sub για μουσικη?


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Όποιος θέλει σωστή ενσωμάτωση και κροσάρισμα σαμπ, αγοράζει processor. Ολιγοκάναλο ή πολυκάναλο.
Όλες οι άλλες επιλογές είναι συμβιβασμοί στην ποιότητα.
Στο κάτω κάτω μόνο έτσι ακούς σωστά μουσική απο ηχεία.

Τα αμιγώς ολιγοκάναλα dac κάνουν μόνο για χρήση με ακουστικά. Sorry guys.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Από κάποια έξοδο τού dac; Μπορεί να γίνει κάτι;
Το DAC κουμπώνει στα inputs του ενισχυτή ή του Pro. Όχι στα subs.

Για να γίνει αυτό που λες θες DAC με ενσωματωμένη προενίσχυση.
Μαζί πρέπει να έχει και Sub out αλλιώς θες πάλι subs όπως αυτά που ανέβασα.

Άποψη μου είναι να κάνουμε πέρα τις αλχημείες. Ότι είπε ο Dimifoot.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Θα μου δώσεις ένα παράδειγμα;
Ναι, είναι το Dynaudio 9s και το Dynaudio 18s. Γενικότερα, αναφερόμαστε σε subwoofers σαν αυτά που έδειξε ο @alexis στο post #38, όμως, αυτό που λέει ο @Dimifoot στο post #42, είναι ο σωστός τρόπος ενσωμάτωσης subwoofers σε ηχοσύστημα.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
μακάρι να ήταν τόσο απλο
σαφως και δεν ειναι,αλλα ειναι αξιζει να το προσπαθησει,απο το κανει μια λαθος ή περιττη αγορα στο χιλιαρικο και βαλε.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
σαφως και δεν ειναι,αλλα ειναι αξιζει να το προσπαθησει,απο το κανει μια λαθος ή περιττη αγορα στο χιλιαρικο και βαλε.
να σου πω λοιπόν το αποτέλεσμα από τώρα.
θα βγει και θα πει τα σαμπ βρωμιζουν τον ήχο και δεν
κάνουν για μουσική γιατί με το να πετάξεις ένα σαμπ
οπου ναναι και με ρύθμιση ότι ναναι και να περιμένεις να παιξει
καλύτερα να παίξεις ένα τζόκερ.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ναι, είναι το Dynaudio 9s και το Dynaudio 18s. Γενικότερα, αναφερόμαστε σε subwoofers σαν αυτά που έδειξε ο @alexis στο post #38, όμως, αυτό που λέει ο @Dimifoot στο post #42, είναι ο σωστός τρόπος ενσωμάτωσης subwoofers σε ηχοσύστημα.
Κατάλαβα.... δεν γίνεται αλλιώς......
Τσουχτερά τα παραπάνω
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Η σωστή ενσωμάτωση subwoofers σε χώρους κι ηχοσυστήματα δεν γίνεται με "ημίμετρα". Τα "ημίμετρα" στοιχίζουν ακριβότερα από τα "μέτρα". Τα "μέτρα" δεν είναι φθηνά, όμως κάνουν καλά τη δουλειά για την οποία προορίζονται - αλλιώς θα ήταν "ημίμετρα" και θα στοίχιζαν ακριβότερα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Φιλε @billben3 δοκιμασε ενα REL,με την προυποθεση να το επιστρεψεις αν δεν σου κανει.Μεγαλος αριθμος χρηστων ειναι ικανοποιημενος και με την καταλληλη τοποθετηση θα φτασεις σε αρκετα καλο επιπεδο.Τα συγκεκριμενα παιρνουν πολυ καλες κριτικες χρηστων για δικαναλα συστηματα μουσικης.Ακομα καλυτερα αν παρεις 2.

Και δεν ειναι δυσκολο να τα ρυθμισεις απλα δεν θα παρεις τα μεγιστα της ενσωματωσης αν δεν εχεις τον καταλληλο ισοσταθμιστη...

Ελπιζω να σε βοηθησα.
 

H

HuxFlux

Guest
Μια ερωτηση. Αν κροσαρω το σημα του τελικου πανω στο sub, αυτο που φευγει για τα ηχεια, περαν των φιλτραρισμενων χαμηλων, στο υπολοιπο φασμα επηρεαζεται αρνητικα; Αν ας πουμε το κρο του sub ειναι της κακιας ωρας η διαφορα θα ειναι αισθητη ή στα ορια του αμελητεου;
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
...απλα ακουω πολλους εδω μεσα που βαζουν σαμπ
και ,ξερεις, αμα εχεις το μικροβιο, σου μπαινουν ιδεες
Φίλε Bill, θα σου πρότεινα να μη δίνεις σημασία σε όλους αυτούς.
Είναι αιρετικοί και στοχοποιούν αθώους...χαϊεντάδες,
με σκοπό να τους προσηλυτίσουν στο δικό τους δρόμο.
Το τρίπτυχό τους είναι το: digital processing - active speakers - subs all over

Αφορίζουν τα αγαπημένα μας πικάπ, τις ζεστές μας λάμπες
τα πανάκριβα καλώδιά μας και τα εξωτικά ματζούνια μας.

Καλύτερα να παραμείνεις με το σύστημά σου,
το οποίο σου αρέσει και σε καλύπτει, από...χροιές.

Εξάλλου, ποιος ο λόγος να γεμίζεις όλο το χώρο σου
με ηχεία και καλώδια, με βρώμικα "μπουμ-μπουμ",
που θα "θολώνουν" τα φωνητικά και τα έγχορδα;

Α-πα-πα-πα...μακριά από δαύτους...
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Μια ερωτηση. Αν κροσαρω το σημα του τελικου πανω στο sub, αυτο που φευγει για τα ηχεια, περαν των φιλτραρισμενων χαμηλων, στο υπολοιπο φασμα επηρεαζεται αρνητικα; Αν ας πουμε το κρο του sub ειναι της κακιας ωρας η διαφορα θα ειναι αισθητη ή στα ορια του αμελητεου;
O ένα; γιατρός λέει έμμεσα την αλήθεια.Θέλεις προσέσορα.Η κάστα αυτή και οι ακόλουθοι :cry: μισούν τα κροσόβερ.Αν είναι όμως μεσα σε σαμπ το καταπίνουν.Παρότι μάλλον θα είναι χειρότερο απ αυτό ενός ηχείου. Τι καταλαβαίνεις εσύ;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μια ερωτηση. Αν κροσαρω το σημα του τελικου πανω στο sub, αυτο που φευγει για τα ηχεια, περαν των φιλτραρισμενων χαμηλων, στο υπολοιπο φασμα επηρεαζεται αρνητικα; Αν ας πουμε το κρο του sub ειναι της κακιας ωρας η διαφορα θα ειναι αισθητη ή στα ορια του αμελητεου;
Το κάθε sub μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά πάντως τα sub που δεν έχουν hi pass φίλτρο δεν επηρεάζουν το σήμα των δορυφόρων. Δεν περνά μέσα από cross.
 

H

HuxFlux

Guest
O ένα; γιατρός λέει έμμεσα την αλήθεια.Θέλεις προσέσορα.Η κάστα αυτή και οι ακόλουθοι :cry: μισούν τα κροσόβερ.Αν είναι όμως μεσα σε σαμπ το καταπίνουν.Παρότι μάλλον θα είναι χειρότερο απ αυτό ενός ηχείου. Τι καταλαβαίνεις εσύ;
Διαβασα στη συνεχεια τις απαντησεις που ακολουθησαν του ποστ που εκανα quote και καλυφθηκα & συμφωνω και μαζι σου κιολας. Ξεκαθαρος ο Dimifoot, περιεργες οι απαντησεις που προηγηθηκαν τυπου "σαμπως τα κρος των ηχειων δε χαλανε το σημα ;". Anyway.
Το κάθε sub μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά πάντως τα sub που δεν έχουν hi pass φίλτρο δεν επηρεάζουν το σήμα των δορυφόρων. Δεν περνά μέσα από cross.
Ενα velodyne cht10R , αρκετα παλιο. Εχει και ρυθμιζομενο hi pass αν θυμαμαι καλα, καθως και 4 επιλογες phase. Βασικα το εχω και καθεται στην ακρη, και σκεφτομουν να το επαναφερω κυριως για να ξεκουρασω τα 7ιντσα Β&W με σημα που δε θα περιλαμβανει τοσες χαμηλες ωστε να ταλαιπωρουνται, γιατι ταλαιπωρουνται με καποια κομματια με υπερκορεσμενο μπασο, ενδεχομενως βγαζουν και ελαφρo distortion (εκτος αν ειναι το κομματι ετσι, πραγμα που δεν εχω τροπο να το καταλαβω). Σε καθε περιπτωση ομως θα με ενδιεφερε να τα ξαλαφρυνω απο τη δυσκολη δουλεια της αναπαραγωγης μπασου σε 7 ιντσες.
Αν τωρα το tradeoff ειναι να χασω και στις υπολοιπες συχνοτητες λεπτομερεια κλπ κλπ, προτιμω να το αφησω ετσι μεχρι να παρω DSP και απλα να συμβιβαστω σε χαμηλοτερες εντασεις. Αλλωστε δεν εχω και τεραστιο χωρο για να πω οτι ειμαι τελειως αδειος απο μπασο αυτη τη στιγμη. Καταλαβαινω οτι χανω οκταβες, αλλα αμα ειναι για να κερδισω στις χαμηλες να χασω απο τις μεσαιουψηλες, οχι, ειμαι της φιλοσοφιας να μη διορθωνω το ενα λαθος με αλλο λαθος. DSP και τελος.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν τωρα το tradeoff ειναι να χασω και στις υπολοιπες συχνοτητες λεπτομερεια κλπ κλπ, προτιμω να το αφησω ετσι μεχρι να παρω DSP και απλα να συμβιβαστω σε χαμηλοτερες εντασεις. Αλλωστε δεν εχω και τεραστιο χωρο για να πω οτι ειμαι τελειως αδειος απο μπασο αυτη τη στιγμη. Καταλαβαινω οτι χανω οκταβες, αλλα αμα ειναι για να κερδισω στις χαμηλες να χασω απο τις μεσαιουψηλες, οχι, ειμαι της φιλοσοφιας να μη διορθωνω το ενα λαθος με αλλο λαθος. DSP και τελος.
Βλέπω έχει hi pass 80 & 100Hz. Δοκίμασε και βλέπεις αν αξίζει ή όχι.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Γενικότερα κερδίζεις περισσότερα πράγματα με την προσθήκη του sub παρ' όσα πιθανόν να χάσεις από το κρος. Ιδιαίτερα αν το κρος είναι σε επίπεδο σήματος (rca) και όχι μετά από την ενίσχυση του ενισχυτή, είναι αμελητέο.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
περιεργες οι απαντησεις που προηγηθηκαν τυπου "σαμπως τα κρος των ηχειων δε χαλανε το σημα ;".
Επειδή σε μένα αναφέρεσαι, δε σου είπα αυτό αρχηγέ μου, σου επεσήμανα πως ενώ είσαι καχύποπτος για το κρος του σαμπ, προφανώς δεν είσαι για το κρος των ηχείων σου, ώστε να σε ωθήσω να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να είσαι καχύποπτος ΟΥΤΕ για το κρος των σαμπ, όταν πρόκειται για τα αξιόλογα σαμπ που σου έχουν προταθεί. ;)
 

H

HuxFlux

Guest
Επειδή σε μένα αναφέρεσαι, δε σου είπα αυτό αρχηγέ μου, σου επεσήμανα πως ενώ είσαι καχύποπτος για το κρος του σαμπ, προφανώς δεν είσαι για το κρος των ηχείων σου, ώστε να σε ωθήσω να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να είσαι καχύποπτος ΟΥΤΕ για το κρος των σαμπ, όταν πρόκειται για τα αξιόλογα σαμπ που σου έχουν προταθεί. ;)
Πανω σε αυτο ομως δε συμφωνω. Πρωτον, γιατι υπαρχουν ηχεια με πραγματικα προσεγμενες υλοποιησεις κρος (καλη ωρα τα δικα μου). Δευτερον, ακομα και κακο κρος να ειχαν τα ηχεια δε σημαινει οτι δεν χρειαζεται να ανησυχουμε φορτωνοντας το signal path μερικα κρος ακομη.
Με την ιδια λογικη δεν εχει κανενα νοημα η οποια βελτιωση επιζητουμε , διοτι στο τελος ολα καταληγουν σε ενα κακο κρος. Ομως, δεν ειναι ετσι. Ο ηχος εχει μια σειρα συμβιβασμων και στην πορεια προς το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ο στοχος δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο την μειωση τους. Το κρος ας πουμε ειναι ενας απο αυτους, οποτε ενα δευτερο κρος ειναι ενας επιπλεον. Το αν αξιζει να τον βαλεις στο παιχνιδι, για να βγαλεις απο αυτο τις χαμενες οκταβες στα χαμηλα, ειναι το ερωτημα. Αν το κρος ειναι κακο και χαλαει μεσουψηλες σε ενα εξαιρετικο κατα τα αλλα συστημα, πιθανως να μην αξιζει. Αν παλι ειναι ανεπαισθητες οι αρνητικες επιδρασεις, πετας το σαμπ πανω, κροσαρεις και το σημα που θα στειλεις στα ηχεια και ολα καλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.927
Προτιμώ να παίξω με σαμπ και χωρίς κρος, δηλαδη με το ηχείο να παιρνει πλήρες σήμα, παρά να περασω το σήμα απο το κρος του σαμπ. Εκτός κι αν ειναι Genelec.

Αν ο ενισχυτής εχει ρυθμιστικό bass μπορει να δοκιμάσω να κλέψω απο εκεί.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top