Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Fzaf:
+

σε ελευθερη μεταφραση "Phono-κεφαλος με επιασε"
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κατι για γιατρος διαβασα σε καποια αναφορα σου.Ελπιζω να μην εισαι το ιδιο εγωιστης σε καποια θεματα οπως ενας ομοιδεατης και συναδελφος σου, φιλος μου.
Μήπως εκτός από audio flat earther, είσαι και αντιεμβολιαστής και οπαδός της ομοιοπαθητικης?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Mην απελπίζεσαι, υπάρχουν και τέτοια αναγνώσματα για ταμπεραμέντα σαν το δικό σου:
Α, τι μου θυμισες τωρα ... προεφηβικα αναγνωσματα ... να 'σαι καλα !
ο χώρος μου έχει 40db μέση στάθμη (κέντρο Αθήνας) που αν περάσει κάποιο βαρύ όχημα χτυπάει και 60-70db
μετά τις 10 το βράδυ που και τότε δεν το λες και ήσυχο περιβάλλον, έχω γύρω στα 30db
εγω δηλαδη στο χωριο με 65 ποντους ντουβαρι διπλα τζαμια κτλ που ακουω μονο το hum του υπολογιστη ποσα ντιμπια να 'χω ? ενα γιουμικ ρε παιδια ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.481
Ο daharis δεν είναι...παρεξηγούμενος αλλά ούτε και...παρεξηγήσιμος χαρακτήρας.

Και πεντακόσαι χιλιάδαι...δίσκοι. :lolsign:
ο χαρακτηρισμός που απέδωσα είχε να κάνει με τη πεισματική στερεοτυπική συμπεριφορά που αντιλήφθηκα στις 5-6 σελίδες που διάβασα....δεν μου ήρθε άλλος επιστημονικός όρος στο μυαλό....
είναι παλιός ο γιάννννης..... όλο και κάτι θα έχει αντιληφθεί για το ύφος γραφής μου :smile:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Μη ξεχνάτε και τις επικαιροποιημένες target curve για ακρόαση με ακουστικά.

Φιρ ιρ και τα συναφή dsp για ταργκετ κερβ και κροσφιντ είναι υποχρεωτικά, όπως και ένα σύστημα μέτρησης απόκρισης των ακουστικών, πλέον υπάρχουν σε λογικά κοστολογια...

Αυτά αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με τα ακουστικά..

Τέλος, υπάρχουν και πολυκαναλα ακουστικά, με δυνατότητα για άτμος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ο χαρακτηρισμός που απέδωσα είχε να κάνει με τη πεισματική στερεοτυπική συμπεριφορά που αντιλήφθηκα στις 5-6 σελίδες που διάβασα....δεν μου ήρθε άλλος επιστημονικός όρος στο μυαλό....
είναι παλιός ο γιάννννης..... όλο και κάτι θα έχει αντιληφθεί για το ύφος γραφής μου :smile:
Ταυτιστικόν και ουδέποτε...αυτιστικόν. :roflmao:
Έχει άραγε κανένα νόημα ο χαβαλές που γίνεται στις τελευταίες σελίδες;
Έφτιαξε ο άνθρωπος ένα σύστημα και ακούει τις μουσικές του και φχαριστιέται και του την πέσατε γιατί δεν είναι τεχνικά ορθό. Και έγινε το νήμα του ορθού.
Αργότερα, ίσως χώσει και δυο υπογούφερ και τότε ο χώρος θα απαιτήσει επιπλεόν (και αρτιότερα) μέτρα για να συμμαζευτεί. Δεδομένου ότι το ηχείο του δεν έχει τη δύναμη να φορτώσει τις κύριες ιδιοσυχνότητες, μάλλον είναι καλή η κατάσταση τώρα.
Όσο για το απύθεμνο χαμηλό της πρώτης οκτάβας, πόσες φορές χρειάζεται στις μουσικές που ακούει; Καλό να λέμε ότι το πιάνο κατεβαίνει στα 40Hz, αλλά η θεμελιώδης είναι δραματικά χαμηλότερη από τις αρμονικές του (αλλιώς η χορδή δεν θα χωρούσε μέσα στο πιάνο. Ο εγκέφαλος μπορεί να καταλάβει την θεμελιώδη και μόνο από την παρουσία των αρμονικών. Εγώ βλέπω ένα προσεγμένο οικιακό σύστημα. Μπορεί να γίνει καλύτερο; Σίγουρα, όλα επιδέχονται βελτίωση. Κάποια στιγμή όμως λες "φτάνει, είμαι ικανοποιημένος από αυτό".
(Τιτανο)τεράστιο θα σχολίαζα.
Καθένας μας έχει τον δικό του ΄΄πίθηκο΄΄ στην πλάτη και κάθε ομαδική συνεδρία τείνει να ΄΄βγάζει στη φόρα΄΄ κατευνάζοντας εντέλει τους δεύτερους.

Και σε αντικειμενικό επίπεδο,όσες περισσότερες αντιρρήσεις διατυπώνονται επί παντός ηχοεπιστητού,τόσο περισσότερο κερδισμένοι μπορούν να βγούν - και σε μουσικά ερεθίσματα - οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες.

Για την ακρίβεια,εάν οι συστηματικοί αντιρρησίες είχαν συναίσθηση του πόσο κερδισμένοι βγαίνουν όλοι και με τις ευκαιρίες επανάληψης που προσφέρουν ανιδιοτελώς,μπορεί μέχρι και να...υπαναχωρούσαν στις θέσεις τους οι ίδιοι.;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...δεν αλλαζουμε κουβερτα...φτου..κουβεντα ηθελα να πω... κατι ευκολο, ταβλι παιζει κανεις ?

..επιπροσθετως, δεν ειναι κακο το κουσουρι (Monkey on the back), αλλα να το εχουμε εμεις και οχι το κουσουρι εμας..
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σύντροφε Γιαννννννη, αν δεν ανεβάσεις φωτογραφία από το REW διακόσιες σελίδες χαβαλέ θα σε κάνουμε.
συγχώρα με Περαστικέ, αλλά αν δε κάνω λάθος ούτε το δικό σου REW που να αποδεικνύει τη φροντίδα του χώρου σου και την ισοστάθμιση σου έχεις αναρτήσει....
Δε νομίζεις λοιπόν ότι θα έπρεπε να έχεις ήδη να το είχες κάνει όταν το ζητάς από το Γιάνννη??
απλή παρατήρηση κάνω...:)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
εγω δηλαδη στο χωριο με 65 ποντους ντουβαρι διπλα τζαμια κτλ που ακουω μονο το hum του υπολογιστη ποσα ντιμπια να 'χω ? ενα γιουμικ ρε παιδια ....
28-30dB. Σε πόλη είναι απίθανο να έχει κανείς τόσα χωρίς σοβαρές μονώσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Στους 16 κύκλους κοίτα στάθμες, όχι πιο κάτω, διότι για εκεί θα χρειαστεί ανεμιστήρας για να βγούνε....

View attachment 141166
Κανείς δε νομίζω να διαφωνεί..... γιατί να προσπαθήσεις να βγάλεις τα 16 στα 125-φεύγα db όμως;;;;
Εντάξει, αναγνωρίζω την αξία των sub, της απόδοσης στις πρώτες οκτάβες κ.λπ. κ.λπ. αλλά πόσες μουσικές θα το χρειαστούν... και αν δεν ακούς τέτοιες μουσικές γιατί να χολοσκάσεις;;
Εγώ μια φορά στην ισοστάθμιση μου στα 25 έχω high pass... δε λέω πως έτσι πρέπει να κάνει ο καθένας, και γω σε άλλο χώρο με άλλο εξοπλισμό ίσως να μην το είχα...
Όπως και χει, ας μπορούσαν να κατέβαιναν στα 30 πολλά ηχεία που πουλιούνται για high end και ας μην παίξουν ποτέ τα ...16
 


P

PMC

Guest
Απαντηση προς το γιουσουφακι του Toole:
Η μουσικη που ακουω εγω,εχει ως συνηθως το μπασσο τοποθετημενο στη μια πλευρα του χωρου.Αρα,δεν επωφελουμαι τοποθετησης 2 η 4ων υποβρυχιων διοτι η αναιρεση των στασιμων παει περιπατο...

Φανταστείτε ότι εκεί έξω υπάρχουν πολλοί τέτοιοι ......ελεύθεροι.:o


έχω γύρω στα 30db αλλά τουλάχιστο χωρίς εξάρσεις.

Αυτή είναι πολύ καλή τιμη.....αν ισχύει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...εγώ ξέρω πολύ καλά ,τι λέω ( και συμφωνούμε απόλυτα)...άλλοι έχουν χάσει το μέτρο και υπερβάλλουν..(και περνάνε λάθος μηνύματα.) ...>110 db ? (Σε 1-2 λεπτά θα ¨κουφαθείς¨,...αν δεν είσαι ήδη..:confused:)

´´Καθώς η ένταση του φυσικού ερεθίσματος αυξάνει, η ευαισθησία μας σ´αυτό μειώνεται ´´. Gustav Th. Fechner
Όπως έχει αναλυθεί και αυτό στο παρελθόν,ένα τέτοιο δεδομένο είναι που ΄΄διασώζει΄΄ - αλλά μόνο στην εντύπωση που αποκομίζει ο μέσος ακροατής,σίγουρα όχι στην πραγματικότητα και ακόμα πιο κατηγορηματικά όχι στα απαιτητικά προγράμματα αναπαραγωγής - την απόδοση διάφορων setup που δεν προσφέρουν επαρκή δυναμικά περιθώρια και απαραμόρφωτες στάθμες κορυφής .

Σε τέτοια δεδομένα ποντάρουν - ότι θα περνάνε απαρατήρητα όσο αυξάνει η στάθμη ακρόασης - οι συνηθισμένες υλοποιήσεις ηχείων / ενισχυτών προς οικιακή χρήση.
 

P

PMC

Guest
αλλά πόσες μουσικές θα το χρειαστούν... και αν δεν ακούς τέτοιες μουσικές γιατί να χολοσκάσεις;;
Στο σπίτι μου τα σαμπ είναι ρυθμισμενα να παίζουν μόνο τα κάτω των 50 hrz.
Όταν δεν υπάρχει πληροφορία είναι στο auto και κλείνουν.
Μόνο όταν ακούω μουσικά θέματα με κάτι hifiντελιστικες φωνές ,κλείνουν....
Σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είδη προσφέρουν κανονικά τις υπηρεσίες τους.....
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Μη ξεχνάτε και τις επικαιροποιημένες target curve για ακρόαση με ακουστικά.

Φιρ ιρ και τα συναφή dsp για ταργκετ κερβ και κροσφιντ είναι υποχρεωτικά, όπως και ένα σύστημα μέτρησης απόκρισης των ακουστικών, πλέον υπάρχουν σε λογικά κοστολογια...

Αυτά αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με τα ακουστικά..

Τέλος, υπάρχουν και πολυκαναλα ακουστικά, με δυνατότητα για άτμος.
Ε όχι !!!
Τι άλλο θα βγάλουν οι κερατάδες;

Τα περί crossfeed και dsp για target curve τα γνωρίζω. Μου έχει κάνει "δωρεάν" μάθημα η RME με το Dac που πήρα. Μόνο το manual να διαβάσεις σε βάζει να ψάξεις και άλλες πηγές πληροφορίας.
Post automatically merged:

Fzaf:
+

σε ελευθερη μεταφραση "Phono-κεφαλος με επιασε"
Το DSP φυγείν αδύνατον μαιμουδένιε φίλε μου....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.481
συγχώρα με Περαστικέ, αλλά αν δε κάνω λάθος ούτε το δικό σου REW που να αποδεικνύει τη φροντίδα του χώρου σου και την ισοστάθμιση σου έχεις αναρτήσει....
Δε νομίζεις λοιπόν ότι θα έπρεπε να έχεις ήδη να το είχες κάνει όταν το ζητάς από το Γιάνννη??
απλή παρατήρηση κάνω...:)
σορρυ Λέανδρε...αλλά δεν τον είδαμε κιόλας να ζητά ινσταγκραμ για να δώσει συμβουλές....

Υ.Γ. @Γιάνννης μπορείς να μας πεις ιδέα....αυτοί που έχουν πολυκάναλο πως σκ@τά θα τα χωρέσουν φωτό στο άβαταρ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
O @jiovani75 με 4x12" στα mains ακούει μεγάλες διαφορές στον ήχο μετά την προσθήκη των 2 Subs. Οι διαφορές φαίνονται και στα διαγράμματα.

4x12" είπαμε.

Τη να πουν οι υπόλοιποι με τις κλασομπανιέρες δηλαδή; Μέσα και εγώ.

ΕΛΕΟΣ.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Προς τους Θεσσαλονικείς: Αλλάζω μοτέρι στο Focus ( πόσο αγαπώ τη Ford Hellas..!! ) και ανεβαίνω για στρώσιμο! Δίσκους και λοιπά υλικά δεν έχουμε. Πτιφούρ, όσα γουστάρετε. :p
Μπορείς και να πατήσεις στο κόμβιο "Watch".
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.431
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top