Αγορά ενεργών

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Για πιο ακριβώς βήχεις από τα γέλια?
Διότι αντιλαμβάνομαι , ότι έχεις μάλλον βασικές ελλείψεις στις γνώσεις αναπαραγωγής ήχου.
Τι θες να μας πείς ακριβώς?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Προσωπικα δεν εχω ακουσει από ενεργο ηχειο φυσημα από αποστασεις εως 50 cm. Δεν εχω παει βεβαια ποτε το αυτι στους 15 ποντους και δεν εχω λογο να το κανω εκτος αν μου ψιθυρισει τους αριθμούς του τζοκερ. Αρα δεν είναι λογος αυτος να σε κραταει μακρια από τα ενεργα.
Τωρα όπως όλα στην ζωη ότι πληρωσεις παιρνεις. Εξαιρέσεις υπαρχουν ελάχιστες για να επιβεβαιωσουν τον κανονα.
Παρε το καλυτερο που μπορεις ...κιαν δεν μπορεις τωρα αλλα θα μπορεις να αυξησεις το Budget σε 3 μηνες πχ καντο μη βιαζεσαι δεν είναι ότι δεν εχεις να ακους… Δεν θα κοιτουσα παντως ζευγαρι κοντα στα 500 ευρω και κατω… δεν εχει νοημα να παρεις κατι που θα σε δυσαρεστησει σε σχεση με αυτό που ακους τωρα και να ψαχνεις σε 3 μηνες να το πουλήσεις.
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Στο Neumann KH310 στα 5-10 εκ. θυμάμαι έπρεπε να κολλήσω το αυτί μου στο tweeter για να καταλάβω από πολύ ελαφρύ φύσημα ότι δεν είναι κλειστό.
Το ίδιο και με τα βενιαμίν KH80.
Το ίδιο και με τα Adam S3H.

Και τα amp plates φυσικά μηδέν βούισμα. Είτε είναι ανοιχτά είτε κλειστά, το ίδιο και το αυτό. Ακόμη και αν κολλήσω το αυτί πάνω τους.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Στο Neumann KH310 στα 5-10 εκ. θυμάμαι έπρεπε να κολλήσω το αυτί μου στο tweeter για να καταλάβω από πολύ ελαφρύ φύσημα ότι δεν είναι κλειστό.
Το ίδιο και με τα βενιαμίν KH80.
Το ίδιο και με τα Adam S3H.

Και τα amp plates φυσικά μηδέν βούισμα. Είτε είναι ανοιχτά είτε κλειστά, το ίδιο και το αυτό. Ακόμη και αν κολλήσω το αυτί πάνω τους.
Δείγματα σοβαρών υλοποιήσεων.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλά δεν πιστεύω ότι θέλεις να το πιστέψουμε αυτό που λες.!
Δλδ με αλλαγή καλωδίου κόπηκε το φύσημα που ούτως ή άλλως υπάρχει σε όλα τα ηχεία , ανεξάρτητα αν είναι ενεργά η παθητικά.
Οτι δλδ κόπηκε ο ελάχιστος θόρυβος που έχουν όλοι οι ενισχυτές και ακούς πάντα στα tweeters αν κολλήσεις το αυτί σου επάνω τους.
Οτι δλδ κάποιοι κατασκευαστές ένεργοποοιούν το mute σε ιδιαίτερο κύκλωμα όταν το ενισχυτικό δεν παίρνει σήμα για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να μην ακούγεται τίποτα.
Οτι δλδ , ό,τι μα ότι ενισχυτικό και αν πάρεις , αυτό το ελάχιστο συνήθως φύσημα , πάντα θα υπάρχει , εφόσον το ενισχυτικό δεν έχει κύκλωμα mute που να αποσυνδέει το ηχείο από την έξοδο του ενισχυτή .
Και εσύ το έλυσες το πρόβλημα με την αλλαγή καλωδίου?
Μπράβο , αλλά να σου πω ότι όταν ακούγεται θόρυβος από την κατσαρόλα που βράζεις μακαρόνια είναι λόγω βρασμού του νερού. Οτι και να κάνεις , το νερό όταν βράζει (είτε με μακαρόνια είτε χωρίς ) κάνει θόρυβο.
Αμα λοιπόν εσύ κατάφερες να βράσεις μακαρόνια χωρίς θόρυβο , Ε, τι να πω
Καλά δεν πιστεύω ότι θέλεις να το πιστέψουμε αυτό που λες.!
Δλδ με αλλαγή καλωδίου κόπηκε το φύσημα που ούτως ή άλλως υπάρχει σε όλα τα ηχεία , ανεξάρτητα αν είναι ενεργά η παθητικά.
Οτι δλδ κόπηκε ο ελάχιστος θόρυβος που έχουν όλοι οι ενισχυτές και ακούς πάντα στα tweeters αν κολλήσεις το αυτί σου επάνω τους.
Οτι δλδ κάποιοι κατασκευαστές ένεργοποοιούν το mute σε ιδιαίτερο κύκλωμα όταν το ενισχυτικό δεν παίρνει σήμα για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να μην ακούγεται τίποτα.
Οτι δλδ , ό,τι μα ότι ενισχυτικό και αν πάρεις , αυτό το ελάχιστο συνήθως φύσημα , πάντα θα υπάρχει , εφόσον το ενισχυτικό δεν έχει κύκλωμα mute που να αποσυνδέει το ηχείο από την έξοδο του ενισχυτή .
Και εσύ το έλυσες το πρόβλημα με την αλλαγή καλωδίου?
Μπράβο , αλλά να σου πω ότι όταν ακούγεται θόρυβος από την κατσαρόλα που βράζεις μακαρόνια είναι λόγω βρασμού του νερού. Οτι και να κάνεις , το νερό όταν βράζει (είτε με μακαρόνια είτε χωρίς ) κάνει θόρυβο.
Αμα λοιπόν εσύ κατάφερες να βράσεις μακαρόνια χωρίς θόρυβο , Ε, τι να πω ? μπράβο! Αν και αμφιβάλλω άν γίνεται.
Πρώτον δεν μου καίγεται καρφί αν θα με πιστέψεις
Δεύτερον δεν κόπηκε τελείως ο θόρύβος. Μειώθηκε τόσο όσο να είναι ακουστός από την απόσταση που δείχνει η φώτο. Το έγραψα ΔΕΝ το διάβασες.
Τριτον έγραψα την εμπειρία μου για να βοηθήσω ,σιγά μην κάθομαι να θέλω να πουλήσω μούρη η ότι άλλο σκέφτηκες. Άλλη δουλειά δεν είχα.
Και τέταρτο και τελευταίο το γεγονός το εξηγώ ,στο ότι τα πρώτα καλώδια κλωστές ΔΕΝ ήταν θωρακισμένα.
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Πρέπει να ακουμπήσει το αυτί μου στο plate του Neumann ΚΗ80 για να επαληθεύσω ότι είναι ανοιχτό.

Στο Adam S3H πρέπει να το βεντουζάρω το αυτί μου στο plate για να σιγουρευτώ.

Τρίφτηκα που τρίφτηκα πάνω τους, έδωσα με την ευκαιρία στα S3H κι ένα φιλάκι. Είχα καιρό να τα αγγίξω και μου ήταν παραπονεμένα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Πρώτον δεν μου καίγεται καρφί αν θα με πιστέψεις
Δεύτερον δεν κόπηκε τελείως ο θόρύβος. Μειώθηκε τόσο όσο να είναι ακουστός από την απόσταση που δείχνει η φώτο. Το έγραψα ΔΕΝ το διάβασες.
Τριτον έγραψα την εμπειρία μου για να βοηθήσω ,σιγά μην κάθομαι να θέλω να πουλήσω μούρη η ότι άλλο σκέφτηκες. Άλλη δουλειά δεν είχα.
Και τέταρτο και τελευταίο το γεγονός το εξηγώ ,στο ότι τα πρώτα καλώδια κλωστές ΔΕΝ ήταν θωρακισμένα.
Το αν σου καίγεται καρφί , εμένα να δείς ! Όχι καρφί , ούτε ροδέλα μιλάμε. Το έχω εντελώς χ@σμένο μιλάμε.
Το πόσο μειώθηκε ο θόρυβος ? καθόλου αλλά η τεχνική άγνοιά σου σου επιτρέπει να λές ότι θες. Το διάβασα και έβαλα τα γέλια.
Για να πουλήσεις μούρη , θα πρέπει να έχεις και γνώσεις. Τις οποίες όχι μόνο δεν έχεις , αλλά και δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσεις λόγω της μοναδικής σου ιδιότητας.
Τα καλώδια κλωστές που αναφέρεις , είναι έτσι κατασκευασμένα για κάποιο λόγο , που το μικρό μυαλό σου δεν μπορεί να κατανοήσει. Δεν χρειάζεται να ξέρεις εσύ ή ο κάθε εσύ τι απαιτείται από ένα καλώδιο. Αν ήταν έτσι θα είσασταν όλοι μηχανικοί ηλεκτρολόγοι ή το ανάποδο.
Επί τη ευκαιρεία , στο πολυτεχνείο δεν θυμάμαι να είχαμε κάποιο τέτοιο μάθημα. Είχαμε αγώγιμα και υπεραγώγιμα υλικά , αλλά σούπερ ντούπερ καλώδια δεν είχαμε.
Οσο αφορά στην θωράκιση καλωδίων και λοιπών συσκευών ήχου και εικόνας , αρκεί να σου πω πως ένα χάλκινο επικασσιτερωμένο όπως το rg59 είναι κλάσεις ανώτερο από οποιοδήποτε απλό χάλκινο ή επάργυρο .
Ο λόγος περιλαμβάνει και το επιδερμικό φαινόμενο.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες , αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί και μετά τα ξαναλέμε.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Το αν σου καίγεται καρφί , εμένα να δείς ! Όχι καρφί , ούτε ροδέλα μιλάμε. Το έχω εντελώς χ@σμένο μιλάμε.
Το πόσο μειώθηκε ο θόρυβος ? καθόλου αλλά η τεχνική άγνοιά σου σου επιτρέπει να λές ότι θες. Το διάβασα και έβαλα τα γέλια.
Για να πουλήσεις μούρη , θα πρέπει να έχεις και γνώσεις. Τις οποίες όχι μόνο δεν έχεις , αλλά και δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσεις λόγω της μοναδικής σου ιδιότητας.
Τα καλώδια κλωστές που αναφέρεις , είναι έτσι κατασκευασμένα για κάποιο λόγο , που το μικρό μυαλό σου δεν μπορεί να κατανοήσει. Δεν χρειάζεται να ξέρεις εσύ ή ο κάθε εσύ τι απαιτείται από ένα καλώδιο. Αν ήταν έτσι θα είσασταν όλοι μηχανικοί ηλεκτρολόγοι ή το ανάποδο.
Επί τη ευκαιρεία , στο πολυτεχνείο δεν θυμάμαι να είχαμε κάποιο τέτοιο μάθημα. Είχαμε αγώγιμα και υπεραγώγιμα υλικά , αλλά σούπερ ντούπερ καλώδια δεν είχαμε.
Οσο αφορά στην θωράκιση καλωδίων και λοιπών συσκευών ήχου και εικόνας , αρκεί να σου πω πως ένα χάλκινο επικασσιτερωμένο όπως το rg59 είναι κλάσεις ανώτερο από οποιοδήποτε απλό χάλκινο ή επάργυρο .
Ο λόγος περιλαμβάνει και το επιδερμικό φαινόμενο.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες , αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί και μετά τα ξαναλέμε.
Τι είναι αυτά ρε παλήκαρε. Τι σχέση έχουν με αυτά που έγραψα στο αρχικό μου post;
Επίδειξη γνώσεων πα να κάνεις διαδικτυακά για να επιβεβαιωθείς;
Παραλήρημα λέγεται να ξέρεις
Τέρμα από μένα ,δεν αξίζει και κακώς σου απάντησα από την αρχή........
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Ναι ρε παλήκαρε , άλλη όρεξη δεν είχα, από το να κάνω διαδικτυακά εντύπωση , και να πουλήσω μούρη σε σένα.
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Επειδή δεν το βρισκω προχειρο ποιο καλο παιδι ξερει η εχει ένα πινακακι με το ρυθμο πτωσης των db από το 1 μετρο και απομακρυνόμενος? Υπαρχει καποιο νουμερο που πρεπει να υπαρχει πχ στα 3 μετρα ποσα db και ποσο πρεπει να είναι στο 1 μετρο για να παρεις αυτά στα τρια μετρα?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πρἀγματι, το RG59 ὀπως και το RG214 κὀβουν πολὐ πρἀμα, αλλἀ δεν εἰναι αυτἠ η δουλειἀ τους.
Εἰναι ιδανικἀ γιἀ να τσεκἀρεις αν σου χρειἀζεται σε κἀποιο σημεἰο θωρακισμἐνο.
Ἀν δοκιμἀζοντἀς το σε κἀποια θἐση, κοπεἰ ο θὀρυβος, τὀτε το αντικαθιστἀς με κἀτι καλὐτερο ὀπως ας ποὐμε το Belden 1800F, ενὠ στις υπὀλοιπες συνδἐσεις, διατηρεἰς τα αθωρἀκιστα interconnect.
Eἰναι ὀμως πολὐ σπἀνιες οι περιπτὠσεις που θα χρειαστεἰ θωρακισμἐνο. Σε ἐνα τυπικὀ set up, θα μπεἰ μὀνο στο πικἀπ. Εγὠ ας ποὐμε, το χρειἀστηκα ὀταν ἐδινα σἠμα απὀ μιἀ ἐξοδο προενισχυτἠ (που περνοὐσε απὀ μετασχηματιστἠ Χ2) και απὀ εκεἰ προς την εἰσοδο ενὀς δεὐτερου προενισχυτἠ.
Θα χρειαστεἰ δηλαδἠ, ὀταν αρπἀζει βὀμβο απὀ βρὀγχους γεἰωσης, ἠ απὀ ΕΜΙ
Αυτὀ εἰναι ἐνδειξη κακοὐ σχεδιασμοὐ! και φυσιολογικἀ, ο θὀρυβος των ενισχυτὠν, δεν χρειἀζεται τἐτοια δραστικἀ ημἰμετρα, γιατἰ τα θωρακισμἐνα, μαζἰ με το θὀρυβο, φιλτρἀρουν και ἀλλες ωφἐλιμες μικρολεπτομἐρειες.
Απὀ τη στιγμἠ που δεν υπἀρχει βὀμβος παρἀ μὀνο φὐσημα, τὀτε αυτὀ εἰναι ενδογενἐς της λειτουργἰας του συγκεκριμἐνου ενισχυτἠ και δεν θεωρεἰται πρὀβλημα.
Ἀν βἐβαια, μας εἰναι ανυπὀφορο, τὀτε θα πρἐπει να συμβιβαστοὐμε βἀζοντας θωρακισμἐνο, ἠ Μ/Σ απομὀνωσης, ἠ φἰλτρα ρεὐματος, ἠ φερρἰτες, ἠ και δεγκζερωγωτι ἀλλο γιἀ να το παλἐψουμε.
Εγὠ πἀντως, τα αποφεὐγω αυτἀ και δεν θα κρατοὐσα κἀποιο συνδιασμὀ που θα με ανἀγκαζε να τα χρησιμοποιἠσω.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Αν το hiss noise συνεχίζει να υφίσταται ακόμα και όταν αφαιρεθεί το καλώδιο σήματος?
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
Άκου φίλε γιατί λέγονται και υπερβολές και δεν θα βγάλεις άκρη.
Πρόσφατα πήρα ενεργά ηχεία στο budget που ψάχνεσαι. 350 ευρώ το ένα
Στην αρχή είχα φύσημα με ψεύτο καλώδια των 0,50 ευρώ το μέτρο. Πήρα ένα άλλο με κάνα 2ευρω και το φύσημα εξαφανίστηκε από τη απόσταση που δείχνω στην φώτο.
Δηλαδής τίποτις. Μηδεν πρόβλημα.
Αμα ψάξεις έχω ανοίξει θέμα κάπου.
Στα 2.90 μέτρα απόσταση ακρόασης μαζι με sub βέβαια ,τα δύο 8άρια παίζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ( όχι υποκειμενικά)
επειδή έχω τα ίδια ηχεία με σένα και είχα δοκιμάσει και τις δύο συνδέσεις είδα μεγάλη διαφορά με την balanced.
Mε αξιοπρεπή rca από δω http://www.bluejeanscable.co.uk/store/digital-audio/index.htm είχα φύσημα στους 20 πόντους περιπου οκ ανεκτό αλλά με xlr του τάληρου πρέπει να κολλήσω το αυτί μου στο tweeter για να ακούσω ΄λίγο ΄΄αέρα΄΄ να βγαίνει.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Πρἀγματι, το RG59 ὀπως και το RG214 κὀβουν πολὐ πρἀμα, αλλἀ δεν εἰναι αυτἠ η δουλειἀ τους.
Εἰναι ιδανικἀ γιἀ να τσεκἀρεις αν σου χρειἀζεται σε κἀποιο σημεἰο θωρακισμἐνο.
Ἀν δοκιμἀζοντἀς το σε κἀποια θἐση, κοπεἰ ο θὀρυβος, τὀτε το αντικαθιστἀς με κἀτι καλὐτερο ὀπως ας ποὐμε το Belden 1800F, ενὠ στις υπὀλοιπες συνδἐσεις, διατηρεἰς τα αθωρἀκιστα interconnect.
Eἰναι ὀμως πολὐ σπἀνιες οι περιπτὠσεις που θα χρειαστεἰ θωρακισμἐνο. Σε ἐνα τυπικὀ set up, θα μπεἰ μὀνο στο πικἀπ. Εγὠ ας ποὐμε, το χρειἀστηκα ὀταν ἐδινα σἠμα απὀ μιἀ ἐξοδο προενισχυτἠ (που περνοὐσε απὀ μετασχηματιστἠ Χ2) και απὀ εκεἰ προς την εἰσοδο ενὀς δεὐτερου προενισχυτἠ.
Θα χρειαστεἰ δηλαδἠ, ὀταν αρπἀζει βὀμβο απὀ βρὀγχους γεἰωσης, ἠ απὀ ΕΜΙ
Αυτὀ εἰναι ἐνδειξη κακοὐ σχεδιασμοὐ! και φυσιολογικἀ, ο θὀρυβος των ενισχυτὠν, δεν χρειἀζεται τἐτοια δραστικἀ ημἰμετρα,

γιατἰ τα θωρακισμἐνα, μαζἰ με το θὀρυβο, φιλτρἀρουν και ἀλλες ωφἐλιμες μικρολεπτομἐρειες.
Μέχρι εδώ καλά το πήγαινες. Αλλά αυτή η τελευταία πρόταση; Για εξήγα! Τί φιλτράρει που το χρειαζόμαστε;
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Σε γενικές γραμμές είναι όπως τα λέει ο Geoch.
Να προσθέσω ότι μπορεί να γίνει "αποθορυβοποιηση" σε υπάρχοντα ενισχυτή
με διαφορους τροπους προσθέτοντας η αλλάζοντας εξαρτηματα, καλωδιώσεις, επιστρωσεις κλπ.
Προσωπικα έχω έναν παλιό "αποθορυβοποιημενο"marantz
από τον οποίο δεν ακούς τίποτα με το vol στο 02.00.
Χωρίς πρόγραμμα εννοείται και σε επαφή με τα ηχεία.
Ένα μέρος του φυσηματος είναι επίκτητος θόρυβος.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
επειδή έχω τα ίδια ηχεία με σένα και είχα δοκιμάσει και τις δύο συνδέσεις είδα μεγάλη διαφορά με την balanced.
Mε αξιοπρεπή rca από δω http://www.bluejeanscable.co.uk/store/digital-audio/index.htm είχα φύσημα στους 20 πόντους περιπου οκ ανεκτό αλλά με xlr του τάληρου πρέπει να κολλήσω το αυτί μου στο tweeter για να ακούσω ΄λίγο ΄΄αέρα΄΄ να βγαίνει.
Δε νομίζω πως γίνεται αυτό που περιγράφεις. Το φύσημα δεν έχει να κάνει με τη σύνδεση αλλά με το ρεύμα από τον ενσωματωμένο ενισχυτή στο τουίτερ. Ακόμα και χωρίς κανένα καλώδιο έχεις φύσημα, ο μόνος τρόπος να το περιορίσεις είναι να μειώσεις το gain του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ο δε δραστικός περιορισμός του φυσηματος με οποιοδήποτε τροπο,
-η πλήρης εξαλειψη δεν είναι δυνατη- όπως έγραψε ο John
δεν γίνεται αντιληπτος μόνο στα χαμηλά μουσικά περάσματα
αλλά ανεβάζει την συνολική απόδοση σε άλλη ποιοτική κατηγορία.
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Αν το hiss noise συνεχίζει να υφίσταται ακόμα και όταν αφαιρεθεί το καλώδιο σήματος?
Στα πόσα εκατοστά; Ποιο μοντέλο ενεργού;
Φύσημα που γίνεται αντιληπτό πάνω από τα 10 εκ. το θεωρώ απαράδεκτο σε studio monitor.

Κανονικά η προσθαφαίρεση του καλωδίου σήματος δεν πρέπει να διαφοροποιεί τον θόρυβο ηρεμίας του ενεργού.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Τί φιλτράρει που το χρειαζόμαστε;
Δεν το χρειαζὀμαστε γιἀ audio εφαρμογἐς. (κεραἰες)
Φιλτρἀρει (με την αυτεπαγωγἠ και τη χωρητικὀτητἀ του), τις υψηλἐς συχνὀτητες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top