Umik 1 - REW


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Αυτό που δεν βλέπουμε στο συγκεκριμένο διάγραμμα ειναι η ακύρωση-τραμπάλα περίπου 12db που βλεπουμε στο no smoothing διαγραμμα, μεταξύ 60-70db, η οποία δυστυχώς βρίσκεται κοντά στην συχνότητα cross.
Γιαυτο βάζουμε no smoothing στο μπασο...

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε και ενα no smoothing διάγραμμα καθενός εκ των main ηχείων+Sub για να κρίνουμε πως θα συμπεριφερθεί το software στην ενσωμάτωση τους σε εκείνη την περιοχή της ακύρωσης.

Επίσης, θα ήθελα πολυ να βλέπω και το timing reference του σαμπ με τα main.
Οι κακές γλώσσες λένε πως συχνά τα βγάζει πάνω απο 3 μέτρα λάθος.
:biggrin:
Και εμείς θέλουμε να δούμε τι κάνει ο trinnov αλλά σας βλέπω μούγκα :lolsign:

Γιατί;
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Σε κάποιο άλλο θέμα είχε αναφερθεί ότι δεν ανεβάζουμε πραγματικές μετρήσεις. Εδώ για μένα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που έχω καταφέρει να φτιάξω. Σε πολλούς θα φανεί χάλια, σε άλλους μέτριο για μένα πολύ καλό μέχρι να έρθει το καλύτερο. Το θέμα είναι ότι το έχω σε αφρόντιστο χώρο ένα sub για λίγο καιρό ακόμη και σε συγκεκριμένη θέση.

lrc.jpg
center.jpg
right.jpg
left.jpg
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Ωραιότατη μέτρηση, και εξαιρετικό ταργκετ κερβ.

Αυτό το ταργκετ κερβ είναι στα γούστα μου, και στα γούστα του περισσότερου κόσμου.

Βεβαίως, αυτή η εξαιρετική μέτρηση, θα πρέπει να αξιολογείται βάση των χρόνων αντήχησης και του σπεκτρογκραμ του χώρου.

Στεπ ρισπονς έχεις διαθέσιμο;

Μπορείς να κάνεις και μια μέτρηση παραμορφώσεων;
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Ωραιότατη μέτρηση, και εξαιρετικό ταργκετ κερβ.

Αυτό το ταργκετ κερβ είναι στα γούστα μου, και στα γούστα του περισσότερου κόσμου.

Βεβαίως, αυτή η εξαιρετική μέτρηση, θα πρέπει να αξιολογείται βάση των χρόνων αντήχησης και του σπεκτρογκραμ του χώρου.

Στεπ ρισπονς έχεις διαθέσιμο;

Μπορείς να κάνεις και μια μέτρηση παραμορφώσεων;
Όταν γυρίσω σπίτι το βράδυ θα το ανεβάσω
Post automatically merged:

Θύμισέ μου τι σύστημα ισοστάθμιση έχεις;
Είναι κακό να το πώ.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Όταν γυρίσω σπίτι το βράδυ θα το ανεβάσω
Post automatically merged:



Είναι κακό να το πώ.
A βλέπω Μάραντζ οπότε Audyssey, έχεις κάνει κάτι ιδιαίτερο για να πετύχεις αυτές τις μετρήσεις;
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
ankokdog
όσο και καλό σιδέρωμα να πετύχεις και να φαίνονται γαμάτες οι καμπύλες στο rew, αν δεν έχεις χαμηλούς χρόνους αντήχησης το αποτέλεσμα δεν θα ναι καλό.
Αναφέρομαι σε μουσική κυρίως
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
ankokdog
όσο και καλό σιδέρωμα να πετύχεις και να φαίνονται γαμάτες οι καμπύλες στο rew, αν δεν έχεις χαμηλούς χρόνους αντήχησης το αποτέλεσμα δεν θα ναι καλό.
Αναφέρομαι σε μουσική κυρίως
Το γνωρίζω και γιαυτό ρίχνω και λίγο περισσότερο τα ψηλά. Είναι απο 150 και πάνω μέσο όρο 0.4

Χαμηλά έχω κλασσικά το μεγαλύτερο θέμα εκει κοντά στους 30 που φτάνει το 0.9
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ναι, δυστυχως ο χρονος ειναι που κανει την διαφορα..
Post automatically merged:

εχεις μηπως μετρηση χωρις sub το LCR οπως το φερνει χωρις app ;
 



Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Κάποιος από τους κατόχους umik, μπορεί να δει σε όσο το δυνατό πιο αθόρυβο περιβάλλον γίνεται, τι σας μετράει κάτω από τα 10hz και σε τι peak φτάνει αυτή η στάθμη?

Διαλέγουμε RTA στο rew πατάμε rec και παρακολουθούμε την κόκκινη και μαύρη γραμμή από τα 2hz.

Το λέω γιατί μεσάνυχτα σε θεωρητικά πολύ ησυχία με τη μόνη συσκευή να δουλεύει το laptop μου κάνει κάτι peak 70db.
διάβασα διάφορα στο internet απλά ρωτάω αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει αν έχει την ίδια συμπεριφορά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.409
Reaction score
79.663
Τι εχει κοντά στο σπίτι σου; Δρόμο; Εξαερισμούς καταστημάτων; Μηχανήματα;
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.810
Μόνο δρόμο. Τίποτα από όλα τα άλλα. από τις 2 πλευρές έχει μεγάλες αλάνες, και από την άλλη σπίτια. και εγώ είμαι πιο ψηλά από όλα τα άλλα. Με κλειστά παράθυρα αλουμινίου, πόρτες.

διάβασα πολλά κουλά. Μέχρι ότι μπορεί να είναι από λάμπες ή από το wifi ή από μοτέρ ψυγείου το οποίο είναι στα 10 μέτρα από εκεί που μετράω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.409
Reaction score
79.663
Αυτές οι χαμηλές συχνότητες περνάνε απο παντού, δεν τις σταματάει καμία πόρτα και κανένας τοίχος. Επίσης δεν τις ακούμε σε αυτές τις στάθμες.
Μπορεί να παράγεται και μεσα στο σπίτι σου απο κάποιο μηχάνημα οπως λες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top