Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Γνωμη μου.
Φτηνη λυση και πολυ καλη δουλεια κανουν τα λαστιχα με τρεχον μετρο.
Ειναι οτι πρεπει για κατω απο τα μηχανηματα η τα ηχεια..
Καλη ελαστικοτητα και καλυτερη δουλεια απο τα ετοιμα
από ένα μαγαζί στην Ολυμπιάδος τα πήρες?:tongue::lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
οχι.. πατρα... απο ηδη σιδηρικων
της Θεσσαλονίκης που λέω είναι καλύτερο:laugh:

Υ.Γ.
γενικά πάντως...το ότι κάτι είναι ελαστικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προσφέρει και απομόνωση κραδασμών....πόσω μάλλον εκείνων που παράγει ένα ηχείο

αν το ψάξεις σε κατηγορίες αντικραδασμικών υλικών-προιόντων
αναφέρουν την κατώτατη συχνότητα απομόνωσης που προσφέρουν
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
της Θεσσαλονίκης που λέω είναι καλύτερο:laugh:

Υ.Γ.
γενικά πάντως...το ότι κάτι είναι ελαστικό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προσφέρει και απομόνωση κραδασμών....πόσω μάλλον εκείνων που παράγει ένα ηχείο

αν το ψάξεις σε κατηγορίες αντικραδασμικών υλικών-προιόντων
αναφέρουν την κατώτατη συχνότητα απομόνωσης που προσφέρουν
ο σκοπος για να γινει η απομονωση απο τους κραδασμους που δημιουργουν οι χαμηλες συχνοτητες ειναι η ελαστικοτητα.. εκεινα που λες την ιδια ελαστικοτητα εχουν με αυτα, δεν κανουν τιποτα παραπανω ουτε μαγικα.. απλα ειναι κομμενα πιο σωστα και πιο ομορφα, με πολυ περισσοτερα χρηματα.. η επιλογη ειναι θεμα γουστου και τσεπης..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
ο σκοπος για να γινει η απομονωση απο τους κραδασμους που δημιουργουν οι χαμηλες συχνοτητες ειναι η ελαστικοτητα.. εκεινα που λες την ιδια ελαστικοτητα εχουν με αυτα, δεν κανουν τιποτα παραπανω ουτε μαγικα.. απλα ειναι κομμενα πιο σωστα και πιο ομορφα, με πολυ περισσοτερα χρηματα.. η επιλογη ειναι θεμα γουστου και τσεπης..
η ελαστικότητα μας είναι αδιάφορη...ο ''συντελεστής'' απόσβεσης μας απασχολεί
 
Last edited:

Μηνύματα
4.465
Reaction score
7.739
Σε άρθρο που έπεσα πρόσφατα, αναφέρουν τα εξής.

Το καλύτερο για ένα ηχείο θα ήταν η μηχανική του αποσύζευξη η οποία πετυχαίνεται με αντικραδασμικα όπως τα παρακάτω που δοκιμαζουν, τα οποία απομονώνουν και λειτουργούν αμφίδρομα με βάση την παρακάτω αρχή. single degree of freedom system -> SDOF αγγλιστί
2019-11-isoacoustics-orea-graphite-record-player.jpg

2019-11-prinzipdarstellung-einmassenschwinger.png

400px-Einmassenschwinger.png


Βαριέμαι να αναλύω γιατί και πως:biggrin:

Στην ουσία καταλήγουν ότι για τα ηχεία θα είχε νόημα μια απομόνωση όπως η παραπάνω. Οι ακίδες είναι καθαρά και μόνο μάρκετινγκ αποφαίνονται.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα μηχανήματα, ενισχυτές, πλαιερ κτλπ και κατά πόσο ωφελούνται απο μηχανική αποσύζευξη, δεν υπάρχει καθαρή άποψη σύμφωνα με αυτούς.
Στο τέλος καταλήγουν ότι είναι ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Ευχαριστώ.
50ευρω
 


Μηνύματα
274
Reaction score
106
Σε άρθρο που έπεσα πρόσφατα, αναφέρουν τα εξής.

Το καλύτερο για ένα ηχείο θα ήταν η μηχανική του αποσύζευξη η οποία πετυχαίνεται με αντικραδασμικα όπως τα παρακάτω που δοκιμαζουν, τα οποία απομονώνουν και λειτουργούν αμφίδρομα με βάση την παρακάτω αρχή. single degree of freedom system -> SDOF αγγλιστί
View attachment 148116
View attachment 148115
View attachment 148118

Βαριέμαι να αναλύω γιατί και πως:biggrin:

Στην ουσία καταλήγουν ότι για τα ηχεία θα είχε νόημα μια απομόνωση όπως η παραπάνω. Οι ακίδες είναι καθαρά και μόνο μάρκετινγκ αποφαίνονται.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα μηχανήματα, ενισχυτές, πλαιερ κτλπ και κατά πόσο ωφελούνται απο μηχανική αποσύζευξη, δεν υπάρχει καθαρή άποψη σύμφωνα με αυτούς.
Στο τέλος καταλήγουν ότι είναι ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Ευχαριστώ.
50ευρω
Συμφωνώ ειναι ακριβα για αυτο που προσφέρουν... αν καποιος ασχοληθεί μπορεινα βρει λυσεις σχεδον με 0 κόστος..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Σε άρθρο που έπεσα πρόσφατα, αναφέρουν τα εξής.

Το καλύτερο για ένα ηχείο θα ήταν η μηχανική του αποσύζευξη η οποία πετυχαίνεται με αντικραδασμικα όπως τα παρακάτω που δοκιμαζουν, τα οποία απομονώνουν και λειτουργούν αμφίδρομα με βάση την παρακάτω αρχή. single degree of freedom system -> SDOF αγγλιστί
View attachment 148116
View attachment 148115
View attachment 148118

Βαριέμαι να αναλύω γιατί και πως:biggrin:

Στην ουσία καταλήγουν ότι για τα ηχεία θα είχε νόημα μια απομόνωση όπως η παραπάνω. Οι ακίδες είναι καθαρά και μόνο μάρκετινγκ αποφαίνονται.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα μηχανήματα, ενισχυτές, πλαιερ κτλπ και κατά πόσο ωφελούνται απο μηχανική αποσύζευξη, δεν υπάρχει καθαρή άποψη σύμφωνα με αυτούς.
Στο τέλος καταλήγουν ότι είναι ακριβά για αυτό που προσφέρουν.

Ευχαριστώ.
50ευρω
Πολύ σωστά. ;)

Οι βάσεις ηχείων της προκοπής, έχουν ελατήρια. :)

Τέτοιες βάσεις, με ελατήρια, σωστές, έχω δει και σε εντοιχισμένα. Κρυμμένα όλα βέβαια, δε φαίνεται τίποτα για να κοκορευεται ο ιδιοκτήτης. :tongue:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Τα λάστιχα που πωλούνται στα μαγαζιά δεν είναι όλα ίδιας σκληρότητας.
Έχει μερικά πολύ σκληρά που δεν μπορείς να τα πιέσεις με το χέρι, είναι δύσκαμπτα και είναι π.χ. για να στηριχτούν επάνω τους βαριά μηχανήματα για να μην μεταδίδουν κραδασμούς στο πάτωμα.
Υπάρχουν μεσαίας σκληρότητας και μαλακά.
Τα μαλακά τα πιέζεις με το χέρι, ενώ τα πολύ μαλακά που είναι ελαφρώς αφρώδη τα ζουλάς με το δάχτυλο.
Όλα κατασκευάζονται με συνταγή, δεν περιέχουν μόνο καουτσούκ.
Χρησιμοποιώ όλων των ειδών λάστιχα στα μηχανήματα και τις κατασκευές μου, ανάλογα με την χρήση που προορίζονται.
Κάτω από τον τόρνο και την φρέζα έχω τα σκληρά, ενώ στον δίδυμο τροχό έχω τα μαλακά.
Επίσης υπάρχουν έτοιμα ποδαράκια με μαλακό λάστιχο και χυτευμένη μέσα τους μια βίδα και είναι ιδανικά για συσκευές μικρού βάρους.
Υπάρχουν και με δύο βίδες σε στυλ σινεμπλόκ, αλλά και διάφορα άλλα σχέδια για κάθε χρήση.
Βάζω φωτο από μερικά από αυτά που έχω και χρησιμοποιώ.
Το κάτω μακρόστενο τετράγωνο κορδόνι είναι πολύ μαλακό.
Δεν μπορείς να βάζεις σκληρό λάστιχο σε μια συσκευή που ζυγίζει 3 - 5 κιλά.

elastic.jpg


Το ίδιο γίνεται και με τα ελατήρια.
Όταν βάζεις ελατήρια πίεσης,πρέπει να πιέζονται με το βάρος της κατασκευής αρκετά λίγο πριν ακουμπήσουν οι σπείρες μεταξύ τους.
Αν είναι σκληρά μεταδίδουν μεγάλο μέρος των κραδασμών.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Τα λάστιχα που πωλούνται στα μαγαζιά δεν είναι όλα ίδιας σκληρότητας.
Έχει μερικά πολύ σκληρά που δεν μπορείς να τα πιέσεις με το χέρι, είναι δύσκαμπτα και είναι π.χ. για να στηριχτούν επάνω τους βαριά μηχανήματα για να μην μεταδίδουν κραδασμούς στο πάτωμα.
Υπάρχουν μεσαίας σκληρότητας και μαλακά.
Τα μαλακά τα πιέζεις με το χέρι, ενώ τα πολύ μαλακά που είναι ελαφρώς αφρώδη τα ζουλάς με το δάχτυλο.
Όλα κατασκευάζονται με συνταγή, δεν περιέχουν μόνο καουτσούκ.
Χρησιμοποιώ όλων των ειδών λάστιχα στα μηχανήματα και τις κατασκευές μου, ανάλογα με την χρήση που προορίζονται.
Κάτω από τον τόρνο και την φρέζα έχω τα σκληρά, ενώ στον δίδυμο τροχό έχω τα μαλακά.
Επίσης υπάρχουν έτοιμα ποδαράκια με μαλακό λάστιχο και χυτευμένη μέσα τους μια βίδα και είναι ιδανικά για συσκευές μικρού βάρους.
Υπάρχουν και με δύο βίδες σε στυλ σινεμπλόκ, αλλά και διάφορα άλλα σχέδια για κάθε χρήση.
Βάζω φωτο από μερικά από αυτά που έχω και χρησιμοποιώ.
Το κάτω μακρόστενο τετράγωνο κορδόνι είναι πολύ μαλακό.
Δεν μπορείς να βάζεις σκληρό λάστιχο σε μια συσκευή που ζυγίζει 3 - 5 κιλά.

View attachment 148166

Το ίδιο γίνεται και με τα ελατήρια.
Όταν βάζεις ελατήρια πίεσης,πρέπει να πιέζονται με το βάρος της κατασκευής αρκετά λίγο πριν ακουμπήσουν οι σπείρες μεταξύ τους.
Αν είναι σκληρά μεταδίδουν μεγάλο μέρος των κραδασμών.
το κατω μακρι κοδρονι το εχω περιπου σε διπλο παχος. ειναι κομμενο σε κομματια και το εχω βαλει κατω απο ενισχυτη.. το κορδονι που εχεις εχει μαλλον την ιδια ελαστικοτητα με αυτα που εκοψα, μονο που ειναι πιο χοντρα.. τα αλλα που εχεις νομιζω ειναι σκληρα
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Τα λάστιχα που πωλούνται στα μαγαζιά δεν είναι όλα ίδιας σκληρότητας.
Έχει μερικά πολύ σκληρά που δεν μπορείς να τα πιέσεις με το χέρι, είναι δύσκαμπτα και είναι π.χ. για να στηριχτούν επάνω τους βαριά μηχανήματα για να μην μεταδίδουν κραδασμούς στο πάτωμα.
Υπάρχουν μεσαίας σκληρότητας και μαλακά.
Τα μαλακά τα πιέζεις με το χέρι, ενώ τα πολύ μαλακά που είναι ελαφρώς αφρώδη τα ζουλάς με το δάχτυλο.
Όλα κατασκευάζονται με συνταγή, δεν περιέχουν μόνο καουτσούκ.
Χρησιμοποιώ όλων των ειδών λάστιχα στα μηχανήματα και τις κατασκευές μου, ανάλογα με την χρήση που προορίζονται.
Κάτω από τον τόρνο και την φρέζα έχω τα σκληρά, ενώ στον δίδυμο τροχό έχω τα μαλακά.
Επίσης υπάρχουν έτοιμα ποδαράκια με μαλακό λάστιχο και χυτευμένη μέσα τους μια βίδα και είναι ιδανικά για συσκευές μικρού βάρους.
Υπάρχουν και με δύο βίδες σε στυλ σινεμπλόκ, αλλά και διάφορα άλλα σχέδια για κάθε χρήση.
Βάζω φωτο από μερικά από αυτά που έχω και χρησιμοποιώ.
Το κάτω μακρόστενο τετράγωνο κορδόνι είναι πολύ μαλακό.
Δεν μπορείς να βάζεις σκληρό λάστιχο σε μια συσκευή που ζυγίζει 3 - 5 κιλά.

View attachment 148166

Το ίδιο γίνεται και με τα ελατήρια.
Όταν βάζεις ελατήρια πίεσης,πρέπει να πιέζονται με το βάρος της κατασκευής αρκετά λίγο πριν ακουμπήσουν οι σπείρες μεταξύ τους.
Αν είναι σκληρά μεταδίδουν μεγάλο μέρος των κραδασμών.
Μιχάλη, για στήριξη καλωδίων ηχείων, ποια προτείνεις; Όχι για μένα, για τον φουκαρά τον @leandros!

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μιχάλη, για στήριξη καλωδίων ηχείων, ποια προτείνεις; Όχι για μένα, για τον φουκαρά τον @leandros!

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον σου @wizzy , αλλά προφανώς εγώ έχω καλύψει τις δικές μου ανάγκες στήριξης και μάλιστα βέλτιστα!
Κοίτα λοιπόν να δεις τώρα πως θα καλύψεις έξυπνα τις δικές σου ανάγκες!
Διάβασε, πειραματισου, κάποια στιγμή μπορεί να το πετύχεις!!
Αν πάντως βαρεθεις κι απογοητευτεις, με 150€πουλα, θα σου πω ακριβώς τι χρειάζεσαι.
Η γνώση πληρώνεται wizzako..
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον σου @wizzy , αλλά προφανώς εγώ έχω καλύψει τις δικές μου ανάγκες στήριξης και μάλιστα βέλτιστα!
Κοίτα λοιπόν να δεις τώρα πως θα καλύψεις έξυπνα τις δικές σου ανάγκες!
Διάβασε, πειραματισου, κάποια στιγμή μπορεί να το πετύχεις!!
Αν πάντως βαρεθεις κι απογοητευτεις, με 150€πουλα, θα σου πω ακριβώς τι χρειάζεσαι.
Η γνώση πληρώνεται wizzako..
Με 50€ δεν θα βγάλω βρώμα.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
πολυ ηρονια


αυτο λεει οτι ειναι για subwoofer

εδω στο 9' λεπτο του βιντεο κανει ενα τεστ στο μονιτορ ηχειο με την βαση και χωρις την βαση.. η διαφορα πως ακουγεται φαινεται αισθητα θα ελεγα.. δεν το πιστευω, υπερβαλουν
Λέει για sub λόγω μεγέθους, για ηχείο δαπέδου που έχει αντίστοιχο βάρος με sub πάλι αυτό θα πρέπει να κοιτάξεις. Διαφήμιση είναι, σίγουρα υπερβάλλουν. Πάντως είναι ένα προϊόν ευρέως διαδεδομένο σε studio, θα κάνει δουλειά.
Κι όμως!!
Δεν υπερβάλλουν!!
Η διαφορά είναι αυτή που ακούγεται στο βίντεο!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.231
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top