Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σαν λαός τη δικαιολογία τη έχουμε πανεύκολη, κακά τα ψέματα. '' οι ποδηλάτες εκνευρίζουν τους οδηγούς αυτοκινήτων ''
Τα ζω κάθε μέρα στο πετσί μου, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μάς... Φταίμε και εμείς, ομως στο τέλος ο ποδηλάτης πάντα χάνει...
Ωραία μέρα για ποδήλατο!!
IMG_20200201_141500.jpg

Ήπια μια καφεδαρα με αυτή τη θέα!!

MVIMG_20200201_102229.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Κι εμεις γκρινιάζουμε για τους παρατημενους καδους και τα πατινια.

Ανευ πλακος παντως, αυτο που συμβαινει στην παραλιακη στο κεντρο της θεσσαλονικης ειναι ανευ προηγουμενου. Οι πεζοι που περνανε απο το δρομο στην παραλια προσγειωνονται στον ποδηλατοδρομο και υπαρχει λιγοτερο απο μισο μετρο αποαταση αυτου απο την ασφαλτο το οποιο ειναι γεματο με κολωνακια. Οσοι πεζοι περιμενουν για το φαναρι απο τη μερια της παραλιας πρεπει να καθονται εκτος ποδηλατοδρομου για να μην τον μπλοκαρουν. Και ο χωρος που μενει για τους πεζους στην παραλια απλα δεν φτανει για αυτους. Ειδικα κατι παρασκευες απογευμα την ανοιξη... α, και στον ποδηλατοδρομο ειναι ενσωματωμενες και οι ραμπες αμεα των διαβασεων. Και φυσικα αν καποιος πεζος παραπατησει σε ποδηλατη τον στελνει ειτε στα μεταλλικα κολωνακια που διαχωριζουν τον ποδηλατοδρομο απο την ασφαλτο ειτε στην ασφαλτο αυτη καθεαυτη...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ο Νίκος Παπαγγελής είναι ένας μεγάλος ήρωας της καθημερινότητας. Κάποιος τον οποίο πρέπει να έχουν πρότυπο τα μικρά παιδιά κι όχι κάτι άλλα παρτσακλά...

Στο μεταξύ...

Γιατί παραμένουν ψηλά οι θανάτοι πεζών και ποδηλατών στην Ευρώπη;

"Ιδιαίτερα ανησυχητικά είναι τα στοιχεία για τη θνησιμότητα πεζών και ποδηλατών στις χώρες της Ε.Ε., την περίοδο 2010 – 2018. Ναι μεν μειώνονται, όμως αυτό συμβαίνει με πιο αργό ρυθμό, σε σχέση με τη θνησιμότητα ατόμων επιβατών από τροχαία ατυχήματα. " (η συνέχεια στον πιο πάνω σύνδεσμο)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ο Νίκος Παπαγγελής είναι ένας μεγάλος ήρωας της καθημερινότητας. Κάποιος τον οποίο πρέπει να έχουν πρότυπο τα μικρά παιδιά κι όχι κάτι άλλα παρτσακλά...
Το έχω πετύχει το παλικάρι αρκετές φορές στη παραλιακή, δέος... δεν υπάρχουν άλλα λόγια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Επαναστατικό jacket για ποδηλάτες που σώζει ζωές.

"Το ποδήλατο δεν είναι μόνο για τους μικρούς, αλλά και για τους μεγάλους. Και δεν είναι μόνο για αναψυχή ή αθλητισμό, αλλά και για καθημερινή μετακίνηση. Μάλιστα, σε ορισμένες χώρες, είναι πολύ διαδεδομένο, όπως στην Ολλανδία, το Βέλγιο, τη Γαλλία, την Ισπανία, ενώ σε όλη την Ευρώπη αναπτύσσεται ένα ιδιότυπο ποδηλατικό κίνημα, το bike-sharing, ώστε ολοένα και περισσότεροι να χρησιμοποιούν ποδήλατο στα κέντρα των πόλεων.

Ωστόσο, μπορεί σε αρκετές χώρες να υπάρχει ένα αξιόλογο δίκτυο ποδηλατοδρόμων, εντούτοις, όπως είναι λογικό, οι περισσότεροι κινούνται στους δρόμους. Κι εκεί έγκειται το μείζον ζήτημα της οδικής ασφάλειας, καθώς περίπου 2.000 ποδηλάτες χάνουν τη ζωή τους από ατυχήματα στους δρόμους, σε εμπλοκή με αυτοκίνητα.
"

(συνέχεια)



Ενδιαφέρουσα ιδέα. Αμφίβολο εάν θα βγει σε παραγωγή κι αν θα έχει πράγματι θετική επίδραση στις αντιδράσεις των αυτοκινητιστών.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Όσο τα ηλεκτρονικά μπιρμπιτσόλια των αυτοκινήτων και τα smartphone θα αποσπούν τη προσοχή των οδηγών θα συνεχίσουν τα ατυχήματα... στους ελληνικούς δρόμους έχουμε και το άλλο παράδοξο.
Απο τη στιγμή που δεν υπάρχουν ποδηλατόδρομοι το ποδήλατο απαγορεύεται να κυκλοφορεί στους δρόμους, αυτή τη κουβέντα είχα σε ένα φανάρι με οδηγο αυτοκινήτου στη επιστροφή από τη καθημερινή μου προπόνηση.
Είχε τόσο δίκιο ο άνθρωπος που φεύγοντας με έβρισε κιόλας... Αμέ!! :thumbsup:

IMG_20200211_200240.jpg


MVIMG_20200211_143953.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Α, ρε Χρήστο, ασχολείσαι με ούγκανους... Χαρά στο κουράγιο σου...

Κατά τα άλλα, στο FTP test της Τετάρτης 05/02/2020, είδα αύξηση στα Watts, από τα 184 στα 191. Tα 191 Watts είναι ελάχιστα μικρότερη απόδοση από το στόχο που είχα αρχικά (= 193 Watts). Δεν με ενοχλεί όμως, κυρίως επειδή για τόσο μικρές διαφορές, είναι πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες που παίζουν κάποιο ρόλο/έχουν κάποια επίδραση, σε σημείο που να μην αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Το σημαντικά συμπεράσματα, για μένα, είναι τα εξής:

1) Ολοκλήρωσα είκοσι οκτώ (28) εβδομάδες συνεχών προπονήσεων - και συνεχίζω στην εικοστή έννατη με τη αποψινή προπόνηση, συμπεριλαμβανομένων και των δύο (2) εβδομάδων των διακοπών Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς. Παραδοσιακά, αυτές οι δύο εβδομάδες ήταν περίοδος "άπλας και ξάπλας" για μένα (= αποχή από οποιαδήποτε γυμναστική). Φέτος έπρεπε να "πολεμήσω" με τον "κακό" εαυτό μου για να με πείσω να κάνω τις προγραμματισμένες προπονήσεις, ένας "πόλεμος" ο οποίος, λόγω αποτελέσματος (=έκανα όλες τις προγραμματισμένες προπονήσεις) είχε και θετική ψυχολογική επίδραση. Ουσιαστικά, πειθάρχησα τον εαυτό μου κι αυτό για μένα είναι σημαντικό. Πάει να γίνει συνήθεια (= να κάνω τις προγραμματισμένες προπονήσεις, no matter what) κι είναι καλό αυτό. Πολύ καλό.

Να σημειώσω ότι το τελευταίο record συνεχών εβδομάδων προπονήσεων ήταν είκοσι (20).

2) Υπάρχει πρόοδος στην προσπάθειά μου. Αφενός, η πρόοδος αντικατοπτρίζεται στην άνοδο των Watts, αφετέρου, όπως είχα γράψει και παλιότερα (νομίζω :cautious: ), άρχισα να "μπαίνω" σε ρούχα που είχα να φορέσω σχεδόν δύο (2) χρόνια. Θέλω να πιστεύω ότι θα συνεχίσω έτσι και κάποια στιγμή, όταν θα βολέψουν διάφορες συνθήκες, θα βγω και στον δρόμο για ποδηλασία.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Θέλω να πιστεύω ότι θα συνεχίσω έτσι και κάποια στιγμή, όταν θα βολέψουν διάφορες συνθήκες, θα βγω και στον δρόμο για ποδηλασία.
Όχι ρε, κάτσε μέσα, δεν βλέπεις τι τραβάει ο @bretsos ; :tongue: :biggrin:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
δεν βλέπεις τι τραβάει ο @bretsos ; :tongue: :biggrin:
σιγά μωρέ... Με πάτησε ένα αυτοκίνητο και με έστειλε νοσοκομείο , η ωμοπλάτη είναι ακόμα σπασμένη, στη τομή δεν έχω καθόλου αίσθηση γιατί κόψαμε κάτι νεύρα, στο χρόνο πάνω θα βγάλω τα τιτάνια και δώσε πάλι από τη αρχή...
Στο δρομο με βρίζουν όλοι , άλλοι με περνάνε σύριζα επίτηδες, κάποιοι μου κλείνουν επίτηδες το δρόμο με σκοπό να με ρίξουν.
Γυναίκα οδηγός με είπε να πάω να πλύνω κάνα πιάτο αφού με έκλεισε το δρόμο και με έριξε στο χαντάκι...
Ψιλοπραματα... Να βγεις, να βγεις Χάρη μου, και ο Θεός βοηθός :roflmao:
Σοβαρά τώρα, αυτό το πράμα με το προπονητήριο δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα, νιώθω σαν αυτιστικός που κοιτάει ένα ντουβάρι:)
 



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
σιγά μωρέ... Με πάτησε ένα αυτοκίνητο και με έστειλε νοσοκομείο , η ωμοπλάτη είναι ακόμα σπασμένη, στη τομή δεν έχω καθόλου αίσθηση γιατί κόψαμε κάτι νεύρα, στο χρόνο πάνω θα βγάλω τα τιτάνια και δώσε πάλι από τη αρχή...
Στο δρομο με βρίζουν όλοι , άλλοι με περνάνε σύριζα επίτηδες, κάποιοι μου κλείνουν επίτηδες το δρόμο με σκοπό να με ρίξουν.
Γυναίκα οδηγός με είπε να πάω να πλύνω κάνα πιάτο αφού με έκλεισε το δρόμο και με έριξε στο χαντάκι...
Ψιλοπραματα... Να βγεις, να βγεις Χάρη μου, και ο Θεός βοηθός :roflmao:
Σοβαρά τώρα, αυτό το πράμα με το προπονητήριο δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα, νιώθω σαν αυτιστικός που κοιτάει ένα ντουβάρι:)
πολλα ρισκα ρε παιδια , παρα πολλα... εγω το εκοψα μετα απο ενα καυγα με μια μηχανοβια με klr εικοσαετιας στο κεντρο της Αθηνας... ηθελε να με πατησει κανονικα και με το νομο

καλυτερα ηρεμος ψυχικα παρα γυμνασμενος
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
πολλα ρισκα ρε παιδια , παρα πολλα... εγω το εκοψα μετα απο ενα καυγα με μια μηχανοβια με klr εικοσαετιας στο κεντρο της Αθηνας... ηθελε να με πατησει κανονικα και με το νομο

καλυτερα ηρεμος ψυχικα παρα γυμνασμενος
Καλά οι γυναίκες οδηγοί έχουν ξεφύγει άσχημα, δεν το συζητώ...
Έχω απίστευτες ιστορίες να διηγηθώ.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Στο νησί Βάσον κοντά το Σιάτλ υπάρχει ένα μονοπάτι που οδηγεί στο δάσος. Ανάμεσα στα δέντρα υπάρχει και κάποιο, στον κορμό του οποίου υπάρχει ενσωματωμένο ένα ποδήλατο...

1581939055805.png


...Το ποδήλατο ποτέ δεν άρεσε στον μικρό Ντον. Δεν τον βόλευε το τιμόνι, ούτε τα χερούλια κι έβρισκε τα λάστιχα σκληρά. Δεν είχε άλλο όμως και έτσι έκανε βόλτες με αυτό στο δάσος μαζί με τους φίλους του. Μια μέρα, στα μέσα της δεκαετίας του ’50, ακούμπησε το ποδήλατο στο δέντρο, το ξέχασε και δεν γύρισε ποτέ να το πάρει...


1581939168287.png



Οι πρώτες λέξεις που ξεστόμισε ήταν «αυτό είναι το ποδήλατό μου!».»Δεν νομίζω ότι είναι δικό σου πια, τώρα ανήκει στο δέντρο» απάντησε εκείνη....


http://www.mixanitouxronou.gr/to-de...-polemo-i-pragmatiki-istoria-ine-diaforetiki/
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top