Γυψοσανίδα οροφη

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Πρόκειται να φτιάξω όλη την οροφή γυψοσανιδα όπου φιλοξενείται ηχοσύστημα και HC.
Τα αποσβεστικα της knauf κάνουν δουλειά;
Πετροβάμβακα η ορυκτοβαμβακα;
5αρι η 7αρι.?
Οποιοδήποτε άλλη παρατήρηση και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Κοίτα και σε διάτρητη γυψοσανίδα. Ανάλογα πόσες τρύπες και τη μέγεθος είναι αυτές ανά τετραγωνικό εξαρτάτε και η απόδοση στο πρόβλημα που θες να βρεις λύση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ποση αποσταση θα εχει απο το ταβανι; το 7αρι ειναι 5αρι ουσιαστικα, ξεχνας το λεπτοτερο...μια χαρα ο ορυκτοβαμβακας...
Οσες περισσοτερες στρωσεις βαλεις τοσο το καλυτερο,θα ελεγα η χρηση τομη ειναι τρεις στρωσεις δηλαδη. περι τα 15εκατοστα ασυμπιεστου παχους ...
Φροντισε καλα στερεωμενα καλωδια,στην καλυτερη βαλε σωληνα για να μπορουν να αντικαταστηθουν πιθανον μελλοντικα.
Η διατρητη ειναι σαφως καλυτερη λυση αλλα εαν δε θες φροντισε να πιασεις τις τρεις στρωσεις τουλαχιστον...
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Ποση αποσταση θα εχει απο το ταβανι; το 7αρι ειναι 5αρι ουσιαστικα, ξεχνας το λεπτοτερο...μια χαρα ο ορυκτοβαμβακας...
Οσες περισσοτερες στρωσεις βαλεις τοσο το καλυτερο,θα ελεγα η χρηση τομη ειναι τρεις στρωσεις δηλαδη. περι τα 15εκατοστα ασυμπιεστου παχους ...
Φροντισε καλα στερεωμενα καλωδια,στην καλυτερη βαλε σωληνα για να μπορουν να αντικαταστηθουν πιθανον μελλοντικα.
Η διατρητη ειναι σαφως καλυτερη λυση αλλα εαν δε θες φροντισε να πιασεις τις τρεις στρωσεις τουλαχιστον...
....συγγνώμη για την παρεμβολή, επειδή πρόκειται να αρχιςω να δουλεύω και εγω το χώρο μου ( θα ανοίξω σχετικό θεμα ) πως μπορω να βρω τη διάμετρο στην διάτρητη ? μπήκα στο σάιτ της Knauf αλλά λόγω ασχετοσύνης...ντιπ.
Πιςω απο την διάτρητη ειναι σωςτο να βάλω απορρόφηση και ποςο ? Ευχαριςτω και παλι συγγνώμη.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Δλδ μικροτερο βαθος με υλικο τυπου κοποπρεν δεν ειναι λυση; με τυπικο ταβανι 2,70 ποια στασιμα παμε να σπασουμε; τους 60 κυκλους; και πως; στις συχνοτητες αυτες η διατρηση εχει σημασια; μηπως λευκο mdf εχει καλυτερο αποτελεσμα; αν ναι, σε τι μεγεθη και ποια στηριξη;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το mdf με τη γυψοσανιδα εχουν περιπου τις ιδιες ιδιοτητες αφου οι πυκνοτητες ειναι κοντα ...αλλα δε δουλευεται στοκαρεται προσαρμοζεται αντεχει ως υγρασια κλπ οπως η γυψοσανιδα και ειναι ακριβοτερο...ολα αρνητικα δηλαδη...
Οσο μικροτερη αποσταση μπορεις να βαλεις πυκνοτερο υλικο μικροτερου παχους...παντα το παχος ομως μετρα...
Ναι στους ~60 ...
Η διατρητη 8/18 ειναι οκ γενικα ,φυσικα μπορεις και αλλες αναλογως τις αναγκες του χωρου...
Η χωρις τρυπες θελει καλο γεμισμα με χαμηλης πυκνοτητας ολο το κενο στην καλυτερη, ο λογος ειναι οτι δουλευει και ως κλειστο κουτι αντιχειο,παραγωντας νεους συντονισμους αλλου που δεν το θελουμε...
Ενα θεμα το εχουν με το βαψιμο(πλυν του λευκου)οπου θα ξεχωριζουν οι τρυπες συζητας με τον ελαιοχρωματιστη σου...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πολυ ενδιαφέρον θέμα για πολύ κόσμο.
Με 310 ταβάνι και θέματα στους 30 και 60. Στα 30 έχει μεγάλη απόσβεση περίπου 0.7 στα 60 χοντρο peak περιπου 9db. Το 60 είναι ωραίο τα 30 είναι βαβούρα.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Η διατρητη εχει και ενα θεμα ακομα. Το ανοιγμα για τα ηχεια θα φαινεται παράταιρο - περιεργο.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Το mdf με τη γυψοσανιδα εχουν περιπου τις ιδιες ιδιοτητες αφου οι πυκνοτητες ειναι κοντα ...αλλα δε δουλευεται στοκαρεται προσαρμοζεται αντεχει ως υγρασια κλπ οπως η γυψοσανιδα και ειναι ακριβοτερο...ολα αρνητικα δηλαδη...
Οσο μικροτερη αποσταση μπορεις να βαλεις πυκνοτερο υλικο μικροτερου παχους...παντα το παχος ομως μετρα...
Ναι στους ~60 ...
Η διατρητη 8/18 ειναι οκ γενικα ,φυσικα μπορεις και αλλες αναλογως τις αναγκες του χωρου...
Η χωρις τρυπες θελει καλο γεμισμα με χαμηλης πυκνοτητας ολο το κενο στην καλυτερη, ο λογος ειναι οτι δουλευει και ως κλειστο κουτι αντιχειο,παραγωντας νεους συντονισμους αλλου που δεν το θελουμε...
Ενα θεμα το εχουν με το βαψιμο(πλυν του λευκου)οπου θα ξεχωριζουν οι τρυπες συζητας με τον ελαιοχρωματιστη σου...
.....ευχαριςτω , κατι ακομ
Το mdf με τη γυψοσανιδα εχουν περιπου τις ιδιες ιδιοτητες αφου οι πυκνοτητες ειναι κοντα ...αλλα δε δουλευεται στοκαρεται προσαρμοζεται αντεχει ως υγρασια κλπ οπως η γυψοσανιδα και ειναι ακριβοτερο...ολα αρνητικα δηλαδη...
Οσο μικροτερη αποσταση μπορεις να βαλεις πυκνοτερο υλικο μικροτερου παχους...παντα το παχος ομως μετρα...
Ναι στους ~60 ...
Η διατρητη 8/18 ειναι οκ γενικα ,φυσικα μπορεις και αλλες αναλογως τις αναγκες του χωρου...
Η χωρις τρυπες θελει καλο γεμισμα με χαμηλης πυκνοτητας ολο το κενο στην καλυτερη, ο λογος ειναι οτι δουλευει και ως κλειστο κουτι αντιχειο,παραγωντας νεους συντονισμους αλλου που δεν το θελουμε...
Ενα θεμα το εχουν με το βαψιμο(πλυν του λευκου)οπου θα ξεχωριζουν οι τρυπες συζητας με τον ελαιοχρωματιστη σου...
ς
Το mdf με τη γυψοσανιδα εχουν περιπου τις ιδιες ιδιοτητες αφου οι πυκνοτητες ειναι κοντα ...αλλα δε δουλευεται στοκαρεται προσαρμοζεται αντεχει ως υγρασια κλπ οπως η γυψοσανιδα και ειναι ακριβοτερο...ολα αρνητικα δηλαδη...
Οσο μικροτερη αποσταση μπορεις να βαλεις πυκνοτερο υλικο μικροτερου παχους...παντα το παχος ομως μετρα...
Ναι στους ~60 ...
Η διατρητη 8/18 ειναι οκ γενικα ,φυσικα μπορεις και αλλες αναλογως τις αναγκες του χωρου...
Η χωρις τρυπες θελει καλο γεμισμα με χαμηλης πυκνοτητας ολο το κενο στην καλυτερη, ο λογος ειναι οτι δουλευει και ως κλειστο κουτι αντιχειο,παραγωντας νεους συντονισμους αλλου που δεν το θελουμε...
Ενα θεμα το εχουν με το βαψιμο(πλυν του λευκου)οπου θα ξεχωριζουν οι τρυπες συζητας με τον ελαιοχρωματιστη σου...
....δηλ. απο ταβάνι κολλητά 2 στρώσεις αριθερμ ( 10-14 πόντους ) και την διάτρητη ???
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αναλογως της αποστασης απο το ταβανι,οι στρωσεις ξεκινουν πισω απο την διατρητη και αφηνουμε το κενο εαν στο ταβανι ...στο αριθερμ την ποιοτητα των 35κιλων σε φυλλα 5 εκατοστων ας πουμε ειναι οκ ....εαν πας στην ποιο χαμηλη πυκνοτητα του ρολου των 18κιλων καντες 3 στρωσεις....
Εαν παντως ειναι ψηλοταβανο π.χ. 3. μετρα και μπορεις να κατεβεις 25εκατοστα με 15εκατοστα και κενο 10 θα βοηθησει ακομη περισσοτερο και σε χαμηλοτερες ....
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Αναλογως της αποστασης απο το ταβανι,οι στρωσεις ξεκινουν πισω απο την διατρητη και αφηνουμε το κενο εαν στο ταβανι ...στο αριθερμ την ποιοτητα των 35κιλων σε φυλλα 5 εκατοστων ας πουμε ειναι οκ ....εαν πας στην ποιο χαμηλη πυκνοτητα του ρολου των 18κιλων καντες 3 στρωσεις....
Εαν παντως ειναι ψηλοταβανο π.χ. 3. μετρα και μπορεις να κατεβεις 25εκατοστα με 15εκατοστα και κενο 10 θα βοηθησει ακομη περισσοτερο και σε χαμηλοτερες ....
....εδω είμαι 3,04 ταβάνι, άρα απο ταβάνι 15 εκατ. κενό και μετά 10 εκατ. αριθερμ η διάτρητη και οκ ? αρχίζω δουλειά !!!!!! Ευχαριςτω για τις οδηγίες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Άμα βάλεις διάτρητη, δε χρειάζεται (και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα) να βάλεις πάνω της κάποια διάχυση.

Άμα βάλεις κανονική γυψοσανίδα, χρειάζεται να τοποθετήσεις διάχυση πάνω της, γιατί αλλιώς θα έχεις μια ωραία αντανακλαστική επιφάνεια αν δεν βάλεις κάνα φελιζολάκι όμορφο, κάτι.

Προσωπικά είμαι υπέρ της δεύτερης λύσης, κανονική γυψοσανίδα με διάχυση από πάνω.

Από πίσω από την κανονική γυψοσανίδα θα έβαζα 10 πόντους πυκνό βαρύ πετροβάμβακα.
 
Last edited:

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Άμα βάλεις διάτρητη, δε χρειάζεται (και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα) να βάλεις πάνω της κάποια διάχυση.

Άμα βάλεις κανονική γυψοσανίδα, χρειάζεται να τοποθετήσεις διάχυση πάνω της, γιατί αλλιώς θα έχεις μια ωραία αντανακλαστική επιφάνεια αν δεν βάλεις κάνα φελιζολάκι όμορφο, κάτι.

Προσωπικά είμαι υπέρ της δεύτερης λύσης, κανονική γυψοσανίδα με διάχυση από πάνω.

Από πίσω από την κανονική γυψοσανίδα θα έβαζα 10 πόντους πυκνό βαρύ πετροβάμβακα.
.....μια απο τα ίδια με το....ταβάνι σου γιατρε????
 






Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικο αυτο που λεει ο Μακης γιατι αλλιως ειναι πολυ πιθανον να συντονιζει ειδικα η συμπαγης. Η καλυτερη λυση που εχω δει ειναι διπλη γυψοσανιδα με ελαστικο υλικο αναμεσα (σαν το coporubber μοιαζει) η οποια δενει πανω στους οδηγους με κατι πραγματακια που ειναι σαν σουστες με αποτελεσμα να απορροφα ολους τους κραδασμους. Πιθανον ο @alexis που εχει δουλεψει σε στουντιο να ξερει κατι παραπανω για τετοιες κατασκευες (και εγω σε στουντιο το εχω δει)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πιθανον ο @alexis που εχει δουλεψει σε στουντιο να ξερει κατι παραπανω για τετοιες κατασκευες (και εγω σε στουντιο το εχω δει)
Μπα, άλλα μυαλά τότε.

Στο διπλανό δωμάτιο έφτιαχναν πολυκάναλο Studio (7.2) με Dolby certification και εγώ διάβαζα reviews για καλώδια. :punish:

Ασε, μη μου τα θυμίζεις.

Είχα δίπλα μου τον καλύτερο, τότε, σχεδιαστή studios στον κόσμο, και εγώ διάβαζα Hightech. :punish:

Ο ηχολήπτης που ήρθε σε εμάς μου το είπε. Ήταν και ένας από τους λόγους που έφυγε από τα Sierra Studios για να έρθει σε μας. Όσοι γνωρίζουν ξέρουν τη ήταν τα Sierra Studios τότε.
H Dolby δεν πίστευε ότι ένα τόσο μικρό Studio θα μετράει καλά. Μετρούσε άριστα και μας ρώτησε ποιος το σχεδίασε. Μόλις άκουσε το όνομα σταμάτησαν οι ερωτήσεις.
Το 2002 αν δεν κάνω λάθος που το παρέδωσε, κόστισε 1.000.000€.

Και μου έλεγε ο Γιώργος (ο ηχολήπτης) να μην πετάω λεφτά σε μ@λ@κίες (καλώδια) αλλά που εγώ, "ήξερα καλύτερα".

Δεν πειράζει. Εμείς είμαστε ακόμα εδώ και ο Γιώργος σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια για τον ήχο στη Σκωτία ως εργαζόμενος, όχι σπουδαστής. Κάνει και δουλειές όπως αυτή που ανέβασα του Netflix.

Αν δεν κάνεις λάθη δεν μαθαίνεις φίλε.
Αυτός που δεν κάνει λάθη δεν κάνει τίποτα γενικά.
Τα υπόλοιπα τα λέει η ταμπέλα.
IMG_20200118_073915.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top