Το σύστημα του pambs


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Όλα ίδια, 11 τεμάχια Neumann 310, όλα στην ίδια απόσταση ακρόασης (2.3μ).

Μίλησα.
Σόρρυ, είναι σπαστικό, ξέρω, αλλά με το σαμπάκι τους τα ενεργά που λέμε, τα τρώνε λάχανο αυτά που έχεις.

Μια δοκιμή θα σε πείσει. Αρκεί να τα τοποθετήσεις στην σωστή για αυτά απόσταση ακρόασης.

Τα 310 λόγου χάριν, τα δίνει η φίρμα για 2-2,5 μ απόσταση ακρόασης, και βλέπω πολύ αισιόδοξο το 2.5μ, δηλαδή σχεδόν.. υπερβολικό.

Όλες οι φίρμες υπερβάλλουν λιγάκι για την μέγιστη σωστή απόσταση ακρόασης των ηχείων τους.
Νομίζω πως για τα 310 τα 2.3μ είναι το απολύτως μεγαλύτερο που μπορούν.

Κάπως έτσι να τα χειρίζεσαι γενικώς.

Το απόλυτο κέντρο του προτεινόμενου εύρους άριστης απόστασης ακρόασης, είναι το απολύτως καλύτερο στη χρήση. Δηλαδή, όταν σου λέει προτεινόμενη βέλτιστη απόσταση ακρόασης 2-4μ, τότε στα 3μ παίζει το καλύτερο δυνατό.
Ναι εννοείται, παντα ο μεσος ορος ειναι η καλυτερη λυση. Για τα 310 να το καταλαβω αν και εχω αμφιβολιες. Τα 120 για surrounds με την αποσταση που εχω ειναι μια χαρα, για συγκριση με τα σαμμιτ που τα ακουσα ειναι λιγα. Σαν ψιλες, μεσαίες. Εχοντας καμενους ενισχυτες περασα αρκετο καιρο μονο με αυτες τις συχνοτητες

Μπας και συχιζεις τα σαμμιτ με τα πιουριτι η τα βανταζ; Στην επομενη σου βολτα στο νησι σε περιμενω παρεα με το Γιωργο
Goldenear.
Κατι που ξεχασα να αναφερω. Απο τον ενισχυτη στα ηχεια υπαρχει καμια 15ρια μετρα καλωδιο. Σ αυτο το κομματι τα ενεργα θα υπερτερουν
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Ομοιομορφία. Νόμος.

Θα έπαιξες ποτέ δικάναλο με τα αριστερό ηχείο ML και το δεξί Neumann?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.060
Ομοιομορφία. Νόμος.

Θα έπαιξες ποτέ δικάναλο με τα αριστερό ηχείο ML και το δεξί Neumann?
εδώ μωρέ άλλοι βάζουν σε 2κάναλο ένα καλώδιο στο L και διαφορετικό καλώδιο στο R και ακούνε διαφορές :lol:
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ομοιομορφία. Νόμος.

Θα έπαιξες ποτέ δικάναλο με τα αριστερό ηχείο ML και το δεξί Neumann?
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ομοιομορφία με τα σαμμιτ θέλω τέτοια

Αλλά έχουν πολύ κακό wife factor...Τα Neumann 120 σε άσπρο, άμα τα δει τα μου πει πουλά τα όλα και πάρε μονο τέτοια 😂
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Ποια μοντέλα? Δεν τα έχω ξαναδεί, νόμιζα είχες b&w
Τα b&w πήγαν σε δεύτερο σύστημα πριν δυο χρόνια.
Δες στο προφίλ μου (“σχετικά με το μέλος”) για τα ηχεία
Τα Neumann 120 σε άσπρο, άμα τα δει τα μου πει πουλά τα όλα και πάρε μονο τέτοια 😂
Δειξτης και ενα ανύπαρκτο ηχείο, θα της αρέσει ακόμα περισσότερο :tongue:
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Τα b&w πήγαν σε δεύτερο σύστημα πριν δυο χρόνια.
Δες στο προφίλ μου (“σχετικά με το μέλος”) για τα ηχεία

Δειξτης και ενα ανύπαρκτο ηχείο, θα της αρέσει ακόμα περισσότερο :tongue:
Άρχισα να τις τάζω πίνακες (room treatment)

Κορυφή


Έχεις dedicated? Σκευτομαι κατά ποσό ο τρινοφ αξίζει για κάποιον που δεν έχει
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Έχεις dedicated? Σκευτομαι κατά ποσό ο τρινοφ αξίζει για κάποιον που δεν έχει
Όχι δεν ειναι dedicated. Ειναι ενα δωμάτιο σχηματος Γ, προβληματικών διαστάσεων, που χρησιμοποιείται επίσης ως γραφείο και ως ωδείο.

Ο Trinnov βοηθάει πολύ με τα προβλήματα του χώρου, δίνει λύσεις-βοήθεια που κανένας τυπικός AV δεν μπορεί να προσφέρει.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Όχι δεν ειναι dedicated. Ειναι ενα δωμάτιο σχηματος Γ, προβληματικών διαστάσεων, που χρησιμοποιείται επίσης ως γραφείο και ως ωδείο.

Ο Trinnov βοηθάει πολύ με τα προβλήματα του χώρου, δίνει λύσεις-βοήθεια που κανένας τυπικός AV δεν μπορεί να προσφέρει.
Αυτο σκευτομαι, συν το οτι παίρνει αναβαθμίσεις οποταν θα σε παρει αρκετα χρονια
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Αυτο σκευτομαι, συν το οτι παίρνει αναβαθμίσεις οποταν θα σε παρει αρκετα χρονια
Ναι, και μέσω software, αλλα και σε hardware αλλάζουν όλα όταν χρειάζεται. HDMI boards κτλ.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σημερα ακουσα τα 120. Συμπαθητικουλια τερατακια, πολυ καλη σχεση τιμης αποδοσης και ποιοτητα κατασκευης. 4 κομματια μου τα δινει 530 το ενα. Για ηχεια γραφειου ειναι τελεια, για μενα δεν ξερω αν θα πιασουν τις σταθμες που ειμαι συνηθισμενος

Υποψη τωρα ειμαι με αυτα

Specification: TDM34DS
System type: Three-way, wall-mount
Enclosure type: Closed box
Dimensions (H x W x D): 295 x 419 x 196mm (11.6 x 16.5 x 7.7 inches)
Weight: 9.8kg (21.5 lbs)
Nominal impedance: 4 ohms
Power handling: 150W
Frequency response: 80Hz to 20kHz +/-3.0dB (-6dB at 65 Hz)
Sensitivity: 88dB at 1m for 2.83V
Maximum output: 112dB
Finishes: Black or White
System: SP3277
Drive units: B169 bass unit (SP1387), 2 x B160 midrange unit (SP1396), 2 x NT19 tweeter (SP1367)
Crossover network: SP2307

Θα πηγαινω μια μια ιντζα πανω μεχρι να βρω αυτο που θελω. Σειρα εχουν τα ΕVE 207 και αν δεν με συγκινησουν θα παραγγειλω τα dynaudio 8. Δεν εχω πολλα περιθωρια για ακροαση. Σημερα πηρα τηλ σε καποιο αλλο μαγαζι για να ακουσω τα Adam Α7Χ και μου λεει δεν θελω να τα βγαλω απο το κουτι!

Ta KEF LS5 active τα εχει ακουσει καποιος? Τα παθητικα μου ειχαν κανει τρομερη εντυπωση

Μου εβαλε και κατι ΚΡΚ φτηνα, δεν εδωσα σημασια. Πολυ πλαστικουρα ουτε playmobil να ηταν
αν η διαφορα στον ηχο με αυτα που εχεις τωρα δεν ειναι ακουστη, φαντασου αν παρεις της ιδιας μαρκας αυτα που σε βολευουν.....

δεν νομιζω ναχεις θεμα αφου τα 3 μπροστα ειναι ιδια....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Ta KEF LS5 active τα εχει ακουσει καποιος? Τα παθητικα μου ειχαν κανει τρομερη εντυπωση
Εάν δεν κάνω λάθος, τα έχει ο Μιχάλης P.K. Digital Hi-Fi. Κάνε του ένα τηλέφωνο από αύριο.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
αν η διαφορα στον ηχο με αυτα που εχεις τωρα δεν ειναι ακουστη, φαντασου αν παρεις της ιδιας μαρκας αυτα που σε βολευουν.....

δεν νομιζω ναχεις θεμα αφου τα 3 μπροστα ειναι ιδια....
Καλημερα Κωστα,

Τα μπροστα μου δεν τα αλλαζω. Ειμαι απολυτα Ευχαριστημενος. Τα πισω θα ειναι 90% home cinema. Αν ηταν για μουσικη απαραιτητα θα ηταν μονοδρμος ολα τα ίδια οπως τον Κωστα.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Εάν δεν κάνω λάθος, τα έχει ο Μιχάλης P.K. Digital Hi-Fi. Κάνε του ένα τηλέφωνο από αύριο.
Παμε παρεα; Να σε παρω να ακουσεις και τα 120;
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Τα καλωδια ειναι οτι τα λαστιχα στ αυτοκινητα. Φθηνα μετρια λαστιχα δινουν μετριο η κακο κρατημα. Αν η προτεραιοτητα ειναι να ειναι φθηνα, αντιστοιχα "φθηνη" θα ειναι και η πληροφορια που θα φτασει στα surround ηχεια.

Δεν εχει νοημα να βαλεις ηχεια 1400€ το ζευγαρι (Martin Logan Motion-35XTi) για να βαλεις Belden. Υπαρχει μια πολυ κακη νοοτροπια και ενα κυνηγι μαγισσων γυρω απο το θεμα "καλωδιο" γιατι υπαρχουν και τεραστιες υπερβολες γυρω απο αυτο.

Τα πισω ηχεια για να σε "βαλουν μεσα" στα εφφε και να δημιουργησουν ενα ενιαιο ηχητικο περιβαλλον με τα εμπρος, πρεπει να τροφοδοτηθουν με το 100% του σηματος που θα βγαλει ο ενισχυτης γι αυτα.

Αν υποτεθει οτι καποιος θελει 8-10 μετρα μηκος καλωδιων για το καθε πισω ηχειων και με δεδομενο το κοστος των ηχειων , την ποιοτητα των εμπρος κλπ η "υπερ"τσιγγουνια ειναι αυτο : ............
και το λογικο αυτο : .................
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Τα καλωδια ειναι οτι τα λαστιχα στ αυτοκινητα. Φθηνα μετρια λαστιχα δινουν μετριο η κακο κρατημα. Αν η προτεραιοτητα ειναι να ειναι φθηνα, αντιστοιχα "φθηνη" θα ειναι και η πληροφορια που θα φτασει στα surround ηχεια.

Δεν εχει νοημα να βαλεις ηχεια 1400€ το ζευγαρι (Martin Logan Motion-35XTi) για να βαλεις Belden. Υπαρχει μια πολυ κακη νοοτροπια και ενα κυνηγι μαγισσων γυρω απο το θεμα "καλωδιο" γιατι υπαρχουν και τεραστιες υπερβολες γυρω απο αυτο.

Τα πισω ηχεια για να σε "βαλουν μεσα" στα εφφε και να δημιουργησουν ενα ενιαιο ηχητικο περιβαλλον με τα εμπρος, πρεπει να τροφοδοτηθουν με το 100% του σηματος που θα βγαλει ο ενισχυτης γι αυτα.

Αν υποτεθει οτι καποιος θελει 8-10 μετρα μηκος καλωδιων για το καθε πισω ηχειων και με δεδομενο το κοστος των ηχειων , την ποιοτητα των εμπρος κλπ η "υπερ"τσιγγουνια ειναι αυτο : .......................
και το λογικο αυτο : ................................
Kαι σαμμιτ με μπελτεν τα εχω. Βαση τι προτεινατε το συγκεγκριμενο καλωδιο. Το θεμα περιφεριακων ειναι οτι χρειαζομαι 15μ στο καθε ηχειο. Δηλαδη κατι 10AWG με ελαχιστο 14AWG
 
Last edited by a moderator:

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Kαι σαμμιτ με μπελτεν τα εχω. Βαση τι προτεινατε το συγκεγκριμενο καλωδιο. Το θεμα περιφεριακων ειναι οτι χρειαζομαι 15μ στο καθε ηχειο. Δηλαδη κατι 10AWG με ελαχιστο 14AWG
Λυπαμαι αλλα τοσα χρονια ΔΕΝ ακουτε τα ηχεια σας.

Δεν ειναι θεμα παχους του καλωδιου !!!! Ολοι θυμομαστε απο το σχολειο οτι οσο πιο χοντρο ειναι το καλωδιο , τοσο χαμηλωτερη αντισταση ανα μετρο εχει !! Αυτη ειναι η μιση αληθεια.

ειναι η μιση αληθεια γιατι η αντισταση ανα μετρο εξαρταται απο την ειδικη αντισταση του μεταλλου ανα μετρο !! Αν ειναι μεσα στον μπρουτζο και στο σκραπ το καλωδιο οπως το "μαυρο-κοκκινο" , η ειδικη αντισταση ανα μετρο θα ειναι εξωφρενικα υψηλη και ο ηχος θα φτανει με τις μισες υψηλες και θολος.

Αυτο που εχει σημασια ειναι να εχουμε οσο πιο "καθαρο" χαλκο σηκωνει η τσεπη μας (πιστευω οχι κατι λιγοτερο απο 5Ν η 6Ν, οπου Ν ειναι τα εννιαρια της καθαροτητας 6Ν-99,99998%). Αυτο απο μονο του δεν αρκει και υπαρχουν και αλλες τεχνικες που βελτιωνουν-προσφερουν ξαθαροτερο ηχο πχ να ειναι twisted pair , το στιλβωμα των ινων του χαλκου και αλλα που δεν ειναι της παρουσης.

Πρεπει καποια στιγμη η γαγγραινα του ποσο χοντρο καλωδιο να βαλω να τελειωσει. Δεν φταιει βεβαια ο καταναλωτης αλλα οι ημιμαθεις επαγγελματιες που πουλανε καλωδια αναλογα με το ποσο χοντρο ειναι και αυτην την ΜΗ γνωση αναπαραγει ο καταναλωτης.

Με λιγα λογια καλυτερα να βαλεις ποιοτικοτερο και πιο λεπτο καλωδιο , παρα λιγοτερο ποιοτικο και πιο χοντρο.
Εγραψα πιο πανω δυο επιλογες καλωδιων με τα αντιστοιχα λινκ.

Το προβλημα ειναι βεβαια τα εμπρος ηχεια τα οποια υπολειτουργουν με τα Belden. Επειδη βρισκεστε μακρια (Κυπρο) και δεν μπορω να σας βοηθησω, προσπαθηστε να δανειστειτε απο καποιο φιλο καποιο καλωδιο της προκοπης και ξανακουστε τα ηχεια σας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
ειδικη αντισταση ανα μετρο θα ειναι εξωφρενικα υψηλη και ο ηχος θα φτανει με τις μισες υψηλες και θολος.
Έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιο Belden εχει ο @pambs και τις προδιαγραφές του.
Φοβάμαι πως θα διαψευστείτε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top