Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
τεσπα... o mythosaudio απο Θεσσαλονικη μου το ειχε πει προ 10ετιας αυτο, οταν ηταν ακομα καλαμαρια για οσους ξερουν.. δεν ειχε σκοπο να με πουλησει τιποτα μιας που με τα 1000 ευρω που διεθετα τοτε ουτε καλωδιο δε μπορουσα να παρω απο εκει...απλα οταν πηγα στο χορο του του ειχα πει τι προτεινει στα 1000 ενισχυτη συν 2.1 ηχεια.
Ε , μου ειχε πει πως σκεφτομαι λαθος εξαρχης,η μουσικη ειναι στερεο,θες 2 ηχεια δαπεδου,το sub το χαλαει το γλυκο ποιοτικα.
Τοτε υπεθεσα,αφου ημουν σε ενα χωρο με κατι λαμπατους ενισχυτες κ κατι ηχεια τερατα που τα εδινε 14000 ευρω θυμαμαι,οτι ο ανθρωπος κατι θα ξερει κ σου λεει τωρα τι να τον πω,που παω δλδ με 1000 ευρω.
Ενταξει δεν τον εχω σα μεντορα κ λοιπα,αλλα τοτε εβλεπα που ειχε παρει μερος σε εκθεσεις Μοναχο κτλ ε κ λεω κατι παραπανω ξερει.. Προ10ετιας..
τα tweeter τα ειχα καψει προ 4ετιας οταν το ανοιξα παρα πολυ κ τα αντικατεστησα την επομενη, ολοι εχουμε καψει tweeter νομιζω εστω κ μια φορα!
οτι τον ενισχυτη τον δουλευω μαξ στο 40% του volume του ειναι οταν το βαζω δυνατα δλδ, με ενταση που την εχω για κανα 10 λεπτο αμα γουσταρω πολυ πχ.. δεν ακουω δυνατα συνηθως...
το loundness το εχω συνεχεια πατημενο οχι επειδη μαναγκαζει καποιος,ελεος, μαρεσει αυτο που ακουω..
Για να συνοψησουμε το θεμα, το σκεπτικο μου ειναι μπας κ αμα πουλησω τα ηχεια κανενα 500 ,συμπληρωνοντας αλλα 200 πχ επερνα κατι καλυτερο..
Τωρα αν δε τα δωσω, με αυτα τα 200 ποιο sub μπορω να παρω κ ας ειναι μεταχειρησμενο??
Αυτη θα ειναι μια κινηση που θα γινει απτον επομενο μηνα μιας που ουτε τα 200 υπαρχουν προς το παρων..
Κ αν παρω sub, η συνδεση πως γινεται?
Λες για το μαγαζι που ηταν λιγο πριν τη Ναυτικη διοικηση πηγαινοντας παραλιακα;

Καλα σου ειχε πει-το ενα sub δε θα σου δωσει τη σωστη στεροφωνια στα μπασσα.Θα σου δωσει ογκο και αναπαραγωγη χαμηλοτερων συχνοτητων...Αν σου λειπουν.

Ανεβασε καμια φωτογραφια να δουμε πως ειναι ο χωρος,τα ηχεια και η θεση ακροασης.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
ολοι εχουμε καψει tweeter νομιζω εστω κ μια φορα!
Μην παίρνεις όρκο, πρόσφατα έκαψα έλιωσα στην κυριολεξία τα κροσόβερ των μεσοϋψηλών από υπεροδήγηση αλλά tweeter κτλπ δεν έπαθαν τίποτα.
 
Last edited:
  • Wow
Reactions: PMC

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στο θέμα του καμμένου tweeter μας τα έχει μπερδέψει λίγο ο φίλος, δεν είναι δυνατον να μας λέει πως δουλεύει τον ενισχυτή έως το πολύ στο 40%, αλλά έκαψε tweeter, ο ενισχυτής δεν κλιπάρει στο 40%.
Τα έχουμε ξαναπεί. Το ότι το ποτενσιόμερο του ενισχυτή είναι στο 40% δεν σημαίνει ότι παίρνεις το 40% της ισχύος του. Για δεδομένο σήμα εισόδου μπορεί να παίρνεις πλήρη ισχύ του ενισχυτή στο 40%, αλλά για άλλο σήμα εισόδου, μικρότερο, να παίρνεις την πλήρη ισχύ του ενισχυτή στο 80% του ποτενσιόμερου.
Πάρτε ενεργά.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Το ότι το ποτενσιόμερο του ενισχυτή είναι στο 40% δεν σημαίνει ότι παίρνεις το 40% της ισχύος του.
Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως η ισχύς που παίρνεις είναι συνάρτηση του σήματος εισόδου.

Αλλά για να κλιπάρει το ενισχυτής στο 40%, πρέπει το σήμα εισόδου να ήταν έξω από την ευαισθησία του προενισχυτή.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Λες για το μαγαζι που ηταν λιγο πριν τη Ναυτικη διοικηση πηγαινοντας παραλιακα;

Καλα σου ειχε πει-το ενα sub δε θα σου δωσει τη σωστη στεροφωνια στα μπασσα.Θα σου δωσει ογκο και αναπαραγωγη χαμηλοτερων συχνοτητων...Αν σου λειπουν.

Ανεβασε καμια φωτογραφια να δουμε πως ειναι ο χωρος,τα ηχεια και η θεση ακροασης.
α θα σε γελασω, δε θυμαμαι... ενας φιλος με ειχε πει οταν ψαχνομουνα τοτε κ μου λεει,ξερω εναν που φτιαχνει δικα του κ λενε πως ειναι πολυ καλος αμα θες παμε, κ λεω δικα του? ωχ λεω κανενας τσαρλατος θαναι κ θα κολαει τα ξυλαμε τιποτα ψαροκολες με ηχεια μεσα απο ηχεια για καπελιερα αυτοκινητου..
Αλλα οταν πηγα ,δεν ειχε καμια σχεση αυτα που ειδα με αυτα που ειχα στο μυαλο μου...
Ενας μαλλιας ψιλολιγνος ηταν, μετα απο καιρο το μαγαζι μεταφερθηκε Βουλγαρη,πανω απο Κωνσταντινου Καραμανλη κ κατω απο Χαριλαου, περνουσαμε θυμαμαι καμια φορα κ χαζευαμε τη βιτρινα.
φωτογραφιες δεεεν.
25 τετραγωνικα σε τετραγωνο χορο σχεδον
4.70 καθομαι σε αποσταση απο τα ηχεια κ τα ηχεια μεταξυ τους 2.70..
Καμια φορα βαζω την πολυθρονα στα 2.7 κ αυτην ποιο μπροστα για ισομετρια,αλλα οχι συχνα.
Τα tweeter ειναι ακριβως στο υψος απτο κεφαλι μου καθιστος κ τα ηχεια τα εχω διαγωνια να με κοιτανε,δε μπορω δλδ να δω τις πλαγιες πλευρες τους.εχουν αποσταση απο τους τοιχους 50 ποντους,κ πισω κ πλαγια,εχουν αερα δλδ απο πισω
αν κ νομιζω χωρις να ξερω πως δε χρειαζεται μιας που η τρυπα απτο γουφερ ειναι μπροστα,χωρις να ξερω
 
  • Like
Reactions: PMC

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Καλα σου ειχε πει-το ενα sub δε θα σου δωσει τη σωστη στεροφωνια στα μπασσα.Θα σου δωσει ογκο και αναπαραγωγη χαμηλοτερων συχνοτητων...Αν σου λειπουν.
έτσι...γιατί τα μπάσα είναι στερεοφωνικά
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
νομιζω πως κανεις λαθος..
ο ενισχυτης μου εχει speaker A κ B ,οποτε μονο με καλωδια ηχειων πρεπει να συνδεεται το γουφερ
Εδώ
EF366449-1E16-4F50-9B01-A220D81B2CAF.jpeg

Δηλαδή σε δικάναλο σύστημα με παλαιού τύπου ενισχυτές η τέλος πάντων αυτών που δεν διαθέτουν αξιοπρεπές Bass management ,καλύτερα να μην μπλέξεις με sub γιατί θα γίνουν όλα τουρλουμπούκι .
Καλύτερα 2 καλά full range ηχεία να κάνουν παιχνίδι τα ενσωματωμένα crossovers τους.
Όχι. Sub παση θυσία, είναι καλύτερο. Τα συμπεράσματα σου είναι λαθος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ναι
οποτε αν παρω sub θελω 1 διπλο rca κ 4 καλωδια ηχειων ετσι? στη b σειρα σωστα?
sub ενεργητικο ε?
Μόνο RCA. Μόνο.

Και κάποιον να στο ρυθμίσει με μικρόφωνο.
 



Μηνύματα
224
Reaction score
210
Μόνο RCA. Μόνο.

Και κάποιον να στο ρυθμίσει με μικρόφωνο.
οκ... βλεπω τωρα το Dali SUB E-12F ...
πες οτι απο αυριο το εβαλα...
αυτο εχει on off κουμπι βλεπω απο πισω, τι καθε φορα θα το ανοιγω απο πισω η παντα ανοιχτο?
ρυθμηση με το αυτι, οτι πει το αυτι...
αυτο το οτι θα παιζει ποιο ξεκουραστα ο ενισχυτης ισχυει?
Αν καποιο απογευμα ρε παιδι μου δε θελω να δουλευει το sub,μονο τα ηχεια, τοτε θα πρεπει να το κλεινω απο πισω κ ολα καλα?
κ σορυ κιολας αν καποιες αποριες μου ειναι νηπιακες! δεν ειχα ποτε σαμπ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα περισσότερα σαμπ εχουν κουμπί on-off-auto. Το βάζεις το auto.
Θα ακούς πάντα με σαμπ. Αλλιως θα έρθουμε απο κει. :lolsign:

Με το αυτί δεν ρυθμίζουμε τίποτα. Μόνο ενας ρυθμίζει εδώ με το αυτί, ο γνωστός Τραμπάλας.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Τα περισσότερα σαμπ εχουν κουμπί on-off-auto. Το βάζεις το auto.
Θα ακούς πάντα με σαμπ. Αλλιως θα έρθουμε απο κει. :lolsign:

Με το αυτί δεν ρυθμίζουμε τίποτα. Μόνο ενας ρυθμίζει εδώ με το αυτί, ο γνωστός Τραμπάλας.
σωστα, εχει power mode auto πανω αρριστερα... το phase τι εστι??
κ τι να προσεξω στα specs του σε σχεση με αυτα που εχω?
41 - 25000 εχουν frequency range τα dali ,το woofer να κοιταξω να ξεκινα κατω απο 41 ετσι?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα περισσότερα σαμπ εχουν κουμπί on-off-auto. Το βάζεις το auto.
Θα ακούς πάντα με σαμπ. Αλλιως θα έρθουμε απο κει. :lolsign:

Με το αυτί δεν ρυθμίζουμε τίποτα. Μόνο ενας ρυθμίζει εδώ με το αυτί, ο γνωστός Τραμπάλας.
Ωπα ο κυριος Δημητρηποδης!Εγινε και νονος μου!:rolleyes:

Αν παρεις φιλε ενα σαμπ με απλες ρυθμισεις,μπορω να σου πω πως να το ρυθμισεις με το αυτι,το οποιο και πανευκολο.Αν παρεις ομως με μεταβλητη ρυθμιση φασης-το οποιο και συστηνω και οχι 0 ή 180,τοτε θα στο ρυθμισει ο Dimifoot με τα ιατρικα του μετρητικα μηχανηματα...:tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το αφτί είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο στήριξης, στις ρυθμίσεις.

Στηρίζονται εκεί τα γυαλιά, για να βλέπεις τα σχεδιαγράμματα καλά.

Κάπου κει τελειώνει η χρησιμότητα του αυτιού.

Και κάπου κει ο Μπομπ Ρος ζωγραφίζει ένα δέντρο.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
θα
Ωπα ο κυριος Δημητρηποδης!Εγινε και νονος μου!:rolleyes:

Αν παρεις φιλε ενα σαμπ με απλες ρυθμισεις,μπορω να σου πω πως να το ρυθμισεις με το αυτι,το οποιο και πανευκολο.Αν παρεις ομως με μεταβλητη ρυθμιση φασης-το οποιο και συστηνω και οχι 0 ή 180,τοτε θα στο ρυθμισει ο Dimifoot με τα ιατρικα του μετρητικα μηχανηματα...:tongue:
θα βαλω αγγελια να ψαξω το sub της concept σειρας, να ξερω οτι δενει δλδ στανταρ κ ψυχολογικα για μενα με τα dali εχω μια σιγουρια ρε παιδι μου!
αυτο το μεταβλητη φασης ειναι το phase που εχουν απο πισω?
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
αυτο το μεταβλητη φασης ειναι το phase που εχουν απο πισω?
Ναι και θα το κανει να ταιριαξει οσο το δυνατον καλυτερα με τα ηχεια σου χωρις καποια ισοσταθμιση!Το θεωρω απαραιτητο σε αυτην την περιπτωση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top