Kali IN-8

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στο προηγούμενο γουφερ είχε ξεκολλήσει η ανάρτηση σε μια περιοχή.

Το μη ξεκολλημένο γουφερ, παίζει άριστα.

Είναι τελικώς εξαιρετικό ηχείο.


Οι φωνουλες που βιάστηκαν να μιλήσουν για το κοστολογιο του Κάλι, να δαγκώσουν τη γλωσσίτσα τους.

Κι αν αυτές οι φωνουλες μετρήσουν τα δικά τους ηχεία, τότε είναι που θα τους κοπει η φωνουλα.

Διότι ενώ εγώ δεν είχα κανένα ενδοιασμό να καταδικάσω το οποιοδήποτε Κάλι λόγω μετρήσεων, ετουτοι βιάστηκαν πολύ να μιλήσουν με περισσό θράσος, έχοντας οι ίδιοι μετρήσεις χειρότερες του ...χαλαζμένου Κάλι. :gotcha:

Αλλά βέβαια, για το δικό τους, δεν μετράνε οι μετρήσεις, μόνο για τα άλλα μετράνε, όταν δεν είναι καλές, άμα είναι καλές, πάλι δε μετράνε. :lol: :lol: :lol:
Έχεις υψηλό δείκτη...γραφικότητας. :roflmao: (GQ,όπως λέμε...IQ)
Υπάρχουν φθηνά που δεν έχουν?
Yamaha HS monitors,όπως :
1580812612859.png

Το τελευταίο και αν ισχύει σε αυτό το χόμπι.
ή με άλλα λόγια Giant Killers δεν υπάρχουν!
Μόνο που στο χαϊενδικό '΄΄χωριό΄΄ υφίσταται ανάγκη να διευκρινίζεται πρώτα ποιος είναι ο ουσιαστικός Γολιάθ και ποιος ο Δαβίδ.
 
Last edited:



Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μια σωστή μέτρηση από μόνη της δεν έχει καμία σχέση με τον "ήχο" του ηχείου.
Τα έχεις ακούσει τα Yamaha HS8?
Εγώ επισταμένα.
Δεν ακούγονται.....
Μήπως είναι χαλασμένα αυτά που άκουσες ?
Σαν τα kali τα πρώτα ?
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Το ότι ένα ηχείο έχει σωστή τονική απόκριση δεν σημαίνει αυτομάτως ότι μπορεί να ικανοποιήσει όλα τα γούστα για ακρόαση μουσικής.
Πολλά ηχεία της αγοράς έχουν σωστή απόκριση.
Τι σημαίνει αυτό , ότι ακούγονται όλα το ίδιο;
Τότε ας διαλέξουμε / φτιάξουμε ένα ηχείο να μετράει σωστά και ας κάψουμε όλα τα υπόλοιπα και να ακούμε όλοι από αυτό.
Μπα.
Δεν υπάρχει ούτε ένα ηχείο από αυτά που μετράνε σωστά που να ακούγεται το ίδιο με κάποιο άλλο.
Εμένα το HS8 δεν μου αρέσει.
Το βρίσκω λεπτό , χωρίς σώματα , με λάθος απόσβεση και τέλος πάντων με χαρακτήρα που δεν με προκαλεί για να κάτσω να ακούσω την μουσική μου.
Θα επιλέξω κάποιο άλλο από τα ηχεία που μετράνε σωστά.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Με λίγα λόγια το ότι μετράει σωστά σε καμία περίπτωση δεν το καθιστά και giant killer.
 
Last edited:



I

iason

Guest
Έχει φυσηματάκι. Μην ενθουσιάζεστε. Να πάτε να το ελέγξετε πριν την αγορά, αν σας ενοχλεί, και απο ποια αποσταση ακούγεται, σε ήσυχο χώρο. Αν βάλετε 11 τεμάχια σε ήσυχο dedicated δωμάτιο και αρχίσουν να φυσάνε απο παντού μπορεί να σας ενοχλεί.

400€ ηχείο είναι, μην περιμένουμε πολλά, μην νομίζουμε πως πιάσαμε το τζόκερ. Άντε να παίζει για 600€ αν είναι σούπερ ευκαιρία. Υπαρχει λόγος που το Neumann 310, και αυτό τριδρομο 8ιντσο, κανει 1600€ το ενα. Δεν είναι μ@λάκες αυτοί που παίρνουν το Neumann και πονηροί αυτοί που παίρνουν το Kali. Για όλα υπαρχει εξήγηση.

Στην αγορά των επαγγελματικών μόνιτορ δεν πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ούτε το αντίστροφο.
Ο,τι πληρώνεις παίρνεις.
Δημήτρη άσε δηλαδή που άμα έχεις 11 τεμάχια που φυσάνε την πνευμονία δεν την γλυτώνεις....... :rofl:
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ότι ένα ηχείο έχει σωστή τονική απόκριση δεν σημαίνει αυτομάτως ότι μπορεί να ικανοποιήσει όλα τα γούστα για ακρόαση μουσικής.
Πολλά ηχεία της αγοράς έχουν σωστή απόκριση.
Τι σημαίνει αυτό , ότι ακούγονται όλα το ίδιο;
Τότε ας διαλέξουμε / φτιάξουμε ένα ηχείο να μετράει σωστά και ας κάψουμε όλα τα υπόλοιπα και να ακούμε όλοι από αυτό.
Μπα.
Δεν υπάρχει ούτε ένα ηχείο από αυτά που μετράνε σωστά που να ακούγεται το ίδιο με κάποιο άλλο.
Εμένα το HS8 δεν μου αρέσει.
Το βρίσκω λεπτό , χωρίς σώματα , με λάθος απόσβεση και τέλος πάντων με χαρακτήρα που δεν με προκαλεί για να κάτσω να ακούσω την μουσική μου.
Θα επιλέξω κάποιο άλλο από τα ηχεία που μετράνε σωστά.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Με λίγα λόγια το ότι μετράει σωστά σε καμία περίπτωση δεν το καθιστά και giant killer.
Το θεμα ειναι οτι επιλεκτικες μετρησεις χρησιμοποιουνται και δεν ειναι ενδεικτικες του τι κανει ενα ηχειο,αυτη η αποκριση σχυνοτητας εχει γινει καραμελα,ολα αυτα που ζητας μπορουν να φανουν,και ακριβως γιαυτο δεν υπαρχει ηχειο που να μετρα το ιδιο με κανενα αλλο εκτος του αλλου ετερου αδερφου καναλιου...μιλαμε για μηχανικα αναρτουμενα συνθετα μερη με διαφορετικα τεχνικα χαραχτηριστικα αρα και ακουστικα..
Για το συγκεκριμενο εαν και δε εχει καποιο νοημα μιας και στην τελικη ολα περνουν απο ισοσταθμιση και αλλα ειναι πολυ σημαντικοτερα , εδω θα δανειστω εναν χαραχτηρισμο αλλου ,ακουγονται οπως φαινονται...νομιζω οτι ουτε και τα ns10 θα σου αρεσουν...
και συμπληρωνω ολα μπορουν να μεταμορφωθουν φτανει να τους ταιριαζουν τα κανουργια ρουχα...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το ns 10 είναι ένα περίεργο ηχείο, με αρκετή έλλειψη χαμηλών , αλλά με φοβερή ατάκα και ευκρίνεια σε όλο το φάσμα.
Κάτι ξέρουν οι στουντιάδες που το έχουν για master σε near field.

Πέραν τούτων , κανένα ηχείο ,διαφορετικό κάποιου άλλου , δεν θα ακουστεί το ίδιο , ακόμα και αν μετράνε ακριβώς το ίδιο.
Εδω έχουμε εντοπίσει διαφορές μεταξύ ίδιων ηχείων , κάποιες φορές λόγω μικροδιαφορών , αλλά κυρίως λόγω χωρικής τοποθέτησης.
Τα δικά μου, αν και είναι ακριβώς πανοποιότυπα τα μεγάφωνα , σαν να λέμε ματσαρισμένα, δεν ακούγονται ακριβώς το ίδιο λόγω θέσης στον χώρο. Μόνο αν τοποθετηθούν δίπλα δίπλα στην μέση του χώρου και τροφοδοτηθούν με mono σήμα θα παίξουν το ίδιο , στον χώρο μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Η Νιούμαν είναι από τις ελάχιστες που δίνουν εγγύηση πως τα ηχεία τους παίζουν ίδια, ασχέτως χρονολογίας παραγωγής ή σειριακού αριθμού, δηλαδή σου λέει πως μετά από 10 χρόνια σπας το ένα ηχείο σου, οκ, το πετάς και παίρνεις ένα καινούριο, το βάζεις στη θέση του παλιού και συνεχίζεις όπως ήσουν, εγγυημένα παίζουν όμοια.

Πόσο όμοια; Το λένε επισήμως, με ποσοστό %.

Ποιος ξέρει; 8-)
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Η ανάρτηση δεν έγινε για το τι μου αρέσει ή όχι αλλά για να τονίσω ότι η απόκριση συχνότητας δεν μας λέει τίποτα για τον χαρακτήρα του ηχείου.
Όσο για την περίφημη ισοστάθμιση η ίδια καμπύλη , στον ίδιο χώρο δίνει διαφορετικό ηχόχρωμα ανάλογα με το ηχείο στο οποίο εφαρμόζεται.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Η Νιούμαν είναι από τις ελάχιστες που δίνουν εγγύηση πως τα ηχεία τους παίζουν ίδια, ασχέτως χρονολογίας παραγωγής ή σειριακού αριθμού, δηλαδή σου λέει πως μετά από 10 χρόνια σπας το ένα ηχείο σου, οκ, το πετάς και παίρνεις ένα καινούριο, το βάζεις στη θέση του παλιού και συνεχίζεις όπως ήσουν, εγγυημένα παίζουν όμοια.

Πόσο όμοια; Το λένε επισήμως, με ποσοστό %.

Ποιος ξέρει; 8-)
κυριε κυριε νομιζω 0,5 %, τι κερδιζω????
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ή όχι αλλά για να τονίσω ότι η απόκριση συχνότητας δεν μας λέει τίποτα για τον χαρακτήρα του ηχείου.
Νομίζω πως αυτό είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με το αντικείμενο. Το “50-20000Hz+-3db” είναι μια μπούρδα ολκής και θα πρέπει να απαγορευτεί στο πολυνομοσχέδιο. Οπως και η σκέτη απόκριση on axis.

Χρειάζονται πολύ περισσότερες πληροφορίες, μια καλή αρχή είναι το spinorama. Με αυτό+ μετρησεις στον οριζόντιο και κάθετο άξονα, μέγεθος μονάδων, μέγιστο spl, THD και step και μετρησεις σε αυξανόμενες στάθμες είμαστε ήδη επαρκώς πληροφορημένοι για το πως παίζει το ηχείο.

Όσο για την περίφημη ισοστάθμιση η ίδια καμπύλη , στον ίδιο χώρο δίνει διαφορετικό ηχόχρωμα ανάλογα με το ηχείο στο οποίο εφαρμόζεται.
Αυτό θέλει τρεις σελίδες ανάλυση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
κυριε κυριε νομιζω 0,5 %, τι κερδιζω????
Production consistency due to individual hand alignment in final testing

  • Any KH 310 is “pair matched” to any other KH 310
Και στα χαρακτηριστικά:

Reproduction accuracy between 100 Hz and 10 kHz: 100%, 80%, 50% of loudspeakers produced±0.87; ±0.39; ±0.23 dB

Ε, λοιπόν, +- 0.87 σημαίνει έως 1,7 dB μέγιστη δυνατή απόκλιση από ηχείο σε ηχείο, που είναι τρομερή επίδοση, και να ξέρετε, πως ακόμη και με τέτοιο έλεγχο, στο τέλος φυσικά θέλει ισοστάθμιση. Δεν παίζουν 100% ίδια.

Οκ?

Τώρα για το +-3 dB των διαφόρων εταιρειών, καλύτερα να μη μιλήσω...
Αυτό θέλει τρεις σελίδες ανάλυση.
Για να εξηγήσεις τι θα εξηγήσεις στη συνέχεια...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν υπάρχει λόγος για μεγάλες αναλύσεις. Ούτε γνωρίζω γιατί συμβαίνει ούτε και με ενδιαφέρει να μάθω. Πάντως συμβαίνει, δεν αντιδρούν τα ηχεία το ίδιο στην ισοστάθμιση, είχε κάνει αναφορά και ο amirm δε θυμάμαι που. Ένα καλό ηχείο ισοσταθμίζεται και καλά, έχει αυτή τη δυνατότητα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Ένα καλό ηχείο ισοσταθμίζεται και καλά, έχει αυτή τη δυνατότητα.
Γενικά ναι, και επιπροσθέτως τα καλύτερα αποτελέσματα της ισοστάθμισης είναι αυτά που εφαρμόζονται σε σωστό χώρο και σε άριστα ηχεία, αυτά που λες και πώς δε θέλουν ισοστάθμιση. Τότε είναι που "κεντάει" η σοβαρή ισοστάθμιση. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο Τουλ λέει (περιληπτικά) πως το σωστό ηχείο δεν χρειάζεται ισοστάθμιση πάνω απο την Schroeder frequency, παρά μόνο εφαρμογή της επιθυμητής-αρεστής καμπύλης-στόχου. Κατι σαν εξελιγμένο tone control δηλαδή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top