Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Ε'ιναι μεγάλο το άνοιγμα. Περίπου 3Χ3. Θα λυθεί το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση. Ήδη με μία κουρτίνα συσκότισης που έβαλα προχθές βελτιώθηκε αρκετά. Πιστευώ ότι σε 1-2 μέρες θα έχω τελειώσει με την φροντίδα του κυρίως χώρου και μετά αν υφίσταται ακόμη θα δούμε τι θα κάνουμε.
Εν αρχή ( και τέλος) ο χώρος :) :)
Άντε! Βουρ για δικό σου thread με φωτογραφίες χώρου, αναλυτική παρουσίαση, μετρήσεις κτλ!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Πλάκα πλάκα δεν κοιτάς μήπως τσιμπήσεις τίποτα 805 και το κεντρικό το μεγάλο να πας σε 5.1;
Όχι. Έχω πει ξανά, στο παρελθόν, ότι στο παρόν, στο εγγύς και στο μακρό μέλλον, οι προτεραιότητες κι οι ανάγκες είναι διαφορετικές από το να στήσω πολυκάναλο - έστω και με πώληση του υπάρχοντος συστήματος κι αντικατάστασή του με ενεργά ηχεία. Όταν αλλάξει κάτι, τότε θα επανεξετάσω τις δυνατότητες που θα υπάρχουν.

Το θέμα ηχοσυστήματος κι ιδιαίτερα ηχεία, subwoofers κτλ, για μένα, έκλεισε. Τέλος.

(απαντάω εδώ για να μην χαλάμε το thread του @Dimifoot.)
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Όχι. Έχω πει ξανά, στο παρελθόν, ότι στο παρόν, στο εγγύς και στο μακρό μέλλον, οι προτεραιότητες κι οι ανάγκες είναι διαφορετικές από το να στήσω πολυκάναλο - έστω και με πώληση του υπάρχοντος συστήματος κι αντικατάστασή του με ενεργά ηχεία. Όταν αλλάξει κάτι, τότε θα επανεξετάσω τις δυνατότητες που θα υπάρχουν.

Το θέμα ηχοσυστήματος κι ιδιαίτερα ηχεία, subwoofers κτλ, για μένα, έκλεισε. Τέλος.

(απαντάω εδώ για να μην χαλάμε το thread του @Dimifoot.)
Καλά έκανες. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να πούμε το ίδιο και το εννοώ. Καλοπροαίρετα γίνονται οι όποιες προτάσεις από πλευράς μου και ειδικά σε εσένα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Καλά έκανες. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να πούμε το ίδιο και το εννοώ. Καλοπροαίρετα γίνονται οι όποιες προτάσεις από πλευράς μου και ειδικά σε εσένα.
Μωρέ, ναι, καλοπροαίρετα έγινε η πρόταση και sorry εάν "ακούστηκα" λίγο απότομος, απλά επειδή το θέμα έχει συζητηθεί επανειλημμένως, ε, "μου την έδωσε λίγο". Πάμε παρακάτω.

Για να δούμε απόψε, εάν τα τα καταφέρω να δω κάτι. Πάντως από τις μετρήσεις που έκανε ο μηχανικός ακουστικής, φάνηκε μια "τρύπα" στα 40Hz, εάν δεν απατώμαι.
Την ίδια τρύπα διέκρινε κι άλλος άνθρωπος του χώρου (των μετρήσεων, όχι των "απόψεων διά της ακροάσεως). Η πρότασή του ήταν να crossάρω τα subwoofers στα 40Hz. Οι απορίες είναι οι εξής:
1) Ο @Dimifoot (ο οποίος είχε διακρίνει πρώτος την "τρύπα"), είχε προτείνει
κι ήρθε ο @Dimifoot και θέλει να το "κόψω" στους 40Hz.
Το κάνω από την πλάτη της Hypex ή από το miniDSP; Βασικά, έχει σημασία από ποιο software θα κάνω το crossing ή τζάμπα παιδεύω το μυαλό μου;

2) "Ταπώνω" τα bass reflex των B&W και μετά μετράω;

3) Ο @Dimifoot είχε προτείνει "PEQ +10-15db κάτω απο τα 40Hz". Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό. Τι σημαίνει; (απάντηση με σχεδιάγραμμα/παράδειγμα, εάν είναι εύκολο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Για το πρώτο ερώτημα θα το έκανα από το minidsp. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν διαφορές σε σχέση με την πλάτη. Απλώς για ευκολία και να έχω όλα τα settings σε ένα σημείο.

Για το δεύτερο εννοεί Parametric EQ φαντάζομαι, να χώσεις 10-15db. Δεν πάω πίσω να δω τι εννοούσε και που αναφερόταν όμως :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Το μηχάνημα που πήρες εχει τεράστιες δυνατότητες.
Αλλά επειδή μένεις μακρυά, μάλλον πρέπει να διαβάσεις...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Για το πρώτο ερώτημα θα το έκανα από το minidsp. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν διαφορές σε σχέση με την πλάτη. Απλώς για ευκολία και να έχω όλα τα settings σε ένα σημείο.
Σωστή λογική, με βρίσκει σύμφωνο.
Για το δεύτερο εννοεί Parametric EQ φαντάζομαι, να χώσεις 10-15db. Δεν πάω πίσω να δω τι εννοούσε και που αναφερόταν όμως :)
Δεν θα το βρεις. ;) Το bold τι θα πει; Να πάω στο συγκεκριμένο σημείο του cross και να αυξήσω την ένταση 10 με 15dB;
Το μηχάνημα που πήρες εχει τεράστιες δυνατότητες.
Αλλά επειδή μένεις μακρυά, μάλλον πρέπει να διαβάσεις...
Βασικά, ναι. Αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.;)
εχεις καπου μετρησεις ηχειων και sub ? ....οχι μαζι, μονα τους
Μετρήσεις ηχείων, ναι (πρέπει να τις βρω στις μετρήσεις που έκανε ο μηχανικός ακουστικής). Των subs, όχι.
Τσιμπάς ένα προβολέα, και όλα θα μπουν στο δρόμο τους.8-)

Πόσο καιρό να αντέξει κανείς να βλέπει ταινίες δικάναλα; :lol:

Κρίμα είναι με τέτοια ηχεία και με τέτοιο χώρο να μην έχεις και εικόνα. Μια ταινία στο κρυσφήγετο ρε φίλε, να τη δεις να τη χαρείς, μια συναυλία με τους ακατανόμαστους να ουρλιάζουν, με τον ντράμερ να βλέπεις τις μπαγκέτες και να ακούς τα χτυπήματα, άλλη φάση.:party:

Συνεχίστε το ψήσιμο, στο μικρό μάτι, του καφέ. Σιγά σιγά. Με φουσκάλες.
Είσαι τρελή μουχρίτσα, σου αντιστέκομαι όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχω μια συναυλία του Μπίλι του κομπχαμ, και μια του παλαίουρα των ντζενεσις, όπου ας πούμε ξεκινάει με σόλο ντραμς ο Φίλιππας ο Κόλλινς και μπαίνει κι ένας μαύρος σε δεύτερο σετ ντραμς να βαράει κι αυτός, και γίνεται ένα φανταστικό σόου για μπόλικη ώρα. Εγώ που δε ξέρω, και καταλαβαίνω πως και οι δύο έχουν ξαναπιάσει μπαγκέτες στα χέρια τους, δεν είναι η πρώτη φορά. Σα να ξέρουν να παίζουν δηλαδή. :gotcha:

Σε νταουνμιξ και χωρίς εικόνα, θα έχανε το 85% της ευχαρίστησης. Η εικόνα είναι το 60% γεμάτο. 8-)

Είμαι βέβαιος πως το εν λόγω καταγεγραμμένο συναυλιακό γεγονός, θα το ευχαριστηθείς περισσότερο στην τηλεόραση, παρά στο στέρεο. Αν βέβαια είχες και εικόνα στο στέρεο, η τηλεόραση θα ήταν κουτσουλιά.

Από την πλάτη των σαμπ πρέπει να δώσεις τέτοιο παραμετρικό εκουαλαιζερ στα σαμπ ώστε να παίξουν χονδρικά φλατ από 20Hz μέχρι τη διπλάσια συχνότητα του σημείου κρος, η οποία έχω εκφράσει την εκτίμησή μου για το ποια πρέπει να είναι, και φυσικά πρέπει να συνυπολογίσεις τι κάνει ο χώρος στις αποκρίσεις των ηχείων και σαμπ, ώστε να βολέψεις μια πιθανή ακύρωση μόνο με το κρος.

Τα υπόλοιπα του dsp για ισοστάθμιση χώρου και ταργκετ κερβ, όλα από τον κεντρικό προσεσσορα.

Από την πλάτη δώσε πόνο να σιώσει το σαμπ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Έχω μια συναυλία του Μπίλι του κομπχαμ, και μια του παλαίουρα των ντζενεσις, όπου ας πούμε ξεκινάει με σόλο ντραμς ο Φίλιππας ο Κόλλινς και μπαίνει κι ένας μαύρος σε δεύτερο σετ ντραμς να βαράει κι αυτός, και γίνεται ένα φανταστικό σόου για μπόλικη ώρα. Εγώ που δε ξέρω, και καταλαβαίνω πως και οι δύο έχουν ξαναπιάσει μπαγκέτες στα χέρια τους, δεν είναι η πρώτη φορά. Σα να ξέρουν να παίζουν δηλαδή. :gotcha:

Σε νταουνμιξ και χωρίς εικόνα, θα έχανε το 85% της ευχαρίστησης. Η εικόνα είναι το 60% γεμάτο. 8-)

Είμαι βέβαιος πως το εν λόγω καταγεγραμμένο συναυλιακό γεγονός, θα το ευχαριστηθείς περισσότερο στην τηλεόραση, παρά στο στέρεο. Αν βέβαια είχες και εικόνα στο στέρεο, η τηλεόραση θα ήταν κουτσουλιά.
Όταν θα κάνω tour στη Θεσ/νίκη, θα έρθω να δω τα εν λόγω συναυλιακά γεγονότα. Ο Billy Cobham είναι ο αγαπημένος μου jazz/fusion drummer. O Phil Collins ήταν ένας πάρα πολύ καλός drummer.

Από την πλάτη των σαμπ πρέπει να δώσεις τέτοιο παραμετρικό εκουαλαιζερ στα σαμπ ώστε να παίξουν χονδρικά φλατ από 20Hz μέχρι τη διπλάσια συχνότητα του σημείου κρος, η οποία έχω εκφράσει την εκτίμησή μου για το ποια πρέπει να είναι, και φυσικά πρέπει να συνυπολογίσεις τι κάνει ο χώρος στις αποκρίσεις των ηχείων και σαμπ, ώστε να βολέψεις μια πιθανή ακύρωση μόνο με το κρος.
Κινέζικα.o_O
Άντε να δω πότε θα βρω χρόνο για διάβασμα...
Τα υπόλοιπα του dsp για ισοστάθμιση χώρου και ταργκετ κερβ, όλα από τον κεντρικό προσεσσορα.
Κατανοητό.
Από την πλάτη δώσε πόνο να σιώσει το σαμπ.
Κινέζικα.:)
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Όταν θα κάνω tour στη Θεσ/νίκη, θα έρθω να δω τα εν λόγω συναυλιακά γεγονότα. Ο Billy Cobham είναι ο αγαπημένος μου jazz/fusion drummer. O Phil Collins ήταν ένας πάρα πολύ καλός drummer.


Κινέζικα.o_O
Άντε να δω πότε θα βρω χρόνο για διάβασμα...

Κατανοητό.

Κινέζικα.:)
Αμάν παιδάκι μου με τα κινέζικα. Δεν σου είπαν να πετάξεις το Columbia.
Να δώσεις από την πλάτη του sub 15 db σού είπαν. Σιγά τα ωα. :rofl: Κοίτα το σαμπ από πίσω δες τα κοντρολς του άνοιξε και κανά μάνιουαλ και θα τα βρείς. :laugh::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Θες ένα Καστρουνη τότε.

Χρειάζονται μετρήσεις των σαμπ ξεχωριστά το καθένα, με πολλαπλές θέσεις του μικροφώνου, ώστε να πάρεις μια σωστή απόκριση του κάθε σαμπ στο χώρο.

Μετά χρειάζεται διόρθωση της απόκρισης από την πλάτη των σαμπ και επιβεβαίωση της διόρθωσης με δεύτερο σετ μετρήσεων σε πολλαπλές θέσεις.
Εφόσον ξαναχρειάζεται, επαναλαμβάνεις το προηγούμενο βήμα.

Η απόκριση του κάθε σαμπ ξεχωριστά, θα πρέπει να γίνει φλατ στο φάσμα 20-160, και από κει και πάνω μια ομαλή πτώση.

Στην φλατ αυτή διόρθωση, δεν διορθώνεις τα σκαμπανεβάσματα λόγω boundaries, αφήνεις τις χαράδρες ήσυχες. Απλώς διορθώνεις την απόκριση ενός κλειστού σάμπ.

Μετά θέλει διόρθωση φάσης των 2 σαμπ μεταξύ τους, ώστε να παίζουν ως ένα, και αυτή η διόρθωση θα ομαλοποιησει τα σκαμπανεβάσματα λόγω boundaries.

Μετά από αυτό το στάδιο, θα ακολουθήσει ισοστάθμιση με το ντιρακ και μετά επιβεβαίωση, και μετά ταργκετ κερβ, και μετά επιβεβαίωση, και μετά ακρόαση και μετά μικροδιορθωσεις κατά βούληση για το προσωπικό σου fine tuning, σα να παίζεις με καλώδια.

Και μετά πληρώνεις τον Καστρουνη και μετά παίρνεις προβολέα και τον ξαναφωναζεις για τον προβολέα, και μετά παίρνεις κεντρικό και τον ξαναφωναζεις, και έτσι πάει η δουλειά μέχρι να τελειώσουν τα ηχεία στο ταβάνι. Αυτό είναι το μέλλον σου, έχω μια γυάλινη σφαίρα και το είδα όλο.

Τι άλλο θες;
Να σου πω πότε θα πεθάνεις;
Εδώ είναι, ότι χρειαστείς το ξέρω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Τιντουτοςρε! :gotcha:
"Τούτος" (κι ουχί "τοιούτος"... :biggrin: ) είναι ένας πολυάσχολος άνθρωπος, με υποχρεώσεις ένθεν κι ένθεν καθώς κι προτεραιότητες, ο συνδυασμός των οποίων αφήνει ελάχιστο χρόνο για ενασχόληση με το hobby των μετρήσεων!:)
Αμάν παιδάκι μου με τα κινέζικα. Δεν σου είπαν να πετάξεις το Columbia.
Να δώσεις από την πλάτη του sub 15 db σού είπαν. Σιγά τα ωα. :rofl: Κοίτα το σαμπ από πίσω δες τα κοντρολς του άνοιξε και κανά μάνιουαλ και θα τα βρείς. :laugh::lolsign:
Μ' αρέσει ρε John, που πολλοί εδώ μέσα, φτάσατε σε ένα επίπεδο γνώσεων (και μπράβο σας) που κάποια πράγματα τα θεωρείτε δεδομένα. Ξεχνάτε όμως (όχι μπράβο σας) ότι αφενός δεν είναι όλοι στο ίδιο επίπεδο με εσάς κι αφετέρου ούτε κι εσείς γεννηθήκατε και τα ξέρατε όλα - κάποια στιγμή αφιερώσατε χρόνο (χρόνο που είχατε!) και τα μάθατε. Μπορεί να μην μου ζήτησαν να πετάξω το Columbia, αλλά όταν δεν έχω τις γνώσεις για να κατανοήσω αυτό που γράφεται, θεωρώ ότι δικαιούμαι λίγη επιείκια κι όχι ειρωνία και γέλωτες.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Απο μερους μου, να ξερς, καμια ειρωνια. Καλαμπουρι κανω.
Μουσικη προλαβαινεις να ακους;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Θες ένα Καστρουνη τότε.

Χρειάζονται μετρήσεις των σαμπ ξεχωριστά το καθένα, με πολλαπλές θέσεις του μικροφώνου, ώστε να πάρεις μια σωστή απόκριση του κάθε σαμπ στο χώρο.

Μετά χρειάζεται διόρθωση της απόκρισης από την πλάτη των σαμπ και επιβεβαίωση της διόρθωσης με δεύτερο σετ μετρήσεων σε πολλαπλές θέσεις.
Εφόσον ξαναχρειάζεται, επαναλαμβάνεις το προηγούμενο βήμα.

Η απόκριση του κάθε σαμπ ξεχωριστά, θα πρέπει να γίνει φλατ στο φάσμα 20-160, και από κει και πάνω μια ομαλή πτώση.

Στην φλατ αυτή διόρθωση, δεν διορθώνεις τα σκαμπανεβάσματα λόγω boundaries, αφήνεις τις χαράδρες ήσυχες. Απλώς διορθώνεις την απόκριση ενός κλειστού σάμπ.

Μετά θέλει διόρθωση φάσης των 2 σαμπ μεταξύ τους, ώστε να παίζουν ως ένα, και αυτή η διόρθωση θα ομαλοποιησει τα σκαμπανεβάσματα λόγω boundaries.

Μετά από αυτό το στάδιο, θα ακολουθήσει ισοστάθμιση με το ντιρακ και μετά επιβεβαίωση, και μετά ταργκετ κερβ, και μετά επιβεβαίωση, και μετά ακρόαση και μετά μικροδιορθωσεις κατά βούληση για το προσωπικό σου fine tuning, σα να παίζεις με καλώδια.

Και μετά πληρώνεις τον Καστρουνη και μετά παίρνεις προβολέα και τον ξαναφωναζεις για τον προβολέα, και μετά παίρνεις κεντρικό και τον ξαναφωναζεις, και έτσι πάει η δουλειά μέχρι να τελειώσουν τα ηχεία στο ταβάνι. Αυτό είναι το μέλλον σου, έχω μια γυάλινη σφαίρα και το είδα όλο.

Τι άλλο θες;
Να σου πω πότε θα πεθάνεις;
Εδώ είναι, ότι χρειαστείς το ξέρω.
Μλκ, δεν παλεύεσαι λέμε.:lol::lol::lol:

ΟΚ, πάω πίσω στο λαγούμι μου - συγχωράτε με που ξετρύπωσα, ε! - να διαβάσω και θα επανέλθω. Το πότε θα γίνει αυτό, ε, βλέπουμε....
Απο μερους μου, να ξερς, καμια ειρωνια. Καλαμπουρι κανω.
Ναι ρε, κανένα πρόβλημα.
Μουσικη προλαβαινεις να ακους;
Πώς, αμέ... Στο γραφείο, στο αυτοκίνητο. Στο δωμάτιο, ε, ελάχιστα...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ μια φορά όταν τρωγόσουνα για subs πρέπει να είχα πει: καλά χρυσά τα subs, αλλά για καιρό, αντί να ακούς μουσική θα ασχολείσαι με δαύτα :p

Άκου και καμια μουσική ωρέ ενδιάμεσα :p

 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Καλά ρε Γιώργο, καλά , μην παρεξηγιέσαι . Θεωρώ ότι είναι απλά πράγματα. Θα τα βρείς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top