DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Με πόσα watts εκπέμπει ο φίλος μας; Με κατευθυντική ή με omni κεραία;
 

K

kimon

Guest
Μια καλή ανάλυση γιατί είναι καλλίτερο το Dab+ και οικολογικό για όσους διαφωνούν.
Dab+ vs FM
Το DRM δεν χρησιμοποιεί τα μεσαία κύματα; Αν είναι έτσι, γιατί συγκρίνεται με τα άλλα δύο, αφού είναι διηπειρωτικής εμβέλειας (σχεδόν) ;
Tελικά tο DRM+ εκπέμπει στα VHF , οπότε άκυρον. Αλλά οι ευλογημένοι δεν μπορούσαν να βρουν πιο ξεκάθαρη ονομασία;
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Το DRM δεν χρησιμοποιεί τα μεσαία κύματα; Αν είναι έτσι, γιατί συγκρίνεται με τα άλλα δύο, αφού είναι διηπειρωτικής εμβέλειας (σχεδόν) ;
Εάν είδες καλά το κειμενο του λινκ δεν αναφέρει τίποτα για DRM+ στα μεσαία. Αναφέρει για DMR+ τις συχνότητες 47 MHz – 68 MHz, 87,5 MHz – 108 MHz, 174MHz – 230 MHz. Ξέρεις εσύ κάτι για τα μεσαία υπάρχει τετοια περίπτωση ή απλώς γίνοντε δοκιμές.
 


K

kimon

Guest
Εάν είδες καλά το κειμενο του λινκ δεν αναφέρει τίποτα για DRM+ στα μεσαία. Αναφέρει για DMR+ τις συχνότητες 47 MHz – 68 MHz, 87,5 MHz – 108 MHz, 174MHz – 230 MHz. Ξέρεις εσύ κάτι για τα μεσαία υπάρχει τετοια περίπτωση ή απλώς γίνοντε δοκιμές.
Όπως θα είδες ίσως, το διόρθωσα το σφάλμα μου στην συνέχεια του ίδιου ποστ. Παλιά είχα διαβάσει για το DRM (χωρίς +), το οποίο ξεκίνησε ως προσπάθεια ψηφιοποίησης των εκπομπών ΑΜ.
Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν τώρα πια όλα αυτά. Εννοώ την ύπαρξη δύο παρόμοιων αλλά ανταγωνιστικών μεσων, DRM+ και DAB+
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Εάν ψαξεις στο internet θα δεις ότι γίνονται δοκιμές DRM και στα μεσαία αλλά και στα βραχέα κυρίως απο πανεπιστήμια που θα καταλήξουν δεν ξέρω!!!!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Η ΕΡΤ DAB+ έβαλε εικόνες (slides) στην πολυπλεξία της. Για όσους έχουν έγχρωμους δέκτες.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλό Φθινόπωρο,
Από ότι παρατήρησα ο DigitalRadio473 έχει ανέβει το σήμα του κάπως εδώ στο Μαρούσι. Εσείς πως τον ακούτε είναι συνήθως ανοικτός στο 8Β το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλό Φθινόπωρο,
Από ότι παρατήρησα ο DigitalRadio473 έχει ανέβει το σήμα του κάπως εδώ στο Μαρούσι. Εσείς πως τον ακούτε είναι συνήθως ανοικτός στο 8Β το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα.
Εγώ στην Αργυρούπολη δεν τον ακούω καθόλου, βασικά δεν πιάνω τίποτα απο DAB/DAB+.


Με το αυτοκίνητο κάπου απο την Βουλιαγμένης στο ύψος της γυμναστικής Ακαδημίας -με κατεύθυνση προς το κέντρο- αρχίζω να ακούω την ΕΡΤ αλλα και πάλι όχι χωρίς διακοπές.


Στο σπίτι έχω δοκιμάσει και με εξωτερική κεραία αλλα τίποτα ακόμα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Painter,
Καλό Σαββατοκύριακο. Οταν λες με εξωτερική κεραία δεν πιάνεις τίποτα τι κεραία είναι αυτή?
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
ddimit1,

Εχω δοκιμάσει με μια SIRIO GPA 66-108 η οποία και προφανώς είναι για άλλη περιοχή συχνοτήτων (FM) αλλα είχα μια ελπίδα μήπως και πιάσει κάτι. Έτσι δοκίμασα με την κεραία αυτή συνδεμένη στην DAB είσοδο του κεντρικού ενισχυτή (ALCAD CA-342), ακόμα και στη ρύθμιση στο μέγιστο gain δεν έπιασα κάτι, μόνο περιστασιακά frame sync στο 12C, στο 8Β τίποτα. Στο σπίτι δεν έχω κάποιο δέκτη για DAB/DAB+ παρα μόνο ένα RTL-SDR Blog V3 και ένα Terratec TStick MKII. Η κεραία FM είναι πάνω σε πεντάμετρο ιστό σε ταράτσα που βλέπει Πάρνηθα αλλα όχι Υμηττό. Οπότε πιστεύω πως δεν παίζει SFR Υμμητού/Πάρνηθας απο την ERT αλλά μάλλον για τώρα έχουμε εκπομπή μόνο απο Υμηττό με μάλλον χαμηλή ισχύ.

Πάλι με τον ενισχυτή δοκίμασα να χρησιμοποιήσω 2 διαφορετικά μαγνητικά κεραιάκια -για λήψη TV- που πάνε πακέτο με διάφορα USB dvb-t tuners (SDR συμβατά κλπ), τζίφος...

Δοκίμασα ακόμα και με μαγνητική κεραία και usb dongle πάνω στο λάπτοπ στην ταράτσα (πάνω απο τον 2ο όροφο) χωρίς επιτυχία.

Το επόμενο βήμα είναι να κοιτάξω να βρώ μια κεραία για DAB για να εγκατασταστήσω μόνιμα στην ταράτσα.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
20
Πάντως τα στικάκια δεν είναι τόσο ευαίσθητα (έχουν δοκιμαστεί). Θα σου συνιστούσα αυτό τον δέκτη που είναι και οικονομικός και πέρνει και εξωτερική κεραία (μόνο που θελει εξωτερικά ηχεία ή ακουστικά που σίγουρα θα έχεις)

Δέκτης με 50 ευρώ ένχρωμος που παιρνει εξωτερική κεραία.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ευχαριστώ για τις προτάσεις, δυστυχώς στο δωμάτιο που θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω φορητό δέκτη DAB+ δεν βολεύει η θέση της πρίζας της κεντρικής κεραίας.
Για DAB δέκτη κοιτάζω να αλλάξω τον home theater ενισχυτή με κάτι νεότερο που να υποστηρίζει DAB+, internet radio κλπ αλλα επίσης να μπορώ να τον ελέγξω μεσω Amazon Alexa κλπ. Δεν με επείγει η αλλαγή οπότε το ψάχνω χαλαρά.
Για κεραία δεν θέλω να βάλω κατευθυντική, θα προτιμούσα μιa omni έτσι ώστε να μην με περιορίζει η τοποθεσία εκπομπής του σταθμού, Πάρνηθα, Υμητττός ή κάτι άλλο.
Δεν ξέρω ποιό είναι το πλάνο των θέσεων των κέντρων εκπομπής και το χρονοδιάγραμμα τους, ενδεχομένως με μια omnidirectional κεραία να μπορώ να πιάσω και εκπομπές απο τα νησιά, δεν έχω κάποιο εμπόδιο.

Οσον αφορά την λήψη απο Υμηττό, η Αργυρούπολη και τουλάχιστον όσοι βρίσκονται κοντά στο βουνό δεν έχουν οπτική επαφή με τις κεραίες και έτσι η ακρόαση σταθμών FM/TV είναι αρκετά προβληματική, εγώ τουλάχιστον ακόμα και TV κάνω λήψη απο Πάρνηθα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Ωραία βάλε ένα δίπολο κάθετο 40cm το κάθε στοιχείο (σύνολο 80cm). Απο την Πάρνηθα είχαν γίνει παλιότερα δοκιμές απο την ΕΡΤ αλλά τώρα εκπέμπει μόνο απο Υμηττό. Καλή Εβδομάδα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλή Εβδομάδα,
Απο οτι με ενημέρωσαν με προσωπικό μύνημα στο Γαλάτσι με τον Technisat 100c χωρίς καθόλου κεραία ο DigitalRadio473 πάει 2 μονάδες στις 2 μονάδες της ΕΡΤ και στις 5 του οργάνου. Για δοκιμάστε και εσείς να κάνετε scan να δούμε τι πιάνετε. Τωρα είναι ανοικτός και κάθε μέρα απο τις 18:00 έως τις 24:00.
Καλή Ακρόαση.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλή Εβδομάδα,
Απο οτι με ενημέρωσαν με προσωπικό μύνημα στο Γαλάτσι με τον Technisat 100c χωρίς καθόλου κεραία ο DigitalRadio473 πάει 2 μονάδες στις 2 μονάδες της ΕΡΤ και στις 5 του οργάνου. Για δοκιμάστε και εσείς να κάνετε scan να δούμε τι πιάνετε. Τωρα είναι ανοικτός και κάθε μέρα απο τις 18:00 έως τις 24:00.
Καλή Ακρόαση.

Χθές το βράδυ ανέβηκα την Κηφισίας μέχρι την Κηφισιά και βρήκα την ευκαιρία να δοκιμάσω να δώ τι μπορώ να ακούσω.


Απο ERT πολύ μέτρια λήψη, απο DigitalRadio473 δεν κατάφερα και πολλά πράγματα.


Στην καλύτερη περίπτωση έπιασα μια γραμμή απο τις 4 ή 5? στο ύψος του άλσους κτήματος Συγγρού.


Η κεραία DAB (ενεργή/active antenna)δεν είναι τοποθετημένη ακόμα στο παρμπρίζ όπου και θα πιάνει καλύτερα αλλά είναι μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού. Η δοκιμή θα ξαναγίνει με καλύτερες συνθήκες λήψης.

ERT DAB.jpg
DigitalRadio473.jpg
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Κανονικά θέλει κεραία ειδική και για dab εξωτερική στο αυτοκίνητο. Πάντως στο ντουλαπάκι δεν κάνει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top