Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Οι πολυκάναλοι ακούνε εναν οχετο κι ορυμαγδο ασυναρτητου συγχρονισμου,κατι σαν τα πανυγηρια και το τσιρκο,οι STEREO εχουν ολη την μουσικη σκηνη απλωμενη μπροστά τους,οπως φυσικά σε μια συναυλία ή μια αιθουσα ορχηστρας.Το πόσο καλά ειναι στημενη η στεροεοφωνικη εικόνα ειναι άλλη συζήτηση,αυτη ειναι η φυσική απόδοση της μουσικής.Ολα τ άλλα ειναι τσιρκο να πουλάνε οι ετσιριες κονσερβοκούτια και να αλλαζουν φορματ οποτε πέφτουν οι πωλήσεις.
Εν μέρει έχεις δίκιο. Τρανό παράδειγμα η ανανέωση των av ανά έτος τουλάχιστον...και μάλιστα τις περισσότερες φορές έτσι χωρίς λόγο, απλώς για να νιώθουμε σαν κορόιδα που είμαστε, ότι μένουμε πίσω τεχνολογικά....
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Όταν τελειώσει ο πόλεμος και κατακάτσει ο κουρνιαχτός, θέλω να ρωτήσω κάτι.
Είναι τόσο σαφής η υπεροχή των ομοαξονικών?
Γιατί π.χ. αυτό και αυτό δεν προτείνονται στα entry level ηχεία?
Διάλεξα ως παραδείγματα αυτά τα δύο, γιατί το μεν ένα έχει γούφερ 10΄, το δε άλλο προέρχεται από εταιρεία με σαφώς βαρύτερο όνομα και ιστορία από τα Kali, Presonus και Fluid.
 


A

AKARL

Guest
Δεν τόνε ξέχασα. :sneaky:

Α) Εμείς είμαστε οι Αναλογικοί Δικάναλοι Πχιουριτανοί, ο Γιάνννης είναι πσηφιακός.

και

Β) Ο Γιάνννης είναι μνιά κατηγορία από μόνος του. :biggrin:
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
@AKARL: Τον @Γιάνννης ξέχασες, βασικό στέλεχος στην ομάδα σας. :biggrin:
Ποιος με επικαλειται;;


Οπως φανταζομαι,θα εχετε βγαλει το συμπερασμα σας για εμενα πλεον και θα εχετε καταλαβει οτι ειμαι open minded και αμεροληπτος.Τι σημαινει αυτο;

Κρινοντας απο την τρεχουσα ερευνα και τις μετα-αναλυσεις αλλα και τις ενστασεις που εχω αντιπαραθετοντας εμπειρικα τις απαντησεις μου,προς το παρων δε μπορω να εκφερω γνωμη υπεροχης...

Οταν ακουσω ενα σωστο πολυκαναλο και το συγκρινω τοτε θα ανεβασω την αποψη μου εδω.Το ιδιο ομως θα ηθελα να γινει και με καποιον που ακροαστηκε ενα καλοστημενο δικαναλο και γοητευτηκε!


Αυτα και απο μενα και απαντω χωρις να εχω διαβασει το θεμα αυτο παρα μονον την προηγουμενη σελιδα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οταν ακουσω ενα σωστο πολυκαναλο και το συγκρινω τοτε θα ανεβασω την αποψη μου εδω.Το ιδιο ομως θα ηθελα να γινει και με καποιον που ακροαστηκε ενα καλοστημενο δικαναλο και γοητευτηκε!
Για ν ακουσεις πολυκαναλο πρεπει ν ακολουθησεις μια ιεραρχια ακουσματων.
Ξεκινησες με 2.1 μετα θα ερθεις σε μενα για 3.1, ισως την Κυριακη μετα την εκκλησια :headbang: . Μετα θα πας 5.2 και τελος θα πας 7.4
Ετσι θα καταλάβεις την διαφορά στην προσθηκη της καθε μοναδας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για ν ακουσεις πολυκαναλο πρεπει ν ακολουθησεις μια ιεραρχια ακουσματων.
Ξεκινησες με 2.1 μετα θα ερθεις σε μενα για 3.1, ισως την Κυριακη μετα την εκκλησια :headbang: . Μετα θα πας 5.2 και τελος θα πας 7.4
Ετσι θα καταλάβεις την διαφορά στην προσθηκη της καθε μοναδας.
Γιατι οχι,φιλε μου;

Απλα εχε το νου σου οτι θα ειμαι αυστηρος και ρεαλιστικος κριτης!
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Για ν ακουσεις πολυκαναλο πρεπει ν ακολουθησεις μια ιεραρχια ακουσματων.
Ξεκινησες με 2.1 μετα θα ερθεις σε μενα για 3.1, ισως την Κυριακη μετα την εκκλησια :headbang: . Μετα θα πας 5.2 και τελος θα πας 7.4
Ετσι θα καταλάβεις την διαφορά στην προσθηκη της καθε μοναδας.
Στο τέλος θα γυρίσεις πίσω στο σπίτι και θα σε πιάσει κατάθλιψη ή θα σπάσεις τον κουμπαρά σου
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Γιατί αυτό και αυτό δεν προτείνονται στα entry level ηχεία?
Διάλεξα ως παραδείγματα αυτά τα δύο, γιατί το μεν ένα έχει γούφερ 10΄, το δε άλλο προέρχεται από εταιρεία με σαφώς βαρύτερο όνομα και ιστορία από τα Kali, Presonus και Fluid.
Up.. :rolleyes:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εγω φιλε μου το ρακ οχι μονο δε θελω να το πεταξω αλλα θα το εμπλουτισω κι ολας και με άλλα μηχανηματα,εσεις βάλτε στη θεση του αν θελετε μια.....γλάστρα,μια τιβι,κατι τις τελος παντων,δικαιωμά σας.
Δικαιωμά μου ειναι ομως να μη ακουω μουσικη απο ενισχυτες κλασσης D (να κάνετε ολοι σας μαθηματα στον Levinson περι του θεματος οταν μιλουσε πριν τριαντα χρονια για ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ).
Ο χρονος είναι η μονη απόδειξη για το πως απαξιόνωνται τα ψηφιακα σκουπιδια,αρχης γενομενης απ το ψδ που τωρα οι υψηλης πιστοτητας ακροατες!!! επεσαν ακομα ποιο χαμηλα,ακουνε απο MP3 kai FLAC!!!Η βιομηχανια πεταξε στα σκουπιδια το ψδ κι εφερε στο προσκηνιο του D ενισχυτες,πεστε ολοι με τα μουτρα να ψωνιστε και σε 20 χροια παλι η βιομηχανια θα ανακαλυψει τον τροχο με την κλασση Α και ΑΒ,τα φορματ ολα θα εχουν πεθανει και η ζωη κυκλους κανει αλλα ενα πραγμα δεν αλλαζει,,η αναλογικη μεταδοση που ειναι η φυσικη οντοτητα.
Καλα κανει η βιομηχανια και σας αρμεγει,οσο για τα υπολοιπα ποστ,ειλικρινα περιμενετε απαντησεις?
Η ειρωνια ειναι το καταφυγιο των κομπλεξικων,επιδειξιομανων κι ασχετων.
Συνδεστε τα καλωδια στ αυτια σας να ακουτε μουσικη και πιστεψτε με εγω απολαμβανω τη μουσικη,δεν ψαχνω για ψυλλους στ αχυρα.

Καλη συνεχεια στο τσιρκο σας γιατι για τζερτζελε ειναι οι περισσοτεροι.

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΛΙΚΤΟΣ,ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΑΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.
Post automatically merged:

Α και που ειστε,ο αλλος δεν ξερει κανει καφε σπιτι απο μια Gaggia,και θελει να ασχοληθει με τον ηχο!!
Αδερφε αν δεν μπορεις να κανεις καφε σπιτι οπως τον θες αυτο που σου λειπει δεν ειναι η μηχανη αλλά η αντιληψη!!

Αντε καλο Κυριακάτικο βόλι!
δηλαδή εσύ τώρα διάβαζες διάβαζες και μια στιγμή λες.
βρε μια και έχω λίγο χρόνο για χάσιμο δε κάνω ένα λογαριασμό
να τους κράξω λίγο;

ΥΓ.εγω που δε πίνω καφέ να πουλήσω τα στερεα.
δεν ήξερα ότι απογορευεται αλλα τώρα που το έμαθα πάω στις αγγελίες.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εδώ στα μαρμαρένια αλώνια, εδώ όπου ο Δόκτωρ Διαχύσιος ανακοίνωσε τον θάνατο του δικάναλου σετάπ θα γίνει η μητέρα όλων των μαχών.

Από τη μνιά μεργιά ο στρατός των Περιελιγμένων Πολυκάναλων Καινοτόμων με προεξάρχοντες τους Κωσταυτχιά, Διμιπόδη, Τερματογκάζη, Τζιοβάgνι, Νταπόστη, Στάθη και Νταχάρη, με σύνθημά τους: Κρεμαστάργια!

Από την άλλη μεργιά ο στρατός των Αναλογικών Δικάναλων Πχιουριτανών με προεξάρχοντες τον Σκωτσέζο αρχιστράτηγο ΜακΛιτ, τη Μελίνα, τον Λέαντρο, τον Αστρονάφτη Τζούνιορ, τον σύντροφο Χαρούλη 1308, τον Πιτόγυρο και την αφεντγιά μου με σύνθημά: Δγυό αφτχιά, δγυό ηχεία - μνιά κwλ0τρυπίδα, ένα σαμπ!

Γιούργια παλληκάργια και θα τους πάμε πίτα-κώνο εμπλοκή μέχρι την τελική νίκη και δικαίωση.

Σε ρόλο επιδιαιτητή των μαχών είναι ο Γκουρού Μπούθχια.

Ξεκινάμε...


Ev'ry doctor's talking about
Bassism, Activeism, Dolbyism, Multichannelism, RTism, Trinnovism
This-ism, that-ism, is-m, is-m, is-m
All we are saying is we have two ears
All we are saying is fiddlers don't fly

C'mon
Ev'ry doctor's talking about Administers
Scientists, Engineers and sinisters
Installers and Explorers and Researchers and AES papers
And Harman blueprints, EBU shapers
All we are saying is we have two ears
All we are saying is fiddlers don't fly

Let me tell you now
Ev'ry doctor's talking about
Convolution, evolution, master equation
Flagellation, regulation, litigations
Medications, Fine Impositions
Law Enforcements
All we are saying is we have two ears
All we are saying is fiddlers don't fly

Ev'ry doctor's talking about
Fletcher and Munson, Bruno Putzeys, Schroeder
Floyd Toole, Harry Olson, Georg Neumann
Arthur Keller, Rupert Neve
Fritz Sennheiser, Harman Kardon
Harman, Harman Kardon

All we are saying is we have two ears
All we are saying is fiddlers don't fly
All we are saying is we have two ears
All we are saying is fiddlers don't fly


sss.jpg

Μια φωνη ακουστηκε απο το μακρινο '13 ...

(προεδρε μου λειπεις ...)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μη τσακώνεστε βρε, για όλα υπάρχει λύση.

Αυτό είναι για τους κραδασμούς.
View attachment 143096

Αυτό για Dolby Immersive, 16ch αμέ.
View attachment 143097
Το δεύτερο το λες και κωλοβυθόμετρο..!


Παρεμπιπτόντως, κώλος ή κόλος?
Post automatically merged:

Γατάκι @alexis ,ετσι είναι το σωστό κωλοχαρτοστηριχτηρι...

econ riser.jpeg
 
Last edited:




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top