Το σύστημα του Wizzy




Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς οι άρρωστοι, αλλά η πλειονότητα των ηχογραφήσεων κλασσικής που ακούω από Tidal της τελευταίας 10ετίας είναι από καλές μέχρι πολύ καλές.

Το καλό είναι πως πλέον σχεδόν όλες οι ηχογραφήσεις έχουν ανέβει πολύ σε επίπεδο ενώ την "εποχή του cd" κυκλοφορούσαν "audiophile" πράγματα που ήταν απλώς για τα στερεοφωνικά. Να κάνεις επίδειξη στο φίλο σου δηλαδή. Από μουσικό περιεχόμενο και σαν εκτελέσεις τα περισσότερα από αυτά ήταν χάλια. Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία από audiophile ηχογραφήσεις βέβαια αλλά από όσα μου είχαν δώσει τότε μετρημένα στα δάχτυλα να κράτησα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς οι άρρωστοι, αλλά η πλειονότητα των ηχογραφήσεων κλασσικής που ακούω από Tidal της τελευταίας 10ετίας είναι από καλές μέχρι πολύ καλές.

Το καλό είναι πως πλέον σχεδόν όλες οι ηχογραφήσεις έχουν ανέβει πολύ σε επίπεδο ενώ την "εποχή του cd" κυκλοφορούσαν "audiophile" πράγματα που ήταν απλώς για τα στερεοφωνικά. Να κάνεις επίδειξη στο φίλο σου δηλαδή. Από μουσικό περιεχόμενο και σαν εκτελέσεις τα περισσότερα από αυτά ήταν χάλια. Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία από audiophile ηχογραφήσεις βέβαια αλλά από όσα μου είχαν δώσει τότε μετρημένα στα δάχτυλα να κράτησα.
Εχεις δικαιο. Της τελευταίας δεκαετίας ειναι αρκετα καλες. Κλασσικη, τζαζ, ηλεκτρονικη.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@dionisp : Μα γιατί;;;;;; Τι, δηλαδή; Επειδή ακούω βοθροκαφρίλες death και black metal, θα πει ότι δεν έχω ψυχούλα εγώ; (αν κι ο @Costas Coyias αυτό είχε πει κάποτε :lol: )

Ο καημός του @okakosolikos είναι να έρθει να ακούσει το "The rite of the spring"! Ε, τώρα που έγιναν πολλά (όχι όλα ;) ), όταν αρθούν τα μέτρα, είναι ευπρόσδεκτος!

@Dimifoot Σωστός! Θυμάσαι!
@ Decembered Είσαι πολύ μπροστά...!
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
@dionisp : Μα γιατί;;;;;; Τι, δηλαδή; Επειδή ακούω βοθροκαφρίλες death και black metal, θα πει ότι δεν έχω ψυχούλα εγώ; (αν κι ο @Costas Coyias αυτό είχε πει κάποτε :lol: )

Ο καημός του @okakosolikos είναι να έρθει να ακούσει το "The rite of the spring"! Ε, τώρα που έγιναν πολλά (όχι όλα ;) ), όταν αρθούν τα μέτρα, είναι ευπρόσδεκτος!

@Dimifoot Σωστός! Θυμάσαι!
@ Decembered Είσαι πολύ μπροστά...!
Εγω περιμενω ποτε θα σου κατσει καμμια αγορα ενος ακομη ζευγους 802. Πολυκαναλο με 4 802 και κανα βαρβατο κεντρικο συν τα σαμπ. Θ αρχισεις μετα ν ακους και κλασικη!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Εγω περιμενω ποτε θα σου κατσει καμμια αγορα ενος ακομη ζευγους 802. Πολυκαναλο με 4 802 και κανα βαρβατο κεντρικο συν τα σαμπ. Θ αρχισεις μετα ν ακους και κλασικη!
Αρχηγέ, ολίγον ουτοπικό αυτό που λες κι εξηγούμαι:

1ον) Καταρχάς:


για αγορά δεύτερου ζεύγους 802. Αν ποτέ φτάσουν (π.χ. κερδίσει το Joker μου!), θα τα πουλήσω όλα (εκτός από το πικ απ και τους δίσκους - να εξηγούμαστε!) και θα πάρω ενεργά της me Geithain - όποιο μοντέλο κάνει για το χώρο μου, όσα τεμάχια από αυτό χωράνε στο χώρο μου, παρέα με τα subwoofers τους.

Αν είχα (πολύ) πιο μεγάλο χώρο, θα έστηνα πολυκάναλο με τους σαλίγκαρους της B&W - παρέα με τα subwoofers τους! Ενεργά είναι... ;)

2ον) Είπα πολλές φορές ότι όπως είναι τώρα το σύστημα, έτσι θα μείνει για πολύ καιρό. Άλλες προτεραιότητες, άλλες ανάγκες κι άλλες υποχρεώσεις.

3ον) Όπως είπε κι ο @Dimifoot, κλασσική μουσική έχω και κλασσική μουσική ακούω. Απλώς, δεν θα κάτσω να ακούσω με τις ώρες, όπως ακούω τις βοθροκαφρίλες μου!
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Αν ποτέ φτάσουν (π.χ. κερδίσει το Joker μου!), θα τα πουλήσω όλα (εκτός από το πικ απ και τους δίσκους - να εξηγούμαστε!) και θα πάρω ενεργά της me Geithain - όποιο μοντέλο κάνει για το χώρο μου, όσα τεμάχια από αυτό χωράνε στο χώρο μου, παρέα με τα subwoofers τους.
Aντιγράφεις Ear;:biggrin::lolsign:
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Θα τον αντέγραφα, εάν είχε me Geithain. ;) :lol:
Το επόμενο ηχείο μου, αν και εφόσον το ξεκινήσω, θα είναι το me Geithain 901.
Στα 5.850 έκαστο το βρίσκω.
Είναι τζάμπα. Για αυτά που προσφέρει.
Και θα πάρω 11 όμοια.
Μπορεί και περισσότερα.
Για να γνωρίζετε ποια θα είναι η μόνη πιθανή αναβάθμιση στο σεταπ μου. ;)
:p
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Προσωπικά νομίζω πως εγώ κι ο τερματογκαζης, έχουμε την τάση να τελειώνουμε οτιδήποτε υφίσταται. Είμαστε ...αχόρταγοι!

Νομίζω πολύ πριν από εσάς το είχε τερματίσει ο jargon.
Το ότι τα παράτησε δεν αλλάζει τίποτα .





Και δεν τα γράφω για να σας την πω ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Έχω μια γραφική παράσταση του RT60 η οποία εκτείνεται από τα 50Hz μέχρι τα 10kHz.

Ποιο εύρος κρατάω και με τι smoothing θέλετε να την ανεβάσω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.573
Δώσε ο,τι έχεις.

Εύρος στον κάθετο άξονα μέχρι 1 δευτερόλεπτο στο γράφημα του RT 60, και στον οριζόντιο όλο το πακέτο 20-20κ. Έχουν γνώση οι φύλακες.

Σμουθινγκ δε χρειάζεται, με τα σκαλοπατάκια.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ωραία φαίνονται :)...

προ ή μετά dirac είναι αυτά;

Για βάλε και τα υπόλοιπα να χαλβαδιάσουμε!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.862
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top