Δίλιτρα BMW και Mini με 306 ίππους

D

Deleted member 23222

Guest
Κρίμα που δεν θα βγει με μακρύ σασί...
Θα είχε ενδιαφέρον πιότερο.



ΥΓ.Πλιζ ντιζριγκάρντ δι αμπόουβ
 
Last edited by a moderator:

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εντάξη το το δικό μου Ε36, θέλει ένα μοτεράκι 318is, για να μπορείς να προσπεράσεις βρε αδερφέ!
 




Μηνύματα
41
Reaction score
75
Έγινε και η παραλαβή....
IMG_20191218_171509.png IMG_20191218_171433.jpg IMG_20191218_173831.jpg
Καθόλου κολακευτική η μπροστινή φωτό :thumbsdown:

Και ο παλιός με τον καινούργιο: IMG_20191218_175400.png

Στρώσιμο από αύριο, αλλά στα λίγα χιλιόμετρα μέχρι το σπίτι, ακόμα και με λίγα γκάζια (μου) "κακο-φαίνεται" η εμπροσθοκίνηση... Τουλάχιστον μέσα είναι γλύκα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
ακόμα και με λίγα γκάζια (μου) "κακο-φαίνεται" η εμπροσθοκίνηση...
Με DTC on βελτιώνεται πολύ, αισθάνεσαι rotation.
Με DSC off είναι πιο tricky τα πράγματα.
Τα σφιχτά και γρήγορα είναι απολαυστικά με κάθε ρύθμιση οπότε αδιαφορείς για τη μετάδοση.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
ωφου λαμπιονιαααα!!!!

και καποτε να σκεφτεις ηταν ενδειξη ποιοτητας ο οπισθιος φωτισμος στα οργανα...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Έγινε και η παραλαβή....
View attachment 147736 View attachment 147737 View attachment 147740
Καθόλου κολακευτική η μπροστινή φωτό :thumbsdown:

Και ο παλιός με τον καινούργιο: View attachment 147738

Στρώσιμο από αύριο, αλλά στα λίγα χιλιόμετρα μέχρι το σπίτι, ακόμα και με λίγα γκάζια (μου) "κακο-φαίνεται" η εμπροσθοκίνηση... Τουλάχιστον μέσα είναι γλύκα.
Καλοτάξιδο!!

Σκίστο!!! :D
Έτσι στρώνει!!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Ευχαριστώ παιδιά, στρώσιμο κανονικό στην Autobahn μέχρι Τσεχία αύριο... Για να δούμε.

Με DTC on βελτιώνεται πολύ, αισθάνεσαι rotation.
Με DSC off είναι πιο tricky τα πράγματα.
Τα σφιχτά και γρήγορα είναι απολαυστικά με κάθε ρύθμιση οπότε αδιαφορείς για τη μετάδοση.
Αν αρχίσω τα DSC off μέσα στην πόλη, ο κύριος πολιτσάϊ θα με στείλει σε κανένα γκούλαγκ θέρετρο ανατολικής Γερμανίας και θα έχει και δίκιο! Η αλήθεια είναι ότι η πρόσφυση μου φαίνεται ατελείωτη, και σε γρήγορες στροφές ανταμείβει!

Σε μια πρώτη σύγκριση με την F20:
- Εσωτερικό πιο μοντέρνο, led φωτισμός, οθονάρες μπροστά (όχι όσο καλό της audi γιατί δεν παραμετροποιείται τόσο), ποιότητες υλικών ελαφρώς καλύτερες. Το HUD είναι όνειρο!
- Ανάρτηση γενικά αρκετά καλύτερη στους καλούς δρόμους εδώ. Φαντάζομαι στους άριστους ελληνικούς δρόμους :lol: θα είναι ακόμα πιο αισθητή η διαφορά. Με τις 18" είναι αισθητά πιο άνετα από την F20 (120i M-sport). Και στα δύσκολα, η F20 στο πίσω μέρος με ανησυχούσε λίγο, ήταν all over the place. Η F40 μου φαίνεται "πατάει" πιο σίγουρα.
- Διάβασα πολλούς να καταριούνται το γιαπωνέζικο Aisin αυτόματο κιβώτιο, σε σχέση με τον "θεό" ZF της F20 αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι χειρότερο. Διαφορετικό σίγουρα. (Σε Comfort όμως κοιμάται.)
- Για κινητήρα δε μπορώ να πω πολλά, πήγα σχεδόν στα διπλά άλογα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ήχος (όπως και πριν, ο "ίδιος" Β48 είναι εξάλλου) δεν εμπνέει ιδιαίτερα.
- Μιας και είμαστε σε φόρουμ ήχου, το "HiFi" ηχοσύστημα είναι αισθητά βελτιωμένο σε σχέση με την F20. Παραπάνω ηχεία, και πολύ καλύτερες υψηλές, και υπαρκτό μπάσο. Κρίμα που εκεί γύρω στα 100-200Hz μπουμάρει, και από εντάσεις πολύ μέτρια τα πράγματα. Βέβαια με τα 350 που θέλει, βάζεις μόνος σου κάτι καλύτερο....

Bonus point: Από το καλοκαίρι του 2020 έρχεται και υποστήριξη ασύρματου Android Auto στο iDrive 7.0! :dance2:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ευχαριστώ παιδιά, στρώσιμο κανονικό στην Autobahn μέχρι Τσεχία αύριο... Για να δούμε.
Ωραία!!!
Αλλά να βγαίνεις και σε καμιά πάροδο να δουλεύει και το κιβωτιάκι...και ξανα ντου στην autobahn για τελικιάσματα!!!

Τυχερέ!!!!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχω κάνει 2.500km σε ενάμιση μήνα με τον Mini κλώνο.

Ανάρτηση γενικά αρκετά καλύτερη στους καλούς δρόμους εδώ. Φαντάζομαι στους άριστους ελληνικούς δρόμους :lol: θα είναι ακόμα πιο αισθητή η διαφορά.
Η "adaptive" (δεν είναι adaptive, είναι 2 θέσεων απόσβεσης) ανάρτηση λειτουργεί υποδειγματικά στην Ελλάδα. Λογική χωρίς καθόλου πλεύσεις στο Mid (Comfort), σφικτή στο Sport.

- Διάβασα πολλούς να καταριούνται το γιαπωνέζικο Aisin αυτόματο κιβώτιο, σε σχέση με τον "θεό" ZF της F20 αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι χειρότερο. Διαφορετικό σίγουρα. (Σε Comfort όμως κοιμάται.)
Το σανζμάν θα μπορούσε να είναι λίγο ταχύτερο στα κατεβάσματα (σε σχέση με το ρυθμισμένο διαφορετικά για τις γρήγορες BMW ZF, όχι με την ήπια ρύθμιση των 116i-120i) αλλά όταν το βάλεις στην Sport λειτουργία αριστερά (ανεξάρτητη απο το Sport του κινητήρα) είναι πολύ επιθετικό. Το ίδιο ισχύει αντίστοιχα και σε manual λειτουργία.
Στο Comfort απαιτεί περισσότερο γκάζι για κατέβασμα. ;)

Γενικά είμαι πανευτυχής με το στήσιμο, τις επιδόσεις και τη ροπή, αν και καίει ασύλληπτα πολλή βενζίνη με τη δική μου χρήση.


Δες το Bimmercode Jason. :party:

--------------------

Ποιά είναι η ένδειξη κοντέρ στον κόφτη τελικής κορίτσια; 262, όσο του JM! :biggrin: :biggrin:
 


Μηνύματα
41
Reaction score
75
Γενικά είμαι πανευτυχής με το στήσιμο, τις επιδόσεις και τη ροπή, αν και καίει ασύλληπτα πολλή βενζίνη με τη δική μου χρήση.


Δες το Bimmercode Jason. :party:
Καλά νωρίς είναι ακόμα, αλλά έκανα μια σπίτι-γραφείο-μπουζούκια-σπίτι (που λέει και ο Δόγκανος) με να το πατάω , 18l/100km κατανάλωση. Κάνω με comfort και προσοχή, 15l/100km. Βέβαια σε προκαλεί το γκάζι του, οπότε η επιλογή είναι μονόδρομος... Τουλάχιστον στο sport ο "κόφτης"/έτερον ήμισυ δεν παραπονιέται, οπότε είμαστε οκ :thumbsup::gamer:
Για το Bimmercode κάτι πήρε το αυτί μου, και κάτι για ψηφιακό ταμπλό με ενδείξεις ALPINA, κάτι για απενεργοποίηση μόνιμη του start/stop, κλπ κλπ, οπότε... σύντομα.
Το JCW ίσως είναι ακόμα πιο παιχνιδιάρικο, είναι και ελαφρύτερο ή μου φαίνεται;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
1000 συγνωμη αλλα δεν θα το κρατησω μεσα μου... αυτο εκει τερμα αριστερα τι ειναι ?!!!! οκ, τα υπολοιπα τα δεχομαι, αλλα αυτο εκει μου εκατσε στραβα τελειως.. maxi mini on steroids.. κακομουτσουνο (ή ιδεα μου) ?! λιγο τα μη-στρόγκυλα φαναρια λιγο η μασκα-αναπνευστηρας προφυλακτηρας..
τα υπολοιπα μου φαινονται ψιλονορμαλ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ω ρε μάγκα, καίει άντερα αυτό!

Με 18 λίτρα βγάζω 300 χιλιόμετρα κι έχει ακόμα 3 λίτρα ρέστα...

Εντάξει, χωρίς γκάζια και με 130 άντε 140 στο κοντέρ.

ΥΓ. Ντίζελ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το JCW ίσως είναι ακόμα πιο παιχνιδιάρικο, είναι και ελαφρύτερο ή μου φαίνεται;
Μπα, τα ίδια σχεδόν.

απενεργοποίηση μόνιμη του start/stop
Και μόνο γι' αυτό αξίζει, είναι το πρώτο που έκανα. Παραμένει η δυνατότητα στο Green/Eco (που ποτέ δεν έχω βάλει ούτε πρόκειται), όπως και η ενεργοποίηση με το κουμπί.

Μνήμη τελευταίου mode.
Απενεργοποίηση των τεχνητών ήχων κινητήρα απ' τα ηχεία αν σε ενοχλούν. Το δεύτερο που έκανα.
Ήχος όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις.
Και πολλά άλλα όπως μνήμες φώτων, θέρμανσης.
Πόση ώρα να γκρινιάζει για ζώνη.

 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Ω ρε μάγκα, καίει άντερα αυτό!

Με 18 λίτρα βγάζω 300 χιλιόμετρα κι έχει ακόμα 3 λίτρα ρέστα...

Εντάξει, χωρίς γκάζια και με 130 άντε 140 στο κοντέρ.

ΥΓ. Ντίζελ...
Άλλο το 7.4.4 και άλλο το 2.0.
Γιατρέ μου δεν κάνει να τα μπερδεύουμε...Ειδικά εσύ!!!!!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top