Εγγύηση ταχύτητας δικτύου

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Στη δουλειά έχω καλομάθει:

Βέβαια, αυτό είναι ΣΚ ή πολύ πρωί που δεν πλακώνουν όλοι. Αλλά είναι ευκολότερο να κατεβάζω από το νετ από το να ψάχνω που έχω τα αρχεία στον ακληρό.

Στο σπίτι, 16/1 την τελευταία φορά που μέτρησα. Αλλά δεν το αναβαθμίζω, αφού την σοβαρή δουλειά την κάνω στο γραφείο. Καλύτερα να μην κάθονται τα πιτσιρίκια με τις ώρες στο γιουτιούβ!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.101
Στη δουλειά έχω καλομάθει:

Βέβαια, αυτό είναι ΣΚ ή πολύ πρωί που δεν πλακώνουν όλοι. Αλλά είναι ευκολότερο να κατεβάζω από το νετ από το να ψάχνω που έχω τα αρχεία στον ακληρό.

Στο σπίτι, 16/1 την τελευταία φορά που μέτρησα. Αλλά δεν το αναβαθμίζω, αφού την σοβαρή δουλειά την κάνω στο γραφείο. Καλύτερα να μην κάθονται τα πιτσιρίκια με τις ώρες στο γιουτιούβ!
Στο Πανεπιστήμιο δουλεύεις;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εγώ έχω Cosmote VDSL 50αρα, πάει μέχρι 46 ΑΛΛΑ επειδή υπάρχουν πολλά πάνω κάτω και αποσυνδέσεις μου λένε μόνο αν το κλειδώσουμε στα 30 θα είσαι ΟΚ. Δεν το καταλαβαίνω γιατί 30 και όχι 40 πχ αλλά ΟΚ, λέω προχώρα. Το φτιάχνουν στα 30, δουλεψε για λίγο και από τότε 19 και δεν έχει άλλο. Στα τηλέφωνα τα γνωστά. Ναι έχετε δίκιο αλλά δουλειά μηδέν.

Κάνοντας μια έρευνα είδα ότι μόνο η Wind δίνει 100αρα και 200αρα στην περιοχή, βάση ΤΚ, το έψαξα στο site τους. Βέβαια οι άλλοι 2 όταν τους βάζεις το σταθερό σου λέει ΔΕΝ.
Θα κάνω μια επίσκεψη σε κατάστημα. Είμαι στο βουνό, αλλά 850m από καινούργιο καφάο, σύμφωνα με την Cosmote.

Για να δούμε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
850 μέτρα από ΚΑΦΑΟ δεν το λες και δίπλα...
Μια χαρά δίπλα είναι.
Η αδερφή μου στο Ελληνικό είναι πιο μακριά και έχει 30 κλειδωμένα.
Πριν το 2008 έμενα στον Καρέα.
Στο σπίτι το Internet είχε συνέχεια πρόβλημα. Ο κολλητός τότε δούλευε στην TIM. Πήγε στο ΚΑΦΑΟ, βρήκε τη γραμμή, άλλαξε τα καλώδια σε σοβαρά από τις τρίχες που βάζουν, άλλαξε κάτι στη γραμμή από τον υπολογιστή και από τότε όχι μόνο δεν είχα ξανά πρόβλημα αλλά ανέβηκε και η ταχύτητα.
Άρα δεν φταίει μόνο η απόσταση.

Εδώ που ειμαι τώρα μέχρι να με ενοχλήσουν για "αναβάθμιση" δεν είχα θέμα. 30 κλειδωμένα. Μετά την "αναβάθμιση" και το κουτί στην κολόνα που κάποιος πέρασε και το ξέσκισε (2 μήνες ήταν ανοιχτό και κρεμόταν ανάποδα) έφαγε μια πισίνα νερό από τη βροχή (2 μήνες χωρίς γραμμή). Όταν ήρθαν για επισκευή το είδαν πόσο χάλια ήταν και μου λένε μια χαρά είναι. Επισκευή ο Θεός να την κάνει, και από τότε μόνο προβλήματα και ταχύτητα 46 στο modem αλλά μόνο 19 στο σπίτι. Μπουρδέλο Cosmote. Αυτό είναι.

Σχεδόν 2 μήνες ήταν έτσι.
Τα καλώδια το κρατάνε. Χάρβαλο.
Screenshot_20200124_104105.jpg
 
Last edited:



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το κουτί στη γωνία απαγορεύεται να το πειράξουν οι τεχνικοί χωρίς να είμαι παρών. :biggrin:
Πέρσι που κάτι πέρασε και το χτύπησε, ανέβηκα εγώ και έκανα τα καλώδια κούκλες. Πέταξα τη ρεκλέτα και ανέβηκαν όλων οι ταχύτητες*. :D



*Μου το είχε δείξει ο καλός τεχνικός που είχε έρθει λίγο καιρό πριν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το κουτί στη γωνία απαγορεύεται να το πειράξουν οι τεχνικοί χωρίς να είμαι παρών. :biggrin:
Πέρσι που κάτι πέρασε και το χτύπησε, ανέβηκα εγώ και έκανα τα καλώδια κούκλες. Πέταξα τη ρεκλέτα και ανέβηκαν όλων οι ταχύτητες*. :D



*Μου το είχε δείξει ο καλός τεχνικός που είχε έρθει λίγο καιρό πριν.
Δεν καταλαβα την ειρωνεία.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... με το καλωδιο ρευματος ειναι το Ρουτερ ? και πχιο καλωδιο δικτιου το πετυχαινεις αφτο ???
Στη δουλειά έχω καλομάθει:

Βέβαια, αυτό είναι ΣΚ ή πολύ πρωί που δεν πλακώνουν όλοι. Αλλά είναι ευκολότερο να κατεβάζω από το νετ από το να ψάχνω που έχω τα αρχεία στον ακληρό.

Στο σπίτι, 16/1 την τελευταία φορά που μέτρησα. Αλλά δεν το αναβαθμίζω, αφού την σοβαρή δουλειά την κάνω στο γραφείο. Καλύτερα να μην κάθονται τα πιτσιρίκια με τις ώρες στο γιουτιούβ!
 




minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Έχουν περάσει εδώ και 2 μήνες στην πολυκατοικία οι κύριοι της cosmote οπτική ίνα, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα (το διπλανό διαμέρισμα το πέρασε σπίτι) πρώτον γιατί με την cosmote μόλις λήξει το συμβόλαιο σκεφτόμουν να μην ξανα έχω καμία συνεργασία και δεύτερον ακόμα δεν έχω πείσει την γυναίκα να τρυπήσουμε τοίχους για να περάσουν καλώδια με καναλάκια μέσα στο σαλόνι.
Το κόστος, 60 κάτι ευρώ νομίζω για την 100αρα, είναι επίσης ένα θέμα.

Αυτό που περιγράφεις για την nova, φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο...δηλαδή δεν έρχεται η οπτική κατευθείαν μέσα στο σπίτι έτσι?
Μαζί με την επιδότηση, το κόστος είναι συγκρίσιμο με VDSL.
Μπες στο https://www.sfbb.gr/ να δεις εάν σου δίνει διαθεσιμότητα για το κουπόνι. Δεν χρειάζεται να μείνεις στον ΟΤΕ, μπορείς να πάρεις δίκτυο και από άλλον πάροχο, ανεξάρτητα από τον ιδιοκτήτη της ίνας.
Έναν τοίχο θα σου τρυπήσουν λογικά, απλά για να μπει η κατακόρυφη καλωδίωση μέσα στο σπίτι. Εκεί θα βάλεις το ONT για την μετατροπή από οπτικό σε ethernet, και δίπλα ένα κλασικό router.
 
  • Like
Reactions: GOM




Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Εγω ειμαι ακριβως διπλα στο καφαο γιαυτο πιανω μεγιστες ταχυτητες στη vdsl.Γιαυτο δε βαζω οπτικη ινα μεχρι το σπιτι,δε χρειαζεται.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top