Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ξεκίνα να μαζεύεις κούτες
Sure thing, boy!
Θα παρακαλούσα τον @wizzy αν έχει την καλοσύνη να ανεβάσει 2-3 φωτό απ΄το σύστημά του εδώ έτσι ώστε να δούμε αν ο Γιάνννης έχει όντως σχόλια επάνω σε ένα σύστημα που έχουν επιμεληθεί επαγγελματίες και φυσικά να μας τα αιτιολογήσει.

Περιμένουμε με αγωνία. :)
Παιδιά, υπομονή. Είπα ότι θα το κάνω και θα το κάνω. Φωτογραφίες από κινητό, ε, οπότε μην περιμένετε φωτογραφίες επιπέδου @Kotsidis John
 


C

chrispo

Guest
Επειδή πλέον είναι αδύνατο να εντοπίσω συγκεκριμένα μηνύματα σε αυτό το νήμα θα επαναφέρω την πρόταση του Γιάνννη και του Μπούθχια να επισκεφθεί ο Γιάνννης το ιμμέρσιβ τσαρδί του Κωσταυτχιά και να κάνει ακρόαση το σύστημα ατελώς.

Εν συνεχεία θα αναμένω εναγωνίως αναλυτικό ρηβγιού, φωτορεπορτάζ και προτάσεις βελτίωσης της ενιαίας οντότητας (χώρου-μηχανημάτων) του Κωσταυτχιά.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το ... πήδημα. Το αντέχεις ΕΑΡ; :sneaky:
..έχει να γίνει τσί π@υτ@νας τότε,...θα ξεπεράσουμε και τις 200...πάμε για το παγκόσμιο στα forum...:roflmao:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
... ζήτησέ του φωτογραφία
.
...
Περιμένουμε με αγωνία. :)
1571767280342.png


Εκτός και αν..προτιμούσε τις...χίλιες λέξεις. :p
..έχει να γίνει τσί π@υτ@νας τότε...θα ξεπεράσουμε και τις 200...πάμε για το παγκόσμιο στα forum...:roflmao:
Θα έχουμε τότε μέχρι και από το...Lawrence Livermore ανταπόκριση. :roflmao:
Μεσιε Γκουρου, ομολογω, οτι για καποιο διαστημα το πιστεψα, αργοτερα ομως καπου δεν μου "εβγαιναν τα νουμερα", ετσι διατυρησα την αρχικη και εσφαλμενη εντυπωση ως σπανια εξαιρεση στο ζωδιο του Διδυμου (φτανοντας ακομα και ως καρμικη τιμωρια απεναντι στο δικο μου). Η ζωδιακη ενασχοληση, ηταν κατι το προσωρινο και την θεση που κατειχε πηρε μια διαφορετικη και πολυ πιο αληθινη προσεγγιση στην ολη κατασταση, καταληγοντας οτι τα αστερια ειναι απλα μια προφαση.
"we look our future in the stars, what a rediculus tribe we are" - I, ludicrus.

Επι του θεματος των προσωπικων στοιχειων, ειμαι (και απο νωρις ακολουθω) την αποψη οτι στο διαδικτιο ειμαστε το account μας, και οχι ο πληρης εαυτος μας, με τα θετικα και αρνητικα που μπορει να επιφερει αυτη η συνθηκη του μεσου, τα οποια στην πορεια του χρονου ειναι εντελως απροβλεπτο το πως και το ποτε μπορουν να αντιστραφουν. Αυτο βεβαια συμβαινει ακομα και στην πραγματικη ζωη, αλλα με αλλες συνθηκες. Διαδικτιο-μεχρι ενα σημειο, επειτα επιστροφη και παλι στον δρομο.

Παρομοιως, θελω να πιστευω οτι οπως ακουμε με την ψυχη μας, ετσι βρισκουν την ακρη οι ψυχες πολυ περα απο λογια, λεξεις, ή οποια ηχοσυνολα.
-
Rosinante, αριστα μπραβο! η μεταφραση ειναι οντως "δεκεμβρισμενος", παθητικη μετοχη του December, διαδικτιακο και οχι μονο Nickname, απο το 2006. -μαλιστα εφαγα και σημερα report στο fakebook.

Όπου ο τίτλος δεν σημαίνει εδώ δίκανο κυριολεκτικώς,αλλά τη συνθήκη καθίσματος ως επιβάτες στο ίδιο όχημα.... :drinks:
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Οκ καραμ, τώρα σειρά μου:


View attachment 141098

Όχι, έχει ωραιότατο γουφερ, που αντέχει και 400 βατ στιγμιαία, άρα θες τελικό να βγάζει 800 για να έχει 3 ντεσιμπελ δυναμικό εύρος στις κορυφώσεις των 400 βατ που θα δώσει στο ηχείο. ;)

Στα -4 ντεσιμπέλ βρίσκεται στους 34, οπότε στους 40 κύκλους θα παίζει σχεδόν φλατ, άρα θα είναι τέλειο το κρος στους 80 κύκλους με το σαμπ.

Μια χαρά ηχείο. Με γειά.
Πάλι βλακείες γράφεις , αλλά δεν πειράζει . Το έχουμε συνηθίσει.
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...


View attachment 141113

Εκτός και αν..προτιμούσε τις...χίλιες λέξεις. :p

Θα έχουμε τότε μέχρι και από το...Lawrence Livermore ανταπόκριση. :roflmao:


Όπου ο τίτλος δεν σημαίνει εδώ δίκανο κυριολεκτικώς,αλλά τη συνθήκη καθίσματος ως επιβάτες στο ίδιο όχημα.... :drinks:
αλα Shotgun Wedding (βλ. Lydia Lunch με R.S.Howard) ?
(μου θυμιζει κατι απο Donald Fagen ΛΙγο το γενικο εσανς ? ή σε κατι απο τα προσωπικα του Arto Lindsay ?)
Συνοδοιποροι, συμπορευομενοι ..:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Ο ΄΄περιζήτητος΄΄ -κατά τα φαινόμενα - Σκαλ ζητούσε μέχρι και βιογραφικό με περιουσιακά στοιχεία και πιστοποίηση συστημικών - και όχι μόνο -φρονημάτων,όχι απλώς...φωτογραφία. :roflmao:
Πάλι βλακείες γράφεις , αλλά δεν πειράζει . Το έχουμε συνηθίσει.
Όσο συνηθίζουμε κάτι,αρχίζουμε ενδόμυχα να βασιζόμαστε σ'εκείνο. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Οκ καραμ, τώρα σειρά μου:


View attachment 141098

Όχι, έχει ωραιότατο γουφερ, που αντέχει και 400 βατ στιγμιαία, άρα θες τελικό να βγάζει 800 για να έχει 3 ντεσιμπελ δυναμικό εύρος στις κορυφώσεις των 400 βατ που θα δώσει στο ηχείο. ;)

Στα -4 ντεσιμπέλ βρίσκεται στους 34, οπότε στους 40 κύκλους θα παίζει σχεδόν φλατ, άρα θα είναι τέλειο το κρος στους 80 κύκλους με το σαμπ.

Μια χαρά ηχείο. Με γειά.
Μην είμαστε τσιγκούνηδες.........βάζεις 3000 βατ για να μην έχεις ανησυχίες έλλειψης......

Επίσης προσοχή στις φάσεις! Δεν είναι σωστό να είναι σε αφασία τα υποτρομπόφωνα, χαλάνε όλα! Ίου!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Πάλι βλακείες γράφεις , αλλά δεν πειράζει . Το έχουμε συνηθίσει.
Έλα να το συζητήσουμε, μίλα μου για τα παιδικά σου χρόνια... :tongue:

Όσον αφορά την ισχύ, είναι ένα 15" γουφερ σε ηχείο με προδιαγραφές να τρώει 100 βατ συνεχούς ισχύος, με 6 ντεσιμπέλ εύρος για στιγμιαίες κορυφές (400 βατ).

Δηλαδή, αν έχεις ένα κομμάτι με 6 ντιμπι κορυφές, κάνα μπιτάδικο ρε φίλε, και του δίνεις μέση ισχύ 100 βατ, οι κορυφές θα είναι στα 400.

Η μέση στάθμη στο 1μ θα είναι στα 120, στα 2μ 114 και στα 4μ θα βγαίνουν 108 ντεσιμπελ, με κορυφές στα 114.

Δηλαδή, βγάζεις ωραιότατα γούστα σε Μόμπι, χωρίς να ψοφας κιόλας... Μιλάμε για στάθμη αναφοράς +23, το φτάνω χαλαρά κάθε φορά που βάζω Μόμπι... (Προφανώς πάνω από την 3η οκταβα πέφτει σημαντικά η στάθμη)

Αυτά ανά ηχείο.

Απο πλευράς ενισχυτή, θα χρειαστεί να βγαίνουν 400 βατ κορυφές, όχι μέση ισχύς.
Για να βγουν 400βατ κορυφές, στα 8ωμ χρειάζεται τάση λίγο πάνω από 56 βολτ, οπότε αυτή θα είναι η ελάχιστη τάση τροφοδοσίας του ενισχυτή που θα οδηγήσει αυτό το ηχείο, φτάνοντας στα όρια του ψαλιδισμού.

Νταξ μαρή JMF?:lol:
 


A

AKARL

Guest
Red Right Bhut

Take a little walk to the edge of room
And go across the rack
Where the cables loom
Like some snakes of doom
As the record pops and cracks
Where records lie in some random piles
In the humming wires
Hey man, you know
You're never coming back
Past the sub, past the phase
Past the RT, past the graphs
On a rumbling sub comes
A tall handsome dude
In a dusty black coat with
A red right bhut
He'll charm you with his words
Tell you that you've been a good boy
He'll rekindle the audiophile dreams
It took you a lifetime to destroy
He'll reach deep into the hole
Heal your shrinking soul
But there won't be a single thing
That you can do
He's a god, he's a man
He's a ghost, he's a guru
They're whispering his name
Through this disappearing flute
But hidden in his coat
Is a red right bhut
You don't have no money?
He'll get you some
You don't have no sub?
He'll get you one
You don't have no umik
You feel like a dick
Well don't you worry buddy
'Cause here he comes
Through the sweeps and the noise
And distortion and the hum
A shadow is cast by his black suit
Stacks of AES papers in his
Red right bhut
You'll see him in your nightmares
You'll see him in your dreams
He'll appear out of nowhere but
He ain't what he seems
You'll see him in your head
On the PC screen
And hey buddy, I'm warning
You to turn it off
He's a ghost, he's a god
He's a man, he's a guru
You're a microphonic toot
In his stereophonic loot
Designed and directed by
His red right bhut

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Μην είμαστε τσιγκούνηδες.........βάζεις 3000 βατ
Κοίτα, τα 3000 βατ απέχουν 3 ντεσιμπελ από τα 1500, και 6 ντεσιμπέλ από τα 750 βατ.

Δηλαδή όλη η υστερία που σε πιάνει για τα "πω ρε μάγκα 3 χιλάααααδες βατ" είναι ...6 ντεσιμπέλ δουλειά!

Βρε μη χαλάς τον κόσμο για 6 ντιμπι, μεγάλο παιδί...
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Έλα να το συζητήσουμε, μίλα μου για τα παιδικά σου χρόνια... :tongue:

Όσον αφορά την ισχύ, είναι ένα 15" γουφερ σε ηχείο με προδιαγραφές να τρώει 100 βατ συνεχούς ισχύος, με 6 ντεσιμπέλ εύρος για στιγμιαίες κορυφές (400 βατ).

Δηλαδή, αν έχεις ένα κομμάτι με 6 ντιμπι κορυφές, κάνα μπιτάδικο ρε φίλε, και του δίνεις μέση ισχύ 100 βατ, οι κορυφές θα είναι στα 400.

Η μέση στάθμη στο 1μ θα είναι στα 120, στα 2μ 114 και στα 4μ θα βγαίνουν 108 ντεσιμπελ, με κορυφές στα 114.

Δηλαδή, βγάζεις ωραιότατα γούστα σε Μόμπι, χωρίς να ψοφας κιόλας... Μιλάμε για στάθμη αναφοράς +23, το φτάνω χαλαρά κάθε φορά που βάζω Μόμπι... (Προφανώς πάνω από την 3η οκταβα πέφτει σημαντικά η στάθμη)

Αυτά ανά ηχείο.

Απο πλευράς ενισχυτή, θα χρειαστεί να βγαίνουν 400 βατ κορυφές, όχι μέση ισχύς.
Για να βγουν 400βατ κορυφές, στα 8ωμ χρειάζεται τάση λίγο πάνω από 56 βολτ, οπότε αυτή θα είναι η ελάχιστη τάση τροφοδοσίας του ενισχυτή που θα οδηγήσει αυτό το ηχείο, φτάνοντας στα όρια του ψαλιδισμού.

Νταξ μαρή JMF?:lol:

Όχι μαρή χαζή , γιατί , θεωρείς ένα ηχείο με 15ιντσο , δορυφόρο. Ε όχι γμτ μου δεν είναι δορυφόρος, είναι πλήρους φάσματος ηχείο. Τι δενγκαταλαβαίνς?
Σαν να κροσσάρω εγω τα ηχεία μου στους 50 κύκλους πχ ενώ κατεβαίνουν στους 20+-3db. ανωμαλία δεν είναι?
Ασχετα που κατεβαίνουν τα σαμπς.
Από την άλλη Ο mobby δεν μου αρέσει , άρα είναι εκτός ρεπερτορίου.
Post automatically merged:

Α! και επί τη ευκαιρία μίλησέ μου για τα παιδικά σου χρόνια, σε δέρνανε? σε έβαζαν τιμωρίες , τέτοιο σκατόπαιδο που ήσουν? Τώρα είσαι χειρότερο.
Πες μου χρυσό μου τι άλλο σου έκαναν? αυτοί οι ποταποί άνθρωποι?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μάλλον...αφύσικα διαφωνείς εφόσον τοποθετείς τη διαφωνία σου λες και είχε διατυπωθεί από τον υποφαινόμενο.:Α
Έλα να το συζητήσουμε, μίλα μου για τα παιδικά σου χρόνια... :tongue:

Όσον αφορά την ισχύ, είναι ένα 15" γουφερ σε ηχείο με προδιαγραφές να τρώει 100 βατ συνεχούς ισχύος, με 6 ντεσιμπέλ εύρος για στιγμιαίες κορυφές (400 βατ).

Δηλαδή, αν έχεις ένα κομμάτι με 6 ντιμπι κορυφές, κάνα μπιτάδικο ρε φίλε, και του δίνεις μέση ισχύ 100 βατ, οι κορυφές θα είναι στα 400.

Η μέση στάθμη στο 1μ θα είναι στα 120, στα 2μ 114 και στα 4μ θα βγαίνουν 108 ντεσιμπελ, με κορυφές στα 114.

Δηλαδή, βγάζεις ωραιότατα γούστα σε Μόμπι, χωρίς να ψοφας κιόλας... Μιλάμε για στάθμη αναφοράς +23, το φτάνω χαλαρά κάθε φορά που βάζω Μόμπι... (Προφανώς πάνω από την 3η οκταβα πέφτει σημαντικά η στάθμη)

Αυτά ανά ηχείο.

Απο πλευράς ενισχυτή, θα χρειαστεί να βγαίνουν 400 βατ κορυφές, όχι μέση ισχύς.
Για να βγουν 400βατ κορυφές, στα 8ωμ χρειάζεται τάση λίγο πάνω από 56 βολτ, οπότε αυτή θα είναι η ελάχιστη τάση τροφοδοσίας του ενισχυτή που θα οδηγήσει αυτό το ηχείο, φτάνοντας στα όρια του ψαλιδισμού.

Νταξ μαρή JMF?:lol:
Οδηγείται ελκυστικότατα και από στερεά κατάσταση,αλλά δεν αποτελεί και τόσο εύκολο φορτίο για την...΄΄υγρή΄΄ (γλόμπους με άλλα λόγια).

Κράτα δε υπόψιν ότι με κορυφώσεις εμπέδησης τάξης 35 Ωμ γύρω από τον συντονισμό μεγαφώνου χαμηλών κα σωλήνα ανάκλασης αντίστοιχα,ο τρανζιστοράτος προδιαγεγραμμένος με χ ισχύ υπό φορτίο 8 Ωμ,θ'απέδιδε λιγότερα από χ/4 ωφέλιμη στις πρώτες οκτάβες.

Στις δε μεσοϋψηλές έως και...χ/10 περίπου.Άξιος...δορυφόρος επομένως.;)

Ειδικώς το μοντέλο Cornwall II συνοδεύεται και από μνημειώδες διαδικτυακό έγγραφο μετρήσεων με ικανοποιητικές κιόλα;ς τιμές παραμορφώσεων.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Προτείνω να τεθεί σε ψηφοφορία το να επισκεφθεί ο Γιάνννης για ακρόαση το ιμμέρσιβ τσαρδί του Κωσταυτχιά ατελώς ή όχι με το αποτέλεσμα να έχει δεσμευτικό χαρακτήρα. Θα μπορούσε να το αναλάβει κάποιος άντμιν ή ξερωγώ ποιός άλλος; :party:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top