις να κανεις μπανιο στη διαδρομη (ειτε κανονικο ειτε απο τον ιδρωτα)

* ενας φιλος γνωστου μου προσπαθουσε να με πεισει οτι καθημερινα στη μηχανη και το ποδηλατο δεν κινδυνευει περισσοτερο απο καποιον που ειναι κλεισμενος σε ενα αυτοκινητο, το αντιθετο μαλιστα.
ενταξει δε με επεισε φυσικα , και η συζητηση εκτραπηκε σε σημειο να μου λεει οτι οδηγει passive/aggressive γιατι αμα δωσεις δικαιωματα στους αυτοκινητιστες θα σε περασουν απο πανω.
Για κάτι τέτοιες μετακινήσεις μάλλον είναι ό,τι πρέπει τα ηλεκτρικά, pedelec... Πολύ λιγότερη προσπάθεια, λιγότερος ιδρώτας στο τέλος...
Post automatically merged:

Σήμερα τοποθέτησα πίσω και ένα επιπλέον φωτάκι που έχει και τη δυνατότητα day light.
Ελπίζω να αποσπάσει τη προσοχή όσων κοιτάνε πόσα like πήραν στο fb...

View attachment 140136
Ίσως χρειάζεται και μία κόρνα, που να λειτουργεί αυτόματα σε συνδυασμό με ραντάρ (τύπου garmin)! Από μία απόσταση και κοντύτερα, να αρχίζει να σκληρίζει όσο πιο δυνατά γίνεται!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ο τύπος που με πάτησε Σωτήρη είχε ορατότητα 200+ μέτρων, είχε 4 λωρίδες κυκλοφορίας και όμως με πάτησε στη άκρη του δρόμου.
Άμα τώρα βγει κάνας σωλήνας που σε συνδυασμό με το ραντάρ της Garmin πετάει οβίδες, θα το βάλω στα σίγουρα!!
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Είδες ρε το ννα;
Τι να κλάσει και το Μετροπόλιταν
Καλά άμα ήξεραν οι γιατροί τι έκανα θα με ξανά σακάτευαν στο ξύλο :roflmao:
Στο τράβηγμα του τιμονιού υπάρχει θέμα και στη ορθοπεταλιά.
Πήγα, ήρθα σχεδόν πάνω στη σέλα...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εκτός κι αν είσαι αρκετά τυχερός κι ο χώρος εργασίας σου, διαθέτει εγκαταστάσεις (=αποδυτήρια) για να κάνεις μπάνιο και να αλλάζεις πριν να πας δουλειά - όπως συμβαίνει στην περίπτωσή μου. 8-)
Δεν παίζουν εύκολα αυτά ......είσαι η εξαίρεση της εξαίρεσης...ούτε καν η επιβεβαίωση του κανόνα.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Προσοχή με τις φωτογραφίες, ε, ο τύπος το ξεφτίλισε...

Η εξήγηση πίσω από τα παραμορφωμένα πόδια του ποδηλάτη Γιάνεζ Μπράικοβιτς.

"Ο ποδηλάτης Γιάνεζ Μπράικοβιτς μόλις έχει ανεβάσει μια σοκαριστική φωτογραφία, ύστερα από την πρώτη εμφάνιση σε αγώνα, πρώτη ύστερα από την τιμωρία που του είχε επιβληθεί λόγω ντόπινγκ. Ο 35χρονος Κροάτης αγωνίστηκε σε ποδηλατοδρομία της πατρίδας του νωρίτερα μέσα στον Οκτώβριο, ύστερα από 10μηνη τιμωρία που του είχε επιβληθεί, επειδή είχε βρεθεί θετικός στην ουσία μεθυλεξανεμίνη."
(η συνέχεια στο άρθρο του συνδέσμου)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σε 500 χρόνια θα γίνει κάτι αντίστοιχο και στη Ελλάδα...

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σήμερα είχα τη χαρά και τη τιμή να κάνω πετάλι με ένα μέλος του αβσάιτ.
Βρεθήκαμε εντελώς τυχαία στη παραλιακή και με βοήθησε η παρέα του να αντιμετωπίσω το ψυχολογικό που απέκτησα μετά το ατύχημα.
Της Πόπης σήμερα στη παραλιακή, Πολύ κίνηση, πήγαμε μέχρι τη Βάρκιζα και επιστροφή.
Χάρηκα Στέλιο!!
Screenshot_20191015-233507_Active.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Άντε να ξανά φτιάξω τη φυσική κατάσταση που είχα...:(
1.5 μήνα αποχής και έχει γίνει τρελή ζημιά στο HR, ανέβηκα δυνατά το κερατοβούνι με alarm σχεδόν σε όλη τη ανάβαση.
Και φυσικά τα εκλ@σα...>:(
Screenshot_20191017-221228_Strava.jpg
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Θα το ξαναπώ: Respect! :hi:
Ευχαριστώ αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος, βαράω πικ σε καρδιακούς παλμούς, βέβαια δεν νιώθω να καίγομαι αλλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά.
Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα, μπορεί να χάλασε η ζώνη...Δεν ξέρω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ζητάς πάρα πολλά, πολύ γρήγορα. Από ό,τι έχω καταλάβει, κάθε άλλο παρά μικρό ήταν αυτό που πέρασες, γι' αυτό και θαυμάζω το κουράγιο σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top