Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ευχαριστώ φίλε
Με το kodi δυστυχώς δεν είμαστε καθόλου φίλοι. Pc , xbox one x παντού κολλήματα και μπερδέματα. Οπότε εδώ δεν το βάζω καθόλου :D

Γιατί όμως;
Εγω το έχω σε Minix neo U1 και δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα εκτός πριν λίγες μέρες δεν φόρτωνε κάποιες επιλογές αλλά το πρόβλημα ήταν η μνήμη ROM μετέφερα αρχεία αλλού και όλα καλά!
Μην το φορτώνεις χωρίς λόγο με add-ons που δεν τα χρειάζεσαι, αν το μάθεις καλά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο! ;)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Γιατί όμως;
Εγω το έχω σε Minix neo U1 και δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα εκτός πριν λίγες μέρες δεν φόρτωνε κάποιες επιλογές αλλά το πρόβλημα ήταν η μνήμη ROM μετέφερα αρχεία αλλού και όλα καλά!
Μην το φορτώνεις χωρίς λόγο με add-ons που δεν τα χρειάζεσαι, αν το μάθεις καλά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο! ;)
Δεν πρόλαβα ποτέ να του φορτώσω add ons πως τα λένε. Προσπαθούσα να το χρησιμοποιήσω σαν player για ταινίες αλλά μπαρμπούτσαλα.
Τώρα σου λέω και για xbox one x με ειδικό λειτουργικό και ειδική εφαρμογή για αυτό.
Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν γούσταρε την παρέα μου :lolsign:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις καλές. Βασική χρήση η IPTV που τα πάει πολύ καλά. Έχω έναν μικρό ενδοιασμό για την κίνησή του συγκρίνοντάς το με ένα MAG 322 που είχα. Έχει κάποια "κομπιάσματα" Με την τηλεόραση κλείδωσε σε 4Κ 60 fps. HDR δεν μπορώ να δοκιμάσω αφού δεν το υποστηρίζει η τηλεόρασή μου. Το KODI το έβαλα με WAKO και Real Debrid αλλά δεν το έχω ευχαριστηθεί ακόμα σε 4Κ λόγω παγωμάτων ίσως για την ταχύτητα δικτύου αν και το Modem συγχρονίζει στα 71 Mbit/s με 100άρα γραμμή (γ@μw την Cosmote…)
Περί ήχου, δεν το έχω δοκιμάσει με τον AVR ακόμα, ούτε με τον προβολέα.
Γιάννης
 
Last edited:

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Δεν πρόλαβα ποτέ να του φορτώσω add ons πως τα λένε. Προσπαθούσα να το χρησιμοποιήσω σαν player για ταινίες αλλά μπαρμπούτσαλα.
Τώρα σου λέω και για xbox one x με ειδικό λειτουργικό και ειδική εφαρμογή για αυτό.
Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν γούσταρε την παρέα μου :lolsign:
Καλησπέρα, αν θες πες μας στο One X τι προβλήματα είχες με το kodi μιας και εγώ το συστήνω ανεπιφύλακτα μετά από δικές μου δοκιμές που έκανα σε format 4k και Atmos playback. Μου κάνει εντυπώση, τι προβλήματα είχες?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ίσως να τον αποθάρρυνε και κατόπιν να το παράτησε.
Κι εγώ στην αρχή μόλις είδα τον λαβύρινθο από τα menu και τις εκατοντάδες ρυθμίσεις και παραμετροποίησεις το είχα αφήσει στην άκρη και χρησιμοποιούσα άλλους players, κατά τύχη το ξανά έπιασα όταν ήθελα να κάνω κάτι που δεν μπορούσα με άλλη εφαρμογή, με το kodi μπορείς να κάνεις τα πάντα δεν υπάρχουν περιορισμοί και μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου, αν ασχοληθεί κάποιος σιγά σιγά θα το μάθει δεν υπάρχει περίπτωση και τότε δεν θα ξαναχρησιμοποιήσει καμιά άλλη εφαρμογή.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα, αν θες πες μας στο One X τι προβλήματα είχες με το kodi μιας και εγώ το συστήνω ανεπιφύλακτα μετά από δικές μου δοκιμές που έκανα σε format 4k και Atmos playback. Μου κάνει εντυπώση, τι προβλήματα είχες?
Έπαιξε μία φορά και μετά δεν ξανα άνοιγε καθόλου η εφαρμογή. Οπότε και εγώ δεν ξανα ασχολήθηκα έχοντας αντιμετωπίσει και παλαιότερα θέματα με το kodi στο pc.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Ok. Για το pc τόσα χρόνια και τόσες εκδόσεις συνάντησα και εγώ πολλά προβλήματα. Πάντως στο xbox X πετάει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Πάντως για τα Minix υπάρχουν εκδόσεις από την εταιρεία που τις έχει τεστάρει και διαμόρφωσει ειδικά για τις συσκευές της που ονομάζει " kodi Minix edition" (XBC for Minix 15.3 or 16.3) και τρέχουν άψογα, κάποιοι χρήστες από ότι διαβάζω στο forum της εταιρείας έχουν εγκαταστήσει διαφορετικές versions και αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Κοdi στο HTPC 10 χρόνια. Μας έσπασε τα @@ να το σετάρουμε αλλά από τότε κανένα θέμα.
Βέβαια δεν κάνω τρελή χρήση, μόνο ταινίες παίζει, ενώ ξέρω ότι κάνει παπάδες όπως live stream κλπ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Κοdi στο HTPC 10 χρόνια. Μας έσπασε τα @@ να το σετάρουμε αλλά από τότε κανένα θέμα.
Βέβαια δεν κάνω τρελή χρήση, μόνο ταινίες παίζει, ενώ ξέρω ότι κάνει παπάδες όπως live stream κλπ.

Τα πάντα κάνει, και streaming από σειρές από όλο τον κόσμο, και μουσική και ταινίες και χιλιάδες κανάλια και δορυφορική και αθλητικά για όσους ενδιαφέρονται και τσόντες και καφέ espresso φτιάχνει και ποπ κορν ψήνει, oops sorry, αυτό θα γίνει σε μελλοντικές εκδόσεις. :p
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Να πω και κατι που ισως να φανει χρησιμο σε καποιους.

Shield, AVR & TV
Use RGB for games with all the devices supporting RGB)

Shield, AVR & TV
For 1080p you can use YCBR 4:2:2 for full Bluray movies MKV, ISO

Shield, AVR & TV
For 4K/HDR use YCbCr 4:2:0 output.

TV 4K with HDR
The output from the Shield is 8-bit Rec. 709 in 4K TVs with HDMI UHD Color Turn OFF in TV
The output from the Shield is 10-bit Rec. 2020 in 4K TVs with HDMI UHD Color Turn ON in TV

The Lesser conversions RGB < > YCbCr < > ETC in Video chain the better.....

Εκτος απο τις πληροφοριες που δινει για πως να βλεπεις πιο σωστα....αυτο που καταλαβαινω απο τα λιγα που ξερω ειναι πως δεν κανει για οθονες υπολογιστων. Εαν δεν τα λεω σωστα διορθωστε με.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Να πω και κατι που ισως να φανει χρησιμο σε καποιους.

Shield, AVR & TV
Use RGB for games with all the devices supporting RGB)

Shield, AVR & TV
For 1080p you can use YCBR 4:2:2 for full Bluray movies MKV, ISO

Shield, AVR & TV
For 4K/HDR use YCbCr 4:2:0 output.

TV 4K with HDR
The output from the Shield is 8-bit Rec. 709 in 4K TVs with HDMI UHD Color Turn OFF in TV
The output from the Shield is 10-bit Rec. 2020 in 4K TVs with HDMI UHD Color Turn ON in TV

The Lesser conversions RGB < > YCbCr < > ETC in Video chain the better.....

Εκτος απο τις πληροφοριες που δινει για πως να βλεπεις πιο σωστα....αυτο που καταλαβαινω απο τα λιγα που ξερω ειναι πως δεν κανει για οθονες υπολογιστων. Εαν δεν τα λεω σωστα διορθωστε με.
Γενικά όσο λιγότερες μετατροπές τόσο καλύτερα, αλλά αυτό το 4:2:0 σε hdr δε μ' αρέσει καθόλου.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ενταξει ναι δεν ειναι τελειο. Oπως σιγουρα θα ξερεις ολα καπου πονανε.

Το θεμα ειναι πιο εχει τα λιγοτερα μειονεκτηματα. Σε downscaling και upscaling παντως ειναι καλο.

οσα ειπα ειναι για το προηγουμενο μηχανημα αλλα σιγουρα δεν θα εχει τρομερες διαφορες.
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.434
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top