Το σύστημα του Wizzy


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
@dionisp: Μιας και το ανέφερες κι επειδή (μπορεί να) έχουν κι άλλοι την απορία, με το Dirac πήραμε μόνο μία μέτρηση, στη θέση ακρόασης, βγήκε μια καμπύλη - πολύ κοντά σε αυτήν που διαμορφώθηκε μετά τη χρήση του REW - και το αφήσαμε εκεί. Δεν πήρα(με) άλλες μετρήσεις πέριξ της θέσης ακρόασης.

Θέλω να πιστεύω ότι όταν θα πάρω και τις υπόλοιπες μετρήσεις για το Dirac, θα υπάρξει κι άλλη βελτίωση.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
E το δύσκολο έγινε, μετά το Dirac είναι πανεύκολο και θα το ξεπετάξεις σε μισή ωρίτσα. Πρόσεχε μόνο να είσαι πολύ ακριβής στην πρώτη, κατά κύριο λόγο, μέτρηση (sweet spot).
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Μπράβο Wizzy
Ώπα, ώπα, παιδιά, μισό λεπτό. Τα "μπράβο" πάνε στους επαγγελματίες που ανταποκρίθηκαν άψογα - όπως αποδείχθηκε από τις μετρήσεις - σε αυτό που τους ζητήθηκε, όχι σε μένα.

Τα "μπράβο" πάνε στους @costas EAR, @Dimifoot, @back και τόσους άλλους που ξεχνάω, που έχουν ρίξει απίστευτο διάβασμα, προσπαθούν να "ανοίξουν" τα μάτια των υπολοίπων μας και "παλεύουν" με τους χώρους τους μόνοι τους. Αυτά.
ποσα κυβικα ειναι ο χωρος βρε ;
Μήκος: 5.05μ έως 5.06μ.
Η διαφορά στο μήκος προκύπτει από το γεγονός ότι το σπίτι είναι μερικώς «παράγωνο». Συγκεκριμένα, το «μεγαλύτερο» μήκος παρατηρείται στην πλευρά του τοίχου που συνορεύει με το διπλανό σπίτι (αριστερά από τη θέση ακρόασης), ενώ το «μικρότερο» μήκος παρατηρείται στην πλευρά που είναι οι πόρτες εισόδου στο δωμάτιο.

Πλάτος: 2.99μ έως 3.00μ
Σημείωση: Μέτρησα πέντε (5) διαφορετικά σημεία. Στα τέσσερα (4) το πλάτος βρέθηκε να είναι 3.00μ και στο ένα (1) βρέθηκε να είναι 2.99μ.

Ύψος: 2.90μ έως 2.895μ
Σημείωση: Η διαφορά του μισού χιλιοστού στο ύψος οφείλεται στο ότι το δάπεδο δεν ήταν λείο, τη στιγμή της μέτρησης.

Επομένως, κυβικά = 44,02m^3
....παιζει πολυ ο χωρος παντως....απο 4khz και κατω εισαι πανω - κατω...
βαλε και κατι να φερεις το RT ψηλα που ανεβαινει δυναμικα.....
Μην μιλάτε με γρίφους ρε, τι είναι αυτό το "κάτι" που προτείνεις να βάλω; Όνομα δεν έχει; Και γιατί να το κάνω;
OI χρονοι ειναι πραγματικα χαμηλοι και δεν εχεις εμφανη απορροφηση πλυν μοκετας σωστα;
Σωστά. Η μη εμφανής απορρόφηση βρίσκεται πίσω από τις διάτρητες γυψοσανίδες.
Κοιτα τωρα μηπως χρειαστεις κανα καθρεφτη να ανεβουν λιγο :laugh:
Θα κρεμάσω πολλες από εκείνες τις προθήκες δίσκων με την γυάλινη πρόσοψη!:roflmao:
ποιες οι διαστασεις του δωματιου προ επεμβασεων και μετα;
Δεν θυμάμαι κι είναι δύσκολο να υπολογιστούν επειδή λόγω της διαμόρφωσης του δωματίου με τις διάτρητες γυψοσανίδες, οι επίπεδες/παράλληλες επιφάνειες είναι μόνο οι δύο πλευρινοί τοίχοι. Μόνο σε αυτούς, οι επενδύσεις έχουν πάχος 10εκ.
Κατι αλλο επειδη τα εχεις ανα 10 db και βλεπω διαφορες δεξι-αριστερο και γενικα καλο ειναι να περνεις πρωτα απολα μια ψευδοανηχοiκη καθε ηχειο 500-20khz ....
Μη μιλάς κινέζικα ρε, αν έχεις μια εικόνα για παράδειγμα, δείξε μου να ξέρω τι να κάνω.
Δεν έβαλες την διορθωμένη απόκριση.
Αυτό εννοείς;
frs_fls_subs.jpg


Αν όχι, πες μου ποιο άλλο διάγραμμα είναι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Αυτό εννοείς;
Αυτο είναι με Dirac? Στην προηγούμενη σελίδα έγραψες πως ειναι πριν.

Βαλε διάγραμμα πριν-μετα να καταλάβω τι έγινε
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Αυτο είναι με Dirac? Στην προηγούμενη σελίδα έγραψες πως ειναι πριν.

Βαλε διάγραμμα πριν-μετα να καταλάβω τι έγινε
Αυτό είναι πριν το Dirac. Τώρα, δεν έχω τη δυνατότητα να ανεβάσω διάγραμμα από το Dirac, sorry. Απόψε.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Στήνεις το μικ, κοιτώντας το τουιτερ ή το μέσον τουιτερ μιντ όπου βγει καλύτερη, στο ένα μέτρο. με το βασικό καλιμπ, φαιλ. στο μέσον του δωματίου και το κάνεις αυτό στο κάθε ηχειο στην ίδια θέση.
500-20khz. Περνεις δύο τρεις στο κάθε ηχειο να σιγουρευτείς...
 





Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
πολύ χαμηλοί δεν είναι οι χρόνοι;
νομίζω 0.25-0.30 θα ταίριαζε περισσότερο σε δικαναλο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
πολύ χαμηλοί δεν είναι οι χρόνοι;
νομίζω 0.25-0.30 θα ταίριαζε περισσότερο σε δικαναλο.
Ειναι πολυ μικρός χώρος, το προτεινόμενο RT σχετίζεται με τον όγκο του χώρου.
Δεν εχω πρόχειρη την καμπυλη της AES, αλλά έτσι είναι.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ειναι πολυ μικρός χώρος, το προτεινόμενο RT σχετίζεται με τον όγκο του χώρου.
Δεν εχω πρόχειρη την καμπυλη της AES, αλλά έτσι είναι.
ναι το ξέρω αλλα και πάλι 0.15 δεν έχω ξαναδεί.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.599
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top