Απλά πράγματα

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πως θα τα βολέψεις εκεί πίσω... Έχεις και ένα παράθυρο., πόρτα; . Κοίτα καλύτερα την ακτιβ, έχει κι αυτή τη δουλειά της δεν είναι εύκολη περίπτωση...και είναι και το κόστος φυσικά...
Πάντως η θέση κοντά σε εκτεταμένη απορρόφηση νο γκουντ...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εχεις το δικιο σου και εσυ ;-) Δε θελω να χασω πολυ χωρο πισω ουτε να πεσει το αρτι στις υψηλες.

Θα δοκιμαστουν λοιπον διαφορα καταλληλα ειδη μπασοπαγιδας στον πισω τοιχο, με την παρακατω σειρα:

1. Συνταγη ear-zap.
2. Αντιγραφα rpg modex plate
3. Helmholtz (θα χρειαστω τη βοηθεια σου εδω)
4. Active (ηδη παραγγειλαμε μια με τον Ακη)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λοιπόν, έχουμε update. Ξέρετε, για αυτό το θέμα, στα 40Hz, που κανονικά θέλει δεύτερο σαμπαρει στον πίσω τοίχο για να ακυρωθεί. Φυσικά δεύτερο σαμπαρεί δεν παίζει με την καμία και πριν δοκιμάσω τα 1. - 4. από πάνω, έκανα τρεις απλές δοκιμές:

1. Θέση ακρόασης στο μέσο του δωματίου. Θεωρητικά τα πρώτα αξονικά modes εκεί μηδενίζουν και, ουί, αυτό συνέβη:

mid.jpg


2. Αφού πήρα τα πάνω μου, λέω δε δοκιμάζω και brute force προσέγγιση; Ε, λοιπόν, έβαλα ΟΛΑ τα υλικά που είχα σπίτι στον πίσω τοίχο. Μα όλα σας λέω! Ε, πάει το mode, τόσο πάει που νόμισα ότι χάλασε το όφωνο, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα!

1.jpg


20191207_211157.jpg


3. Και μετά σκέφτηκα τον Άκη, που είναι πιο γκρινιάρης και από μένα, να μου λέει: "Ναι, καλά, αλλά τρίζει ο τοίχος σου." Ναι ρε φίλε τρίζει, αλλά τρίζει με pdf! Μετρημένα! Στους 34.5 κύκλους.

1fullnotouch.jpg


Και τί θα κάνουμε γι αυτό; Θα το αφήσουμε έτσι; Όχι. Θα βρούμε τρόπο να το μειώσουμε ή να το μετακινήσουμε στο φάσμα. Π.χ. η παρακάτω μέτρηση έγινε κρατώντας τον τοίχο με το βάρος μου:

1full.jpg

Post automatically merged:

Προφανώς δεν μπορώ να κρατήσω όλη αυτή τη σαβούρα στον πίσω τοίχο, πρέπει να κάνω χώρο για τα σαράουντς :geek:, αλλά κάτι θα σκεφτώ στη πορεία. Επίσης, θέση ακροάσης στη μέση του δωματίου παίζει μεν, δε μου αρέσει δε, γιατί εκεί το μπάσο είναι πραγματικά λίγο, σα να χάλασε του γούφερ ένα πράμα, φαίνεται και στο διάγραμμα σπεκτρο, δεν κοκκινίζει πουθενά. Σωστό μεν, λίγο δε!
 
Last edited:




Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Λοιπόν, έχουμε update. Ξέρετε, για αυτό το θέμα, στα 40Hz, που κανονικά θέλει δεύτερο σαμπαρει στον πίσω τοίχο για να ακυρωθεί. Φυσικά δεύτερο σαμπαρεί δεν παίζει με την καμία και πριν δοκιμάσω τα 1. - 4. από πάνω, έκανα τρεις απλές δοκιμές:

1. Θέση ακρόασης στο μέσο του δωματίου. Θεωρητικά τα πρώτα αξονικά modes εκεί μηδενίζουν και, ουί, αυτό συνέβη:

View attachment 146473

2. Αφού πήρα τα πάνω μου, λέω δε δοκιμάζω και brute force προσέγγιση; Ε, λοιπόν, έβαλα ΟΛΑ τα υλικά που είχα σπίτι στον πίσω τοίχο. Μα όλα σας λέω! Ε, πάει το mode, τόσο πάει που νόμισα ότι χάλασε το όφωνο, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα!

View attachment 146474

View attachment 146476

3. Και μετά σκέφτηκα τον Άκη, που είναι πιο γκρινιάρης και από μένα, να μου λέει: "Ναι, καλά, αλλά τρίζει ο τοίχος σου." Ναι ρε φίλε τρίζει, αλλά τρίζει με pdf! Μετρημένα! Στους 34.5 κύκλους.

View attachment 146478

Και τί θα κάνουμε γι αυτό; Θα το αφήσουμε έτσι; Όχι. Θα βρούμε τρόπο να το μειώσουμε ή να το μετακινήσουμε στο φάσμα. Π.χ. η παρακάτω μέτρηση έγινε κρατώντας τον τοίχο με το βάρος μου:

View attachment 146477
Post automatically merged:

Προφανώς δεν μπορώ να κρατήσω όλη αυτή τη σαβούρα στον πίσω τοίχο, πρέπει να κάνω χώρο για τα σαράουντς :geek:, αλλά κάτι θα σκεφτώ στη πορεία. Επίσης, θέση ακροάσης στη μέση του δωματίου παίζει μεν, δε μου αρέσει δε, γιατί εκεί το μπάσο είναι πραγματικά λίγο, σα να χάλασε του γούφερ ένα πράμα, φαίνεται και στο διάγραμμα σπεκτρο, δεν κοκκινίζει πουθενά. Σωστό μεν, λίγο δε!
Μετά από όλα αυτά τα διαστημικά που σκεφτόμασταν, μας λες να βάλουμε chunk δηλαδή?
Ξενέρα :tongue:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όποιος έχει το διαθέσιμο χώρο να βάλει chunk, φυσικά και να το κάνει. Η φθηνότερη και καλύτερη λύση. Αλλά μεγάλο, ε, όχι παιχνιδάκι. (Και μπροστά του πάντα διάχυση ή σκέδαση.)

Εγώ δεν έχω το διαθέσιμο χώρο, άρα συνέχισε να σκέφτεσαι τα διαστημικά σου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
πρέπει να κάνω χώρο για τα σαράουντς
081319_ask_sv_aug-sept19_1of2.jpg


Να ο μπουσουλας.
Ο πίσω τοίχος, πες ότι περνάει σύρριζα από τα πίσω ηχεία.
Η οριζόντια γραμμή που λέει "0.5 to 0.7 x W" είναι ο πίσω τοίχος.

Πιο πολύ πλάτος θέλει να έχει το δωμάτιο. ;)
 





dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν έχεις βάλει ηχεία οροφής στο σχεδιάγραμμα :lolsign:
Θέλω τρίνοφ καρδιά μου για να βάλω και οροφής! Με τη μέτρικ μέχρι 7.1 μπορώ να φτάσω. Δηλ. μπορώ και παραπάνω αλλά μετά δε φτάνει το ντιρακ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Θέλω τρίνοφ καρδιά μου για να βάλω και οροφής! Με τη μέτρικ μέχρι 7.1 μπορώ να φτάσω. Δηλ. μπορώ και παραπάνω αλλά μετά δε φτάνει το ντιρακ.
Κάνε εσύ το σωστό σχεδιάγραμμα και βλέπουμε για την μέτρικ :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Φτιάξε πρώτα την 7-αδα, και μετά βλέπουμε.



ΥΓ. Ταυτόχρονα γράψαμε την ίδια λέξη "βλέπουμε". Καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει...
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Πετρωμένου φυγείν αδύνατο.
Ξερεις, να μου λεει: "μπα δεν υπαρχει περιπτωση" κι εγω να σκεφτομαι: "ρε λες να τον παραγγειλλει πριν τα Χριστουγεννα ή θα το αφησει για την ανοιξη" :laugh:
Post automatically merged:

Παντως μου αρεσει που στο σχεδιακι σου, εχεις βαλει χαμογελαστη φατσουλα στη μεση.
Ο, χο, χο, ...νομιζεις... ι, χι, χι!:spiteful:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top