Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Οριστε κατι που δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη μου κατα την διαρκεια τσι μακριας πορειας μου στο φορουμ,
ποιες προδιαγραφες πρεπει να διεπουν μια οπτικη ινα δια να θεωρηθει ικανη για χαϊεντ ηχο ?
φχαριστω !
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εμείς δώσαμε
Ναι, δεν το έθεσα σωστά. Να βάλουμε ρεφενέ για ένα demo SHD και να το φυλάω στο ρακ μου όσο δεν χρησιμοποιείται για δοκιμές! :p

Σε αυτο εχεις δικιο.

Αλλα οπως θα ξαναπω για πολλοστη φορα,μην εχοντας καταφερει να με ενθουσιασει το σωστα ρυθμισμενο μπασσο απο τον Κωσταυτια στον φιλο Κοτσιδη - και υπο αυτην την προυποθεση με το ακουσμα μουσικης Jazz - προς το παρων ειμαι υπερ της ηχητικης ποιοτητας απο την ισοσταθμιση...
Μα, αν δεν έχεις ισοστάθμιση, πως θα έχεις ποιότητα? Σάμπως ακούς τη ποιότητα που προσφέρει το dac σου; Think about it. Το θέμα των dac απασχολεί κι εμένα ( ακόμα ) και θέτω το SHD ως αφετηρία στη πραγματικότητα, μέχρι να έρθει η ώρα της αγοράς θέλω να πιστεύω ότι θα έχω εξετάσει και τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.
Γιάνννη, θαρρώ ότι ήρθε η ώρα να συνδέσεις pc και να πατήσεις φίλτρο. :p
 

I

iason

Guest
Διοτι αν εχεις ενα dac με εσωτερικο ρολοι που δε βασιζεται στη μεταφορα χρονισμενου σηματος απο το τρανσπορτ,παιρνεις ενα 100% καθαρο σημα -χωρις μετρησιμο jitter-απο ηλεκτρονικη μολυνση(θορυβο)(γαλβανικη απομονωση).Ο ηχος γινεται πιο αναλυτικος και το υποβαθρο πιο "μαυρο",λογω της απαλλαγης μεταφορας θορυβου που παντα υπαρχει στις γαλβανικες συνδεσεις.

Με τα dac της Chord και την τεχνολογια τους,η διαφορα στη συνδεση απο ομοαξονικο καλωδιο Belden σε ΓΥΑΛΙΝΗ οπτικη ινα ειναι μεγαλη.Ιδιαιτερα με ξενισε το πολυ μεγαλυτερο βαθος της εικονας.Ακομα και η μποτα πηγαινει πολυ πιο πισω και ακουγεται πιο ρεαλιστικη.

Προσεχε ομως-δεν βελτιωνονται τα περισσοτερα dac της αγορας με αυτη τη συνδεση!!
Γιανννη Νταγκ εχω το Teac ud503 και χρησιμοποιώ σαν τρανσπορτ το Bluesound node 2 .
Συνδεόμενο με καλώδιο coax, τι καλώδιο έχεις για οπτική ίνα, μπορεί να το δοκιμάσω σε κάποια φάση.
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Να σε πω βρε νννν.
Μήπως το άρωμα που λες είναι από κάτι παράνομα φυτά;
Έλεος

Τεσπα δες και το minidsp studio αλλά μαλλον θα χρειαστεί να πουλήσεις πολλά αρωματικά φυτά
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μρε ολδυ ο νταλιμπαν μαζι με τον μπουτια ειναι οι φιλοσοφοι και ποιητες του αβσαιτ
ετσα ναι κιολας , μα που τα κοβ' η κεφαλη ντως ετανα τα πονηματα ...
(και ο τουρτας βεβαια τη παλευει ...)
εγω δε σκαμπαζω γρι ! εδιαβασα μια φορα μποτιλιερ απου θελα να ριξω μια κομενα στο ματζεστικ ,αλλα μετα (στο δεφτερο κονιακ) εγνωρισα μια κοπελα απου εγουσταρε λεντζεπελιν (τοτεσας ειχα μαλλια) τη βετα απο τη βουρβουρου και τοτεσας εξετελεψε η παρασταση ...
αλλα μου 'χει πομεινει ενα αποθημενο , για κιονα παρακολουθω τσι στιχους τσι μουσικης απου μ αρεσει και τα ποιματα οπου τα βρισκω.
:drinks:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι, δεν το έθεσα σωστά. Να βάλουμε ρεφενέ για ένα demo SHD και να το φυλάω στο ρακ μου όσο δεν χρησιμοποιείται για δοκιμές! :p



Μα, αν δεν έχεις ισοστάθμιση, πως θα έχεις ποιότητα? Σάμπως ακούς τη ποιότητα που προσφέρει το dac σου; Think about it. Το θέμα των dac απασχολεί κι εμένα ( ακόμα ) και θέτω το SHD ως αφετηρία στη πραγματικότητα, μέχρι να έρθει η ώρα της αγοράς θέλω να πιστεύω ότι θα έχω εξετάσει και τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.
Γιάνννη, θαρρώ ότι ήρθε η ώρα να συνδέσεις pc και να πατήσεις φίλτρο. :p
Φιλε μου,προς το παρων δε θελω να μειωσω τη συνολικη ποιοτητα του ηχα μου για χαρη του μπασσου.
Γιανννη Νταγκ εχω το Teac ud503 και χρησιμοποιώ σαν τρανσπορτ το Bluesound node 2 .
Συνδεόμενο με καλώδιο coax, τι καλώδιο έχεις για οπτική ίνα, μπορεί να το δοκιμάσω σε κάποια φάση.
Εγω εχω μια γυαλινη που κανει 120 δολλαρια.Ξεκινα για αρχη με μια πλαστικη POF Belkin και αν ακουσεις διαφορα,τοτε σταξτα για τη Lifatec.Ψαξε reviews για αυτην.
η οπτική είναι η χειρότερη σύνδεση,μετα έρχεται η coaxial και ακόμα καλύτερη η AES/EBU
Βρε απιθανε! :rofl: :taunt:

Αυτο πες το στον Rob Watts,που ειναι ο κορυφαιος σχεδιαστης dacs και τθγχανει και του δικου μου.

Η αληθεια ειναι οτι μηνες εκανα να πειστω οτι αξιζει τα λεφτα αυτο το καλωδιο.Ημουν και εγω κολλημενος σε αυτο που λες.Δες webinars του Watts αν θες να μαθεις για τα dacs.
Να σε πω βρε νννν.
Μήπως το άρωμα που λες είναι από κάτι παράνομα φυτά;
Έλεος

Τεσπα δες και το minidsp studio αλλά μαλλον θα χρειαστεί να πουλήσεις πολλά αρωματικά φυτά
Αυτο εχει καλυτερο dac?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Αυτο το εχει διαβασει κανεις;Και αν βαριεστε διαβαστε τουλαχιστον στο τελος το conclusion!

Ενα γρηγορο ψαξιμο που ξαναεκανα,ευκολα βρισκω οτι το minidsp ειναι αρκετα σκαλια κατω,ηχητικα,απο το dac μου.

Αυτο και μονο με κανει πολυ σκεπτικο...

Ειστε ευπροσδεκτοι βεβαια να με δελεασετε!
Αρχηγέ μου, οταν σε μεγάλο τμήμα του φάσματος κινείσαι σε διαφορές ανώτερες των 15 db, κάθεσαι και συζητάς ποιο το καλύτερο dac; Ακούς σε τριπλή ένταση κάθε δεύτερη νότα και ασχολείσαι ποιο θα στην παίξει πιο "μουσικά"; Όταν τα θέματά σου φτάνουν χαλαρά στους 200 κύκλους δεν μιλάμε απλώς για μπάσο, χωριά ότι οι περιοχές του φάσματος δεν είναι σαν τα στεγανά του Τιτανικού, να λες οκ, είναι τουλάχιστον εντάξει τα λοιπά.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Bhutia μ (sic) το συγκεκριμενο dac δεν εχει τον χαρακτηρα που περιγραφεις.Ειναι dac με...κακαλα και καθολου "εξωτικον" οπως το εννοεις!Και για να μιλησουμε με βαση το measurements or it never happened που υπογραφεις-σου παραθεσα το λινκ.Δεν πιστευω να θεωρεις αναξιοπιστο το συγκεκριμενο σαιτ η τον επιστημονα που διεξηγαγε τις μετρησεις...! μπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλαμπλα...
σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει το μεγαλυτερο προβλημα σου δεν ειναι η ποιοτητα του dac.
γινεται υπερπροσπαθεια να στο εξηγησουν αλλα ολο παρεκκληνεις

αν ειχες ασχοληθει με caraudio που τα προβληματα του χωρου ειναι πολλαπλασια θα ειχες καταλαβει οτι ρυθμιση στο πεδιο του χρονου κυριως και συχνοτητων δευτερευοντως ειναι το πρωτο που σε ενδιαφερει (και ξεκιναει καταρχην απο την επιλογη θεσεων και κλισεων των μεγαφωνων , συνεχιζεται μετα στο dsp) , η στιβαρη οδηγηση το δευτερο και ολα τα υπολοιπα (ποιοτητα ενισχυτων, πηγης, επεξεργαστη) ερχονται μετα. Στο τελος ειναι τα καλωδια και αυτο οχι γιατι παιζουν καποιο σημαντικο ρολο, αλλα για να γουσταρεις.
στο μαγικο κοσμο του caraudio υπαρχουν συστηματα στα 2000 (εγκατεστημενα) που χαιρεσαι να τα ακους και αλλα που αγνοουνται τα πιο σημαντικα σταδια στο στησιμο τους , που ξεπερνανε τα 40000 (ολογραφως, σαραντα χιλιαδες ευρω) και δεν ακουγονται.

στα δικα μας, τα dac του minidsp που ειναι κλασμα αξιας του δικου σου θα παιξουν κλασεις ανωτερα μονο και μονο γιατι θα διορθωσουν τα ασημαζευτα (υπο αλλες συνθηκες) του χωρου σου.

οποτε, η πας για σκληροπυρηνικες αλλαγες στο χωρο με εντοιχισμο , μελετη απο μηχανικο (οχι απο σενα, τουλαχιστον οχι στο επιπεδο που βρισκεσαι) με αντιστοιχη χρηση βελτιωσεων που θα προτεινει και το παιζεις πιουριστας (σαν τον wizzy) η κανεις οτι ειναι εφικτο και αποδεκτο οικονομικως/αισθητικως και πετας ενα βρωμοντιεσπι να φερει μια ισορροπια.

φυσικα υπαρχει και η δυνατοτητα να απολαμβανεις το προβληματικο αποτελεσμα που εχεις γιατι απλα ετσι ειναι τα γουστα , κατι που εχει ευεργετικα αποτελεσματα στην ψυχολογια και την τσεπη σου αλλα οταν θα μιλας πιστοτητα αναπαραγωγης θα δεχεσαι αδιαμαρτηρητα χαστουκακια απο τους γιατροι και τον βοσκο και τον δαποστ και τον μπακ και ... (οχι απο μενα , τουλαστιχον μεχρι να χτισω αυτο που σχεδιαζω - αν πετυχει θα σου ριχνω και εγω χαστουκακια)
η οπτική είναι η χειρότερη σύνδεση,μετα έρχεται η coaxial και ακόμα καλύτερη η AES/EBU
ωστοσο ειναι κορυφαια και συγουρη λυση για το αυτοκινητο γιατι ειναι προσφερει σιγουρη γαλβανικη απομονωση μεταξυ συσκευων (στην περιπτωση που κατι πηγε λαθος στην εγκατασταση)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Γιάνννη το dac και τα μάτια σου φίλε!:lolsign:

άσε τους άλλους να λένε....
πλέον δεν μιλάμε για ένα απλό νήμα παρουσίασης....αλλά για μια ειδική κατηγορία αγύριστης χαιντεφιλιάς που θα πρέπει να ανοίξουν τα δικαιώματα να γράφουν ακόμα και μη μέλη-guests

είσαι σαν νεοπασόκος των 90's πρώην κομμουνιστής
δεν ξεκολλάς ποτέ από το Κόμμα...:laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει το μεγαλυτερο προβλημα σου δεν ειναι η ποιοτητα του dac.
γινεται υπερπροσπαθεια να στο εξηγησουν αλλα ολο παρεκκληνεις

αν ειχες ασχοληθει με caraudio που τα προβληματα του χωρου ειναι πολλαπλασια θα ειχες καταλαβει οτι ρυθμιση στο πεδιο του χρονου κυριως και συχνοτητων δευτερευοντως ειναι το πρωτο που σε ενδιαφερει (και ξεκιναει καταρχην απο την επιλογη θεσεων και κλισεων των μεγαφωνων , συνεχιζεται μετα στο dsp) , η στιβαρη οδηγηση το δευτερο και ολα τα υπολοιπα (ποιοτητα ενισχυτων, πηγης, επεξεργαστη) ερχονται μετα. Στο τελος ειναι τα καλωδια και αυτο οχι γιατι παιζουν καποιο σημαντικο ρολο, αλλα για να γουσταρεις.
στο μαγικο κοσμο του caraudio υπαρχουν συστηματα στα 2000 (εγκατεστημενα) που χαιρεσαι να τα ακους και αλλα που αγνοουνται τα πιο σημαντικα σταδια στο στησιμο τους , που ξεπερνανε τα 40000 (ολογραφως, σαραντα χιλιαδες ευρω) και δεν ακουγονται.

στα δικα μας, τα dac του minidsp που ειναι κλασμα αξιας του δικου σου θα παιξουν κλασεις ανωτερα μονο και μονο γιατι θα διορθωσουν τα ασημαζευτα (υπο αλλες συνθηκες) του χωρου σου.

οποτε, η πας για σκληροπυρηνικες αλλαγες στο χωρο με εντοιχισμο , μελετη απο μηχανικο (οχι απο σενα, τουλαχιστον οχι στο επιπεδο που βρισκεσαι) με αντιστοιχη χρηση βελτιωσεων που θα προτεινει και το παιζεις πιουριστας (σαν τον wizzy) η κανεις οτι ειναι εφικτο και αποδεκτο οικονομικως/αισθητικως και πετας ενα βρωμοντιεσπι να φερει μια ισορροπια.

φυσικα υπαρχει και η δυνατοτητα να απολαμβανεις το προβληματικο αποτελεσμα που εχεις γιατι απλα ετσι ειναι τα γουστα , κατι που εχει ευεργετικα αποτελεσματα στην ψυχολογια και την τσεπη σου αλλα οταν θα μιλας πιστοτητα αναπαραγωγης θα δεχεσαι αδιαμαρτηρητα χαστουκακια απο τους γιατροι και τον βοσκο και τον δαποστ και τον μπακ και ... (οχι απο μενα , τουλαστιχον μεχρι να χτισω αυτο που σχεδιαζω - αν πετυχει θα σου ριχνω και εγω χαστουκακια)

ωστοσο ειναι κορυφαια και συγουρη λυση για το αυτοκινητο γιατι ειναι προσφερει σιγουρη γαλβανικη απομονωση μεταξυ συσκευων (στην περιπτωση που κατι πηγε λαθος στην εγκατασταση)
αν είναι για να μάθει.....να πάμε να του πάρουμε ένα σαπάκι από μια μάντρα να το χώσει στο dedicated να τελειώνουμε για τώρα....:roflmao::lol::lol:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
@Γιάνννης Μη χώσεις φίλτρο. Περίμενε να βρω κανένα SHD πρώτα και μετά. Μη ψάχνουμε και οι δύο, θα μας γδάρουν.
Βάλτε βρε στους υπολογιστές σας ένα φίλτρο να βγει ο ήλιος και παίρνετε μετά ότι θέλετε με την ησυχία σας...!
Τα κουνήσατε, τα κουνήσατε τα ηχεία... δεν βελτιώνεται άλλο.... οπότε πάτε στα επόμενα βήματα...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top