Umik 1 - REW

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Συστηματα ισοσταθμισεων,εφαρμογες θεωριων,ολα εχουν να κανουν με το χωρο,ενα κακο ηχειο θα παραμενει ενα κακο ηχειο ....
Ενα αργο ,πλαδαρο σαμπ θα ακουγεται παλι και μετα...στην προσπαθεια να βελτιωσουμε την αποκριση συχνοτητας μηπως τελικα τα χαλαμε στο πεδιο χρονου;θα μου πεις ποιος εισαι εσυ που αμφισβητεις θεωριες...εκτος και εαν εχουμε διαβασει ή κατανοησει κατι λαθος.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
1. Οι "θεωρίες" έχουν μελετηθεί και επαληθευθεί πλήρως και μετριτικά και στην πράξη
2. Δεν μιλάμε για "αργο ,πλαδαρο" και υποελεγχόμενο δεύτερο σαμπ, μιλάμε για απλά φθηνότερο: μικρότερα ίσως μεγάφωνα, λίγο μικρότερη έκταση χαμηλά, λιγότερη ισχύ (γιατί κατά κανόνα τις κάτω χαμηλές τις αναθέτουμε στο "καλό", με τις ακυρώσεις να εμφανίζονται πιο ψηλά), αλλά κατά τα άλλα σωστό
3. Μην είσαι σίγουρος
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eγω βλεπω οτι εχουν εξαφανιστει τα σαμπς απο τις αγγελιες,κουτσα στραβα,φθηνα,ακριβα, εβαλες το καλο κακο ,φθηνο,μικρο κτλ σε εισαγωγικα...:Dδε γλιτωνεις κατι....αντε να δουμε πως θα τα ερμηνευσει ο καθενας...ειδικα το φθηνο και καλο, καταταλλα σωστο .. μαλιστα...αυτα ...
Χαιρομαι που εισαι εσυ σιγουρος ...:)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
"Κακό" είναι το σαμπ που δεν ελέγχει το μεγάφωνό του, ιδίως στο στάδιο της απόσβεσης. Η αυτό με το κακοσυντονισμένο BR. Μερικές μάλιστα φορές σκοπίμως... "για μπούγιο" - ιδιαίτερα εκνευριστική και συχνή "έμπνευση" της πρώτης περιόδου του HT.
"Καλό αλλά φθηνότερο" από το κύριο σαμπ, είναι αυτό που έχει μεν έλεγχο, αλλά υστερεί λίγο σε έκταση, πιθανώς ίντσες, και ισχύ.

Το θέμα είναι οτι με ένα χιλιάρικο, αγοράζεις ή δύο σαμπ του πεντακοσάρικου... ή ένα των 250 ΑΛΛΑ! και ένα των 750 € (λέμε τώρα... οι αναλογίες ενδεικτικές και χάριν παραδείγματος).
Η... κρατάς το παλιό σου εισαγωγικό σαμπ και προσθέτεις ένα πολύ ακριβότερο.
ΑΝ τα 750€ μπορούν να καλύψουν τις απαιτήσεις σου στην κάτω οκτάβα (έστω μάλιστα και μόνον κατά 80%, με το υπόλοιπο 20% να πηγαίνει στο φθηνό), η αδυναμία των 250€ δεν θα είναι πρόβλημα. Κύριο καθήκον των τελευταίων είναι κατά κανόνα να καλύψουν/μειώσουν την πρώτη ακύρωση/χαράδρα που πάντα εμφανίζεται στα σπιτικά δωμάτια, μέσω κατάλληλης τοποθέτησης, αλλά και την αλληλουχία ακυρώσεων στις πολλαπλάσιες συχνότητες.

Ναι είμαι σίγουρος
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Na ρωτησω κάτι, τι πρέπει να κάνω για να βλέπει το rew όλα τα ηχεια; Για την ώρα βλέπει μονο τα κύρια. (Εχω επιλέξει απο το control panel 7.1)

Είναι δεύτερο 8ωρο που ασχολουμαι με μετρήσεις και προσπαθώ να φτιάξω την καμπύλη και έχω "μπουνταλιάσει" οπότε ειναι δύσκολο να το βρω μονος μου!

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Na ρωτησω κάτι, τι πρέπει να κάνω για να βλέπει το rew όλα τα ηχεια; Για την ώρα βλέπει μονο τα κύρια. (Εχω επιλέξει απο το control panel 7.1)

Είναι δεύτερο 8ωρο που ασχολουμαι με μετρήσεις και προσπαθώ να φτιάξω την καμπύλη και έχω "μπουνταλιάσει" οπότε ειναι δύσκολο να το βρω μονος μου!

Ευχαριστώ!
Αφού σου είπε βρε συ. Asio drivers

http://www.asio4all.org
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Χρόνια πολλά! Λοιπον, rew+umik+av app είναι αρρώστια.... Ξύπνησα πρωι πρωί και ασχολουμαι σαν τον εξαρτημένο! Δεν με βλέπω να ασχολουμαι με αρνια και σουβλες, τοσα χρονια ασχοληθηκα!

Καλό αρνί σε όλους!
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Ενω το rew μαζι με τους assio4all δουλευε μια χαρά (εβλεπα όλα τα κανάλια), μετά απο φορμάτ, δεν παίζει με τίποτα.... Πριν το φορμάτ έπαιξε με την πρώτη...
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Ευχαιστώ
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για να μη γράφουμε σε άκυρο νήμα με τα Arendal

Μετρήσεις σε νέα θέση όχι πλέον στο κέντρο του δωματίου αλλά περίπου μισό μέτρο πιο μπροστά.

Χωρίς να τρέξω εκ νέου το audyseey.

Με και χωρίς audyssey στην θέση ακρόασης και μισό μέτρο αριστερά και δεξιά. No smoothing

center.jpg
right.jpg
left.jpg
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
βαλε μας και 1/6 smoothing την πρωτη μετρηση και δοκιμασε και απο την αλλη μερια το sub

και ενα σπεκτρο.....

το προβλημα 30-50 δεν τοχεις τωρα
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
με αλλο ενα στην σωστη θεση θα εισαι οκ .....
Post automatically merged:

ε μα, σαν τον ear το κανεις... :lolsign:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
βαλε μας και 1/6 smoothing την πρωτη μετρηση και δοκιμασε και απο την αλλη μερια το sub

και ενα σπεκτρο.....

το προβλημα 30-50 δεν τοχεις τωρα
ναι αυτό το φαράγγι που έπιανε όλο το φάσμα 30 με 50 δεν υπάρχει. και είναι και άμεσα αντιληπτό.
Γιατί όταν ερχόταν κάποιος σπίτι ρωτούσα αν θέλει πολύ η λίγο μπάσο και τον έβαζα στην αντίστοιχη πλευρά :roflmao::roflmao:
Post automatically merged:

center spect.jpg
center spect off.jpg
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Αυτό που δεν βλέπουμε στο συγκεκριμένο διάγραμμα ειναι η ακύρωση-τραμπάλα περίπου 12db που βλεπουμε στο no smoothing διαγραμμα, μεταξύ 60-70db, η οποία δυστυχώς βρίσκεται κοντά στην συχνότητα cross.
Γιαυτο βάζουμε no smoothing στο μπασο...

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε και ενα no smoothing διάγραμμα καθενός εκ των main ηχείων+Sub για να κρίνουμε πως θα συμπεριφερθεί το software στην ενσωμάτωση τους σε εκείνη την περιοχή της ακύρωσης.

Επίσης, θα ήθελα πολυ να βλέπω και το timing reference του σαμπ με τα main.
Οι κακές γλώσσες λένε πως συχνά τα βγάζει πάνω απο 3 μέτρα λάθος.
:biggrin:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
εδώ είναι το right χωρίς εκ νέου ρύθμιση με τις αποστάσεις προφανώς λάθος κατά 40εκ

το peak εκεί στα 90 εμφανίζεται πλέον γιατί εγώ το είχα δώσει από το app

256536_9e5b2b26a68e4b0177eb63dc5acee5fe.jpg


Screenshot_20190920-104146_MultEQ.jpg
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Από 90db στα 80 πας στα 70db στα 2Κ
WHY??

Edit: Ηχεία πουλάτε και βάζετε 1/6 μέχρι τα 100Hz;
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.862
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top