Αγορά κατάλληλων ηχείων


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Πρέπει να βάζεις τόσο δυνατά το ροζ θόρυβο, ώστε το πράσινο να απέχει πολύ, να μην φαίνεται αν είναι δυνατόν...

Καλύτερα έγινε η καμπύλη, μη ψάχνεις λεπτομέρειες, δεν είναι αξιόπιστη μέτρηση.

Δώσε λίγο μπουστ στους 30.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Πρέπει να βάζεις τόσο δυνατά το ροζ θόρυβο, ώστε το πράσινο να απέχει πολύ, να μην φαίνεται αν είναι δυνατόν...

Καλύτερα έγινε η καμπύλη, μη ψάχνεις λεπτομέρειες, δεν είναι αξιόπιστη μέτρηση.

Δώσε λίγο μπουστ στους 30.
Ναι εννοείται ότι δεν ψάχνω τελειότητα πάντως ισορρόπησαν αρκετά τα πράγματα τώρα δεν ακούω μόνο μπάσο.... ακούω και καλύτερα μεσαία και υψηλά ..…...και οι φωνές πολύ καλύτερα...!!!
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι εννοείται ότι δεν ψάχνω τελειότητα πάντως ισορρόπησαν αρκετά τα πράγματα τώρα δεν ακούω μόνο μπάσο.... ακούω και καλύτερα μεσαία και υψηλά ..…...και οι φωνές πολύ καλύτερα...!!!
Τι; Δεν έβαλες καλώδια για να βγάλεις μπροστά τις φωνές και να χώσεις πίσω τα μπάσα; Απαπαπαπαπα! Τι; Άρχισε να στρώνει το πράγμα με ισοστάθμιση; Φτου κακά!!!!

Ε, βέβαια. Με τόσο ωραία καλώδια που έβαλες, στρώνει το πράγμα, έρχεται ισορροπία.

Α, ξέχασα, δε παίζεις με καλώδια.

Νταξ. Άκυρο.
Με προλάβατε, κακούργοι.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Η ισοστάθμιση που μπορούν να κάνουν τα ηχεία με την εφαρμογή δεν είναι κάτι ιδιαίτερο...π.χ. δεν μπορώ να μπουσταρω στους 30 κύκλους όπως μου είπε ο Κώστας.... έχει 5 επιλογές στα χαμηλά και 5 στα ψηλά και διόρθωνε ένα φάσμα στους 60 και στους 200 ας πούμε στα χαμηλά!

Βέβαια αυτό και μόνο έκανε αρκετά πιο ευχάριστη την ακουστική του χώρου, με λίγα λόγια χωρίς καθόλου επεξεργαστή ακόμα και με μικρόφωνο δε θα μπορούσαν να γίνουν ίσως οι ρυθμίσεις που χρειάζονται, εκτος αν κάτι δεν κατάλαβα καλά....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τι; Δεν έβαλες καλώδια για να βγάλεις μπροστά τις φωνές και να χώσεις πίσω τα μπάσα; Απαπαπαπαπα! Τι; Άρχισε να στρώνει το πράγμα με ισοστάθμιση; Φτου κακά!!!!



Με προλάβατε, κακούργοι.
Έλα. Ηρέμησε εσύ :p :p
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η ισοστάθμιση που μπορούν να κάνουν τα ηχεία με την εφαρμογή δεν είναι κάτι ιδιαίτερο...π.χ. δεν μπορώ να μπουσταρω στους 30 κύκλους όπως μου είπε ο Κώστας.... έχει 5 επιλογές στα χαμηλά και 5 στα ψηλά και διόρθωνε ένα φάσμα στους 60 και στους 200 ας πούμε στα χαμηλά!

Βέβαια αυτό και μόνο έκανε αρκετά πιο ευχάριστη την ακουστική του χώρου, με λίγα λόγια χωρίς καθόλου επεξεργαστή ακόμα και με μικρόφωνο δε θα μπορούσαν να γίνουν ίσως οι ρυθμίσεις που χρειάζονται, εκτος αν κάτι δεν κατάλαβα καλά....
Κάποια στιγμή θα στη βαρέσει να δοκιμάσεις καλώδια. Δες το τελικό ποσό που θα έδινες για καλώδια και πάρε τον αντίστοιχο επεξεργαστή ή κάτι κοντά σε αυτά τα χρήματα, υπολογίζοντας και την αγορά του μικροφώνου.
Επεξεργαστή δεν έχω, έχω όμως υπολογιστή που οδηγεί dac, άρα στον υπολογιστή ( προσπαθώ να μάθω να ) κάνω την ισοστάθμιση με βάση τις μετρήσεις του χώρου μου. Αυτό που ακούς δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτό που μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση για τον δικό σου χώρο.
Αυτό που κάνεις τώρα δηλαδή, είναι σαν αυτό που έκανα στις πρώτες δοκιμές που δανείστηκα τις ρυθμίσεις μέλους απο εδώ ( thanks!! ). Αρκετά ενδεικτικές του τί μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση μεν, αλλά όταν έπαιξαν ρυθμίσεις με βάση τις μετρήσεις του χώρου μου ( thanks Dimi!! ), το πράγμα απογειώθηκε. Και ακόμα είμαι στην αρχη.
Ετοιμάσου για γερό σκάλωμα.

Έλα. Ηρέμησε εσύ :p :p
Έεεεεελααα ρεεεεεε, αφού ξέρω τί άκουσε! Να μη σχολιάσω;;;;;
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Κάποια στιγμή θα στη βαρέσει να δοκιμάσεις καλώδια. Δες το τελικό ποσό που θα έδινες για καλώδια και πάρε τον αντίστοιχο επεξεργαστή ή κάτι κοντά σε αυτά τα χρήματα, υπολογίζοντας και την αγορά του μικροφώνου.
Επεξεργαστή δεν έχω, έχω όμως υπολογιστή που οδηγεί dac, άρα στον υπολογιστή ( προσπαθώ να μάθω να ) κάνω την ισοστάθμιση με βάση τις μετρήσεις του χώρου μου. Αυτό που ακούς δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτό που μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση για τον δικό σου χώρο.
Αυτό που κάνεις τώρα δηλαδή, είναι σαν αυτό που έκανα στις πρώτες δοκιμές που δανείστηκα τις ρυθμίσεις μέλους απο εδώ ( thanks!! ). Αρκετά ενδεικτικές του τί μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση μεν, αλλά όταν έπαιξαν ρυθμίσεις με βάση τις μετρήσεις του χώρου μου ( thanks Dimi!! ), το πράγμα απογειώθηκε. Και ακόμα είμαι στην αρχη.
Ετοιμάσου για γερό σκάλωμα.



Έεεεεελααα ρεεεεεε, αφού ξέρω τί άκουσε! Να μη σχολιάσω;;;;;
Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι με τον υπολογιστή θα μπορούσα να κάνω ισοστάθμιση με μεγαλύτερη ακρίβεια..... αλλά αυτό προϋποθέτει να παίζω μουσική από τον ίδιο υπολογιστή..... καλά κατάλαβα!!?
Και αν θα παίζω π.χ. με το κινητό όπως παίζω τώρα δεν θα έχανα ξανά όλες τις ρυθμίσεις???
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι με τον υπολογιστή θα μπορούσα να κάνω ισοστάθμιση με μεγαλύτερη ακρίβεια..... αλλά αυτό προϋποθέτει να παίζω μουσική από τον ίδιο υπολογιστή..... καλά κατάλαβα!!?
Και αν θα παίζω π.χ. με το κινητό όπως παίζω τώρα δεν θα έχανα ξανά όλες τις ρυθμίσεις???
Για να καταλάβω εκτός από τις μετρήσεις-ρυθμίσεις αυτή τη στιγμή και μουσική από το κινητό ακούς?
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάποια στιγμή θα στη βαρέσει να δοκιμάσεις καλώδια. Δες το τελικό ποσό που θα έδινες για καλώδια και πάρε τον αντίστοιχο επεξεργαστή ή κάτι κοντά σε αυτά τα χρήματα, υπολογίζοντας και την αγορά του μικροφώνου.
Επεξεργαστή δεν έχω, έχω όμως υπολογιστή που οδηγεί dac, άρα στον υπολογιστή ( προσπαθώ να μάθω να ) κάνω την ισοστάθμιση με βάση τις μετρήσεις του χώρου μου. Αυτό που ακούς δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτό που μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση για τον δικό σου χώρο.
Αυτό που κάνεις τώρα δηλαδή, είναι σαν αυτό που έκανα στις πρώτες δοκιμές που δανείστηκα τις ρυθμίσεις μέλους απο εδώ ( thanks!! ). Αρκετά ενδεικτικές του τί μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση μεν, αλλά όταν έπαιξαν ρυθμίσεις με βάση τις μετρήσεις του χώρου μου ( thanks Dimi!! ), το πράγμα απογειώθηκε. Και ακόμα είμαι στην αρχη.
Ετοιμάσου για γερό σκάλωμα.



Έεεεεελααα ρεεεεεε, αφού ξέρω τί άκουσε! Να μη σχολιάσω;;;;;
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφού ο άνθρωπος πήρε ενεργά δεν θα έχει ποτέ τη χαρά να παίξει με κάνα καλωδιάκι ηχείων!! :biggrin: :biggrin: :biggrin::biggrin::lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι από Spotify premium
Ε πρέπει να συνδέσεις και πηγή για να δεις τι μπορούν να κάνουν τα ηχεία σου, χάνεις πολύ αυτή τη στιγμή. Με την εφαρμογή αυτή πάντως θα μπορέσεις να κάνεις ένα υποτυπώδες "κούρδισμα".
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι με τον υπολογιστή θα μπορούσα να κάνω ισοστάθμιση με μεγαλύτερη ακρίβεια..... αλλά αυτό προϋποθέτει να παίζω μουσική από τον ίδιο υπολογιστή..... καλά κατάλαβα!!?
Και αν θα παίζω π.χ. με το κινητό όπως παίζω τώρα δεν θα έχανα ξανά όλες τις ρυθμίσεις???
Με τον υπολογιστή κάνεις τα εξής:
α) Μετράς με την εφαρμογή rew τί συμβαίνει στον χώρο σου.
β) μέσω της ίδιας εφαρμογής βγάζεις ένα φίλτρο ισοστάθμισης με τις απαιτούμενες διορθώσεις ( ως προς τη καμπύλη απόκριση. Όπως κάνεις και τώρα αν και ο επεξεργαστής κάνει κι άλλα σημαντικά πράγματα, αρκεί να τρέχει dirac, κοστίζει όμως )
γ) παίρνεις αυτό το φίλτρο και "λες" στον υπολογιστή να παίζει μουσική με βάση αυτή την ισοστάθμιση.

Το ίδιο πράγμα δηλαδή που κάνεις και τώρα, μόνο που θα βασίζεται σε μετρήσεις του χώρου σου και θα επιδρά με ακρίβεια στα σημεία που χρειάζονται να τροποποιηθούν.

Έχεις dac ή μόνο υπολογιστή;
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ε πρέπει να συνδέσεις και πηγή για να δεις τι μπορούν να κάνουν τα ηχεία σου, χάνεις πολύ αυτή τη στιγμή. Με την εφαρμογή αυτή πάντως θα μπορέσεις να κάνεις ένα υποτυπώδες "κούρδισμα".
Έχω πάρει αυτό 20200203_201528.jpg
Με Bluetooth και εξόδους xlr ...η τηλεόραση μου επίσης έχει Bluetooth και την συνδεσα και αυτήν....... Τρομερή ευκολία , ούτε καλώδια ούτε τίποτα σε σχέση με την κονσόλα που ήθελα να βάλω για να ακούω μουσική!!!
Τώρα από αποτελέσματα δεν ξέρω τι κάνει αλλά χαίρομαι που ακούω ότι χάνει πολύ γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορώ να πάρω από αυτά τα ηχεία!!!
Λίγο υπομονή και θα πάω για ένα κεντρικό ακόμα 2 sub και έναν επεξεργαστή και μετά μάλλον μετακόμιση.... :lolsign:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υ.Γ. Η εφαρμογή Rew είναι δωρεάν, όπως επίσης και η εφαρμογή που θα αναλάβει να εφαρμόσει την ισοστάθμιση. Σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεσαι ένα μικρόφωνο μετρήσεων ( το περιβόητο umik-1 ) ή κάποιο τρελιάρη κοντογείτονα που να το διαθέτει και να έρθει να σου κάνει τις μετρήσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top