Umik 1 - REW

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτές οι χαμηλές συχνότητες περνάνε απο παντού, δεν τις σταματάει καμία πόρτα και κανένας τοίχος. Επίσης δεν τις ακούμε σε αυτές τις στάθμες.
Μπορεί να παράγεται και μεσα στο σπίτι σου απο κάποιο μηχάνημα οπως λες.
Ναι το ξέρω, εδώ διάβασα για αναφορές στα 50 και 150 και δεν μπορούσαν να κάνουν μέτρηση.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
The Galaxy Hall (330 m2 with a height of 8 meters) is now known for its outstanding acoustical qualities, being as well the most silent recording space of that size on the planet : 14 dBA background noise
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Αυτό να κάνετε όσοι έχετε πρόβλημα στα χαμηλά... :biggrin:

To insulate frequencies as low as 20 or 30Hz, Vermeir and Desart calculated that the insulation capacity had to start a few octaves lower! This meant that it was necessary to find a way to start the insulating from less than 3Hz. Therefore, they decided to put concrete bunkers on special designed metal springs, to bring the resonance frequency for each room to less than 3Hz. The measured result (1994) is still a world record… 100,7 dB between each room with visual connection.....
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Αυτό να κάνετε όσοι έχετε πρόβλημα στα χαμηλά... :biggrin:

To insulate frequencies as low as 20 or 30Hz, Vermeir and Desart calculated that the insulation capacity had to start a few octaves lower! This meant that it was necessary to find a way to start the insulating from less than 3Hz. Therefore, they decided to put concrete bunkers on special designed metal springs, to bring the resonance frequency for each room to less than 3Hz. The measured result (1994) is still a world record… 100,7 dB between each room with visual connection.....
1572432687966.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Και εχει και το φαιδρό Audyssey, τον ευνουχιστή ηχείων. Μόνο τα κλιπς βοηθάει τελικά :gotcha:
Αν δεν θέλετε καλιμπράτορα, ή μέχρι να έρθει, αφήστε το σύστημα να λειτουργεί μόνο μεχρι τους 350Hz.

Εξαιρούνται οι κάτοχοι κλιπς, αυτοί μπορούν να το βάλουν σε όλο το φάσμα, αλλά με κατηφόρα.
Eq μέχρι 250-300Hz max. Από κει και πάνω τίποτα. Εκτός αν έχετε κλιπς, σε αυτήν την περίπτωση eq σε όλο το φάσμα:p.
Και μερικές εβδομάδες αργότερα, ήρθε και η μετρητική επιβεβαίωση:
62D2F7C1-21C2-42F1-A5A6-A1DCEABE3032.jpeg


Και το σχόλιο μου στα Αγγλικά απο τον Amir

“Normally I don't suggest letting automated room EQ fix the speaker but in this case, I would let it beat it into shape.”


Εντάξει;

:tongue:


(Έτσι εξηγείται γιατί Κλπις+Μαραντζ είναι συχνός μπάτζετ συνδυασμός)
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Είναι τα φτηνότερα για υψηλές στάθμες, και ως εκ τούτου θα παραμείνουν υψηλά στις προτιμήσεις του κόσμου με σφιχτό μπάτζετ, και δικαίως.

Το πώς παίζουν σε σχέση με πιο σοβαρά ηχεία, το ξέρουμε καλά.

Όμως για να φτάσεις στάθμες κλιψ-μαραντζ με άλλους συνδυασμούς, θα χρειαστεί πολλαπλάσιο μπάτζετ, και ως γνωστόν οι υψηλές στάθμες είναι το α και το Ω στο δυναμικό εύρος και στην απόλαυση, άρα χαλαρά. Έχουν λόγο που πουλάνε σα στραγάλια, και καλά κάνουν κιόλας. ;)

Είναι επίσης γεγονός, πως μετά την αναγκαία ισοστάθμιση, τα κλιψ που πριν λες πως "δε ακούγονται", αρχίζουν να είναι έως διασκεδαστικά, δηλαδή ενοχλούν "λίγο". Οπότε δεν τίθεται κάποιο ιδιαίτερο θέμα, απλώς χρειάζονται ισοστάθμιση εκ των πραγμάτων για να έρθουν σε επίπεδα "ανεκτά".

Να σου πω τη μαύρη αλήθεια, πιθανώς προτιμώ κλιψ από τα χρεπια τα μπιενταμπλεγιου, κυρίως λόγω στάθμης και δυναμικών. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Σεβαστές οι απόψεις αλλά γιατί δεν το βάζετε στο topic του Klipsch Greek Club?
Νομίζω ότι όλα αυτά δεν αφορούν το umik 1 και το rew του φίλου εδώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Η ευαισθησία τους είναι πολύ χαμηλότερη από όσο ισχυρίζονται, δες το review

“Likewise, they publish fantasy stories about sensitivity. As I note, in bass frequencies where you need sensitivity, you still need tons of power. But maybe the highs bother you so much you won't want to turn it up that much!” :tongue:

Και εδώ:
522E68A9-43BC-4B7C-B1FB-91C11A1CD4FF.jpeg


Όσο για τα B&W είσαι πολυ biased στο ζήτημα, δεν εχεις ξεπεράσει το γεγονός του οτι δεν απέκτησες ποτέ ενα 800ρι, και γιαυτό τα θάβεις :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Η ευαισθησία τους είναι πολύ χαμηλότερη από όσο ισχυρίζονται, δες το review

“Likewise, they publish fantasy stories about sensitivity. As I note, in bass frequencies where you need sensitivity, you still need tons of power
Προσωπικά τα λέω αυτά εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον.

Έχουμε βαρεθεί να λέμε πως τα δήθεν ευαίσθητα κλιψ θέλουν ένα Κράουν από πίσω να δίνει ωμή δύναμη, για να βγάλουν αυτά που μπορούν να βγάλουν, και όποιοι μας άκουσαν, είναι ευτυχείς με το αποτέλεσμα.

Δεν χρειάζεται περισσότερα να ειπωθούν.

Τα μπιενταμπλεγιου είναι ακόμα χειρότερα χρεπια πάντως, διότι τα γκάζια των μεγάλων κλιψ δεν τα φαντάζονται τα μπιενταμπλεγιου ούτε στο ονειρό τους.

Προσωπικά είχα αποκτήσει ένα ζευγάρι 808.

unnamed.jpg


Τα οποία είναι τόσο χρεπια κατασκευαστικά, που απογοητεύτηκα όταν τα έβαλα κάτω για να τα φτιάξω να είναι ανθρώπινα, και γι'αυτό τα πούλησα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Τα μπιενταμπλεγιου είναι ακόμα χειρότερα χρεπια πάντως, διότι τα γκάζια των μεγάλων κλιψ δεν τα φαντάζονται τα μπιενταμπλεγιου ούτε στο ονειρό τους.
Και γκάζια εχουν, και δεν φεύγουν στις στροφές σαν τα κλιπς :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Εκείνη την εποχή, τα δοκίμαζα χωρίς σαμπ, και τερμάτιζαν τα γουφερ τους για πλάκα με τις μουσικές μου.

Τες πα, και μπιενταμπλεγιου πέρασαν από τα χέρια μου, τα 808 ήταν πραγματικά τα καλύτερα ηχεία εκείνης της περιόδου, πρακτικά ήταν ένα διπλό 801.

Το 801 τερμάτιζε το γουφερ με το καλημέρα σε ηλεκτρονική μουσική...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Στα 130db
Είπαμε, όλα θέλουν σαμπ.

Μετά τι γίνεται ειναι το θέμα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θέλουν watt όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά. οι crown είναι μια καλή αρχή αν και δεν έχουν μεγάλη ανάλυση που στη τελική δεν ξέρω και αν είναι καλό για ηχεία με κόρνα.

Πχ τα ίδια ηχεία στο χώρο μου με τους crown έβγαζαν ωραίο λίγο σκληρό ήχο αρκετά ισορροπημένο.

Με το sherbourn που τα οδηγό τώρα με ίδιο target curve έχει πιο γλυκό πιο μαλακό ήχο αλλά ψηλά για τα αυτιά μου είναι πιο bright από όσο θα ήθελα.

τα rp160 στο χώρο μου μετά από ισοστάθμιση.
KLIPSCH RP160.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Ας ξαναδούμε λίγο την μέτρηση

B484669E-EC54-4D68-9BA8-3D4A39CC4BD2.jpeg


Επειδή το Klippel είναι ρυθμισμένο να δείχνει στην on axis και την ευαισθησία, καταλαβαίνουμε όλοι πως μετα την αναγκαία ισοσταθμιση για να γεμίσει η τρύπα στα 2000Hz, η ευαισθησία του κλιπς θα είναι πλέον 85.
Σιγά τα γκάζια ρε, δραμαμίνες να πάρω, ζαλίστηκα :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Κοίτα, δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ τα κλιψ, αλλά δες τα σχόλια ακροάσεων του Αμίρ μετά την ισοστάθμιση, που είναι θετικά. :tongue:

Βεβαίως, προσωπικά δε θα αγόραζα κλιψ ούτε αν με κρεμουσες ανάποδα στο κέντρο της πλατείας και με μαστίγωνες... :lol:

Όμοια συναισθήματα τρέφω για τα μπιενταμπλεγιου. Ίσως λίγο πιο έντονα. :biggrin:

Πως να στο πω ρε παιδί μου, δε μου αρέσει ο ήχος τους, βγάζω σπυργιά. 8-)



ΥΓ. Τεχνικά μιλώντας, επί των μετρήσεων, είναι απαράδεκτο εν έτει 2020 να κυκλοφορούν ηχεία με τέτοιες αποκρίσεις. Δυστυχώς η κλιψ τέτοια είναι, και άλλη μια απογοήτευση ήταν το νέο κλιψχορν, το κάποτε θρυλικό ηχείο, που πλέον είναι μια αηδία και μισή, γεγονός στενάχωρο και για μένα...:frown:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θέλουν watt όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά. οι crown είναι μια καλή αρχή αν και δεν έχουν μεγάλη ανάλυση που στη τελική δεν ξέρω και αν είναι καλό για ηχεία με κόρνα.

Πχ τα ίδια ηχεία στο χώρο μου με τους crown έβγαζαν ωραίο λίγο σκληρό ήχο αρκετά ισορροπημένο.

Με το sherbourn που τα οδηγό τώρα με ίδιο target curve έχει πιο γλυκό πιο μαλακό ήχο αλλά ψηλά για τα αυτιά μου είναι πιο bright από όσο θα ήθελα.

τα rp160 στο χώρο μου μετά από ισοστάθμιση.
View attachment 157909
δεν ξέρω αν έχει κάποια αστοχία του ηχείο του amir ή από το rp160 στο rp600 άλλαξε τόσο δραματικά η απόκριση στη περιοχή του cross, στη περίπτωσή μου δεν υπήρχε ούτε πριν ούτε μετά την ισοστάθμιση αυτή η βουτιά.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Σεβαστές οι απόψεις αλλά γιατί δεν το βάζετε στο topic του Klipsch Greek Club?
Νομίζω ότι όλα αυτά δεν αφορούν το umik 1 και το rew του φίλου εδώ.
μη δινεις σημασια ειναι εκτος θεματος συνηθως... :lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.906
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top