Τύφλα να χει το...Dirac (διόρθωση απόκρισης δικαναλικού)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Λογική εξήγηση γι αυτό το αποτέλεσμα είναι ότι η εφαρμογή σε φίλτρα FIR ώστε να διορθωνόταν περαιτέρω η φασική απόκριση οδηγούσε από τη φύση τους σε μη αρεστά φαινόμενα υπερβολικής διόρθωσης με συνοδό πρόωρο κωδωνισμό.Αυτό μπορεί να πιστοποιηθεί ενδεικτικά στην απεικόνιση για το αριστερό ειδικά κανάλι:

1588322330098.png


Από την άλλη πλευρά,η εκδοχή για το ίδιο κανάλι έχοντας απενεργοποιημένη τη φασική διόρθωση για τη ζώνη κάτω των 100 Hz ακούγεται επίσης ελκυστική παρά την απόκλιση ως προς τη βηματική απόκριση:

1588322455020.png


Και τέλος μια παραλλαγή με ενεργοποιημένη τη φασική διόρθωση για την ισοστάθμιση και απενεργοποιημένη τη διόρθωση κάτω των 100 Hz

1588322542307.png


Αυτές οι διαφορές είναι κατά την ακρόαση πιο αισθητές από διάφορες εναλλαγές καλωδιώσεων.Τα χαρακτηριστικά τους κάνουν σε αρκετές περιπτώσεις την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα σε μια ελκυστική ή ΄΄αποστειρωμένη΄΄ διόρθωση μέσω DSP.

Και η πλάκα είναι ότι όλες οι ανωτέρω εκδοχές αντιστοιχούν στο ίδιο setup και ταυτόσημη απόκριση πλάτους στο πεδίο της συχνότητας,όπως εκείνη δημοσιεύθηκε στο μήνυμα # 442.
Η δε εναλλαγή καλωδιώσεων δεν παρέχει ανάλογες διαφοροποιήσεις μεταξύ των κρουστικών αποκρίσεων.

Τέτοιο επίπεδο ευελιξίας και προοπτική να μη βαρεθούμε ποτέ με δεδομένο setup προσφέρει μια μη αυτοματοποιημένη μέθοδος...

Υπάρχει όμως και περαιτέρω επίπεδο ευελιξίας όπως θα δούμε παρακάτω...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κλίνω στο να ανεβάσω ένα πολλ με κύριο ερώτημα "τι είναι ο μπουτχιας"..

Πιθανές απαντήσεις "ιδέα", "αντι-πολλ και αντι-τρολλ", "γκουρού", "γιατρός, αλλά όχι γλόμπος" κλπ.

Πιθανολογείται να συμμετάσχεις. :lol:
Μην μπαίνεις σε κόπο.Σου λύνεται μια τουλάχιστον επιλογή δια...των νώτων μου,ατενίζοντας τον ορίζοντα αυτήν ακριβώς την ώρα..
1588339905791.png
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αρχόμενη φαλακρίτσα βλέπω
Εάν τις φυσικές ανταύγειες τις περνάς για αρχή φαλάκρας,τότε δεν σου έχουν συνταγογραφήσει...καλά γυαλιά. ;)
Θα μπορούσες να τα ξυρίσεις.

Πιθανώς μετά το ξύρισμα, να βελτιωθεί περαιτέρω η κρουστική απόκριση.
Μπορώ να την κάνω να βελτιωθεί περισσότερο χωρίς καν τέτοια μέτρα και θα στο αποδείξω.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Μην μπαίνεις σε κόπο.Σου λύνεται μια τουλάχιστον επιλογή δια...των νώτων μου,ατενίζοντας τον ορίζοντα αυτήν ακριβώς την ώρα..
View attachment 164314
τα αυτακια σου πλησιαζουν αρκετα το avatar ...:biggrin:

να την βαλουμε εδω να σεχουμε...
.......σε βλεπω με το βραβειο :p
 







Μηνύματα
414
Reaction score
891
Το Delay που έβλεπα στην εικόνα, βλέπω πως οφείλεται στον αριθμό των taps που ορίσαμε στο rephase κατά την παραγωγή των Wav. Κράτησα το default value 16384 και έστρωσε. Ή δεν το σηκώνει το PC μου, είτε δίνει το rephase delay στον ήχο από μόνο του λόγω όγκου πληροφορίας.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Επίσης, αδυνατώ να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίον δουλεύει η ενότητα Ranges του Rephase. Σε τί ranges φάσης μου δείχνει τη σωστή τιμή; Όσο αλλάζω τα ranges των μοιρών που θα μου δείξει το διάγραμμα, μετακινείται και η ίδια η γραμμή...


Παράδειγμα:

1.jpg

2.jpg


Η φάση είναι στο ίδιο στάδιο πειράγματος, απλώς έχω αλλάξει τα ranges. Δηλαδή δε ξέρω σε τί να βασιστώ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το Delay που έβλεπα στην εικόνα, βλέπω πως οφείλεται στον αριθμό των taps που ορίσαμε στο rephase κατά την παραγωγή των Wav. Κράτησα το default value 16384 και έστρωσε. Ή δεν το σηκώνει το PC μου, είτε δίνει το rephase delay στον ήχο από μόνο του λόγω όγκου πληροφορίας.
Το rePhase είναι αναγκασμένο λόγω ενδεδειγμένης λειτουργίας να παράγει διορθωτικές κρουστικές αποκρίσεις με κάποια τιμή latency,σε συνάρτηση με το ποσό πληροφορίας από τα φίλτρα που έχουν φορτωθεί και το πλήθος εμπλεκόμενων taps για να καλυφθεί πιστά ο όγκος των φορτωμένων εντολών.Είναι αναμενόμενο από την ίδια την Αρχή της Συνέλιξης,αφού το λογισμικό στη σχετική μηχανή θα είναι υποχρεωμένο να περιμένει ένα μικρό χρονικό διάστημα το πέρασμα της αυθεντικής απόκρισης προτού να ήταν σε θέση να τη διορθώσει.

Εάν κρατήσεις το πλήθος taps σε τιμή κατώτερη,ενδέχεται να χαθούν κάποιες από τις φορτωμένες πληροφορίες διόρθωσης,ιδίως στις πρώτες οκτάβες.Από την άλλη πλευρά,σε αυτό έγκειται και η ανάγκη να διαρρυθμίζεται το setup κατά τρόπον ώστε να γίνονταν οι λιγότερες δυνατές διορθωτικές επεμβάσεις.
Επίσης, αδυνατώ να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίον δουλεύει η ενότητα Ranges του Rephase. Σε τί ranges φάσης μου δείχνει τη σωστή τιμή; Όσο αλλάζω τα ranges των μοιρών που θα μου δείξει το διάγραμμα, μετακινείται και η ίδια η γραμμή...


Παράδειγμα:

View attachment 164504
View attachment 164505

Η φάση είναι στο ίδιο στάδιο πειράγματος, απλώς έχω αλλάξει τα ranges. Δηλαδή δε ξέρω σε τί να βασιστώ.
Καταρχάς παρατηρώ μεγάλο βαθμό φασικής απόκλισης στη ζώνη κάτω των 100 Hz.Αυτό σημαίνει ελλιπή χρονική ευθυγράμμιση του sub με τους δορυφόρους.Επί τη ευκαιρία,το sub Genelec που έχεις,διαθέτει δικό του ενσωματωμένο λογισμικό ή αναλογικό κρος ;

Η ενότητα Ranges μας δίνει την ευχέρεια να μεταβάλλουμε κάθε φορά που θα κρινόταν σκόπιμο την κλίμακα υπό την οποία θα παρακολουθούσαμε τη διακύμανση σε φάση και πλάτος στην εισηγμένη απόκριση.Μικραίνοντας το εύρος ειδικώς ως προς τη φασική απόκριση μπορεί εκείνη ν'αναδιπλώνεται ή να ξεδιπλώνεται πάνω στο παράθυρο εργασίας.
Ουσιαστικά εκτελεί ΄΄μεγέθυνση΄΄ σε κάθε επιλογή μικρότερου εύρους στην κλίμακα.

Η αναδίπλωση επιτρέπει πιο λεπτομερείς διορθώσεις.

Ιδού για παράδειγμα η ίδια φασική απόκριση φίλτρων υπό τρεις διαφορετικές κλίμακες Ranges > Phase

-45 μοίρες έως +45
1588442329261.png


-180 μοίρες έως + 180
1588441769866.png


-720 μοίρες έως +720
1588442102880.png


Κράτα το Ranges στην κλίμακα που θα σου παρέχει τη μεγαλύτερη άνεση κατά την αρχική διόρθωση.Για πιο λεπτομερείς διορθώσεις εφόσον θα το ήθελες μπορείς να περάσεις σε μεγαλύτερο zoom.
 
Last edited:

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Άρα η σωστή τιμή φάσης θα φανεί μόνο όταν χρησιμοποιούμε συμμετρική τιμή ως προς το μηδέν; -45 έως 45, -90 έως 90 κ.ο.κ.;

Το Genelec 7070 έχει jumpers για ρύθμιση φάση ανά 90 μοίρες και αυτόματο cross 85Hz στους δορυφόρους του. Χρησιμοποίησα την τιμή που έδωσε την ευνοϊκότερη καμπύλη στο REW, χώρις να το ξανακοιτάξω από τότε. Μιας και το είπες, θα το κοιτάξω και στο rephase για να δω τί βγάζει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άρα η σωστή τιμή φάσης θα φανεί μόνο όταν χρησιμοποιούμε συμμετρική τιμή ως προς το μηδέν; -45 έως 45, -90 έως 90 κ.ο.κ.;

Το Genelec 7070 έχει jumpers για ρύθμιση φάση ανά 90 μοίρες και αυτόματο cross 85Hz στους δορυφόρους του. Χρησιμοποίησα την τιμή που έδωσε την ευνοϊκότερη καμπύλη στο REW, χώρις να το ξανακοιτάξω από τότε. Μιας και το είπες, θα το κοιτάξω και στο rephase για να δω τί βγάζει.
Κάτω από τα 70 Hz εμφανίζεται απότομη απόκλιση τάξης 270 μοιρών...Το ιδεώδες με τα δικά μου κριτήρια από την αρχική εγκατάσταση ηχείων/sub/θέσης ακροατή είναι να μην υπερέβαινε τις 180 μοίρες στο στάδιο όπου θα έπρεπε να εκτελεστεί η ευθυγράμμιση μέσω rePhase.

Ο βαθμός ευθυγράμμισης της φάσης με τον μηδενικό άξονα είναι ανεξάρτητος από το πόσο μεγεθυμένη θα φαίνεται η παράσταση στην οθόνη του rePhase.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ας εξετάσουμε στο πλαίσιο της επίδειξης τις διορθωμένες αποκρίσεις από την παράσταση Ενέργειας προς Χρόνο (ETC) στην ενότητα Overlays (αριστερό πράσινο δεξί κόκκινο)

1588613387415.png


Μετά τον κρουστικό παλμό παρατηρούνται μόνο δύο κορυφές ενέργειας από το αριστερό και μια από το δεξί κανάλι σε στάθμες -17 & -18 dB αντίστοιχα,δηλαδή τιμές ανώτερες από το αντιληπτικό όριο των -20 dB.Καθόλου άσχημα για κανονικά επιπλωμένο και αφρόντιστο σαλόνι.

Εξίσου σημαντικά τα ευρήματα πριν από τη χρονική στιγμή μηδέν,όπου δεν παρατηρούνται ενεργειακές εξάρσεις σε στάθμες ανώτερες από την τιμή -20 dB,ενώ οδεύοντας πιο πίσω στο χρόνο η πρόωρη ενέργεια αναπτύσσεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα.Οι πρόωροι κωδωνισμοί από τις εφηρμοσμένες διορθώσεις δεν αναμένεται να γίνονται αισθητοί.

Αντιπαραβάλλοντας την εναλλακτική περίπτωση με ενεργοποιημένες τις επιπρόσθετες φασικές διορθώσεις για τα φίλτρα ισοστάθμισης με μπλε χρωματισμό και τονισμένο το περίβλημα:
1588614105678.png


Και την έτερη προαναφερθείσα εναλλακτική με απενεργοποιημένες τις φασικές διορθώσεις κάτω των 100 Hz σε χρώμα φούξια :
1588614237140.png


Παρατηρούνται ανώτερα ποσά ενέργειας ιδίως σε χρονικές στιγμές πολύ κοντινές πριν τον κρουστικό παλμό.

@Konnos που έμπλεξες; :roflmao:
Στην έμμεση απορία από τον φίλτατο DF κατά πόσον το παρόν tutorial ΄΄το έχει τερματίσει΄΄ όπως λένε,έρχεται η διαβεβαίωση από τον γράφονται πως δεν το έχει τερματίσει...ακόμα.

Κάτι τέτοιο ενδεχομένως να γίνει στο επόμενο στάδιο της επίδειξης με το τρέχον setup,όπου θα μπούμε σε χωράφια αντάξια του Trinnov με την τεχνική της ΄΄ιδιορρυθμικής ισοστάθμισης΄΄...
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.967
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top