Ποδήλατο



Μηνύματα
18.926
Reaction score
13.305
Πες σε "τρία τέρμινα" κι είσαι καλυμμένος ότι κάποτε θα ξυριστείς... :gamer:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Καλά και πώς τρως μπάμιες με τέτοια μούσια; :biggrin:
Θα σου πω αλλά στο επίμαχο σημείο θα βάλω σποιλερ.
Κόβει βόλτες και ο φίλος μας ο εξ :lolsign:
Συνήθως από τη σαλτσούλα λερώνονται τα μούσια.
βγάζω όξω γλωσσίδι και μαζεύω όλη τη γλίτσα πολύ σχολαστικά :roflmao:
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ας ανεβάσω κάποια από τα παρελκόμενα που πήρα αυτές τις ημέρες και προτείνω:

Ροπόκλειδο ή δυναμόκλειδο: Απαραίτητο τώρα με το carbon ποδήλατο ενώ θα χρησιμεύσει και για του μικρού το mountain που έχει παντού ενδείξεις ροπής (αλλάξανε οι εποχές...). Ψώνισα από την ίδια εταιρεία που έχω πάρει το ροποκατσάβιδο για το πικάπ και το προτείνω ως την απόλυτη λύση:

https://atools.gr/εργαλεια/εργαλεια...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Εταιρεία που εδώ και 67 χρόνια ασχολείται μόνο με τέτοιου είδους εργαλεία. Made in England - γνωρίζουμε την εμμονή των βρετανών στα μέτρα και σταθμά ενώ το σημαντικότερο όλων λόγω της αντιπροσώπευσης στην χώρα μας:
Ο αντιπρόσωπος αναλαμβάνει με δωρεάν μεταφορικά το calibration του κλειδιού εφ όρου ζωής του ιδιοκτήτη.
Οι ειδικοί υποστηρίζουν πως τα ροπόκλειδα με κλίκ θέλουν calibration κάθε 1000-2000 κλίκ (η εταιρεία λέει 5000) ενώ τα ηλεκτρονικά είναι πιο ανθεκτικά και πολύ πιο ακριβά βέβαια.
Προσοχή το κλειδί είναι 4-20nm και όχι 1-20 για πιο κάτω βγάζει το κατσαβίδι 0,1-3nm στα 160€ που προανέφερα.
Και κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου:
20200529_192752.jpg

20200529_195547.jpg


Ξαναγράφω επιλογή μονόδρομος... για πιο φτηνά στην καλύτερη να πάρει κανείς ένα oem από ταιβάν με ακρίβεια ότι να ναι στα 50-60€ χωρίς την δυνατότητα να το καλιμπράρει ποτέ. Δεν αξίζει...
Τέλος το εργαλείο είναι χρήσιμο και πέραν του ποδηλάτου για κάθε βίδα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τέτοια να βλέπω, μακριά από τους μαστροχαλαστές που το παίζουν και επιστήμονες...
Πρέπει να πάρω μια πένσα για ασφάλεια αλυσίδας, όλο το ξεχνάω...
Προτείνω αλυσίδα με ασφάλεια και οχι πίρο ασφάλισης, μια στο τόσο τη βγάζω και τη βάζω σε μπανάκι υπερήχων, δεν υπάρχει καλύτερος καθαρισμός!!
 

Μηνύματα
18.926
Reaction score
13.305
Ας ανεβάσω κάποια από τα παρελκόμενα που πήρα αυτές τις ημέρες και προτείνω:

Ροπόκλειδο ή δυναμόκλειδο: Απαραίτητο τώρα με το carbon ποδήλατο ενώ θα χρησιμεύσει και για του μικρού το mountain που έχει παντού ενδείξεις ροπής (αλλάξανε οι εποχές...). Ψώνισα από την ίδια εταιρεία που έχω πάρει το ροποκατσάβιδο για το πικάπ και το προτείνω ως την απόλυτη λύση:

https://atools.gr/εργαλεια/εργαλεια...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Εταιρεία που εδώ και 67 χρόνια ασχολείται μόνο με τέτοιου είδους εργαλεία. Made in England - γνωρίζουμε την εμμονή των βρετανών στα μέτρα και σταθμά ενώ το σημαντικότερο όλων λόγω της αντιπροσώπευσης στην χώρα μας:
Ο αντιπρόσωπος αναλαμβάνει με δωρεάν μεταφορικά το calibration του κλειδιού εφ όρου ζωής του ιδιοκτήτη.
Οι ειδικοί υποστηρίζουν πως τα ροπόκλειδα με κλίκ θέλουν calibration κάθε 1000-2000 κλίκ (η εταιρεία λέει 5000) ενώ τα ηλεκτρονικά είναι πιο ανθεκτικά και πολύ πιο ακριβά βέβαια.
Προσοχή το κλειδί είναι 4-20nm και όχι 1-20 για πιο κάτω βγάζει το κατσαβίδι 0,1-3nm στα 160€ που προανέφερα.
Και κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου:
View attachment 167647
View attachment 167648

Ξαναγράφω επιλογή μονόδρομος... για πιο φτηνά στην καλύτερη να πάρει κανείς ένα oem από ταιβάν με ακρίβεια ότι να ναι στα 50-60€ χωρίς την δυνατότητα να το καλιμπράρει ποτέ. Δεν αξίζει...
Τέλος το εργαλείο είναι χρήσιμο και πέραν του ποδηλάτου για κάθε βίδα.
Το ίδιο έχω πάρει ( ή μάλλον μία λίγο διαφορετική παραλλαγή, με κλίμακα από 1-20Nm), 2 χρόνια τώρα! Σώζει το carbon κι όχι μόνο! 😎

IMG_9271.jpg


Τέτοια να βλέπω, μακριά από τους μαστροχαλαστές που το παίζουν και επιστήμονες...
Πρέπει να πάρω μια πένσα για ασφάλεια αλυσίδας, όλο το ξεχνάω...
Προτείνω αλυσίδα με ασφάλεια και οχι πίρο ασφάλισης, μια στο τόσο τη βγάζω και τη βάζω σε μπανάκι υπερήχων, δεν υπάρχει καλύτερος καθαρισμός!!
Έχω πάρει και τέτοιο πενσάκι, για τον ίδιο λόγο, quick links αντί πύρους... ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Γυαλιά... πολύ σημαντικό αντικείμενο για εμένα... δουλεύω με οθόνη σε σκοτεινό δωμάτιο 8+ ώρες την ημέρα και πρέπει να προφυλάξω τα μάτια μου. Ειδικά στην ποδηλασία που έχεις και την άσφαλτο να ανακλά τον ήλιο στα μούτρα σου.
20200516_140510.jpg

20200516_140536.jpg

Το ξέρω είναι ακριβά - 130€ με τις εκπτώσεις από το wiggle αλλά:
1) Ποιότητα σκελετού αλλού... θα έλεγα 300+ στα τρέντυ γυαλιά.
2) Φωτοχρωμικός φακός (προσαρμόζει το φιλτράρισμα ανάλογα με τις συνθήκες).
3) Αυτό που λέγεται για αυτούς τους φακούς ότι στην απότομη κίνηση "σπάει" η εικόνα δεν ισχύει.
4) Και σημαντικότερο για εμένα: φακοί που δεν χρωματίζουν την εικόνα... είτε τα φοράς είτε όχι τα χρώματα είναι ίδια. Monitor γυαλιά για πρεσιζιονάδες - πιντιεφάκηδες :)

Παρατήρηση που με εκνεύρισε: η συσκευασία είχε σκληρή θήκη, μαλακή θήκη, 2ο ρύγχος μύτης, μάνιουαλ κλπ.
Το πανάκι να σκουπίζουμε παιδιά? Που είναι το πανάκι?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ας ανεβάσω κάποια από τα παρελκόμενα που πήρα αυτές τις ημέρες και προτείνω:

Ροπόκλειδο ή δυναμόκλειδο: Απαραίτητο τώρα με το carbon ποδήλατο ενώ θα χρησιμεύσει και για του μικρού το mountain που έχει παντού ενδείξεις ροπής (αλλάξανε οι εποχές...). Ψώνισα από την ίδια εταιρεία που έχω πάρει το ροποκατσάβιδο για το πικάπ και το προτείνω ως την απόλυτη λύση:

https://atools.gr/εργαλεια/εργαλεια...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Εταιρεία που εδώ και 67 χρόνια ασχολείται μόνο με τέτοιου είδους εργαλεία. Made in England - γνωρίζουμε την εμμονή των βρετανών στα μέτρα και σταθμά ενώ το σημαντικότερο όλων λόγω της αντιπροσώπευσης στην χώρα μας:
Ο αντιπρόσωπος αναλαμβάνει με δωρεάν μεταφορικά το calibration του κλειδιού εφ όρου ζωής του ιδιοκτήτη.
Οι ειδικοί υποστηρίζουν πως τα ροπόκλειδα με κλίκ θέλουν calibration κάθε 1000-2000 κλίκ (η εταιρεία λέει 5000) ενώ τα ηλεκτρονικά είναι πιο ανθεκτικά και πολύ πιο ακριβά βέβαια.
Προσοχή το κλειδί είναι 4-20nm και όχι 1-20 για πιο κάτω βγάζει το κατσαβίδι 0,1-3nm στα 160€ που προανέφερα.
Και κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου:
View attachment 167647
View attachment 167648

Ξαναγράφω επιλογή μονόδρομος... για πιο φτηνά στην καλύτερη να πάρει κανείς ένα oem από ταιβάν με ακρίβεια ότι να ναι στα 50-60€ χωρίς την δυνατότητα να το καλιμπράρει ποτέ. Δεν αξίζει...
Τέλος το εργαλείο είναι χρήσιμο και πέραν του ποδηλάτου για κάθε βίδα.
Είναι πολύ εύκολο να καλιμπραρεις ροποκλειδο σπίτι σου .
Μια μέγγενη θες ,μια ζυγαριά και γνώσεις φυσικής μηχανικής
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το ίδιο έχω πάρει ( ή μάλλον μία λίγο διαφορετική παραλλαγή, με κλίμακα από 1-20Nm), 2 χρόνια τώρα! Σώζει το carbon κι όχι μόνο! 😎


Έχω πάρει και τέτοιο πενσάκι, για τον ίδιο λόγο, quick links αντί πύρους... ;)
Είσαι σίγουρος οτι έχεις πάρει από την νέα σειρά true torque και της ίδιας εταιρείας? Γιατί 1-20nm δεν υπάρχει έχω μιλήσει με αντιπρόσωπο... είναι 4-20nm παρόλο που λέει 1-20 στο site.
Είναι πολύ εύκολο να καλιμπραρεις ροποκλειδο σπίτι σου .
Μια μέγγενη θες ,μια ζυγαριά και γνώσεις φυσικής μηχανικής
Τώρα με έστειλες τελείως... :) θα το ψάξω...
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Τέτοια να βλέπω, μακριά από τους μαστροχαλαστές που το παίζουν και επιστήμονες...
Πρέπει να πάρω μια πένσα για ασφάλεια αλυσίδας, όλο το ξεχνάω...
Προτείνω αλυσίδα με ασφάλεια και οχι πίρο ασφάλισης, μια στο τόσο τη βγάζω και τη βάζω σε μπανάκι υπερήχων, δεν υπάρχει καλύτερος καθαρισμός!!
Τα πάντα μόνος μου... ειδικά ποδήλατο - στην τελική εγώ θα φάω τα μούτρα μου :)
 

Μηνύματα
18.926
Reaction score
13.305
Είσαι σίγουρος οτι έχεις πάρει από την νέα σειρά true torque και της ίδιας εταιρείας? Γιατί 1-20nm δεν υπάρχει έχω μιλήσει με αντιπρόσωπο... είναι 4-20nm παρόλο που λέει 1-20 στο site.


Τώρα με έστειλες τελείως... :) θα το ψάξω...
Δεν είναι νέα σειρά φαντάζομαι, το είχα πάρει από το Amazon πριν δύο χρόνια, και αν θυμάμαι καλά έψαχνα ακριβώς αυτό το 1-20 (αν και είχε και το άλλο, 4-20). Όχι ότι μου έχει χρειαστεί κάτω από τα 4-5Nm όμως...


IMG_9273.jpg
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Το ξέρετε φαντάζομαι πως ότι σφιγγουμε μετά τη πρώτη βόλτα θέλει ξανά ένα πέρασμα με τη ίδια ροπή...?
 

Μηνύματα
18.926
Reaction score
13.305
Έχει τη λογική του αυτό, αν και δεν θυμάμαι να το έχω κάνει...
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δεν είναι νέα σειρά φαντάζομαι, το είχα πάρει από το Amazon πριν δύο χρόνια, και αν θυμάμαι καλά έψαχνα ακριβώς αυτό το 1-20 (αν και είχε και το άλλο, 4-20). Όχι ότι μου έχει χρειαστεί κάτω από τα 4-5Nm όμως...


View attachment 167657
Το ίδιο είναι tti20 μάλλον δεν υπάρχει σε απόθεμα το 1-20 ποιός ξέρει θα ξαναρωτήσω πάντως. Θυμάσαι πόσι το πλήρωσες?
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top