Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
ας πουμε ο EAR, αμα το συνδεσει με ξυριστικη μηχανη, θα βγουν μαλλια απο μονα τους
Έχει και επιλογές τάργκετ κερβ?

αφιερωμένο στα συμπαθή παρελκόμενα στη θεωρία είναι σαν Μυστικός Δείπνος
Αγνό, παρθένο καλώδιο... μην ενοχλείτε.

να πάρε σαμπ..να με τα ενεργά
Αν κάτσεις να μετρήσεις σε τούτο δω το νήμα, πόσες φορές έγραψες αυτές τις 2 λέξεις και πόσες όλοι οι άλλοι μαζί, θα πάθεις σοκ.

Φοράτε ζώνη;
Εγώ τα παντελόνια μου τα στρώνω πριν τα φορέσω. τουλάχιστον 500 ώρες.

Τελικά μια απορία μού έμεινε. Ο ρόλος του σετάπ μας (κι ο χώρος μαζί) είναι να αξιολογήσουμε τα πολύμπριζα και τα καλώδια?
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
"Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες. "
(τα καλώδια)

Δεν γνωρίζω ούτε μια εταιρεία κατασκευής καλωδίων που να έχει δημοσιεύσει έστω και μια μέτρηση που να αποδεικνύει το παραπάνω.
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
View attachment 160830
Πιο απλά, δε γίνεται.
-
Κωστή .....να με συμπαθάς ,
κάπου θα τό έχεις γράψει ....... δεν τό είδα .
Τί μουσική ακούς ;

*και μην μου γράψεις , ακούω λίγο ρόκ λίγο τέκνο λίγο τάδε ,
Απλά γράψε ........ακούω τζάζ .

Ευχαριστώ .
 


P

PMC

Guest
Θα το κάνω τσάμπα φυσικά ( αλλά θα διαθέσω χρόνο ). Δεν απαξιώνω τον τρίνοβ, αλλά έχει πάρει το μάτι μου τις ικανότητες του rephase σε σύγκριση τόσο με dirac όσο και με trinnov. Και έρχεται πολύ κοντά.

Speechless :headbang:
 

I

iason

Guest
Έχω μια ερώτηση:

Φοράτε ζώνη;

Δε ξέρω, μπορεί να μη φοράτε, να είναι στενό το παντελόνι και να κρατιέται στη θέση του.
Το παντελόνι ειναι στενό η παει μπροστά η κοιλιά και πίσω εμείς ????:roflmao:
Αφου ειναι ετσι, για καντε μια προταση εδω στον φιλο, ενα σετ καλωδιων/πολυπριζων/αντικραδασμικων, που θα τον οδηγησει στη μαγεια της μουσικης.
Ή το συστημα του ειναι ανεπιδεκτο μαγειας?
Ο gonis διάβασες τι του εγραψε ???
 
Last edited by a moderator:

P

PMC

Guest
Sorry αλλά δεν έχω μάθει πως να κάνω σωστά quote.....



(Αστροναύτης )
Ναι, αλλά μη παραβλέπουμε το γεγονός ότι ο trinnov και το dsp γενικότερα δεν κάνει μόνο ισοστάθμιση, δεν πειράζει μόνο τη καμπύλη, πειράζει σε χρονικό επίπεδο .

- αυτό το γράφεις για το δικαναλο ?



( αστροναύτης )
( αν νομίζεις ότι είναι απλό πράγμα, ξήλωσε τα πάνελ σου και ρύθμισε διαφορετικές στάθμες σε κάθε κανάλι που διαχειρίζεται ο τρίνοβ ή βάλε μόνο του τον bryston να παίξει ). Κάτι που κανένα καλώδιο ( δυστυχώς ) δεν παρέχει σαν δυνατότητα.


- το έχεις ξαναγράψει αυτό αλλά δεν του έδωσα σημασία....
Δεν δίνω σημασία σε πράγματα που δεν έχουν. Ειδικά σε μένα η διαφορα που έκαναν τα πάνελ είναι ελάχιστη .
Ο Dimifoot και ο bouthia μου είπαν ότι φταίει ο τρόπος που τα έβαλα. Μπορεί δεν ξέρω . Ο έαρ μου είπε ότι είναι λιγα.....
Υπάρχουν σπίτια που δεν την χρειάζονται . ( του Γιάννη του κοτσιδη για παράδειγμα έχει μια χαρά χρόνους )
Εμένα αν με ρωτήσεις θα σου πω πως είναι υπερβολή για κάποια σπίτια- σαλόνια .
Απαραίτητη σε ντετικειτιντ και άδειους χώρους.

Θεωρείς ότι ο bryston ακούγεται χειρότερα από τον τριννοβ? ( σε stereo λειτουργία )
Μπορεί να κανείς και λάθος . Θέλει συζήτηση. Ο τριννοβ κόβει πολλά που στον bryston ακούγονται.
Τι είναι καλύτερο ? Να ακούγεται η πληροφορία η να κόβεται ?
Σε χαμηλές εντάσεις ο bryston είναι πολύ πιο ευχάριστος ......

Η σύγκριση είναι μεταξύ ....
Ayon - bryston pro- bryston 14 bsst2- pmc mb2 se xbd
Roon nucleus- trinnov- bryston 14bsst2- pmc mb2 se xbd - svspb 16 ultra
( sorry αν κουράζω με αυτά )



( αστροναύτης )
Είναι μάταιο να παίζει με καλώδια αν πρώτα δεν καταφέρει να λειτουργεί στερεοφωνικά ( όχι δικαναλικά, στερεοφωνικά ) το σύστημά του.

-Ελα πες ....δεν μπορεί ....κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βγει αυτό από το μυαλό σου.......:lolsign:



Ναι, αλλά μη παραβλέπουμε το γεγονός ότι ο trinnov και το dsp γενικότερα δεν κάνει μόνο ισοστάθμιση, δεν πειράζει μόνο τη καμπύλη, πειράζει σε χρονικό επίπεδο ( κάτι που δεν κάνει το καλώδιο ), τροποποιεί φάσεις και το κερασάκι στη τούρτα, όπως κάνει και το dirac, εφαρμόζεται σε συγκεκριμένη στάθμη για όλα τα κανάλια. Επιφέρει τη πολυπόθητη ισορροπία ( αν νομίζεις ότι είναι απλό πράγμα, ξήλωσε τα πάνελ σου και ρύθμισε διαφορετικές στάθμες σε κάθε κανάλι που διαχειρίζεται ο τρίνοβ ή βάλε μόνο του τον bryston να παίξει ). Κάτι που κανένα καλώδιο ( δυστυχώς ) δεν παρέχει σαν δυνατότητα.
Εγώ δεν κάνω καζούρα. Δεν είναι σκοπός μου να τρολάρω τους φίλους που τη βρίσκουν με τα καλώδια. Το πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο άλλωστε και καταλαβαίνω. Επειδή όμως έχω περάσει αυτό το στάδιο και έχω ακούσει ό,τι ακούνε και αυτοί τώρα και επειδή πάω στοίχημα ότι ο gdresios δεν έχει τη πολυπόθητη ισορροπια στα ηχεία του, γι'αυτό χτυπιέμαι. Είναι μάταιο να παίζει με καλώδια αν πρώτα δεν καταφέρει να λειτουργεί στερεοφωνικά ( όχι δικαναλικά, στερεοφωνικά ) το σύστημά του.
Άλλο το γούστο, άλλο τα προαπαιτούμενα για να ακούμε σύμφωνα με τις προδιαγραφές λειτουργίας του συστήματός μας. Γούστο είναι να ακούει με τις μεσαίες στο Θεό και μαγκιά του. Γούστο όμως δεν είναι να μην αλληλοσυμπληρώνονται τα δύο ηχεία του.

Πιστεύω ότι συγχέεις τη δική μου τοποθέτηση με αυτή του Κώστα. Ο Κώστας μιλάει για σωστό ήχο, εγώ μιλάω για την υποκατηγορία του που ονομάζεται σωστή λειτουργία
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
"Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες. "
(τα καλώδια)

Δεν γνωρίζω ούτε μια εταιρεία κατασκευής καλωδίων που να έχει δημοσιεύσει έστω και μια μέτρηση που να αποδεικνύει το παραπάνω.
Το ακούμε αφού! :biggrin:
 

P

PMC

Guest
Άμα στο δικό σου setup δεν ισχύουν μαζί,τότε είτε κάτι έχει γίνει εσφαλμένα,είτε δεν εφαρμόζεις αρκετά αυστηρά κριτήρια στην...απόλαυση της Μουσικής.:sneaky:
Το ένα στοιχείο δεν αίρει το άλλο.


Αγαπητε μου φίλε.
Είναι τόση η απόλαυση που εισπράττω που νιώθω ¨ενοχή ¨
Δεν θέλω να περιγράψω τι ακριβως ακούω....
Είμαι σίγουρος πως μπορείς να καταλάβεις .....

Θα σου πω μόνο πως εκνευρίζομαι όταν διαπιστώνω ότι αυτά το κωλοΗχεια μπορούν να με ¨εξοντώσουν¨ ακουστικά και να μην καταλάβουν .....Χριστό ( Θεέ μου συγχώρεσε με).










Και τώρα που θα ασχοληθω και με καλωδια ....... :lolsign:
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Υπάρχει κουμπάκι ignore. Όποιος δε θέλει να βλέπει αυτά που γράφω, ας το πατήσει. :)

Όπως το πατάμε κι εμείς. ;)

Ωστόσο:

1. Αν δεν τους "αρέσουν" αυτά που λέω, καλό θα είναι να γνωρίζουν ότι πρόκειται για τα δεδομένα στο οντιο, τα οποία αδιαφορούν πλήρως για το αν είναι "αρεστά" ή όχι, απλώς ισχύουν. 8-)

2. Αν δε τους αρέσει ο χαρακτήρας μου, επειδή ασπούμε μιλάω "απότομα", ας μη βγαίνουν για μπύρες μαζί μου. Δε τους θέλω κιόλας! :gotcha:

Δεν επιδιώκω να κάνω επιπρόσθετες φιλίες από εδώ, για πτι φουρ και ανόητες αλληλοκολακείες, χαϊδεύοντας αυτιά και "σεβόμενος" απόψεις του πωπού. Μου αρκούν κάτι γεροπαράξενοι φίλοι που έχω, σα τον Κόγια, τον κουφού, τον Μάρκου, και όλους όσους ξέρετε καλά πως βγαίνω για μπύρες, με κάθε ευκαιρία. Με τιμάει η παρέα των φίλων μου, και αυτοί είναι που με ανέχονται και γω αυτούς. 8-)

Κι επιτέλους, όταν σας λείπουν επιχειρήματα, σταματήστε να ασχολείστε με την προσωπικότητά μου, ναι, ξέρω, είμαι κούκλος, αλλά εδώ γράφουμε περί όντιο. :tongue:
Μου βγήκε ξε κουδούνα αυτή η σελίδα,αλήθεια λέω,οπότε-αυτοματισμος-η καλύτερη ατάκα εβερ,βλέπω βυζι πατάω λαϊκ:gamer::drinks::hi:
 




P

PMC

Guest
Κοίτα μόνο μην ανοίξεις νέο θρεντ με τίτλο "Cheap cables kill good music"... :whistling:
Είναι λογικό να τα μετράς όλα έτσι.
Δεν είναι όμως.....έτσι.




Ξέρεις Χάρι ?
Μπορώ να καταλάβω και να εκνευριστω με τους μαστεραδες.......μήνυση θέλουν !

Δεν μπορείς να φανταστείς ποσό άρτιο αποτέλεσμα μπορούν να βγάλουν....
Έχουν τα μέσα και την τεχνολογια . Ξέρουν τον τρόπο και μπορούν .
Τον ήχο που φτιάχνουν στα στούντιο τους δεν τον έχεις ακούσει .....!

Θα έχεις σίγουρα και συ κάποιες στιγμές που θα έχεις μείνει φυτό, ανήμπορο να αντιδράσει μπροστά σε ένα όμορφο άκουσμα. Είναι οι στιγμές που λες ....πως παίζει έτσι ρε πούστη μου?
Κάποιες παραγωγές έχουν αυτή την χάρη.....Χάρι!

Όχι! Ολες την έχουν ! Ολες.
Απλά δεν μπορείς να την ακούσεις....

Θέλουν μήνυση οι κερατάδες σου λέω ! Μήνυση.
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Αυτό είναι ένα ερώτημα που δεν απαντήθηκε .....
κοστίζουν και μάλιστα κοστίζουν πολλά!
Όχι, υπάρχουν δωρεάν προγράμματα ισοσταθμισης, και πολλά ενσωματωμένα σε players. Επίσης πολλά ηχεία (ενεργά) και σαμπ εχουν δυνατότητες ισοσταθμισης.
Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες.
Δείξε μου ενα σύστημα (με μετρησεις πριν και μετά, όχι με φωτογραφίες) όπου τα οποιαδήποτε καλωδια ισοστάθμισαν τα προβλήματα του χωρου. Ενα. Αν δεν υπαρχει παρακαλώ να μην γράφεις ανακρίβειες σε σάιτ τεχνολογίας.

Μπορεί να κανείς και λάθος . Θέλει συζήτηση. Ο τριννοβ κόβει πολλά που στον bryston ακούγονται.
Τι είναι καλύτερο ? Να ακούγεται η πληροφορία η να κόβεται ?
Αυτά που “ακούγονται”, είναι αποτέλεσμα της μη ισοσταθμισης. Έιτε μπουμαρίσματα στο μπάσο, είτε τονισμοί αρκετών dB στα μεσαία/πρίμα πάνω απο την σωστή απόκριση, τα οποία ακούγονται πιο τονισμένα απο όσο θα έπρεπε να ακούγονται στην ηχογραφηση, πιο τονισμένα δηλαδή απο οτι θα τα άκουγες με ενα σωστό ζευγάρι ακουστικά.
Ειδικά σε μένα η διαφορα που έκαναν τα πάνελ είναι ελάχιστη .
Απο το τηλέφωνο ελεγες άλλα. Οπως άλλα έλεγαν και οι μετρησεις οπως μου είπες.
Και έβαζες και τις φωτό στο site του κατασκευαστή.
Αν κατά την γνώμη σου δεν κάνουν δουλειά, βάλτα αγγελία να πάρεις καποια χρήματα πίσω. Γιατί όχι;
αυτό το γράφεις για το δικαναλο ?
Ισχύει και για το δικαναλο, και για το τρικάναλο, και για όσα κανάλια θελεις.

Τέλος πάντων, επειδή γράφεις απίστευτες ανακρίβειες, και επειδή η ακουστική χώρων είναι επιστήμη που διδάσκεται στα πανεπιστήμια και όχι μαύρη μαγεία, για να μην εκτίθεσαι κάτσε διάβασε το βιβλίο που αγόρασες πριν γράψεις οτιδήποτε αλλο επι του θεματος.
Ειναι μια υπέροχη εκλαΐκευση της απαραίτητης γνώσης.
 


P

PMC

Guest
Τι από τα δυο ισχύει και γιατί δώσαμε τόσα λεφτά για τριννοβ τελικά ?
Και μη μου πεις ....γούστο μας και καπέλο μας . Σε σάιτ τεχνολογίας είμαστε.


Αυτό?
Όχι, υπάρχουν δωρεάν προγράμματα ισοσταθμισης, και πολλά ενσωματωμένα σε players. Επίσης πολλά ηχεία (ενεργά) και σαμπ εχουν δυνατότητες ισοσταθμισης.
Η αυτό?

Το προβλημα με τα σαμπ, ειναι πως χρειάζονται κατάλληλο προενισχυτη με δυνατότητες ενσωμάτωσης, delay και κροσσαρισματος και επιπλέον κάποιον που να ξέρει να τα ρυθμίσει.

Αν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις, δεν αξίζει τον κόπο.




Δείξε μου ενα σύστημα (με μετρησεις πριν και μετά, όχι με φωτογραφίες) όπου τα οποιαδήποτε καλωδια ισοστάθμισαν τα προβλήματα του χωρου. Ενα. Αν δεν υπαρχει παρακαλώ να μην γράφεις ανακρίβειες σε σάιτ τεχνολογίας.
Δεν υπάρχει Δημήτρη ! Αυτό γράφω.
Ημίμετρα είναι τα καλωδια για όσους δεν θέλουν να δώσουν τα χρήματα που απαιτεί ο σωστός δρόμος !
Δεν το κατάλαβες?
Όμως τα καλωδια κάνουν ακριβως αυτό! Κόβουν ενοχλητικές συχνοτητες .





Αυτά που “ακούγονται”, είναι αποτέλεσμα της μη ισοσταθμισης. Έιτε μπουμαρίσματα στο μπάσο, είτε τονισμοί αρκετών dB στα μεσαία/πρίμα πάνω απο την σωστή απόκριση, τα οποία ακούγονται πιο τονισμένα απο όσο θα έπρεπε να ακούγονται στην ηχογραφηση, πιο τονισμένα δηλαδή απο οτι θα τα άκουγες με ενα σωστό ζευγάρι ακουστικά.

Το ίδιο λέμε!
Ο επεξεργαστής κόβει τις ενοχλητικές συχνοτητες !
Που όμως σε χαμηλές στάθμες όχι μόνο δεν είναι ενοχλητικές αλλά είναι πολύ ευχάριστες.
Στην στάθμη αναφοράς όμως που γίνεται η ισοσταθμιση ....πιθανών να ενοχλούν.
Μια ακρόαση θα σε πείσει . Είμαι Σίγουρος.



Απο το τηλέφωνο ελεγες άλλα. Οπως άλλα έλεγαν και οι μετρησεις οπως μου είπες.
Και έβαζες και τις φωτό στο site του κατασκευαστή.
Αν κατά την γνώμη σου δεν κάνουν δουλειά, βάλτα αγγελία να πάρεις καποια χρήματα πίσω. Γιατί όχι;
Διαφορα σίγουρα υπάρχει .
Όμως είναι μικρότερη των προσδοκιών.
Στο ρτ60 μισή μονάδα.
Που σημαίνει ότι για παρά πολλά σπίτια η ακουστική φροντίδα είναι υπερβολή.
Και υπερβολικές οι αναφορές σε αυτήν ως λύση για κάθε ακουστικό πρόβλημα.
Εσείς πείτε ότι θέλετε.
Για μένα είναι υπερβολές.




Ισχύει και για το δικαναλο, και για το τρικάναλο, και για όσα κανάλια θελεις.

Τέλος πάντων, επειδή γράφεις απίστευτες ανακρίβειες, και επειδή η ακουστική χώρων είναι επιστήμη που διδάσκεται στα πανεπιστήμια και όχι μαύρη μαγεία, για να μην εκτίθεσαι κάτσε διάβασε το βιβλίο που αγόρασες πριν γράψεις οτιδήποτε αλλο επι του θεματος.
Ειναι μια υπέροχη εκλαΐκευση της απαραίτητης γνώσης.

Πλάκα με κανείς?
Που πιστεύει ο αστροναύτης ότι θα φτιάξει τριννοβ με διάβασμα και αφιέρωση προσωπικού χρόνου?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όταν κάποιος πράττει όπως του υποδείξουμε σαν φίλοι που είμαστε είναι το καλύτερο παιδί και πρωτοπόρος. Αν δεν του αρέσει το αποτέλεσμα και εκφράσει την άποψη του ( αφού ζήσει καιρό μαζί του όπως λέει και ο "δάσκαλος" ) τότε σίγουρα είναι μαύρη μαγεία:drinks:

Αφήστε μας να δούμε μια σειρούλα με ησυχία:biggrin::biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top