Αναβάθμιση/Αγορά ηχείων για δικάναλο

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
κάνε μια ερώτηση στον Πανταζόπουλο..
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
ΟΚ, θα ρωτήσω, ευχαριστώ.
Αλλά η αναζήτηση για νέα ηχεία συνεχίζεται γιατί πολύ απλά κόλλησα την ασθένεια της αναβάθμισης...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
Εμφανισιακά δε μου αρέσουν, αφού θα δώσω τόσα χρήματα δε θα έπρεπε; :idk:
Ξέρω δεν παίρνω γυναίκα, ηχεία παίρνω αλλά δε θα πείραζε εκτός από νοικοκυρά και χρυσοχέρα να είναι και όμορφη.
Ατυχής παραλληλισμός. Συγκράτησε αυτό: "Δεν ακούμε με τα μάτια!". Θα σε γλιτώσει από πολλά χαμένα χρήματα. Εγώ δεν γλίτωσα.
 

Μηνύματα
1.862
Reaction score
4.429
Αν άκουγα heavy metal θα κοίταζα ηχεία με πάνω από 95-96 db ευαισθησία.
Διαφορετικα θες πολύ μεγάλους ενισχυτές.
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Στα συγκεκριμένα ηχεία εντοπίζω πρόβλημα στα ψηλά και στην διαύγεια.
Ο ήχος τους μου ακούγεται μουντός και με κουράζει.
Τα έχω συγκρίνει πρόσφατα με Wharfedale diamond νομίζω, bookself δεκαετίας και σε αυτά τα 2 υστερούσαν, απλά τα Pioneer ήταν πιο δυνατά και έδιναν έμφαση κυρίως στα μεσαία.
For the record, είναι Βελγικής κατασκευής
Μήπως τότε πριν μπεις στην διαδικασία αλλαγής των ηχείων, να σκεφτόσουν μια αναβάθμιση αυτών που ήδη έχεις. Θα κοστίσει λίγο και ίσως τελικά δεν χρειαστεί να κανείς άμεσα την αγορά. Το δυκολο είναι να βρεθούν τα πλήρη χαρακτηριστικά των μεγάφωνων και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν υποστεί άλλες φθορές (αναρτήσεις κλπ).Αν τα χαρακτηριστικά πάντως είναι αυτά στο manual, έχουμε να κάνουμε με ένα εύκολο στην οδήγηση ηχείο.Η αντικατάσταση των τουιτερ θα τα έκανε πιο διαυγή (φοράνε κώνου οπότε λογικό να υστερούν), η προσθήκη εσωτερικά κάποιων δεσιμάτων και μονωτικών και η αλλαγή των στοιχείων του κροσοβερ και της εσωτερικής καλωδίωσης θα βελτίωναν τον ήχο. Το ρίσκο είναι ότι μπορεί να δώσεις ένα πόσο (αν και οχι πανω απο 150 -200 ευρω) και να μην πάρεις την βελτίωση που θα ήθελες και ότι θα χρειαστείς κάποιον ειδικό για να το κάνει αυτό.
 

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Καλήμερα και πάλι φίλε razor,
Έχουμε την ίδια μουσική προτίμηση 🤟 Heavy Metal 🤟 και εγώ ύστερα από ψάξιμο και αλλαγών ηχείων κατέληξα στα Klipsch και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ούτε τσιρίζουν, ούτε με κουράζουν μετά από ώρες, το θέμα είναι με πιο ενισχυτή τα οδηγείς.
Εγώ φυσικά εκτός από δικάναλο τα χρησιμοποιώ και σε πολυκάναλο και εκεί ακόμα δείχνουν τις αρετές τους.
Και δε στοιχίζουν μια περιουσία...............
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Η καλύτερη λύση είναι.... η δοκιμή.

Εδώ, υπάρχει πιο πολύ η πιθανότητα να μπερδευτεί ο υποψήφιος παρά να βρει λύση.
Δεν λέω ότι δεν βοηθά η γνώμη των μελών, αλλά η διακύμανση - απόκλιση σε αυτήν (την γνώμη) , είναι μεγάλη.
Άλλοι αναφέρουν τσιρίγματα, άλλοι το αντίθετο, άλλοι αναφέρουν για ... κινεζιές, λες και δεν γίνονται όλα εκεί ή σε παρεμφερείς χώρες, άλλοι εκθειάζουν, άλλοι προτείνουν ενεργά κλπ κλπ.

Επιλέγουμε λοιπόν 2 - 3 υλοποιήσεις που βρίσκονται κοντά στις επιθυμίες και το βαλάντιο μας, και ζητάμε προσεκτικές ακροάσεις.

Ένα από τα καλά του ανταγωνισμού είναι ότι ... δεν υπάρχουν και μεγάλες διαφορές - αποκλίσεις στην κατηγορία που πρόκειται να κινηθούμε. Μικροδιαφορές λοιπόν, οι όποιες διαφορές!
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Καλήμερα και πάλι φίλε razor,
Έχουμε την ίδια μουσική προτίμηση 🤟 Heavy Metal 🤟 και εγώ ύστερα από ψάξιμο και αλλαγών ηχείων κατέληξα στα Klipsch και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ούτε τσιρίζουν, ούτε με κουράζουν μετά από ώρες, το θέμα είναι με πιο ενισχυτή τα οδηγείς.
Εγώ φυσικά εκτός από δικάναλο τα χρησιμοποιώ και σε πολυκάναλο και εκεί ακόμα δείχνουν τις αρετές τους.
Και δε στοιχίζουν μια περιουσία...............
Αν δεν έπαιρνα τη γνώμη κανενός και λειτουργούσα παρορμητικά , με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο διαδύκτιο πρωτίστως και την εμφάνιση δευτερευόντως ( α ρε Wizzy πόσο δίκιο έχεις! "Δεν ακούμε με τα μάτια! ) θα έπαιρνα Klipsch.
Επειδή όμως ούτε τις πολλές γνώσεις έχω, ούτε την μεγάλη εμπειρία βασίζομαι στην αρωγή σας.
Εσυ ποιό μοντέλο έχεις; Με ποιό ενισχυτή; Ο χώρος σου;
 

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Μπες εδώ και θα τα δεις όλα ............
Παρουσίαση και του δικού μου HOME CINEMA
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Αυτό που το ηχείο σου χρειάζεται, είναι μία αλλαγή πυκνωτών στο xover.
Θα επανέλθουν και τα λίγο θολά πρίμα που βγάζει το τουήτερ κώνου που έχει.
Φερο φλούιντ δεν έχει το τουήτερ αυτό.
Αν θέλεις , να σε στείλω σε γνώστη , να ελέγξει τα ηχεία σου σου στέλνω πμ.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Μήπως τότε πριν μπεις στην διαδικασία αλλαγής των ηχείων, να σκεφτόσουν μια αναβάθμιση αυτών που ήδη έχεις. Θα κοστίσει λίγο και ίσως τελικά δεν χρειαστεί να κανείς άμεσα την αγορά. Το δυκολο είναι να βρεθούν τα πλήρη χαρακτηριστικά των μεγάφωνων και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν υποστεί άλλες φθορές (αναρτήσεις κλπ).Αν τα χαρακτηριστικά πάντως είναι αυτά στο manual, έχουμε να κάνουμε με ένα εύκολο στην οδήγηση ηχείο.Η αντικατάσταση των τουιτερ θα τα έκανε πιο διαυγή (φοράνε κώνου οπότε λογικό να υστερούν), η προσθήκη εσωτερικά κάποιων δεσιμάτων και μονωτικών και η αλλαγή των στοιχείων του κροσοβερ και της εσωτερικής καλωδίωσης θα βελτίωναν τον ήχο. Το ρίσκο είναι ότι μπορεί να δώσεις ένα πόσο (αν και οχι πανω απο 150 -200 ευρω) και να μην πάρεις την βελτίωση που θα ήθελες και ότι θα χρειαστείς κάποιον ειδικό για να το κάνει αυτό.
Εγώ προσωπικά δεν είμαι σε θέση να εξακριβώσω τα προβλήματα, και θα ήθελα να τα βελτιώσω για να κολλήσω εν τέλει στον Pioneer αν δεν υπάρξει κάποια καλύτερη λύση.

Αυτό που το ηχείο σου χρειάζεται, είναι μία αλλαγή πυκνωτών στο xover.
Θα επανέλθουν και τα λίγο θολά πρίμα που βγάζει το τουήτερ κώνου που έχει.
Φερο φλούιντ δεν έχει το τουήτερ αυτό.
Αν θέλεις , να σε στείλω σε γνώστη , να ελέγξει τα ηχεία σου σου στέλνω πμ.
Ναι αμέ!
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Πιστεύω πως ο JVC σου και τα ηχεία σου, μετά από φρεσκάρισμα από ειδικό, είναι σε μεγάλο βαθμό κατάλληλα για το ηχητικό κατασκεύασμα της προτίμησής σου. Τα ηχεία σου έχουν υψηλή ευαισθησία και είναι σε θέση να "γεμίσουν το χώρο" με τα 10άρια γούφερ τους. Επίσης κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά.

Σου προτείνω να κάνεις το φρεσκάρισμα, να τα ξανακούσεις για ένα μήνα τουλάχιστον, και μετά να το ξανασκεφτείς, πριν δώσεις 1000+Ε. Κι αν τελικά πάρεις νέα ηχεία, αυτά να έχουν τουλάχιστον 8" γούφερ.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Αν δεν έπαιρνα τη γνώμη κανενός και λειτουργούσα παρορμητικά , με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο διαδύκτιο πρωτίστως και την εμφάνιση δευτερευόντως ( α ρε Wizzy πόσο δίκιο έχεις! "Δεν ακούμε με τα μάτια! ) θα έπαιρνα Klipsch.
Επειδή όμως ούτε τις πολλές γνώσεις έχω, ούτε την μεγάλη εμπειρία βασίζομαι στην αρωγή σας.
Εσυ ποιό μοντέλο έχεις; Με ποιό ενισχυτή; Ο χώρος σου;
ΑΔΕΛΦΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ KLIPSCH, ΤΟΥΤΟ ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!
ΑΔΕΛΦΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ KLIPSCH, ΤΟΥΤΟ ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!
(Να παρεις κανα KG 3.2 παραδειγματος χαρη παλια σειρα αμερικανικο,
εκει ναι, δεν εχω να πω τιποτα, οτι πρεπει για τις μεταλιες σου..........)
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
ΑΔΕΛΦΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ KLIPSCH, ΤΟΥΤΟ ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!

(Να παρεις κανα KG 3.2 παραδειγματος χαρη παλια σειρα αμερικανικο,
εκει ναι, δεν εχω να πω τιποτα, οτι πρεπει για τις μεταλιες σου..........)
να εγω μ'αυτα τα μικρα πορευομαι και χαιρομαι τα metalακια μου
P1070918.JPG
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
να εγω μ'αυτα τα μικρα πορευομαι και χαιρομαι τα metalακια μου
View attachment 167506
αυτό είναι ηχείο
6.5 ίντσες mid και όχι γούφερ και π@παριές κάποιων:gotcha:

Υ.Γ.Που τα βρήκες αυτά?! δεν θυμάμαι τα τα είδα ποτέ σε κατάλογο
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.479
Reaction score
37.509

ναι αμε..μια χαρα για τη δουλεια που το θελει ο νηματοθετης κανει...
εδω κανει και για μενα που δεν ακουω τετχοια..
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
να εγω μ'αυτα τα μικρα πορευομαι και χαιρομαι τα metalακια μου
View attachment 167506
:dance2:
αυτό είναι ηχείο
6.5 ίντσες mid και όχι γούφερ και π@παριές κάποιων:gotcha:

Υ.Γ.Που τα βρήκες αυτά?! δεν θυμάμαι τα τα είδα ποτέ σε κατάλογο
τα πηρα τον Νοεμβρη που μας περασε απο καποιον που τα ειχε φερει ο ιδιος
απο Αμερικη, υπαρχει ολοκληρο φορουμ με πορωμενους Polkακηδες στην Αμερικη
και γενικα τις SDS SRS σειρες.
:dance2:

τα πηρα τον Νοεμβρη που μας περασε απο καποιον που τα ειχε φερει ο ιδιος
απο Αμερικη, υπαρχει ολοκληρο φορουμ με πορωμενους Polkακηδες στην Αμερικη
και γενικα τις SDS SRS σειρες.
ενταξει, δεν ειναι μονο για ροκ καταστασεις, αλλα θελουν ενισχυτικα με ρευματα,
αμερικανιες, Krell, McCormack, Ayre, αμα τα οδηγησεις σωστα και τους δωσεις και χωρο να αναπνεουν, πραγματικα παιζουν πολυ ωραια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
:dance2:

τα πηρα τον Νοεμβρη που μας περασε απο καποιον που τα ειχε φερει ο ιδιος
απο Αμερικη, υπαρχει ολοκληρο φορουμ με πορωμενους Polkακηδες στην Αμερικη
και γενικα τις SDS SRS σειρες.
να σου ζήσουν φίλε μου!
πρέπει να σκοτώνει το κτήνος!:party:

Υ.Γ. αλλά είναι μλκες εκεί στην polk που έβαλαν και γούφερ
άσχετοι εντελώς.....και με ένα 6μισάρι θα σου έβγαζε 25hz
πόσο μάλλον με 6 6μισάρια
ανόητοι άνθρωποι....

ή μάλλον το έκαναν για να μεγαλώσουν το βάρος και να κλέβουν και από τα μεταφορικά
κλέφτες! :cry: :lol:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το woofer δεν είναι λίγο μικρό για την ποσότητα mid και tweeter?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.592
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top