Τύφλα να χει το...Dirac (διόρθωση απόκρισης δικαναλικού)


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και τι άλλα ηχεία έχεις εκτός των fluid;
Έχουν αναφερθεί πολλάκις...ADAM S3V και κόρνες Impulse Ta'us είναι τα επίσημα.
Ανεπίσημα που επίσης έχουν αναφερθεί τα κροσαρισμένα - ανά κανάλι πλέον με sub Dynaudio 18S - GoldenEar Triton Seven που έχω εγκαταστήσει για λογαριασμό των γονέων μου και Yamaha Monitors HS8 επίσης με Dynaudio 18S.

Το πλεονέκτημα με sub όπως τα 18S έγκειται στο ότι διαθετουν ενσωματωμένο δικό τους επεξεργαστή για την προσαρμογή απόκρισης στη ζώνη ευθύνης τους και τη χρονική ευθυγράμμιση με δορυφόρους.Αυτό το στοιχείο παρέχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει η σοστάθμιση για καμπύλη-στόχο από ύψος ανώτερο της ζώνης Schroeder. με ακέραια τη συμπεριφορά στο πεδίο του χρόνου.Και αυτό διευκολύνει πάρα πολύ την όλη κατάσταση.
Εδώ βεβαίως ενεργούμε υπό τις πιο αντίξοες συνθήκες που θ'ανταποκρίνονταν πιστότερα στα τυπικά δικαναλικά setup.
Και γι αυτό το λόγο συμπεριλαμβάνεται στην εξέταση η προοπτική φασικής ευθυγράμμισης των δορυφόρων με τα sub υπό παραδοσιακές αρχιτεκτονικές χωρίς παρεμβολή επεξεργαστή.
Υπάρχουν βεβαίως και κάποια ΄΄ανεπίσημα΄΄ που δεν έχουν αναφερθεί...

Ανοίγει και μια ακόμα παρένθεση με αφορμή προηγούμενη παρέμβαση...Στο παράθυρο του rePhase κλικάρουμε την ενότητα Paragraphic Gain EQ.Πατάμε την υποενότητα Tools κι επιλέγουμε την εντολή import REW filter settings.Φορτώνουμε όπως έχει ειδικά το σωσμένο αρχείο με τα φίλτρα ισοστάθμισης για το εξεταζόμενο κανάλι.

Παράδειγμα για τα φίλτρα στο δεξί κανάλι που είχαν αναπαρασταθεί σε προηγούμενη καταχώρηση

1581612151517.png


Παρατηρούμε το τρελό πανηγύρι διακυμάνσεων φάσης (αχνή διακεκομμένη γραμμή κάτω από την απόκριση με κλίμακα φάσης στο δεξί σκέλος) που γίνεται κάτω από τα 200 Hz...
Κλικάρουμε κατόπιν και αλλάζουμε τον τύπο των φίλτρων από minimum phase σε linear phase....Τί παρατηρούμε;
Οκ τα διάβασα και εγώ τα γραφόμενα του γέροντα....... :smoke:

Ποια είναι η άλλη λύση είπαμε...!!???? :lolsign:
Να προμηθευόμασταν...Trinnov.

Ο Προμηθέας πάντως έδωσε τη φλόγα στην Ανθρωπότητα χωρίς διαμαρτυρίες και απαιτήσεις σε ευρά... :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Να προμηθευόμασταν...Trinnov.

Ο Προμηθέας πάντως έδωσε τη φλόγα στην Ανθρωπότητα χωρίς διαμαρτυρίες και απαιτήσεις σε ευρά... :sneaky:
Θα το ξανά διαβάσω.... απλά έχω μεγάλα κενά και οι απορίες έρχονται η μία πίσω από την άλλη!
Εφόσον το τοπικ απευθύνεται σε εξοικειωμένους χρήστες για εμένα είναι αρκετά δύσκολο να τα κατανοήσω... ακόμα!!! ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα το ξανά διαβάσω.... απλά έχω μεγάλα κενά και οι απορίες έρχονται η μία πίσω από την άλλη!
Εφόσον το τοπικ απευθύνεται σε εξοικειωμένους χρήστες για εμένα είναι αρκετά δύσκολο να τα κατανοήσω... ακόμα!!! ;)
Πρέπει να ξέρουμε τις βασικές μόνο λειτουργίες του REW κατά τις μετρήσεις και τη διαχείριση των αποτελεσμάτων.Επίσης στοιχειώδεις μόνο γνώσεις χρήσης υπολογιστή σε περιβάλλον Windows...Πέραν αυτών,περιγράφεται ακριβώς ποια εικονίδια να πατηθούν και ποιες εντολές να δοθούν....Πιο απλά δεν γίνεται καθώς οι σχετικοί σε άλλο νήμα ενδοιασμοί βρίσκουν λόγο ύπαρξης:
Αναρωτιέμαι όμως πόσο εκτιμητέο θα ήταν κάτι τέτοιο πέραν της ακαδημαϊκής αξίας.

Από τη μια μεριά όσοι θ'αναγνώριζαν δίχως ενστάσεις την πρακτική του αξία είναι κατά κανόνα ήδη τακτοποιημένοι με δικούς τους (πολυκαναλικούς) επεξεργαστές που θα είχαν τη βέλτιστη δράση δεδομένης της εκτεταμένης έρευνας των υπευθύνων για το λογισμικό τους.

Από την άλλη πλευρά οι παραδοσιακοί χρήστες που θα το χρειάζονταν ακόμα περισσότερο θα έβρισκαν τη διαδικασία επίπονη κι εξεζητημένη δεδομένου ότι χρειάζεται κάποια γνώση και δεξιότητα στο χειρισμό των φίλτρων και παράλληλα διαδοχικές δοκιμές προς έγκριση ή απόρριψη σε ακροαματικό επίπεδο του προκύπτοντος σε κάθε προσπάθεια λογισμικού.Κι επιμονή να ξεκινάς αν χρειαστεί πάλι από την αρχή.Κι επειδή η αποτυχία είναι πιθανότερη στις αρχικές προσπάθειες υπάρχει το ενδεχόμενο ν'απαξιωθεί ως ατελέσφορη η όλη διαδικασία.

Ο ίδιος πάντως εντρύφησα σε αυτήν όχι γι αποθέωση της γνώσης ή της ΄΄μαγκιάς΄΄,αλλά επειδή αποφάσισα να προμηθευτώ όποτε κρίνω ότι οι συνθήκες μου θα έχουν ωριμάσει μια και καλή πολυκαναλικό επεξεργαστή αντί να περνούσα μεταβατικώς σε κάποια έτοιμη δικαναλική υλοποίηση.Ο extra large τύπος έχει πεθάνει προ πολλού στη δική μου φρόνηση.

Και η μεγάλη πλάκα είναι ότι μικρές διαφοροποιήσεις στις καμπύλες επιφέρουν πιο δραστικά αποτελέσματα έναντι οποιασδήποτε αβανταδόρικης καλωδίωσης ή συναφών παρελκομένων.
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Ο Προμηθέας πάντως έδωσε τη φλόγα στην Ανθρωπότητα χωρίς διαμαρτυρίες και απαιτήσεις σε ευρά... :sneaky:

All truths are easy to understand once they are discovered, the point is to discover them ......(?)
Scify
 
Last edited:



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ σκαλώνω μετά. Εκεί που προσπαθούμε να βγάλουμε τη καμπύλη ισοστάθμισης ( δηλαδή, αφού έχουμε φορτώσει τη καμπύλη μέτρησης και τα φίλτρα, οπότε βγάζουμε τη διαφορά τους ) και μετά φορτώνουμε πίσω στο rew, όπου αρχίζει το πανηγύρι με τις φάσεις. Να ελπίζω πως θα επεκταθούμε κι εκεί, δηλαδή θα το φτάσουμε μέχρι τη φάση που διοθρώνουμε φάσεις;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ξέρει κανείς ποιος έκανε την οργάνωση, μουσική, μηχανήματα για την παρουσίαση της aegean χθες ,που μίλησε κι ο Μητσοτάκης; Δείτε το βίντεο στο διαδίκτυο, είναι first class experience.
Ιδεα δεν εχω , παντως το χωριανακι μου το πεταει το εργαλειο !!
86627644_1459003257604303_5229246893334200320_o.jpg

:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ σκαλώνω μετά. Εκεί που προσπαθούμε να βγάλουμε τη καμπύλη ισοστάθμισης ( δηλαδή, αφού έχουμε φορτώσει τη καμπύλη μέτρησης και τα φίλτρα, οπότε βγάζουμε τη διαφορά τους ) και μετά φορτώνουμε πίσω στο rew, όπου αρχίζει το πανηγύρι με τις φάσεις. Να ελπίζω πως θα επεκταθούμε κι εκεί, δηλαδή θα το φτάσουμε μέχρι τη φάση που διοθρώνουμε φάσεις;
Δεν θα αναμενόταν κάτι λιγότερο.Σημειωτέον ότι στο διαδίκτυο κυκλοφορούν διάφορες εναλλακτικές τεχνικές διόρθωσης με τον υποφαινόμενο να έχει πειραματιστεί πέντε-έξι φορές τουλάχιστον με καθεμία εξ αυτών.

Για λόγους απλούστευσης στη βασική παρουσίαση θα εξεταστεί εκείνη η εκδοχή με την οποία θεωρεί ότι προέκυψε το πιο ικανοποιητικό ακροαματικόν αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
O Bhutia δεν έχει φύλο, είναι υπερβατικό ον.
Τότε να λέμε "το ον Bhutia", όπως λέμε "το Τζέισον - Αντιγόνη"!!!
Στατιστικα, αλλα και ρεαλιστικα, μεγαλυτερη εως απολυτη πιθανοτητα υπαρχει η Rosi να μην ειναι θυληκο...
Στάνταρ!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχουν αναφερθεί πολλάκις...ADAM S3V και κόρνες Impulse Ta'us είναι τα επίσημα.
Ανεπίσημα που επίσης έχουν αναφερθεί τα κροσαρισμένα - ανά κανάλι πλέον με sub Dynaudio 18S - GoldenEar Triton Seven που έχω εγκαταστήσει για λογαριασμό των γονέων μου και Yamaha Monitors HS8 επίσης με Dynaudio 18S.

Το πλεονέκτημα με sub όπως τα 18S έγκειται στο ότι διαθετουν ενσωματωμένο δικό τους επεξεργαστή για την προσαρμογή απόκρισης στη ζώνη ευθύνης τους και τη χρονική ευθυγράμμιση με δορυφόρους.Αυτό το στοιχείο παρέχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει η σοστάθμιση για καμπύλη-στόχο από ύψος ανώτερο της ζώνης Schroeder. με ακέραια τη συμπεριφορά στο πεδίο του χρόνου.Και αυτό διευκολύνει πάρα πολύ την όλη κατάσταση.
Εδώ βεβαίως ενεργούμε υπό τις πιο αντίξοες συνθήκες που θ'ανταποκρίνονταν πιστότερα στα τυπικά δικαναλικά setup.
Και γι αυτό το λόγο συμπεριλαμβάνεται στην εξέταση η προοπτική φασικής ευθυγράμμισης των δορυφόρων με τα sub υπό παραδοσιακές αρχιτεκτονικές χωρίς παρεμβολή επεξεργαστή.
Υπάρχουν βεβαίως και κάποια ΄΄ανεπίσημα΄΄ που δεν έχουν αναφερθεί...

Ανοίγει και μια ακόμα παρένθεση με αφορμή προηγούμενη παρέμβαση...Στο παράθυρο του rePhase κλικάρουμε την ενότητα Paragraphic Gain EQ.Πατάμε την υποενότητα Tools κι επιλέγουμε την εντολή import REW filter settings.Φορτώνουμε όπως έχει ειδικά το σωσμένο αρχείο με τα φίλτρα ισοστάθμισης για το εξεταζόμενο κανάλι.

Παράδειγμα για τα φίλτρα στο δεξί κανάλι που είχαν αναπαρασταθεί σε προηγούμενη καταχώρηση

View attachment 153697

Παρατηρούμε το τρελό πανηγύρι διακυμάνσεων φάσης (αχνή διακεκομμένη γραμμή κάτω από την απόκριση με κλίμακα φάσης στο δεξί σκέλος) που γίνεται κάτω από τα 200 Hz...
Κλικάρουμε κατόπιν και αλλάζουμε τον τύπο των φίλτρων από minimum phase σε linear phase....Τί παρατηρούμε;

Να προμηθευόμασταν...Trinnov.

Ο Προμηθέας πάντως έδωσε τη φλόγα στην Ανθρωπότητα χωρίς διαμαρτυρίες και απαιτήσεις σε ευρά... :sneaky:
Έλα τώρα... Πες και για τα καυσόξ....τα Harbeth που έχεις κρυμμένα στη ντουλάπα με τους σκελετούς.. :tongue:
Κοίτα, ό,τι έχει περιγράψει ως τώρα είναι το εύκολο κομμάτι. Έχει καταφέρει όμως να το κάνει να φαίνεται σαν να διαβάζεις το κεφάλαιο. Φταίει και το γεγονός πως δεν έχει βάλει φωτογραφίες, σαν εγχειρίδιο του ευγενιδείου ιδρύματος δεκαετίας 50 είναι.
Πέρα από την πλακιτσα που κάνουμε κατά καιρούς για το εξαιρετικό ύφος και τρόπο γραφής του μπουτχια, δε νομίζω πως τίθεται κάποιο θέμα κατανόησης. Και θεωρώ πως αν έβαζα κάτω τον κωλο μου να ασχοληθώ και να διαβάσω, μια χαρά θα τα κατάφερνα. Το θέμα είναι αν κοντά στα 50 μου, έχω τη διάθεση και την υπομονή ως γερικος σκύλος να μάθω νέα κόλπα. Για αυτό λέω πως αν μπορούσα αύριο το πρωί να διαθέσω ένα επαρκές πόσο για ένα νέο σύστημα, ένα μέρος του μπάτζετ θα πήγαινε σίγουρα σε έναν επαγγελματία που θα μου το παρέδιδε "με το κλειδί στο χέρι". Και εννοείται πως η δουλειά του θα περιελάμβανε και την επιλογή των κατάλληλων συσκευών, όπου εκεί θα είχα λόγο μόνο για το κόστος και μια μικρή παρέμβαση ίσως ως προς το αισθητικό μέρος.
Εννοείται δικάναλο..
 
Last edited:



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πέρα από την πλακιτσα που κάνουμε κατά καιρούς για το εξαιρετικό ύφος και τρόπο γραφής του μπουτχια, δε νομίζω πως τίθεται κάποιο θέμα κατανόησης. Και θεωρώ πως αν έβαζα κάτω τον κωλο μου να ασχοληθώ και να διαβάσω, μια χαρά θα τα κατάφερνα. Το θέμα είναι αν κοντά στα 50 μου, έχω τη διάθεση και την υπομονή ως γερικος σκύλος να μάθω νέα κόλπα. Για αυτό λέω πως αν μπορούσα αύριο το πρωί να διαθέσω ένα επαρκές πόσο για ένα νέο σύστημα, ένα μέρος του μπάτζετ θα πήγαινε σίγουρα σε έναν επαγγελματία που θα μου το παρέδιδε "με το κλειδί στο χέρι". Και εννοείται πως η δουλειά του θα περιελάμβανε και την επιλογή των κατάλληλων συσκευών, όπου εκεί θα είχα λόγο μόνο για το κόστος και μια μικρή παρέμβαση ίσως ως προς το αισθητικό μέρος.
Εννοείται δικάναλο..
Δυστυχώς η μελέτη είναι απαραίτητη, το μέγεθος αυτής είναι το προς συζήτηση. Χωρίς να κατανοήσεις τις βασικές αρχές θα είσαι πάντα εξαρτώμενος από τον επαγγελματία. Δεν είναι μόνο θέμα οικονομικό, ακόμα κι αν κάποιος καταλήξει στην επιλογή να αναθέσει σε τρίτο τη ρύθμιση του συστήματός του (ακόμα περισσότερο και την επιλογή των μονάδων που θα το συνθέτουν) αν δεν κατανοήσει τι κάνει αυτός και γιατί, δε θα φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πέρα από την πλακιτσα που κάνουμε κατά καιρούς για το εξαιρετικό ύφος και τρόπο γραφής του μπουτχια, δε νομίζω πως τίθεται κάποιο θέμα κατανόησης. Και θεωρώ πως αν έβαζα κάτω τον κωλο μου να ασχοληθώ και να διαβάσω, μια χαρά θα τα κατάφερνα. Το θέμα είναι αν κοντά στα 50 μου, έχω τη διάθεση και την υπομονή ως γερικος σκύλος να μάθω νέα κόλπα. Για αυτό λέω πως αν μπορούσα αύριο το πρωί να διαθέσω ένα επαρκές πόσο για ένα νέο σύστημα, ένα μέρος του μπάτζετ θα πήγαινε σίγουρα σε έναν επαγγελματία που θα μου το παρέδιδε "με το κλειδί στο χέρι". Και εννοείται πως η δουλειά του θα περιελάμβανε και την επιλογή των κατάλληλων συσκευών, όπου εκεί θα είχα λόγο μόνο για το κόστος και μια μικρή παρέμβαση ίσως ως προς το αισθητικό μέρος.
Εννοείται δικάναλο..
Το καλό με αυτά που θα μάθουμε απο τον Bhutia, είναι ότι μπορεί κάποιος να πάρει τον "απόλυτο" έλεγχο του συστήματός του και να το φέρει να παίξει καλά ( αν κρίνω απο την entry level ισοστάθμιση που ακούω και απο αυτά που διαβάζω για το έργο των αποκλειστικών processors που μπορεί να "μιμηθεί" αυτή η διαδικασία ).
Δεν απαξιώνω το έργο των επαγγελματιών, αλλά αν π.χ. είναι να τον φωνάζω κάθε φορά που θα μετακινώ τα ηχεία μου, τοποθετώ κάτι στο σύστημα και γενικότερα προκύπτει κάποια μεταβολή, θα είμαι διαρκώς με το χέρι στη τσέπη.
Επιπλέον ( και αυτός είναι ο λόγος που ζήτησα - πρότεινα στον Bhutia να δημιουργήσει αυτό το θέμα - οδηγό ), μπορεί κάποιος που θα ασχοληθεί να καταλάβει τί είναι η ( πραγματική ) ισοστάθμιση, τα οφέλη της και ίσως καταλάβει πόσο μάταιο είναι να ασχολείται κάποιος με άλλους τομείς όταν όλο το ζουμί είναι στο πως θα συνυπάρξουν αρμονικά σύστημα και χώρος.
Αυτά τα λέω εγώ βέβαια που για να φτιάξω ένα ποτενσιόμετρο με ρελέ και αντιστάσεις, έκατσα και έμαθα τα βασικά του προγραμματισμού σε γλώσσα C επειδή δεν με κάλυπτε η γλώσσα του Arduino και ήθελα "τον πλήρη έλεγχο" ( τον οποίο απέκτησα ).
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
like σε ολα αλλα dislike για το δικαναλο! ziziko γιατι δεν εχουμε τετοιες επιλογες? καθεσαι ολη μερα και δνε φτιαχνεις τιποτα :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εννοείται δικάναλο..
Δηλαδή, για να καταλάβω, άμα σου χάριζαν 11 me Geithain και 4 σαμπ και ένα Trinnov, θα'λεγες "όχι ευχαριστώ δε θέλω, θα κρατήσω μόνο 2 ηχεία, είμαι οπαδός του δικαναλου φορμά, για το βινύλιο ρε γαμωτο..." κι ένα δάκρυ συγκίνησης θα'τρεχε από τα μπλε σου τα ματάκια τα ναζιαρικα στο μαγουλακι σου το ροδαλό;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top