Subwoofer 12 inch

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ξέρεις κάποιο σαμπ που να κατεβαίνει κάτω από 20 με bass reflex που να μην βγάζει βρωμιά από το πορτ;
όλα γίνονται άμα είναι συντονισμένο στους 15 μια
Τι ενοεί ο ποιητής σε αυτό ,ότι άμα κόψω π.χ τις πιο χαμηλές της πρώτης οκτάβας ξέρω ‘γώ ,θα έχω την αίσθηση του πιο στακάτου μπάσου ;
“The fastest sounding bass is when there is no bass.”
ισχύει αν και δεν είναι ο μονος τρόπος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ξέρεις κάποιο σαμπ που να κατεβαίνει κάτω από 20 με bass reflex που να μην βγάζει βρωμιά από το πορτ;
Δεν είμαι σίγουρος αν λέγοντας <<βρωμιά>> εννοείς <<παράσιτες>> συχνότητες ή κακό συντονισμό του σωλήνα.
Οι παράσιτες συχνότητες με σωστό σχεδιασμό, εντός των ικανοτήτων οδήγησης της μονάδας, πάντα σε συνδυασμό με τη καμπίνα, μπορούν να μειωθούν στο ελάχιστο και εκτός του πεδίου δράσης ενός sub.

Προκειμένου τώρα να ανακοινωθεί ένα εντυπωσιακό νούμερο χαμηλής συχνότητας αποκοπής, δεν είναι λίγοι οι σχεδιαστές που προχωράνε σε υλοποιήσεις στηριζόμενοι στον μεγαλύτερο από τον αναμενόμενο όγκο της καμπίνας αλλά και στο σωλήνα.
Αυτά σε σημείο που δεν μπορεί να υποστηρίξει ουσιαστικά το σύστημα μεγάφωνο-καμπίνα, με αποτέλεσμα ένα φανταζί μεν πλήθος χαμηλών συχνοτήτων αλλά με έλλειψη ελέγχου και μονότονο, το λεγόμενο και <<one tone bass>> εις την βαρβαρικήν.
Έχω κάνει πολλές φορές αναφορές με συγκεκριμένα σχεδιαγράμματα, στο ποια είναι η ενδεδειγμένη απόκριση-συντονισμός του σωλήνα και ποια η λανθασμένη ή για χάρη του φαίνεσθαι.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Διαβάζω με προσοχή. Μετά από χρόνια αποχής, οσονούπω θα κάνω κι εγώ πειραματισμούς με ένα DLS 12άρι που έχω παρακαταθήκη. Προς το παρόν δε μου κάνει τη χάρη στο winisd γι'αυτό που θέλω, ενώ οι οδηγίες από τον κατασκευαστή είναι (το λιγότερο) ύποπτα off.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
και το απαραίτητο οφθαλμόλουτρο με την οδήγηση του sub να έχει αναλάβει η πλάτη της epik.
Οι πρώτες εντυπώσεις λίαν ικανοποιητικές!
resolution 12 with epik.jpg
 





Μηνύματα
376
Reaction score
221
Γουσταρω diy καταστασεις!..... Εχω κι εγω φιλε petermeni 2 woofer 10'' απο logitech 5500 εχω σκοπο να τα βαλω στο κουτι της φωτο. μου ειχε ελθει για επισκευη ,ετριζε το νοβοπαν ειχε μισοδιαλυθει. Το βιδωσα απο δω ,το κολλησα απο κει ,μαζευτηκε. Του εκανα ομως μια αντιγραφη με μολυβι & χαρτι ετσι να το'χω. Φορουσε 2 10ιντσα της πλακας ,παρ'ολ'αυτα το μπασσο του πολυ καλο. Κeep up the good work......
 

Attachments


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Γουσταρω diy καταστασεις!..... Εχω κι εγω φιλε petermeni 2 woofer 10'' απο logitech 5500 εχω σκοπο να τα βαλω στο κουτι της φωτο. μου ειχε ελθει για επισκευη ,ετριζε το νοβοπαν ειχε μισοδιαλυθει. Το βιδωσα απο δω ,το κολλησα απο κει ,μαζευτηκε. Του εκανα ομως μια αντιγραφη με μολυβι & χαρτι ετσι να το'χω. Φορουσε 2 10ιντσα της πλακας ,παρ'ολ'αυτα το μπασσο του πολυ καλο. Κeep up the good work......
Eχω δυο τετοια (σε μαυρα), δεν κατεβαινουν χαμηλα αλλα εχουν ατακα.


@Πετρο, ειναι καλυτερο να βλεπει πατωμα το γουφερ απο το κλασικο μπροστα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα ποδαράκια νομίζω σαν κοντά τα βλέπω...
Το καθαρό ύψος που έχουν τα ποδαράκια είναι 4 εκατοστά συν 2 χιλιοστά τα ελαστικά πατάκια. Η μεταξύ τους απόσταση είναι 28 εκατοστά. Δηλαδή επιφάνεια 117,6 επί τις τέσσερις πλευρές σύνολο 470 cm2.
Η ενεργή επιφάνεια του μεγαφώνου είναι 466 cm2, οπότε θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα.
Βέβαια είναι αρκετά εύκολο να παίξω με το ύψος και να δω αν υπάρχει διαφορά. Για το λόγο αυτό τα ποδαράκια είναι βιδωτά και αλλάζουν εύκολα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
@Πετρο, ειναι καλυτερο να βλεπει πατωμα το γουφερ απο το κλασικο μπροστα?
Θεωρώ πως ναι, γιατί είναι ποιο ελεγχόμενες οι συνθήκες σύζευξης του μεγαφώνου με το χώρο, μέσω του όγκου αέρα στο κάτω τμήμα της καμπίνας. Όλα είναι υπό εξέταση βέβαια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Γουσταρω diy καταστασεις!..... Εχω κι εγω φιλε petermeni 2 woofer 10'' απο logitech 5500 εχω σκοπο να τα βαλω στο κουτι της φωτο. μου ειχε ελθει για επισκευη ,ετριζε το νοβοπαν ειχε μισοδιαλυθει. Το βιδωσα απο δω ,το κολλησα απο κει ,μαζευτηκε. Του εκανα ομως μια αντιγραφη με μολυβι & χαρτι ετσι να το'χω. Φορουσε 2 10ιντσα της πλακας ,παρ'ολ'αυτα το μπασσο του πολυ καλο. Κeep up the good work......
αυτό το apart το είχα πάρει για δοκιμή ένα διάστημα σε λευκό:p....δεν με ενθουσίασε για τα λεφτά του....

στις ταινίες έδερνε καλά.....αλλά για σπίτι με απαιτήσεις σε λεπτομέρεια και έλεγχο στη μουσική...δεν ακολουθούσε σωστά:unsure:

τελικά τοποθετήθηκε με ένα ακόμα σε ένα άμπασο καφέ:biggrin:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
και το απαραίτητο οφθαλμόλουτρο με την οδήγηση του sub να έχει αναλάβει η πλάτη της epik.
Οι πρώτες εντυπώσεις λίαν ικανοποιητικές!
View attachment 150994
Πέτρο, η πλάτη του Epik θα παραμείνει; Το ρωτάω γιατί (και από προσωπική πείρα) ήταν το αδύνατο σημείο των Epik λόγω του ότι καίγονταν συχνά, χωρίς δυνατότητα επισκευής. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που σταμάτησε η παραγωγή των Epik.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Πέτρο, η πλάτη του Epik θα παραμείνει; Το ρωτάω γιατί (και από προσωπική πείρα) ήταν το αδύνατο σημείο των Epik λόγω του ότι καίγονταν συχνά, χωρίς δυνατότητα επισκευής. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που σταμάτησε η παραγωγή των Epik.
όχι Γιάννο μου...ο βασικός λόγος που σταμάτησε η παραγωγή των Epik.... είναι γιατί αγόραζε ένας ΕΝΑ και άλλαζε τουλάχιστον 4-5 χέρια ακόμα :lolsign: :lol:
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
όχι Γιάννο μου...ο βασικός λόγος που σταμάτησε η παραγωγή των Epik.... είναι γιατί αγόραζε ένας ΕΝΑ και άλλαζε τουλάχιστον 4-5 χέρια ακόμα :lolsign: :lol:
Αφού του είχε αλλάξει πλάτη με Fusion, να υποθέσω; :whistling:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πέτρο, η πλάτη του Epik θα παραμείνει; Το ρωτάω γιατί (και από προσωπική πείρα) ήταν το αδύνατο σημείο των Epik λόγω του ότι καίγονταν συχνά, χωρίς δυνατότητα επισκευής. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που σταμάτησε η παραγωγή των Epik.
Για την πλειοψηφία των ψηφιακών ενισχυτών δεν υπάρχει δυνατότητα επισκευής και καταλήγουν στην ανακύκλωση. Αυτό που συμβαίνει μέχρι σήμερα, όπου ενισχυτικά σαράντα ετών λειτουργούν κανονικά, με μια ελάχιστη συντήρηση, είναι παρελθόν.
Η epik έχει όντως άσχημο όνομα για την αξιοπιστία των ενισχυτικών της. Πιστεύω ότι οφείλεται σε κακή ψύξη των εξαρτημάτων ισχύος.
Στις μέχρι τώρα δοκιμές μου, αλλά και σε κάποια κομμάτια που έχει λειτουργήσει για την χαλάρωση της ανάρτησης του μεγαφώνου, δεν αντιμετώπισα το παραμικρό θέμα.
Έχω σκοπό να προσθέσω ένα ανεμιστηράκι σε χαμηλές στροφές, ελπίζοντας να βοηθήσει να λειτουργεί απρόσκοπτα και στο μέλλον.

Στις κατασκευές λοιπόν αυτές έχω σκοπό να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Δεν θα υπάρχει η κλασική υποδοχή στη καμπίνα για μια συγκεκριμένη πλάτη και μόνο.
Θα υπάρχει η δυνατότητα να προσαρμοστεί επάνω στις καμπίνες οποιαδήποτε πλάτη, σχετικά εύκολα.
Αυτό για θέμα ευελιξίας, αλλά και γιατί στο μέλλον μπορεί να υπάρξει θέμα διαθεσιμότητας ή βλάβης.
Μάλιστα η πλάτη δεν θα είναι σε άμεση επαφή με την καμπίνα, αλλά θα παρεμβάλλονται ελαστικοί σύνδεσμοι, που θα παρέχουν πλήρη απομόνωση των κραδασμών.
Αυτό γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που αιτία βλαβών είναι οι κραδασμοί, που προκαλούν προβλήματα σε εξαρτήματα ή στα κινητά τους μέρη όπως στα ποτενσιόμετρα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο Alexandros1986 έκανε στην απάντηση 15 μια αναφορά για τη <<βρωμιά>> του port.
Θα δανειστώ τα παρακάτω από μια απάντηση μου εδώ και θα συμπληρώσω επιπλέον στοιχεία...

Σκοπός του σωλήνα είναι να βοηθήσει την απόκριση του συστήματος μεγάφωνο-καμπίνα να κατέβει χαμηλότερα.
Η συχνότητα συντονισμού του σχετίζεται αποκλειστικά με τις διαστάσεις του.
Η διάμετρος του και το μήκος του καθορίζουν τον όγκο αέρα που εσωκλείνει, άρα και την συχνότητα συντονισμού του.
Κάποιοι άλλοι δευτερεύοντες παράγοντες, που επηρεάζουν την απόδοση του, είναι οι καμπυλότητες των χειλών του και η επιφάνεια που αυτές <<βλέπουν>>.
Υπό την προϋπόθεση πως η διάμετρος του είναι ικανή, σε σχέση με την παλλόμενη επιφάνεια του μεγαφώνου, ώστε να μην δημιουργούνται αεροδυναμικοί θόρυβοι, μένει να τον συντονίσουμε σωστά, σε σημείο επάρκειας πίεσης από την ενέργεια του μεγαφώνου.
Εκεί τελειώνει ο συντονισμός του.

Από εκεί και πέρα η θέση του σωλήνα επηρεάζει και αυτή την λεγόμενη <<βρώμα>>, δηλαδή ανεπιθύμητη στάθμη σε κάποιες συχνότητες, που θα εξέλθει από αυτόν.

Γενικά είναι αποδεκτή η λειτουργία του όταν ο συντονισμός του εμφανίζεται μόνο σε συγκεκριμένο σημείο, κάτι σαν λοφάκι, ενώ η όποια ανεπιθύμητη στάθμη είναι τουλάχιστον 20 db κάτω.

Θα δανειστώ κάποια γραφήματα ως παραδείγματα...
Εδώ, με το μπλε χρώμα που δείχνει την απόκριση αποκλειστικά του σωλήνα, φαίνεται ένας αποτυχημένος σχεδιασμός:



Εδώ βλέπουμε, πάλι με μπλε χρώμα, έναν μέτριας σχεδίασης συντονισμό.



Ενώ εδώ, με το κόκκινο χρώμα, έναν επιτυχημένο:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σωλήνας Συντονισμού μέρος δεύτερο, με συγκεκριμένο παράδειγμα...
Στο χώρο μου αυτό το καιρό βρίσκεται για έλεγχο και βελτίωση ένα ηχείο φίλου μου, της B&W. Είναι δαπέδου, αν και χαμηλού ύψους και φέρει δύο μονάδες 6,5 inch και tweeter. Ήταν στη παραγωγή αρχές της δεκαετίας του 90 και ανήκε στη χαμηλή κατηγορία τιμής της εταιρίας.
Αυτό, πέραν των όποιων χαμηλών προδιαγραφών σε μεγάφωνα, καμπίνα και τα σχετικά, σημαίνει πως και στον σχεδιαστικό τομέα δεν είχε δεχτεί τη μέγιστη προσοχή-αγάπη.
Ο σωλήνας συντονισμού του είναι ένα από τα σημεία όπου το ηχείο πάσχει, όπως φαίνεται από το παρακάτω.
B&W 1.png

Βλέπουμε την ιδιαίτερα μεγάλη περιοχή λειτουργίας του σωλήνα και την έντονη <<βρώμα>> που εκτονώνει στον 1 KHz, αλλά και στις γύρω περιοχές.
Ο συντονισμός βρίσκεται στο απίστευτα αισιόδοξο σημείο των 24,8 Hz. Πως θα μπορούσαν δυο μονάδες 6,5 ιντσών να παρέχουν σε αυτόν ικανοποιητική ενέργεια στο σημείο αυτό;
Ακουστικά γίνεται ένας αχταρμάς χαμηλά, με το μπάσο να είναι πλαδαρό και να μπερδεύει όπως θα λέγαμε, ενώ επιβάλλεται στο φάσμα θολώνοντας το άκουσμα.

Παρακάτω βλέπουμε πως αποδίδει, μετά από μία σύντομη παρέμβαση που του έγινε και ενδεχομένως να βελτιωθεί περαιτέρω, όταν αφιερωθεί περισσότερος χρόνος.
Η περιοχή λειτουργίας του στένεψε κατά πολύ, σε σημείο που μπορούν να υποστηρίξουν οι μονάδες του, ενώ τα <<υποπροϊόντα>> ελαχιστοποιήθηκαν και πλέον είναι τουλάχιστον 30 db κάτω.
B&W 2.png
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top