Το σύστημα μου (pmc)

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Καλησπέρα και μπράβο για την παρουσίαση.



Τι εννοείς ?
Ευχαριστώ, καλησπέρα!εννοώ ότι είναι ο μεγαλύτερος ενισχυτής που βγάζει η εταιρεία δίχως να είναι bridged,κ αυτό ηχητικά του δίνει κάτι σε σχέση με τον 14,ο οποίος έχει το μισό τροφοδοτικό από τα αδερφάκια του τους μονομπλοκ 7b3,οι οποίοι είναι πάλι bridged,η ίσως κ parallel.
 

P

PMC

Guest
Ευχαριστώ, καλησπέρα!εννοώ ότι είναι ο μεγαλύτερος ενισχυτής που βγάζει η εταιρεία δίχως να είναι bridged,κ αυτό ηχητικά του δίνει κάτι σε σχέση με τον 14
Δηλαδή ο 14ρης είναι bridged ?
 


K

kimon

Guest
Το phono σε ποια εκδοχή θα το φτιάξεις,πόσα db,με δύο jfet η ένα?

8-)επαιζε μέχρι τώρα σε ένα vpi....
Απ' ότι βλέπω στην πλακέτα , πρέπει να είναι με δύο, γιατί ήθελα να το ταιριάξω με χαμηλοέξοδη κεφαλή και επιβαλλόταν το μέγιστο κέρδος. Αν δεν σφάλλω, ο Νίκος μου είχε πει ότι αξίζει να ζευγαρώσει με κινητού πηνίου μάλλον παρά μαγνήτη.
Του έδωσες δικό σου σχέδιο του Ιταλού για το λέιζερ ή υπάρχει στο σχετικό νήμα;
 


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Ναι, βλέπεις πουθενά να λέει για bridged?
Απ' ότι βλέπω στην πλακέτα , πρέπει να είναι με δύο, γιατί ήθελα να το ταιριάξω με χαμηλοέξοδη κεφαλή και επιβαλλόταν το μέγιστο κέρδος. Αν δεν σφάλλω, ο Νίκος μου είχε πει ότι αξίζει να ζευγαρώσει με κινητού πηνίου μάλλον παρά μαγνήτη.
Του έδωσες δικό σου σχέδιο του Ιταλού για το λέιζερ ή υπάρχει στο σχετικό νήμα;
Οπωσδήποτε αξίζει,δεν έχω ακούσει καλύτερο phono stage ανεξάρτητου σχεδιάσεως κ τιμής, συμπεριλαμβανομένων του μεγάλου zanden κ boulder.....δικό μου σχέδιο στον Ιταλό....τώρα φτιάχνω δεύτερο με ένα jfet για να χρησιμοποιηθουν δύο εξαιρετικοί sowter που δεν χρειάζονται zobel κ τους έχω κ κάθονται...κ με απολύτως κορυφαία υλικά...θα δείξει....
 
Last edited:


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Όλοι οι μεγάλοι bryston έτσι είναι,απλά οι μονομπλοκ έχουν πολυ μεγάλα τροφοδοτικα ,διπλάσια του 14 και ακούγονται μεγαλύτεροι κ πιο εκλεπτυσμένοι.ισως να είναι κ parallel,για αυτό να ακούγονται καλύτεροι,δεν έχω δει σχέδια,δεν γνωρίζω....
 

P

PMC

Guest
Όλοι οι μεγάλοι bryston έτσι είναι,απλά οι μονομπλοκ έχουν πολυ μεγάλα τροφοδοτικα ,διπλάσια του 14 και ακούγονται μεγαλύτεροι κ πιο εκλεπτυσμένοι.ισως να είναι κ parallel,για αυτό να ακούγονται καλύτεροι,δεν έχω δει σχέδια,δεν γνωρίζω....
Έχεις ακούσει όμως τον 4ρι δίπλα στον 14ρι και έχεις κρίνει ότι ο μικρός παίζει καλύτερα .....:o
 


Μηνύματα
172
Reaction score
240
Έχεις ακούσει όμως τον 4ρι δίπλα στον 14ρι και έχεις κρίνει ότι ο μικρός παίζει καλύτερα .....:o
Ναι αν μπορεί να οδηγήσει παίζει καλύτερα,τους έχω ακούσει πολύ κ σε σε διαφορετικά συστήματα.αν μπορεί να οδηγήσει ξαναλέω.δεν είναι τυχαίο ότι είναι το best seller της εταιρείας καμμιά 40 άρια ίσως χρόνια.τωρα οι 7b3 είναι καλύτεροι κ ηχητικά...
Ναι αν μπορεί να οδηγήσει παίζει καλύτερα,τους έχω ακούσει πολύ κ σε σε διαφορετικά συστήματα.αν μπορεί να οδηγήσει ξαναλέω.δεν είναι τυχαίο ότι είναι το best seller της εταιρείας καμμιά 40 άρια ίσως χρόνια.τωρα οι 7b3 είναι καλύτεροι κ ηχητικά...
Πχ τα δικά σου δεν τα οδηγεί ...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όλοι οι μεγάλοι bryston έτσι είναι,απλά οι μονομπλοκ έχουν πολυ μεγάλα τροφοδοτικα ,διπλάσια του 14 και ακούγονται μεγαλύτεροι κ πιο εκλεπτυσμένοι.ισως να είναι κ parallel,για αυτό να ακούγονται καλύτεροι,δεν έχω δει σχέδια,δεν γνωρίζω....
Οι παλιοί 7Β ( σίγουρα μέχρι τη σειρά ST ) παρείχαν τη δυνατότητα επιλογής απο τον χρήστη για παράλληλη ή σε σειρά λειτουργία. Κάπου είχα διαβάσει ότι τα νέα μοντέλα έρχονται εργοστασιακά ρυθμισμένα είτε σε σειρά είτε σε παράλληλη λειτουργία ( κατόπιν αιτήματος του αγοραστή...? ).
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Οι παλιοί 7Β ( σίγουρα μέχρι τη σειρά ST ) παρείχαν τη δυνατότητα επιλογής απο τον χρήστη για παράλληλη ή σε σειρά λειτουργία. Κάπου είχα διαβάσει ότι τα νέα μοντέλα έρχονται εργοστασιακά ρυθμισμένα είτε σε σειρά είτε σε παράλληλη λειτουργία ( κατόπιν αιτήματος του αγοραστή...? ).
 

P

PMC

Guest
Ναι αν μπορεί να οδηγήσει παίζει καλύτερα,τους έχω ακούσει πολύ κ σε σε διαφορετικά συστήματα.αν μπορεί να οδηγήσει ξαναλέω.δεν είναι τυχαίο ότι είναι το best seller της εταιρείας
Μην γραψει κανεις για:
  1. Εμπειρια
  2. Τα αυτιά του
  3. Καλοστημένο βινύλιο
κτλ, θα φάει δούλεμα μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.

Εχουμε εμπειρία απο την “εμπειρία”, εχουν γελάσει και οι πέτρες επανειλλημένως.

@katopis έχεις άριστη πρώτη ύλη (για δικάναλο), προχώρα στο παρασύνθημα. :thumbsup:
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Πάνω σε αυτό που λες...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Με έχουν φάει οι πολυκάναλοι και είχα καιρό να κατεβώ εδώ στα νότια. Και έχει πολύ ωραία πράματα κι εδώ!!!!

Να απολαμβάνεις της συστηματάρα φίλε! Μας αρέσουν όλα, ιδιαίτερα τα πικαπ γιατί είναι χάρμα οφθαλμών και ώτων!

Θα ήταν πολύ να σου ζητήσω να αγοράσεις και τον υπέρ-προενισχυτή της benchmark να κλείσει το σετ και να απογειωθεί κι άλλο το υπερ-σύστημα; Ε;
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Με έχουν φάει οι πολυκάναλοι και είχα καιρό να κατεβώ εδώ στα νότια. Και έχει πολύ ωραία πράματα κι εδώ!!!!

Να απολαμβάνεις της συστηματάρα φίλε! Μας αρέσουν όλα, ιδιαίτερα τα πικαπ γιατί είναι χάρμα οφθαλμών και ώτων!

Θα ήταν πολύ να σου ζητήσω να αγοράσεις και τον υπέρ-προενισχυτή της benchmark να κλείσει το σετ και να απογειωθεί κι άλλο το υπερ-σύστημα; Ε;
Ευχαριστώ,επίσης!τα πικάπ είναι όντως χάρμα οφθαλμών κ ωτων!θα τον πάρω κάποια στιγμή,για να κλείσει το σετ,αλλά έχω πολύ καλό προενισχυτη....
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Απ' ότι βλέπω στην πλακέτα , πρέπει να είναι με δύο, γιατί ήθελα να το ταιριάξω με χαμηλοέξοδη κεφαλή και επιβαλλόταν το μέγιστο κέρδος. Αν δεν σφάλλω, ο Νίκος μου είχε πει ότι αξίζει να ζευγαρώσει με κινητού πηνίου μάλλον παρά μαγνήτη.
Του έδωσες δικό σου σχέδιο του Ιταλού για το λέιζερ ή υπάρχει στο σχετικό νήμα;
Δικό μου σχέδιο στον Ιταλό!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.217
Καλέ μου φίλε , από καρδιάς ( αν και κάτι ήξερα από πρίν γιά τίς κινήσεις σου στόν ήχο ) , καλές ακροάσεις και φτού ! φτού ! φτού !
Σιγά σιγά λίγη φροντίδα στον χώρο σου , όπου χρειάζεται και θά είσαι στά πολύ , πολύ ψηλά .

Δικάναλο , for ever .
Oμορφιές !


:hi:
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Ναι, βλέπεις πουθενά να λέει για bridged?

Οπωσδήποτε αξίζει,δεν έχω ακούσει καλύτερο phono stage ανεξάρτητου σχεδιάσεως κ τιμής, συμπεριλαμβανομένων του μεγάλου zanden κ boulder.....δικό μου σχέδιο στον Ιταλό....τώρα φτιάχνω δεύτερο με ένα jfet για να χρησιμοποιηθουν δύο εξαιρετικοί sowter που δεν χρειάζονται zobel κ τους έχω κ κάθονται...κ με απολύτως κορυφαία υλικά...θα δείξει....
Ούτε τολμώ να ρωτήσω τι υλικά έχεις βάλει στο SFP...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top